Poradte mi pls - nove akva



Všetky otázky ľudí ,ktorý začínaju alebo chcú začať s akvaristikou.Akvaristické začiatky.

Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod zafirys » 02 Apr 2007 08:47 am

Ahojte!
25.03.2007 sme si kupili akvarium a aj ho založili. Zatiaľ v ňom máme len rastlinky.
Vcera som si všimla, že po skle sa pohybuju nejaké tvory, zárodky niečoho je to strašne malé. Ale pripadá mi to ako malé slimáky. Je ich tam 5.
Netuším ako sa to tam dostalo.
Mám z toho obavy, že budem musieť celé akva zrušiť a nanovo vymieňať a sadiť.
Preto sa obraciam na Vás, ste skusenejší a dúfam, že mi poradíte.

Okrem toho mám ešte jeden problém - rastlinky.
Niektoré mi hnednú, akoby odumierali lisky. Najhoršie je, že som si nestihla opísať druhy zo štítka/priateľ všetky vyhodil/ Sad
Hm...a otázka - tie zhnednuté stonky treba odstraňovať? ak áno akým spôsobom?

Akva mám 63l
filter je pustený stále, a svietim od 08.00 do 22.00.
Mom. teplota 26°C
čo by ste mi poradili??? Crying or Very sad Embarassed :(
zafirys
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Mar 2007 19:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Jirka Scobak » 02 Apr 2007 09:23 am

1) Vypni filtr! Na co ti, probuh, je, kdyz tam nemas ryby? Rostliny bez filtru rostou lepe. Rasy rostou naopak lepe s filtrem.
2) Klid! Breberek si nevsimej! Jdi, kup dva pary (podotykam dva pary) plat a hod je tam. Nekupuj prisavnika, nenech se zblbnout v akvaristice! Filtr stale nezapinej, tech par plat ho fakt nepotrebuje.
3) Krm je mrazenym zradlem (cerne komari larvy, cyclop, patentky), jen tolik, co sezerou za dve minuty (kdyz jim klesne neco na dno a nestihaji, prestan krmit). Muzes i 2x denne, ale nic se nestane, kdyz 1, 2, 3 dny zapomenes. Rybicky vydrzi bez krmeni v pohode tyden, v extremni situaci dva tydny.
4) Krome krmeni a prilevani vody rezignuj na jakekoli zasahy do akvaria, dva mesice bud v klidu.
5) Po dvou mesicich - rekapitulace. Rostliny, ktere uhynuly, uhynuly. Rostliny, ktere rostou, rostou. Akvarium je/neni zarasene.
Reseni. Nakup vic rostlin, co rostou (pripadne si je rozmnoz). Zapln jimi cele akvarium. Rostliny samy omezi rust ras. Pockej dalsi 2 mesice. Kdyz se bude akvariu lepe darit, muzes doplnit nejake dalsi rybycky.

P.S. Vim, ze ten filtr byl asi drahy a odborne vybrany ... ale to by ti nemelo zabranit ho z akvaria vybrat. Z deseti akvarii mam filtr jen ve dvou - tam kde je nejvic ryb.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Raviolka » 02 Apr 2007 11:31 am

Zafirys - předpokládám, že budeš v tom akváriu chtít chovat ryby... a taky, že jsi začátečník. Tak potom ten filtr nech pěkně zapnutý, až zjistíš, že dokážeš udržet plné akvárium prosperujících rostlin, tak to půjde i bez filtru a dokonce lépe než s ním. To nezáleží jen na tvých schopnostech, ale taky na technickém vybavení akvária... nespěchej :-) (Jirko nic ve zlém, sama taky nefiltruju... ale to sem nepatří :wink:).
Jestli čekáš s koupí ryb, až bude akvárium "připravené", tak tam zatím nasaď třeba ty platy, to je dobrý nápad. Akvárium bez ryb se dost špatně zabíhá - viz časopis http://klub.akva.sk/akvarium.php 4. číslo, dusík při zakládání akvária :wink:

Breberky na skle ignoruj, to se časem vyřeší - kdyby to byli slimáci, tak o nich je tu jedno ohromné téma; kdyby se z toho vyklubali červi, tak i o nich najdeš rady. Každopádně není třeba zakládat akvárium znovu.

Rostliny se dost možná rozpadají proto, že přecházejí na submerzní (vodní) formu. Některé to třeba ani nezvládnou - je potřeba vybírat opatrně, malá část rostlin nabízená v akvaristikách se pod vodu prostě nehodí. Vždycky se hodí vědět, jaký druh vlastně máš v akváriu, takže cedulky nevyhazujte :wink: Jinak nezbývá než trpělivě čekat a sledovat, kterým rostlinám se daří, jak napsal Jirka.

Na 63 l máš jak silné osvětlení?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod zafirys » 02 Apr 2007 12:03 pm

Waw, dakujem za odpovede.
To akva sme kupili ako cely set, neviem ci je to dobre alebo kupovat vsetko zvlašť.
Bolo tam teda akva /60x30x35/, teplomer, filter/EHEIM 2208- 150-480l/h/ a ohrievač/JAEGER 50W/ s termostatom, nejake pripravky na upavu vody, hnojivo pre rastliny, krmivo pre ryby/Tetra/. To svetlo je 1x15W trubica.

Chceli by sme chovať rybky, mam aj literaturu aj na nete som vela toho precitala.
Ale som zufala :(
Chcela som počkať až sa akva zabehne, a potom tam dať rybky.
hmmm

A tie breberky, to je čo??? Môžeš mi to pls vysvetliť?

Keď si to celé zhrnieme mám podľa teba nechať ten filter zapnutý a ísť si kupiť platy?

Čo sa týka rastlín, jednu som spoznala mám tam mokranku, aspon podla obrazka tak vyzera.
Viem, že je to blbe, že sme to omylom vyhodili, ale budem musiet hladat podla obrazka.

No nic to....ma trapia tie male potvorky a rastliny, len aby sa im darilo :(

Neviem si predstaviť čo by bolo potom s rybkami... :(

Aj tak vďaka za rady...
zafirys
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Mar 2007 19:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod zafirys » 02 Apr 2007 18:29 pm

:cry:
pekné, 100 ľudí si pozrelo moj prispevok a odpísali mi len 2!
:(
:cry: :cry: :cry:
zafirys
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Mar 2007 19:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Kat » 02 Apr 2007 20:26 pm

zafirys napísal::cry:
pekné, 100 ľudí si pozrelo moj prispevok a odpísali mi len 2!
:(
:cry: :cry: :cry:


no to asi preto ze na zaciatok bolo asi zhruba povedane vsetko :wink:
teraz je len na tebe ako nalozis s informaciami
Obrázok používateľa
Kat
 
Príspevky: 75
Obrázky: 27
Založený: 04 Dec 2006 16:18 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod emkac » 02 Apr 2007 22:15 pm

Zakladne odpovede si dostala.

Od Jirku si precitaj body 2 (len zaciatok), 3 (ale mozes to obcas striedat so suchym vlockovym krmivom, vobec nezaskodi. A zdoraznim - neprekrmuj! Vzdy daj len tolko co stihnu zjest. Ci uz take alebo take.) a body 4 a 5.
Ako povedala Raviolka, filter nechaj stale zapnuty.

A do tych dvoch mesiacoch, ked sa Ti akva stabilizuje, si tu na webe co to nastudujes. Najma odporucam casopisy na http://klub.akva.sk/akvarium.php
A nielen stvrte cislo, ale kludne vsetky temy pre zacatocnikov.

No a co su breberky? :twisted:
Presne to neviem, ale v googli som nasiel peknu definiciu.
(biologický výraz paní profesorky z gymnázia, je to cokoli co je do 10 cm)
Cize po nasom asi "háveď".

emkac
emkac
 
Príspevky: 212
Obrázky: 26
Založený: 11 Jan 2005 13:43 pm

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod pepo311 » 02 Apr 2007 23:44 pm

Takze raviolka Ti napisala komlet postup-ja by som doporucil k tym platam jedneho panciernicka,nech po nich vyzbiera zbytky potravy.
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Jirka Scobak » 03 Apr 2007 00:27 am

... breberky ... je to cokoli co je do 10 cm)
Přesně :!:
... ja by som doporucil k tym platam jedneho panciernicka,nech po nich vyzbiera zbytky potravy.
Lépe 6 pancéřníčků, jsou skupinoví. Jednoho by mi bylo líto (ale platy zvládnou žrát i ze dna).

Navrhuji exkurzi u mě doma, volej na 0903 753 694.
Jirka
P.S. Vyfoť svoje akva a dej ho sem na web, ať to můžeme zkritizovat :) :P
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod petra » 03 Apr 2007 08:05 am

ahoj, my s priatelom sme tiez kupili set, presne 19.10.2007 sa zalozilo. Ma rovnaku litraz ako to tvoje. tiez sme pokupili nejake rastlinky, posadili a cakali. Po dvoch tyzdnoch sme objavili slimaky a doteraz sme sa ich nezbavili, ale pomaly si na ne zvykame. Ved zevaj aj oni by mali cistit vodu a akva (aspon sa to o slimakoch hovori). Niektore rastlinky neprezili, pretoze nie su vhodne do zacinajuceho akva, alebo su narocne na vodu, svetlo atd. co ti ale v akvaristike moc neporadia (vacsinou im ide o to aby predali a castokrat menia nazvy rastlin ktore sa navzajom podobaju a maju rozdielnu narocnost). My sme si kupili na zaciatok gupky a prisavnikov (priatelova srdcovka), gupky v obchodoch tiez nie su v prave najlepsej kondicii niekedy a tak tiez niektore uhynuli, vlastne postupne vsetky ktore sme kupili a ostali len tie co sa nam narodili a furt sa rodia. Zo zaciatku sme mali problem s vodou, pretoze nasa vodovodna obsahuje nieco co sa im nepaci, tak ju musime upravovat, prevarat a pod. Ale pozorovanim sa ucime. Hlavne si pisem dennicek, co sa kedy robi a tak viem, ako na co ryby a rastliny reaguju. Tiez fotky su dost dobre, ked si porovnam fotky napr. po mesiacoch, vidim ako rastlinky rastu, alebo nerastu a tiez od zalozenia akvaria, ako sa menilo postupne (jeho vývoj). Dennícek je myslim si dost dolezity hlavne pre zacinajucich akvaristov. prisavnici su dobri cistici co sa tyka zbytkov potravy co padne na dno a tiez si radi pochutnaju na riasach, takze s tym nemam v akva problem. neskor sme dokupili krevetky, ktore velmi radi tiez pozieraju zbytky a obzieraju riasy, su tiez male cistice a mnozia sa same, takze z nejakych 10 ich mame cele akva a vzdy ked cistim filter tak je tam niekolko malinkych. Celkom sa im dari. No a ako posledne sme dokupili razbory klinovite, ktore krasne ozivili akva.

Co sa tyka setov kupovanych, tak som casom zistila ze to nie je prave najlepsia volba z dovodu, ze malokto je zrucny aby si prerobil kryt, pokial je nevyhovujuci z dovodu osvetlenia, niekedy je dobre mat dve 15W ziarivky a do toho nasho sa moc nedaju dostat, tak uvazujeme o nejakom inom riesení.

Vies na zaciatku, ked som nevedela rybky ani rozoznat a kupovala som akva, nechcela som do neho vela vrazat (mala som urcenu cenu do ktorej som sa chcela zmestit) z financneho dovodu, ale pomaly ako sa ponaram do tajov akvaristiky som zistila, ze sa neoplati setrit, radsej kupit raz a poriadne, stokrat sa ti to vrati potom.

no to tak asi zhruba. uz bezim do roboty. tak vela stastia napis ako sa ti dari v akva. co nove? :D
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod zafirys » 03 Apr 2007 09:17 am

Waaaw,

dakujem za rady, urcite sa podla nich zariadim :)

Potom Vám dám vedieť :roll:
Vyfotiť akva?Asi by ste boli mooooooooooooooc zdeseni...možno raz, hoci keď som si pozerala na fóre Vaše akva, boli tam fakt krásne. Samozrejme, že beriem kritiku, veď som v tomto nováčik.

Pojdeme teda si zaobstarat platy /vcera som ich pozerala ako vlastne vyzeraju/ :)
Vlastne som sa snažila aj zistiť, že aké rastlinky mám v akva. Ale oni sa všetky tak podobajú, že až :o
Asi zájdem do obchodu kde som ich kupovala a opíšem si ich názvy.

No tak zatiaľ toľko...

ĎAKUJEM :roll:
zafirys
 
Príspevky: 11
Založený: 27 Mar 2007 19:53 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod orcan » 03 Apr 2007 09:36 am

zafirys: ano je to najlepsi napad zbehnut do akvaristiky a spytat sa na rastliny, ktore ste kupili... v akvaristikach vacsinou objednavaju nejaky mix rastlin, ktore su vacsinou rovnake, takze by to nemal byt problem. Tie nazvy su dost dolezite pri zistovani, ake naroky rastlina potrebuje. Inak panciernikov vrele doporucujem aj ja. Dokonale pojedia vsetky zbytky, ktore popadaju na zem. Ja mam sice len dvoch, ale je to nerozlucna dvojka. Pri rastlinach aj rybach si potom zisti, aku teplotu maju najradsej, aby si vsetkym vytvorila prijemne podmienky. Tych 26 stupnov bude pre niektore druhy mozno horna hranica. Hovoris, ze rastlinam hnednu listy: vyhadzuju aj nove listy? alebo doslova odumieraju. Ak vyhadzuju nove listy, tak prechadzaju na podvodnu formu, ale pokial celkovo odumieraju, nieco im bude chybat. Ale toto zatial mozes nechat tak. Ked zisits, ake mas rastliny, pohladaj na nete ich naroky na vodu, svetlo atd... a budes mudrejsia
Obrázok používateľa
orcan
 
Príspevky: 105
Obrázky: 14
Založený: 03 Okt 2006 23:12 pm
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Jirka Scobak » 03 Apr 2007 10:40 am

petra napísal: presne 19.10.2007 sa zalozilo.


Dobra sprava - mate spoustu casu ho jeste nekupovat a rozhodnout se jinak. Ja bych to na vasem miste udelal :lol:
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Janska » 03 Apr 2007 18:16 pm

Mám jeden dotaz, keďže ste to tu trochu rozoberali. Niektorí píšete, že nefiltrujete??? Ja som zo začiatku filter na noc vypínala, ale každý radí, že má bežať nonstop, tak ho nechávam stále zapnutý. Mám 55 litrové akva a v ňom cca do 15 rýb (tetry, dania....).
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Helga » 03 Apr 2007 19:31 pm

Nie, na noc by sa vypínať nemal - vtedy totiž cezeň neprúdi kyslík a denitrifikačné baktérie odumrú a po zapnutí sa vyplavia do vody a znečistia ju. Takže ak filtruješ tak nevypínaj :-)
Obrázok používateľa
Helga
 
Príspevky: 20
Obrázky: 31
Založený: 04 Dec 2006 11:52 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod petra » 03 Apr 2007 20:43 pm

Jirka Scobak napísal:
petra napísal: presne 19.10.2007 sa zalozilo.


Dobra sprava - mate spoustu casu ho jeste nekupovat a rozhodnout se jinak. Ja bych to na vasem miste udelal :lol:


ano, mas pravku, uradoval klavesnicovy skriatok, oprava: zalozene bolo 19.10.2006
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod petra » 03 Apr 2007 20:45 pm

a my filter nevypiname vobec, je pusteny nonstop
Obrázok používateľa
petra
 
Príspevky: 215
Obrázky: 32
Založený: 14 Dec 2006 22:18 pm

Re: Poradte mi pls - nove akva

Odoslaťod Kulko » 06 Apr 2007 12:09 pm

Jirka Scobak napísal:... breberky ... je to cokoli co je do 10 cm)
Přesně :!:...

nechcel si napísať 10 mm? 10 centi by boli riadne breberiská :)
Kulko
 
Príspevky: 83
Obrázky: 2
Založený: 15 Jan 2005 18:49 pm
Bydlisko: IŽA


Naspäť na Začínam s akvaristikou

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.