Jaké bylo Vaše první akva?



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod GAGAL » 27 Mar 2007 23:42 pm

Na těchto stránkách je spousta krásných akvárií. Pojďme zavzpomínat jaké bylo to první. Co v něm plavalo? A kam jsme to až dotáhli ? Zůstali jste u jednoho ?
Obrázok používateľa
GAGAL
 
Príspevky: 69
Obrázky: 102
Založený: 31 Jan 2007 19:54 pm
Bydlisko: Ostrava

Reklama

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod GAGAL » 27 Mar 2007 23:46 pm

Já začínal někdy v roce 198... Jak jinak než s koulí. Ve které byl naprostý mix. Taková nádrž „INTERNATIONAL“. Samozřejmě nemělo dlouhého trvání a některé ryby raději dobrovolně odešly na věčnost. U této hrůzy jsem nezůstal. Velmi brzy se kupovalo větší. No kupovalo sehnalo. To se ještě pro akvárko chodilo do zámečnické dílny. Pochopitelně se u mne vystřídaly živorodky ,cichlidy, tetry a zatím jsem skončil u halančíků.
Obrázok používateľa
GAGAL
 
Príspevky: 69
Obrázky: 102
Založený: 31 Jan 2007 19:54 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod glevo » 28 Mar 2007 00:12 am

flasa od uhoriek v tvare gule so zavojnatkou vo veku 7 rokov...:)
Obrázok používateľa
glevo
 
Príspevky: 106
Obrázky: 11
Založený: 04 Apr 2005 15:42 pm
Bydlisko: Prešov

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Attila Szabó » 28 Mar 2007 07:48 am

Ja som začal pomerne neskoro, keď som mal 30 a bolo to 200 l akva, ktoré funguje aj dnes, hoci už aj vtedy malo cca. 10 rokov (bolo to v roku 2000, len kvôli počtárom :) ). Pribudlo k tomu 700 l, všade mám tropheusy už 2 roky, predtým to bolo malawi a rastlinkové.
Čo sa týka budúcnosti, je viacero projektov. Buď kaviareň so zabudovanými akváriami v stenách, alebo stavba nového domu so vstupnou halou s akváriom cca. 10-15000 litrovým - výška okolo 2-2,5 metra, zabudované do rohovej časti miestnosti, predná, panoramatická časť priehľadná, ostatné pozadie skaly, atď. Je to ďaleká budúcnosť a závisí od finančnej úspešnosti momentálneho podnikania... Ale však ešte žijeme chvíľu snáď :) Potom to bude najväčšia nádrž s tropheusmi :) Tak cca. 300 kusov na začiatok. Chovatelia a dovozcovia tropheusov, tešte sa :wink:
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod lunimus » 28 Mar 2007 08:51 am

Attila Szabó napísal:... s akváriom cca. 10-15000 litrovým - výška okolo 2-2,5 metra ...

To 15000L este pochopim ... ale mat 10L s vyskou 2-2,5m ... tak to si fakt neviem predstavit :D
... ale nie ... vazne ... v dobrom ti zavidim tvoj sen ... aj ja ked budem velky, budem mat vela velkych akvarii :)

... no a moje zaciatky?
To bolo tiez tak okolo roku 1985. Poctivo som si nasetril ako ziacik ZS na prvu 4,5L elementku, do ktorej som vtedy narval cely vodny svet - 5 neoniek, parik gubiek a 3 platy cervene. Od kamarata som dostal kusok nejakej plavajucej rastliny a samozrejme ako zaciatocnik som ich dal do takmer cerstvo napustenej vody ... odstala len 3 dni ...
Samozrejme pri tak malom akva a takom pocte ryb nepomohlo ani silne vzduchovanie a rybky sa v priebehu par dni pobrali do rybacieho neba.
Kedze literaturu som nemal ziadnu a radit mi tiez moc nemal kto (len dalsi akvaristi amateri) tak nasledovalo 1.000.000 pokusov a omylov, az som sa dopracoval k zdarnemu pravidelnemu odchovu bojovnic a plat cervenych ... samozrejme uz v inych nadrziach.
Nerobil som toho nijako moc vela, ale co som v okolitych chovproduktoch predal, som otocil do lepsich filtrov, vacsich akvarii atd ...
... potom prisla maturita a samozrejme som zacal obletovat baby, takze nebolo ani casu ani penazi a posli vsetky nadrze aj s technikou ...
Ostala mi len zabudnuta - moja prva 4.5L elementka :) ... tu mam mimochodom do dnes ...

V teme moje prve akvarko vsak mozem pokracovat dalej, lebo o5 som zacal s akvaristikou. Manzelka dlho nechcela povolit akva do bytu, lebo ze rybicky su neosobne a nemozes si ich ani pohladit, ani pritulit (dnes sama presedi pred mojim akvarkom cca 1/2hodku denne :))
... k tomu prituleniu, ked teraz vidi, jak krmim ryby, ze mi doslova zeru spomedzi prstov a doslova mi prsty oblizuju resp. ozobkavaju ... nestaci sa divit ... ale ked da ktokolvek iny z rodiny prsty do akvarka, rybky su pozaliezane po vsetkych kutoch :)
... no ale k veci ... konecne sme s detmi ukecali maminu, ze si mozeme zriadit jedno (podotykam ze len jedno) akvarium a tak som dostal od suseda na mikulasa 2006 100L ramovu nadrz po korytnackach. Ostala mi tam sice na prednom skle neodlepitelna podpera na ktorej bola vytvorena sus, akvarium jemne tieklo, resp. slzilo ale silikon robi zazraky aj v ramovych nadrziach :)
No a dnes sa manzelka nestaci divit, ked okrem tej prvej stovky mam dalsie 200L, 80L, 2x 45L a 5x25L ako odchovne nadrzky a spolu s mladsim bratom sa chystame postavit si take male betarium :)
... no a chuda manzelka teraz este netusi, ze mam jedneho fajn kolegu, ktory ked zistil, ze mam zalubu v rybickach, zacal mi nosit jedno akvarium za druhym a vo velmi slusnych cenach ... 100,- SK za 80L lepenu nadrz je podla mna skoro zadarmo, takze ak nahodou uz nebudem vediet, co s nimi, tak posuniem dalej :)
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod mig07 » 28 Mar 2007 14:55 pm

Ja som začínal s akvariom ked som mal nejakých 4 roky z nejakou 12 l celosklenenenou elementkou a potom som prešiel na 60 l akvarko. Ktoré sa mi zdalo male tak som prešiel na 300 l akvarko v ktorom som choval spoločenské ryby.potom som po neho do stojanu kupil 164 l akvarium . Že vyskúšam aj malawi ryby. Po nejakom čase som zistil že to je pre ne male tak som si už kupil 675l akvarium pre malawi. Doteraz mám 3 akvária ku ktoremu po lete pripudne nejaká 3000-3500 l akvarko. Môj sen ktorý snad už môže prekazit iba nejaká nemoc alebo stráta zamestnania. Takže by som to asi zakončil tak že odpovím na otázku: Jaké bylo Vaše první akva? 12 l elementka a pridám posledné asi 3500 l akvarium
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod tufo » 28 Mar 2007 17:37 pm

Pekná téma. :) Mohol som byť piatak možno aj šiestak na ZŠ (asi 1993). V meste otvorili prvú akvaristiku a rybičky ma očarili. Mame som vybral vodnú rastlinu z klasickej sklenenej gule a zariadil to. Kúpil som si asi párik mečuňov a 1 mramorového skalára lebo sa mi velmi páčil. Čumeli sme na seba celé hodiny. A ja som kŕmil a kŕmil... No na druhý deň bolo po ňom. :cry: Dosť ma to vzalo. Ale nevzdal som sa!
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod jozino » 28 Mar 2007 18:13 pm

Pekna tema, len zbytocna, lebo uz jedna taka existuje :)

Ako ste prišli ku vašim rybám?
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=5095
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod GAGAL » 28 Mar 2007 20:34 pm

:lol: Tak to jsem netušil ,že již existuje. Jinak bych ho pochopitelně nezakládal. Tak se zamkne nebo spojí a je to. :lol:
Obrázok používateľa
GAGAL
 
Príspevky: 69
Obrázky: 102
Založený: 31 Jan 2007 19:54 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod DALO » 28 Mar 2007 22:05 pm

Bola to gula s jednookou ciernou teleskopkou velmi dávno a s prestávkami sa to so mnou vezie az dodnes a asi ma to len tak nepusti.
DALO
 
Príspevky: 15
Obrázky: 4
Založený: 28 Feb 2007 17:18 pm
Bydlisko: Zvolen

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Roman » 28 Mar 2007 23:52 pm

moje prve akvarium bolo ramove 30x40x60cm ,skla boli vlepene do ramu okenarskym silikonom a v rohu trochu slzilo.
svietil som 25w ziarovkou od ranajok do televiznych novin (casovace boli scifi) , ohrievac som mal vyrobeny z 3 15w odporov v hrubej skumavke s pieskom, cryptocoryny mi vyliezali z akvarka, valisneriu som mohol vyhadzovat vidlami a to vsetko bez akejkolvek chemie alebo extra techniky

plavali mi tam 4 neonky (po 8Kcs na Steinerovej, dnes Kriznej), 4 skalare, zopar mecunov, casom aj 2 rajovce a 2 guramya tusim aj 2 dania...skratka world-mix

a uz je to skoro stvrtstorocie odvtedy...nostalgia
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod joko » 29 Mar 2007 21:32 pm

No ja som prve akvarko tiez ramove mal som 10 rokov tusim, s mamou som bol u jedneho uja zahoraka a ten doniesol s garaze stary hrdzavy ram. Ten sme spolu okefovali a natreli, zaklad + cierna. Odniesli do sklenarstva cakali sme (neuveritelne dlhich pre mna) 10 dni :-)
Povedali ze to musi mesiac schnut, bol to tiez okenarsky gyt ako u Romana. Samozrejme uz po tyzdni som zacal napustat, ked zacalo vytlacat vypustil som. Takto sa opakovala kazdy tyzden asi mesiac, tipujem. Ked som siel potom sterilizovat, nalial som do neho vrelu vodu a sklo na dne prasklo :lol:
Bola to ale u sklenara prozretelnost Bozia, ze na spodok dal drotovane sklo :-) kedze iba slzilo, som ho epoxidom zalepil :lol:

Mal som tam cryptocoriny, valisnerie, javsky mach a z rybiek samozrejme Gubky, mecune - ale take co v sucasnosti je malo vidiet - cele cervene s nacierno oramovanym chvostom, dania pasikave, tetry cierne, molynezky a tetry neonove. A pismenkovu korytnacku :-)

Ozaj a tiez som svietil od poobedia do vecera 80 W co som si sam vyrobil. :-) a vsetko liecil s modrou skalicou z lekarne :-)

Uf, to boli casy. Bolo 100 Litrove cca 85x40x30
Naposledy upravil joko dňa 29 Mar 2007 22:03 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod GAGAL » 29 Mar 2007 21:38 pm

Rámové akvária měli své kouzlo. Ještě jedno mám takové příležitostní.....a když nedosáhnu na horní polici klidně se na něj postavím i když je napuštěné. :lol:
Obrázok používateľa
GAGAL
 
Príspevky: 69
Obrázky: 102
Založený: 31 Jan 2007 19:54 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod peter-trnava » 29 Mar 2007 22:49 pm

Moje prve akvarko (bolo to na zaciatku 80-tych rokov minuleho storocia) bol 2l pohar na zavaraniny a plavali v nom dvaja rajovci. Pravdupovediac dlheho zivota si neuzili. :oops:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod ACAB » 30 Mar 2007 10:38 am

No ja som mal dake miniakva, tusim ze 15l :roll:
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod jan toman » 30 Mar 2007 21:11 pm

Ja som dedil celodrevenne akva,asi 25 l. Akurat v prednej stene malo vramovane sklenne okienko, cca 15x 20 cm.Dno bolo obite plechom s dvojitym dnom,aby sa dalo pod nim prikurovat.
A prve ryby?
Tusim hruzliky,cereble a nejaky karas.
Cereble nevidrzali ani 2 dni.
Kazdy druhy den som menil vodu,studnicnu,alebo potocnu,ako sa mi chcelo.
A neskor uz ramov,80 l. Rybky? Gupky,gupky,gupky.Casom mecune,mollya Mrenka Odeska.A potom uz vsetko,co sa vtedy dalo zohnat.Prve prisavniky,skalare, diskuse,kardinalky atd.
Dnes?
Botie a prisavniky.
Ale to boly casy,v kazdej mlake ziva potrava,v studniach cista voda,elektrika za haliere.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod x-ray » 31 Mar 2007 04:14 am

no ja som mal prve akva s bratom.malo asi 200L, kovova konstrucia a choval som tam akary modre:)
Obrázok používateľa
x-ray
 
Príspevky: 86
Obrázky: 28
Založený: 28 Okt 2006 23:15 pm
Bydlisko: BA

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod nanuska » 31 Mar 2007 09:13 am

::ja som zacinala s gupkami a inymi zivorodkami. (este som nosila plienky). chovala som ich v minicku a az neskor som presla na vacsie akvaria u ktorych som aj ostala :o
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Janska » 03 Máj 2007 08:01 am

Ja som začínala so sklenenou nádobou na cestoviny, alebo na čo to bolo.. obsah cca 1,5 litra a v nej cca 6 gubiek a jedna valisnérka :D
Potom som "prišla" k 14 litrovému akva, takže moje osadenstvo som rozšírila o 4 mečúne a ešte nejakú tú gubku, ktoré mal nazvyš môj kolega.
Po pár mesiacoch sme kúpili 55 litrové akva, ktoré stále mám (asi dva roky), v ňom mám mečúne, tetry a dania. Rastliniek mám plné akva, ktoré mi prerastajú cez hlavu a rybkám sa u mňa celkom slušne darí (aspoň sa tak tvária ;) .
Tohto času túžobne očakávam 180-ku, ktorú sme objednali v Hornbachu.
Keď mi bude tá prekvitať, potom sa môžem s hrdosťou nazvať "veeeeľkou akvaristkou" :)
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Dorianna » 03 Máj 2007 12:44 pm

Moje prvni akvarium byla dosti velika koule a v ni zilo asi 25 malych rybicek (cca 2 cm)nalovenych v rece. Bez rostlin, filtrace ci vzduchovani, byly ziveny susenymi nitenkami a kdybi mi po mesici akvarko zespod neprasklo a nezacalo lehce tect, mozna bychom z nich meli krasne a dobre ryby na Vanoce.
Jenom bych rada dodala, ze za ten mesic zadna rybicka neumrela a vsechny jsem pak vratila presne tam, odkud jsem je z reky vylovila. Za ten mesic vyrostly asi o centimetr.
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod joko » 03 Máj 2007 12:49 pm

Dorianna a ako prasklo ? pri umyvani ? Inac zaujimavy pribeh :-)
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Dorianna » 03 Máj 2007 15:24 pm

Tusim jsem ho chtela premistit a asi jsem nekde tukla o stul. Tezko rict. Kazdopadne tecici akvarko mi mamka uz doma nepovolila. Dost na to, ze jsem v akvarku mela ryby, ktere by z neho jednou mohly vyrust :roll:
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Fonzo » 03 Máj 2007 21:08 pm

Ja som zacal asi v 8-mich rokoch jednym hruzikom chytenym v dunaji. Tatko mi prenho kupil akva so strkom (peknym, mam ho este doteraz), filtrom a 2 parikmy gupiek. Chudak, bol chyteny na dazdovku na hacik, a to ho podla vsetkeho dost bolelo. Takze dazdovky uz nechcel a kazde 2 dni mizla 1 gupka... (mimochodom taka dazdovka vydrzi v akva aj 2.5 tyzdna!) Po tyzny po 2-och hruzik dohruzikoval, ale akvarko fungovalo asi sest rokov dalej. Bez ziadnej odbornej rady, (az na knizku AKVARISTA, co som pred dvoma rokmi dostal od Jeziska) ucil som sa na vlastnych chybach a este doteraz si pametam ako bol Tatko nastvaty, ked som mu atramentovo modry MULTYMEDICAL vylial na zltu stenu, alebo na novu skrinku a ten sa potom zazral 0,5 cm do dreva. Par krat som mal krupicku a raz ocnu infekciu, ktora mi odrovnala vsetky rybky :oops: Asi pred dvoma rokmi pribudla druha 20litovka a asi pred 1/2 rokom som ju "vymenil" za 63l (Co je pre mnohych len elementka, premna vsak vybojovane akva). Teraz mam tu prvu v pivnicke, ktoru ostatne byty vykuruju na nieco cez 20°C zadarmo, a druhu som znova nenapadne osadil na pracovny stolik. Myslel som si, ze si ju uz nikto nevsimne, ale rodicia zase vravia, ze sme sa dohodli na "vymene" a musi ist teda prec. (Maju radi poriadok, a myslim, ze im vadia hlavne tie pohare s bojovnicami okolo nej, a to sa da upratat :roll: ) A zrovna kustik prerabam 63 litrovku...
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Jaké bylo Vaše první akva?

Odoslaťod Fonzo » 03 Máj 2007 21:12 pm

Asi mi neak nieco zblblo, a sam som v tomto prispevku citoval seba, tak sa ospravedlnujem.
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.