kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod sano » 31 Mar 2007 20:58 pm

Dobré skúsenosti mám so sudmi s dažďovou vodou v oblasti pri Zemplínskej šírave. V posledných rokoch sa tam častejšie kalamitne premnožujú komáre, takže larvičiek je dosť.
V jednej starej vani na záhrade pod starou čerešňou mám pravidelne úrodu dafnií. Ako sa tam dostali, neviem. Na spodku je vrstva niekoľkoročného lístia a voda tam priteká zo zamachnatenej strechy. V odkvapovom žľabe takisto nechávam staré popadané lístie. Asi im vyhovuje prítok takej vody. Potvory množia sa ostošesť.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Reklama

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Miro69 » 31 Mar 2007 21:08 pm

sano:V jednej starej vani na záhrade pod starou čerešňou mám pravidelne úrodu dafnií. Ako sa tam dostali, neviem.

Dafnie majú v určitom období vývojové štádium vajíčko-ako artemia a to by mohol preniesť na perí alebo nohách nejaký vták.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod sano » 01 Apr 2007 18:16 pm

V Košiciach v bani na hore Bankov, v odkaľovacej nádrži sú dafnie. Ešte pred desiatimi rokmi tam zasvätení chodili loviť. Zásadou bolo, po love hodiť do nádrže hrudu droždia.
Takisto aj vo vodnej nádrži Ružín, asi meter pod hladinou, pri brehu, sú dafnie. Na jar tam prevažujú cyklopy.
Veľké množstvo vírnikov nájdete krátkodobo v trávnikoch , ktoré sú pravidelne na jar zaplavované. T.č. som videl v Šaci v bývalom odvodnenom močarisku za kinom, t.č. autodielňa a výkup kovov, pod teplovodnými rúrami. Miestami sa tam minulý týždeň voda až belela.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod skala » 01 Apr 2007 20:17 pm

ale tie rybarske su prave hygienicke. bo sa chovaju extra umelo
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Miro69 » 01 Apr 2007 21:11 pm

Skala, máš nejaký typ ako sa "extra umelo" chovajú?
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod skala » 01 Apr 2007 23:45 pm

neviem. ide o to, ze sa chovaju hygienicky, nie na zdochlinach.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod jan toman » 02 Apr 2007 00:37 am

skala napísal:neviem. ide o to, ze sa chovaju hygienicky, nie na zdochlinach.


Ahoj ,,Skala,,
Myslel si tym tych kostniakov?
V obchodoch sa nesmu predavat prave kostniaky uz par rokov.Preto aj ryby nejako menej na tie ,hygienicke,, beru.
:cry: :cry:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod skala » 02 Apr 2007 08:14 am

ano jano, na tych v obchode. asi im nevonaju ;-)
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod guppy » 02 Apr 2007 09:56 am

sano: V Ružíne sú isto ryby. Nebojíš sa tam loviť potravu?
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Miro69 » 12 Apr 2007 17:27 pm

Nastal čas lovu lariev komárov a tu je môj problém: ako najlepšie oddeliť živé či mrtve larvy od nečistôt a ako roztriediť larvy podľa veľkosti - postup.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Baloghi » 12 Apr 2007 17:35 pm

oddelenie necistot a lariev..... resp rozdelenie lariev podla velkosti je jednoduche ja to robim cez mlynarske sita s roznou velkostou ok..... buhuzial netusim kde sa teraz daju zohnat ja som ich dostal od jedneho znameho....
Obrázok používateľa
Baloghi
 
Príspevky: 258
Obrázky: 0
Založený: 17 Mar 2005 10:34 am
Bydlisko: BA

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod sano » 12 Apr 2007 17:50 pm

guppy napísal:sano: V Ružíne sú isto ryby. Nebojíš sa tam loviť potravu?

Za niekoľko desaťročí, čo sporadicky chovám rybky, som si len raz dovliekol do akvária nákazu. Kaprivca, aj to len s rastlinkami. S planktónom nikdy. Možno som mal šťastie.
Na stránke priateľa z Čiech, ktorý sa venuje chovu divokých živorodiek, prepáč priateľu pamäť už neslúži najlepšie, je návod ako doma chovať dafnie.
je to dosť náročná práca. Sám by som to neskúšal, uvádzam to len pre úplnosť.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Miro69 » 12 Apr 2007 18:05 pm

Baloghi: Mám mlynárske sitá, asi 15 druhov, ale cez sitá sa larvy komárov zle triedia, nakoľko sa v nich zachytávajú. Ako ich vytriedim, ak majú rovnakú veľkosť a hustotu ako nečistoty. Niektoré nečistoty plávajú, iné su usadené podobne ako larvy. Ako príklad môžem uviesť plávajúcu rastlinku Lemna (okřehek,žaburinka)neviem ako ju dostať od komárov.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod viridis » 13 Apr 2007 22:28 pm

Mam nasadu laboratornych "dafnii" zrejme rod Moina.
Ziskal som ich hadam pred dvoma rokmi od Drdu a od vtedy sa u mna drzia. Musim povedat, ze su velmi huzevnate alebo len mam proste stastie, lebo nasadu mam dlhodobo v malom cca pol litrovom plastovom vedierku (od salatu)

A jedina moja starost spociva v tom, ze obcas vymenim cca deci vody a krmenie vyzera asi tak, ze po krmeni ryb si vo vedierku "oplachnem prsty" ...

Dafnie z vedierka pravdaze nestacia na nejake krmenie, to je len zachovny chov. Mame velku zahradnu nadrz na vodu (cca.2m3) a tam ich zvyknem na jar nasadit. Teraz to bude uz tretia sezona, je to skvely zdroj zivej potravy a v case, ked ich populacia v nadrzi je na vrchole, da sa z nich aj namrazit na zimu ...

Vyborne spolunazivali v jednom akvariu mlade prisavniky a dafnie.
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod robo714 » 14 Apr 2007 01:07 am

Myslíte, že v jame kde odteká z hnoju močka alebo ako sa tomu hovorí by mohlo niečo byť?? Moc sa do toho nehrniem :o ale keby bola šanca na úspech určite by mi to nedalo :D
Obrázok používateľa
robo714
 
Príspevky: 59
Obrázky: 9
Založený: 16 Okt 2006 22:06 pm
Bydlisko: Západné Slovensko (Senica)

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod jiskra » 14 Apr 2007 07:57 am

Mozna Nitenky,ale aby toho bylo ,,rozumne mnozstvi``,tak to by si musel prekopat celou tu jimku :lol: Ja chytam nitentky ve vodach,ktere jsou jako vytok z uhelnych dolu.Sahnu do vody a vytahnu trs.Ale potom je hodne prace s tim.Jinak sem byl vcera na Buchanky.Dovezl jsem plny 10 L kybel.Super.Cistych buchanek bylo neco kolem 4 kilo.
GAGAL:Neni uz na komary pozde?Nevyleteli ty mrchy uz?:o zadne larvy uz sem nevidel,jen vylihle kukly.
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod GAGAL » 14 Apr 2007 08:16 am

Letos je to všechno rychlejší :lol: Je to možné, ale byl jsem na jiné lokalitě a tam byli larvičky tak 3-5mm. Možná se už jedná o druhou generaci. Nebo měli jen chladnější vodu. Chce to párkrát navštívit a uvidiš. Jinak lokalita na mých fotkách je taky prázdná,ale minulý rok jsem tam v pohodě chytal až do konce června.
Obrázok používateľa
GAGAL
 
Príspevky: 69
Obrázky: 102
Založený: 31 Jan 2007 19:54 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod robo714 » 14 Apr 2007 12:19 pm

Ako som tak študoval jednu stránku tak za najlepšie krmivo tam hodnotili dážďovky (žížaly) u nás na dvore sa to dá zbierať na kilá len treba zavlažiť trávnik. Nebolo by to vhodné aj pre poter?? keby sa to rozmixovalo dalo sa to do pohárika s vodou a len trošku toho mútneho tých malých čiastočiek keby sa dalo tomu poteru?? Čo vy na to?? :?:
Obrázok používateľa
robo714
 
Príspevky: 59
Obrázky: 9
Založený: 16 Okt 2006 22:06 pm
Bydlisko: Západné Slovensko (Senica)

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod jiskra » 14 Apr 2007 12:38 pm

Jako snesu dost,ale mixovat doma zizaly... :lol: nevim nevim :lol:
Ja si udelal krmivo pro poter tak,ze jsem pomlel dohromady vsechny krmiva co jsem doma mel + sem pridal rozvareny a rozmixovanych hrasek,spenat a mrkev.Dokrmuju mrazenym a suchym krmenim a rybky rostou pekne :)
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Macadlo » 14 Apr 2007 12:58 pm

Osobne si myslim ze poteru bohate staci cerstvo naliahnuta artemka no ked je moznost tak dokrmujem jemnuckym ciklopom
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod jiskra » 14 Apr 2007 13:08 pm

Vzdycky je lepsi ziva ci mrazena potrava,nez sucha a umela krmiva.Urcite to da rybam vice.Ale ja trochu zaexperimentoval a ryby nemeli namitky :o Krmim s tim poter Zivorodek,a nemam problem.Samozdrejme taky dokrmuju mrazenym,jak uz jsem psal,ale 85% zradla ktere rybam davam jsou smesi suchych krmim,vlocek a ruznych tablet.
P.S.Zizalama jsem krmil Kerickovce a Vrubozubce :o to bylo vzdycky neco,kdyz prislo na krmeni.... :lol:
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod Miro69 » 14 Apr 2007 18:29 pm

Tento týždeň som bol na komárie larvy a niekde sú už vyvinuté apár metrov odtiaľ žiadne. Mám ich na záhrade živé a ešte sa nezakuklujú. Samičky komárov už začínajú znášať vajíčka. Dnes som našiel lokalitu, kde kulminujú dafnie magna a sú ešte aj cyklopy. Najväčšie šťastie som mal na jednom rybníku, kde vysychal prítok a nazbiral som tam asi 3kg gamarusom podobných tvorov a ešte som zachránil aj nejakých pľžov, číkov alebo slížov,ešte som nemal čas ich určiť. Teraz mám toľko živej potravy, že je s ňou viac starostí než z rybami. :o
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod mil0s » 15 Apr 2007 13:10 pm

nevie niekto nejaku lokalitu v v humennom alebo blizkom okoli kde sa nachadza nejaka ziva potrava???
mil0s
 
Príspevky: 86
Založený: 05 Mar 2007 23:00 pm

Re: kŕmenie živou potravou, jej chov a získavanie

Odoslaťod pipapo » 15 Apr 2007 15:16 pm

cawte borci, bol som vcera na zivu potravu na svojom dlhorocnom mieste, larvy komarov ziadne... Nastastie ani nestipali:) Slusne dafnii bolo, cyklopov pomenej
pipapo
 
Príspevky: 65
Založený: 13 Nov 2005 21:35 pm
Bydlisko: Michalovce

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.