Pomozete mi s chorobou??



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod gloryman » 18 Jan 2007 15:57 pm

Takze ide o to ze rano bolo vsetko v poradku a pridem s tej blbej skoly a uz su 2 rybky mrtve bojovnica a prisavnik :(...akosi divne zbledli
dal som tam malachytu zelenu...zatial nikomu inemu nic neni
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=11076
Obrázok používateľa
gloryman
 
Príspevky: 140
Obrázky: 4
Založený: 28 Apr 2006 19:32 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod Raviolka » 18 Jan 2007 18:01 pm

Malachytová zeleň je dost silný prostředek a dávat ho jako první pomoc bych nedoporučovala - rybám může spíš ublížit a ubrat síly potřebné na boj s chorobou. Citlivým rybám (přísavníci...) asi moc nepřidá :?
Vidíš na rybách nějaké změny na kůži, červené žábry, poruchy plavání, změny chování, lapání po dechu...? Pokud nevidíš jasný příznak choroby a nic jsi v akváriu neměnil, léčiva nepřidávej, maximálně tak trochu soli (podle toho, jaké ryby tam jsou). Stačí ryby sledovat, pokud vypadají v pořádku, nepanikař.
Prvotní příčina potíží bývá většinou ve zhoršené kvalitě vody - vyměň 1/3 (nebo i více) a zítra zase (pozor na teplotu) a sleduj, jestli se situace zhorší/zlepší. Pro jistotu otestuj vodu na NO3-, NO2-, NH3+ a pH. Kdyby ostatní ryby vypadaly divně, nasměruj filtr tak, ať čeří hladinu...
... a to myslím stačí. Malachytku potřebuješ dostat z akvária ven, takže tu vodu vyměň :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod Raviolka » 18 Jan 2007 18:28 pm

"...to akva ma skoro 20 l"

Nezbývá než se zeptat, kolik ryb v tom miniakváriu chováš/choval jsi? Vyměň polovinu vody a snaž se zlepšit do budoucna péči... a vybírej ryby přiměřené objemu akvária.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod gloryman » 18 Jan 2007 19:20 pm

mal som tam 5 bojovnic s toho 1 samec a troch prisavnikov......
Obrázok používateľa
gloryman
 
Príspevky: 140
Obrázky: 4
Založený: 28 Apr 2006 19:32 pm
Bydlisko: BA

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod ACAB » 18 Jan 2007 20:20 pm

Ja som vravel, ze to je male akva.
Tak dufam, ze sa Ti to uz zlepsilo s tou chorobou ;)
Obrázok používateľa
ACAB
 
Príspevky: 251
Založený: 22 Okt 2006 18:10 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod jurko_i » 18 Jan 2007 20:39 pm

akosi vela na take male akva
jurko_i
 
Príspevky: 32
Založený: 05 Jan 2007 19:01 pm

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod gloryman » 19 Jan 2007 15:05 pm

no to som nevedel...dneska ziju vsetky klopklop
Obrázok používateľa
gloryman
 
Príspevky: 140
Obrázky: 4
Založený: 28 Apr 2006 19:32 pm
Bydlisko: BA

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod tufo » 08 Apr 2007 21:15 pm

Nejdem zakladať novú tému lebo je to možno len planý poplach tak to hodím sem. Ide o to že na jednom zo skalárov som si všimol z kože trčať 2-3 biele asi 3-4mm dlhé "prúžky". Neviem či by to mohol byť kotvový červ lebo som ho ešte naživo nevidel. :? Alebo možno je to len zranenie zo súbojov ale nepripadá mi to tak lebo je to najdominantnejší samec. Ryba je čulá a neotiera sa. Má s tým niekto skúsenosť? Viete o čo ide? Čo ma čaká? Začať liečbu a ako? :?: Vopred ďakujem. :!:
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod Raviolka » 10 Apr 2007 12:03 pm

tufo, já pro změnu nevím, co je "kotvový červ"... :|

Nemá ta ryba na kůži nějaké změny? Kráterky, tečky, dírky, nějaké barevné fleky...? A odkud přesně ti červi koukají, jsou pohromadě?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod catfish » 10 Apr 2007 14:08 pm

"kotevní červ" - červok Lernaea

tufo: Koukni se na fotky, vypadá to podobně?

http://tunghoiaquarium.com/S_chinese_ve ... ages/2.jpg
(trpělivost, dlouho se to načítá)

http://www.fishpondinfo.com/anchor2.jpg
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod Richard Tokušev » 10 Apr 2007 14:39 pm

Neviem síce čo je to za povlak, ale jedno viem určite.
Prejavuje sa to najmä na mladučkých prísavníkoch, ktorí sú do veľkosti 2,5 - 3 cm citlivé na akékoľvek zmeny chemizmu vody a niekedy aj vodného stlpca.
Malachtka, ako správne poznammenala Raviolka je voči rybám dosť agresívna a v prípade prísavníkov to platí dvojnásobne.

Liečenie by som uprednostnil pomocou zvýšenia teploty nad 30°C s pridaním NaCl kuchynskej resp. morskej soli (ca 1 polievková. lyžica na 60-100l vody.

Podobvné ochorenie sprevádzajúce naviac tzv vyzliekanie z kože alebo jej olupovanie pochádza z nekaranténovaných dovozových rýb z ázie a je podľa môjho názoru v súčasnosti dostupnými prípravkami neliečiteľné.
Richard Tokušev
 

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod tufo » 10 Apr 2007 20:15 pm

catfish: Ťažko povedať či to bolo ono, lebo keď som sa priblížil k akváriu tak ryby radosťou oživli... Ale hlavné je že to po 2-3 dnoch zmizlo. Prikláňam sa k tomu že to boli rany zo súbojov, lebo teraz sa stále oďobávajú a tie rany ako na fotke nemali. A ich pekné plutvy sú v ťahu. Toho parazita sa dá len privliecť alebo môže mať prítomné zárodky neustále? Dakujem.
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod catfish » 10 Apr 2007 21:54 pm

Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

červ Lernaea

Odoslaťod Mia » 10 Sep 2007 14:20 pm

Ako liečiť? Môžem Cyprinopur liať do akvaria? Mám liečiť celé akvárium naraz? Dá sa to vôbec liečiť?
Mia
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Sep 2007 13:06 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod Mia » 10 Sep 2007 14:30 pm

Moja velká závojnatka ma červy. Vyrastajú jej z podbrušia. Prvý krát som ich vytrhla pinzetou aj s hlavou, pretože som to čítala v knihe o chorobách akvarijných rýb od SERA. Červy som spoznala podľa fotografií. Tieto kožné červy sa nazývajú LERNAEA. Do akvária som nasadila liečbu podľa rady predavača. V knihe je písané, že mám nasadiť liečbu Cyprinopurom. V akvaristike mi ale odporučil výrobok tiež od Sera, ale Mycopur. Vraj preto, lebo Cyprinopur sa používa v jazierkach. To bolo pred dvoma týždnami. Liečba prebehla presne podľa návodu. Rybka sa netvárila úplne ok, ale vyzerala, že sa zotavuje. Dnes ráno ma ale čakalo nepríjemné prekvapenie. Z jej bruška rastú nové červy!!! Prosím, poraďťe mi, ako ju liečiť. Nechcem o ňu prísť a v akváriu mám ďaľšie závojnatky. Liečila som celé akvárium.
Vopred ďakujem za pomoc.
Mia
 
Príspevky: 3
Založený: 10 Sep 2007 13:06 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: červ Lernaea

Odoslaťod laci » 10 Sep 2007 14:31 pm

omyl :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Pomozete mi s chorobou??

Odoslaťod apka » 02 Nov 2007 22:59 pm

cafte potrebujem poradit mam akva 20l v nom som mala prisavnika ,4 tetry neonove a dva mlade gupky na zaciatok vsteko bolo ok ked mi v jeden den zdochla jedna tetra newem co sa stalo ale nebrala som to tak vazne no ale asi o 3 dni mi zdochol prisavnik , potom o tyzden dalsia tetra a tak este dalsia vsimla som si ze pred tym boli tetry slabsie sfarbene a dost chude ako ta jedna co mi ostala a zije doteraz ,ale zrali v pohode okrem toho som nic ine nevidela vobec neviem co sa stalo..... voda v akva je dazdova filter nemam chcela som dokupit este nejake tetricky ale bojim sa aby nezdochli fakt newem cim to moze bbyt.....tak ak vas neco napadne tak mozte poradit :)
Obrázok používateľa
apka
 
Príspevky: 13
Obrázky: 1
Založený: 27 Aug 2006 18:52 pm
Bydlisko: (okres Presov)


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.