Ako zmakcit vodu?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod abba » 06 Jún 2006 18:02 pm

jotuli napísal:dik za rady vyhadzem vsetok sutor a dam tam nejaky iny a skusim to s tou prevarenou vodou .vie niekto ake potrebuju podmienky na rozmnozovanie skalare? co im treba dat do akva?

ak ju budes prevarat tak to bude energeticky /financne/ narocne a neviem si predstavit tu velkost hrnca.druhou vecou je to ze tvrdost neklesne podstatne
ale prajem vela zdaru
abba
 
Príspevky: 189
Obrázky: 11
Založený: 24 Jan 2006 12:05 pm

Reklama

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod skala » 06 Jún 2006 21:25 pm

raselina znizi tvrdost, ale slabo. kazdopadne, ak by mala byt pouzita za tymto ucelom, tak je to nezmysel
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Dexter » 07 Jún 2006 06:04 am

Raselina je skor na biologicke upravovanie pH, nie? Ako alternative ku kyselinam...je dobra pre vsetky druhy Amazonskych ryb.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Roman » 07 Jún 2006 09:08 am

no trochu som skumal.... ak raselina znizi tvrdost (obsah vapnika) ale zvysi vodivost...to znamena ze nahradi ion vapnika vo vode nejakym jednomocnym kovom, asi sodikom alebo draslikom a to je este horsie
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Norman » 07 Jún 2006 11:01 am

No, kedze tu Raviolka momentalne nie je, dovolim si odkazat na jej clanok http://www.sweb.cz/maniakva/raselina.htm

Takze vymena Ca2+ a Mg2+ sa deje za H+. Zvysenie vodivosti nesposobi Na alebo iny kov. Jo a zvyseny draslik vychytaju rastliny.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Roman » 07 Jún 2006 11:06 am

ale v tom clanku sa pise : "při této úpravě vody nezvyšujeme vodivost (naopak významně klesá) ani celkovou mineralizaci " tak ako to je ???

zvysi sa vodivost ci nie ??
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Norman » 07 Jún 2006 12:51 pm

no, mne sa vodivost zvysila po zacati pouzivania raseliny, ale je to v akva, cize to nemusi byt sposobene priamo, filtrovat v holej nadrzi cez raselinu som neskusal, pokusy robim len v akva :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod jotuli » 19 Jún 2006 14:01 pm

ahojte uz viem preco mi zomieraly gupky.malo okyslicena voda.HLUPOST ZABIJA!
Obrázok používateľa
jotuli
 
Príspevky: 25
Založený: 03 Dec 2005 20:52 pm
Bydlisko: BYTCA

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod matus » 30 Jún 2006 13:36 pm

len v kratkosti sa vratim k magnetizeru - jedna sa o docasnu ionovu disociaciu ionov obsiahnutych vo vode, cim sa zabrani ich zrazaniu na "vodny kamen" v nasledujucich asi 50-70 hodinach, ale ich celkovy obsah vo vode sa nemeni. Ide o to, ze v domacnosti prejde voda cez vsetky trubky priemerne asi za 24-48 hodin, cize na tento ucel to uplne postaci, dokonca tato voda postupne rozpusta uz predtym vzniknuty kamen. Disociacia ionov vznikne pri ich prechode silnym elektromagnetickym polom, v tom je princip magnetizera.
Pre domacnost fajn ale pre akvaristu uplna blbost
Obrázok používateľa
matus
 
Príspevky: 602
Obrázky: 14
Založený: 20 Jan 2005 21:50 pm

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod AQVA » 30 Jún 2006 15:27 pm

POdla mna by stacilo pockat kym zaprsi.Nachitaj si vodu do vedra a potom ako budes cistit akva tak namiesto vody z vodovodu tam daj tu nachytanu vodu.
______________________________________________

PRecitaj si toto možno ti to pomože.Ja sa o vodu staram podla toho a je to dobre.inac je tam dost iných clankov.

http://www.aqva.wz.cz/voda.html
Obrázok používateľa
AQVA
 
Príspevky: 118
Obrázky: 34
Založený: 04 Máj 2006 18:55 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod snake » 30 Jún 2006 21:07 pm

AQVA napísal:POdla mna by stacilo pockat kym zaprsi.Nachitaj si vodu do vedra a potom ako budes cistit akva tak namiesto vody z vodovodu tam daj tu nachytanu vodu

S tym dazdom opatrne!!!!Dnes uz nie je priroda to co byvala..Je velka pravdepodobnost, ze v dazdovej vode je viac svinstva ako by sme si predstavovali...Znecistenie prirody robi svoje.
Obrázok používateľa
snake
 
Príspevky: 220
Obrázky: 29
Založený: 26 Jan 2006 22:50 pm
Bydlisko: PK

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod Roman » 30 Jún 2006 21:44 pm

AQVA napísal:POdla mna by stacilo pockat kym zaprsi.Nachitaj si vodu do vedra a potom ako budes cistit akva tak namiesto vody z vodovodu tam daj tu nachytanu vodu.
PRecitaj si toto možno ti to pomože.Ja sa o vodu staram podla toho a je to dobre.inac je tam dost iných clankov.

si hadam robis srandu.... toto mohla byt pravda pred 150 rokmi nez sa zacalo spalovat uhlie a ropa, dnes v ziadnom pripade
Obrázok používateľa
Roman
 
Príspevky: 827
Obrázky: 4
Založený: 25 Mar 2003 14:44 pm
Bydlisko: Bernolakovo, predmestie Bratislavy

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod janko » 28 Nov 2006 22:35 pm

jotuli napísal:dik za rady vyhadzem vsetok sutor a dam tam nejaky iny a skusim to s tou prevarenou vodou .vie niekto ake potrebuju podmienky na rozmnozovanie skalare? co im treba dat do akva?


SKAL8RE u mňa - teplota 30st. celzia, krmenie kvalitnými granulami , patentky, hov. srdce mrazené, sem - tam niečo živé, tvrdosť vody 19mem. stupňov.a vytierajú sa PRAVIDELNE!!!!
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod hans12 » 13 Apr 2007 12:41 pm

Chcel by som nielen rozmnožiť,ale aj odchovať nejaké náročnejšie druhy ikernatých rýb(myslím tým naročnejších na hodnoty tvrdosti vody),no voda,kde bývam má zhruba 16 dGH.Nie som už žiadny začiatočník,mám za sebou okrem odchovov bežných živorodiek aj odchovy ikernatých rýb,ktoré nie sú citlivé na tvrdosť mojej vody ako napr.:dánio pruhované,kardinálka čínska,prísavník a samozrejme cichlíd,ktoré som kedysi dávnejšie choval.Momentálne mám už pohlavne dospelé rybky Rasbory klinoškvrné,no tie potrebujú na uspešné vyliahnutie ikier mäkkú výterovú vodu.Chcel by som sa opýtať,či týmto sposobom sa dá dosiahnúť správna výterová voda,viem že je to pracné riešenie,no mne by stačilo aj 10litrov do vytieračky,čo by som dokázal vyrobiť za 2 dni.
egresh napísal:Skus zmekcit vodu zmrazenim. Ja byvam v Petrzalke, UT=17dKH, takze tento problem poznam. Dam do 2L flase vodu, necham zmrazit 2/3 objemu, 1/3 vody vylejem, zbytok po rozpusteni UT=6 dKH. Je to domace, ale dost pracne riesenie


Nezníži sa týmto sposobom iba prechodná tvrdosť,tak ako pri prevarení vody?
Samozrejme viem,že kebyže som z Bratislavy,tak by som si mohol kúpiť potrebné množstvo destilovanej vody v nejakej akvaristike a doma namiešať,no lenže u nás
v LV o takom ani nechyrovať.A samozrejme kvoli tomu nebudem kupovať reverznú osmózu za 5000SK a o žiadnom vhodnom prameni v okolí Levíc neviem,aj keď tí čo poznajú okolie LV,tak niektorí chovatelia nosili vodu vraj na vytieranie neoniek z Pukanca.No to bolo už zhruba pred 15 rokmi a neviem,či to bola vobec pravda .
hans12
 
Príspevky: 28
Založený: 17 Jan 2007 18:12 pm
Bydlisko: LV

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 13 Apr 2007 12:50 pm

Prevarením sa nezníži len prechodná, ale aj celková tvrdosť vody. Na akú hodnotu, presne neviem, ale môžem to v pondelok v labáku vyskúšať, napíšem ti potom sem.

Maj sa.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: AKO ZMEKCIT VODU?

Odoslaťod jozino » 13 Apr 2007 13:19 pm

hans12 napísal:...o žiadnom vhodnom prameni v okolí Levíc neviem,aj keď tí čo poznajú okolie LV,tak niektorí chovatelia nosili vodu vraj na vytieranie neoniek z Pukanca.No to bolo už zhruba pred 15 rokmi a neviem,či to bola vobec pravda .


Tiez uvazujem nad vodou z Pukanca. Viaceri akvaci z okolia mi ju odporucali. Je tam viac pramenov, ale aj priamo z vodovodu tam tecie voda makkucka :pivo: Prinesiem, zmeriam a dam ti vediet. Zatial miesam "nasu" tvrdu vodovodnu vodu s priemyselnou destilkou a tetry sa mi vytieraju priamo v akva :angel:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod hans12 » 13 Apr 2007 13:32 pm

A nevieš,kde konkrétne v Pukanci,či v okolí je taký prameň? Na námestí kedysi tiekol nejaký prameň,no minulý rok,keď som tam bol,tak stade už nič netieklo.
hans12
 
Príspevky: 28
Založený: 17 Jan 2007 18:12 pm
Bydlisko: LV

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod jozino » 13 Apr 2007 14:34 pm

to hans12: zistim a dam ti vediet..kamos tam ma firmu a ten mi to vyzisti :) je rodeny pukancan a davnejsie spominal viacero pramenov v okoli..zatial som netestoval ani jeden...inac nejaky pramen je aj v okoli Cajkova a Kozaroviec a aj v Zajacej doline, ale ten neviem kde tam je..dalsi kamos si pre tercovce nosi vodu z Kremnice..vela pramenov je aj v okoli Novej Bane, len to treba otestovat :pivo:
Obrázok používateľa
jozino
 
Príspevky: 148
Obrázky: 17
Založený: 14 Jan 2006 10:16 am
Bydlisko: Tlmače

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod hans12 » 13 Apr 2007 15:24 pm

Jožino,potom daj vedieť,keď niečo zistíš.

To guppy:Bol by som zvedavý,že o koľko sa zníži tvrdosť prevarením,či zmrazením,či už celková alebo uhličitanová.No podľa literatúry celková len nepatrne.Ak máš k dispozícií labák,tak by si to mohol zistiť.Bolo by to oveľa presnejšie ako zisťovanie v domácich podmienkach.Uvítali by to aj ostatní akvaristi.
Zatiaľ vďaka.
hans12
 
Príspevky: 28
Založený: 17 Jan 2007 18:12 pm
Bydlisko: LV

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 16 Apr 2007 11:37 am

Takže,

narýchlo som urobil v labáku pokus (chcelo by to zopakovať, ale sa mi nechce).
Varil som vodu, ktorá mala hodnotu celkovej tvrdosti (merané titračne chelátometricky) 16,1 stupňov Nemeckých (alebo 2,87 mmol/l). Vodu som varil v 2 L sklenenej kadičke na variči. Postupne som odoberal vzorku po 10, 20, 30 a 40 minútach varu.
Celková tvrdosť vody postupne klesala a to z hodnoty 16,1 až na 8,7 stupňov Nemeckých po 40 minútach varu. Výsledky v číselnej aj grafickej forme sú na obr v mojej galérii. http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13379
Pokles by bol ešte asi výraznejší, keby som vodu varil ďalej.

Záver:
Varom sa celková tvrdosť vody znižuje v dôsledku prechodu hydrogenuhličitanov vápnika a horčíka (tzv. prechodná tvrdosť) na nerozpustné uhličitany. Tieto sa vyzrážajú vo forme bieleho zákalu a usadeniny na dne a stenách nádoby (tzv. vodný kameň). V prípade obsahu železa alebo mangánu v niektorých vodných zdrojoch môže byť farba vodného kameňa do žlta, hneda alebo červena.

Iné výsledky by boli samozrejme dosiahnuté s vodou, ktorá by obsahovala viac napr. síranov vápnika a horčíka - takáto tvrdosť nepatrí do "prechodnej", t.j. nezníži sa varom.

Dá sa voda teda zmäkčovať aj varom, ale v praxi neviem, či by sa niekomu chcelo tak dlho veľké objemy vody variť. Navyše pred doliatím takto zmäkčenej vody do akvárka doporučujem sediment odfiltrovať, alebo aspoň nechať dobre usadiť, lebo v akvárku by sa mohol postupne znova rozpúšťať. Toto sa deje najmä pri dodávaní CO2 do akvárka. Vtedy sa rovnováha foriem uhličitanov posúva smerom k hydrogenuhličitanom.

Nejaké otázky?
:D :D :D
Majte sa
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 16 Apr 2007 11:45 am

Podobný pokus by sa dal urobiť aj s často na tomto fóre diskutovaným zmrazovaním vody.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod xDodox » 16 Apr 2007 11:59 am

guppy napísal:Podobný pokus by sa dal urobiť aj s často na tomto fóre diskutovaným zmrazovaním vody.

Ten pokus som robil. Dokonca som ho zdokumentoval, ale vložil som ho na stránku www.akvaria.sk (škoda, že iba tam). Ale možno ho nájdem niekde v PC.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 16 Apr 2007 12:06 pm

Skús to nájsť a zverejniť aj tu. Ja ho teda robiť nebudem ani sa mi veľmi nechce.
Čau
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Ako zmakcit vodu?

Odoslaťod guppy » 18 Apr 2007 08:17 am

Ešte poznám jeden spôsob zmäkčenia vody.
Nazýva sa dekarbonizácia.
Používa sa v úpravňach vody na čiastočné zníženie tvrdosti. Odstraňujú sa pri ňom hydrogenuhličitany vápnika a horčíka, teda "prechodná" tvrdosť a tým sa samozrejme sa zníži aj hodnota celkovej tvrdosti.

Vyskúšal som to v malom.

5 litrov vody: pH 7,5, celk. tvrdosť 16,1 st.N

Pridal som 1,25 g sušeného haseného vápna Ca(OH)2 rozmiešaného v malom množstve vody. Treba to zamiešať a občas ešte premiešať. Vzniká tu uhličitan vápenatý a hydroxid horečnatý, nerozpustné zlúčeniny, ktoré sa dosť ťažko, ale predsa usadia vo forme kalu. Niekoľkonásobným premiešaním čiastočky kalu narastajú a potom sa lepšie usadzujú.

Celková tvrdosť klesla na 5,9 st.N, čo predstavuje pokles na 36 % pôvodnej hodnoty.
Takto zmäkčená voda je však zásaditá, moja mala po úprave pH 10,5. Treba pomocou kyseliny chlorovodíkovej alebo sírovej upraviť pH na potrebnú hodnotu. Pozor, pH sa musí znižovať až po oddelení vody od kalu, lebo inak sa kal a navyše aj s pridaným vápnom rozpustí a bude výsledná tvrdosť ešte vyššia ako na začiatku.
Samozrejme takto upravená voda bude mať oproti pôvodnej zníženú aj alkalitu a teda tlmivú schopnosť, ale pri mäkkých vodách je to už raz tak.

Týmto postupom dosiahneme vždy rovnakú výslednú tvrdosť cca 6 st.N bez ohľadu na pôvodú tvrdosť vstupnej vody.

Viem si predstaviť takto upravovať vodu trebárs v nejakej 50 litrovej bandaske, alebo ak má niekto väčšie nevyužité akvárko.
Zatiaľ to nepotrebujem, ale keby k tomu došlo, uvažoval by som nad takýmto postupom zmäkčovania vody.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.