Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Botia macracantha

Odoslaťod salik » 23 Dec 2004 14:56 pm

prave si online prezeram obsah noveho cisla casopisu Akva tera forum, su tam k botiam dva velke clanky, hadam tam najdete o nich dost informacii
"Plné znění článku s patnácti fotografiemi, který představuje dosud nejkompletnější materiál o sekavkách v české literatuře, naleznete v časopisu Akva tera fórum číslo 1/2005. Včetně reportáže z lovu sekavek na Borneu!"
www.akvateraforum.cz/akva/asijske-klenoty.asp
www.akvateraforum.cz/akva/cesta-za-sekavkou.asp
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Ceco » 07 Jún 2006 12:10 pm

Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Botia macracantha

Odoslaťod evzen » 26 Jún 2006 11:45 am

Ceco napísal:Vcera som spozoroval zaujimave spravanie 2 jedincov. Uplne vybledli, zacali tak smiesne trepat plutvami a obtierat sa a utocit na seba. Treti ich z dialky pozoroval. Podla mojho nazoru islo o suboj 2 samcov o samicu. Po suboji (to uz nemam natocene) porazeny sa schoval a vitaz nadobudol povodnu farbu a zacal sa tocit okolo samice.
Mate niekto skusenosti s takymto spravanim u tychto ryb?


Ceco mam tu istu skusenost. Mam tri dospele jedince a tri zhruba v pubertalnom veku. Tie dospele sa casto spravaju tak, ako si popisal. Dokonca sa mi marilo, ze pritom vydavaju aj taky cudny klopkajuci zvuk, ako keby som luskol prstom. Asi tym, ako do seba vrazaju.
evzen
 
Príspevky: 63
Obrázky: 6
Založený: 16 Feb 2004 13:45 pm

Re: Botia macracantha

Odoslaťod rt » 10 Júl 2006 18:50 pm

Najnovší názov je Chromobotia macracanthus (Bleeker, 1852), čeľaď Cobitidae, podčeľaď Botiinae.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Ceco » 10 Júl 2006 20:57 pm

Kaslat na nove nazvoslovie, ide o nazov, pod ktorym ho 90% ludi pozna.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Botia macracantha

Odoslaťod rt » 10 Júl 2006 21:02 pm

Ceco napísal:Kaslat na nove nazvoslovie, ide o nazov, pod ktorym ho 90% ludi pozna.


Ty sa vyjadruješ v negatívnom zmysle. V jednom smere s tebou súhlasím, ale vieš...príde na fórum začiatočník, ktorý si práve prečítal najnovšiu publikáciu a práve on ti nemusí rozumieť. Nejde teda o mňa ako si sa mýlne domnieval

RT alias Richard Tokušev
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: Botia macracantha

Odoslaťod pytel » 10 Júl 2006 21:11 pm

takove diskuse jsou uplne zbytecne...vis proc? protoze nic neresi. kazdy bude pouzivat jmeno na které je zvykly. a kdyz nekdo nebude vedet o jakou rybu se jedna staci se zeptat nebo si to vygooglovat...vedecke nazvy se u nekterých druhů mení relativně často. kazdopadně je dobré vědět že se druhu změnil jeho vědecký název a že danou rybu můžeme najít i pod tímto názvem. já jí prostě budu vždycky říkat po česku a to mřenka nádherná. a vsaď se že kteremukoli akvaristovi(nemyslím začátečníky) tento název řeknu tak bude vědět o jakou rybu jde.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Botia macracantha

Odoslaťod rt » 11 Júl 2006 21:42 pm

Je to smutné, že nič neriešia.
Ony tie nomenklatúrne pravidlá neboli prijaté len tak, že si to ichtiológovia zrazu zmysleli.

A zase ma to napadá: "Musí tu bejt poťádek, říkala bybička a vodkopla hovínko pod postel".
Tak si to naozaj nepredstavujem.
rt
 
Príspevky: 51
Obrázky: 1
Založený: 31 Máj 2006 13:15 pm
Bydlisko: BB

Re: Botia macracantha

Odoslaťod pytel » 11 Júl 2006 22:05 pm

to já vím že oni to nedelaji pronic za nic ale vysvetli to zacatecnikum...to ja radsi budu uzivat vsem znama jmena nez abych vsem porad dokola neco vysvetloval.
pytel
 
Príspevky: 177
Obrázky: 12
Založený: 14 Feb 2006 11:46 am
Bydlisko: Znojmo

Re: Botia macracantha

Odoslaťod cormick » 14 Apr 2007 15:18 pm

aky je rozdiel medzi botia macracantha a macracanthus lebo google mi naslo rovnake obrazky. (alebo aspon mne sa zdaju tie rybi rovnake ) a ktora zerie tie slimaky.
cormick
 
Príspevky: 31
Založený: 27 Júl 2006 22:08 pm

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 14 Apr 2007 17:44 pm

Rozdiel nie je žiadny, je to jedna a tá istá ryba.
Staré meno bolo Botia mcracantha a nové meno je Chromobotia macracanthus.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod lunimus » 14 Apr 2007 18:19 pm

Mno z vlastnej skusenosti vam mozem povedat, ze ma nikdy nezaujimali latinske nazvy ryb a bolo mi uplne jedno ci chovam gupky, alebo Poecilia reticulata a kazdy zaciatocnik - neprirodovedec tiez bude radsej chovat gupky, lebo sa mu pacia a nie preto, ze sa mu paci latinsky nazov ...
(tie gupky som myslel len ako priklad)
navyse pri latinskych nazvoch vznika pre zaciatocnika skor chaos v nazvoch podobne, ako sa pytal teraz Cormik o 2 prispevky vyssie. Ani ja by som nevedel, ze ta ryba bola premenovana a ze sa jedna o tu istu rybu ...
Pre chovatelov, ktori chovaj rybicky len pre radost su latinske nazvy casto krat zbytocne a zavadzajuce ...
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 14 Apr 2007 18:42 pm

Stýmto názorom si dovolím výsostne nesúhlasiť. :evil: :evil:

Predstav si , ako by si hľadal napr. na nete niečo o macracantách podľa nejakého slovenského názvu.
Latinské, alebo vedecké pomenovanie je celosvetovo uznávané pomenovanie a je úplne jedno, či sa budeš baviť s číňanom, amíkom , nemcom, indiánom, alebo aj hotentotom, každý bude vedieť, o čom je reč.
Keď ti poviem napr., že mám tetru krvavú, červenú, alebo čert vie koľko je ešte jazykových nezmyslov pre nejaký druh, určite nebudeme na rovnakej komunikačnej frekvencii, ale keď poviem komukoľvek, že sa mi jedná o Hyphessobrycon eques / callistus, serpae /, aj keby musel v danej chvíli nazrieť do atlasu, v momente bude vedieť o čom meliem. A je jedno, v akom jazyku je ten atlas písaný.
Vedecká nomenklatúra nie je výmysel pre machrovanie, ale na všeobecný osoh, len si to nikto neuvedomuje.
Keby si to aj tu uvedomovali viacerí, nemuselo by ani fórum vyzerať často zasypané stupídnymi otázkami typu " help, pomoc, mám problém", nakoľko pri základných znalostiach lat. mien fauny a flóry, si dotyčný užívateľ môže nakliknúť / skôr ako nezmyselnú otázku zadá do fóra / napr.google, alebo otvoriť nejakú literatúru na danú tematiku a v za niekoľko sekúnd má na danú otázku kvantum odpovedí.
Som už trochu mimo danej témy, ale neodpustím si ešte jednu poznámku na záver. Často to tu na fóre vyzerá, ako keby mnoho užívateľov z totálnej lenivosti niečo si vyhľadať, nahodí všeobecnú otázku pre ostatných a keď sa mu nedostane behom chvílky odpovede, tak ho to ešte pobúri, že sa na neho všetci vykašľali.
Takže na úplný záver, ešte raz si dovolím rázne nesúhlasiť s názorom, žeby sa vedecké pomenovanie nemalo užívať ako bežný štandard.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 14 Apr 2007 22:10 pm

Ahoj ,,arowana,, a pekny vecer.
I napriek tomu,ze som prestal prispievat do diskusii,neda mi reagovat.Oto viac,ze si kamos a priatel,musim ti oponovat.
Latinsky nazov ma samozrejme svoje opodstatnenie.
Hlavne pre tych,co ryby robia vo velkom a pre tych,ktory ich predavaju.Dovod,preco je tak,si sam rozvinul.
Ale pre bezneho akvaristu/nie pre vsetkych/ je ovela jednoduchsie menovat ryby tak,ako sa ich ucil spoznavat.A viem,ze je jedno,ci bude niekto hovorit o gupke,alebo paviom ocku,vzdy bude rec o jednej rybe.
Lebo i ja skutocne neviem,preco sa neustale menia pomenovania ryb,najme v latine.
To,ze casom sa pomenovania prehodnocuju,rody preraduju viem.
Iba neviem,preco je to iba o rybach akvaristickych.
A preco tak neni napr. u hviezdach,psoch alebo u vtakoch.
No a posledne,mnoho s nas je tu takych,ze mame iba jedno male akvarko,v nom zopar rybiek.
No a kvoli tomu si nastudovat,alebo dokonca kupovat taky ,,BEDE Atlas,, by nebolo celkom rozumne. Mnoho knih ,ktore su na nasom trhu,ako huby po dazdi,je zastaralych a ako si raz poznamenal,aj amaterskych.No a kupit dnes kvalitnu knihu, v ktorej su najnovsie pomenovania ryb je pre viacerych s nas nemozne. z financnych dovodov.
Osobne si myslim,ze este vela rokov sa budu v knihach uvadzat nadalej oznacenia ,, botia macrakantus,botia makracanta a td,, no chromobotia sa objavi iba v tyvch drahsich a kvalitnejsich pramenoch.
Takze dilema,, kupit drahu knihu aj ked chcem iba par rybiek a akvaristike sa venujem iba so zaluby,alebo radsej v diskusi pouzit starsi nazov?
Opakujem,ak by chovatel alebo predajca nevedel najnovsi nazov,bolo by to zarazajuce, ale svet by sa tiez nezrutil,lebo ako uviedol ,,pytel,, stejnak by sa napokom vysvetlilo,o co vlastne v danej diskusii ide.
Urcite vies preco toto vsetko pisem a ze je to moj osobny nazor.
Ahoj.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 14 Apr 2007 22:27 pm

Ahoj Janko !
Špatne si ma pochopil, mne nešlo o to aby sa každý striktne držal najnovšieho systematického pomenovania, nakoľko ani ja to nestačím sledovať. Išlo mi len o to, aby sa používalo lat. pomenovanie aj v bežnej praxi, nakoľko tak každý vie, o čom sa bavíme. Veď si skús zobrať 5-6 v slovenskom jazyku vydaných akvaristických titulov a zistíš, že pre rovnakú rybu je v každom iné slovenské meno.
Keď to vedia na fórach zvládať pri rastlinách, nevidím problém a príčinu, prečo by to mal byť ináč pri rybách.
Prajem ti príjemný večer. :D :D

P.S. Znova sa dostávam do úlohy podrývača. :cry: :) :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 14 Apr 2007 22:32 pm

Ma nepoznas? :) :) :)
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Botia macracantha

Odoslaťod milop » 14 Apr 2007 22:47 pm

lunimus napísal:Mno z vlastnej skusenosti vam mozem povedat, ze ma nikdy nezaujimali latinske nazvy ryb a bolo mi uplne jedno ci chovam gupky, alebo Poecilia reticulata
Pre chovatelov, ktori chovaj rybicky len pre radost su latinske nazvy casto krat zbytocne a zavadzajuce ...

Luminus aj by som s tebou suhlasil, podotýkam som amater a chovám rybičky už roky pre radosť, ale chovam cyathopharynx furcifer cv. "Resha"- a teraz nastáva sytuácia o ktorej hovorí arw- dufam, že vieš čo chovám ak nie takpodľa toho mena lahko zistíš - na Sl. nezistiš nič
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 14 Apr 2007 22:56 pm

Mám taký skromný dojem, že je vžitý názor, že vedcké pomenovanie bolo vytvorené len ako hračka, podotýkam - zbytočná , pre profesionálov.
Opak je však pravdou. Nikomu však jeho názor neberiem, ani mu nevnucujem svoj. So mnou sa však ináč asi ťažko niekto dohovorí, nakoľko slovenské pseudohádanky neovládam.
:D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Ceco » 16 Apr 2007 14:14 pm

Ja to este trosku skomplikujem a uvediem priklad z praxe. Vezmite si takych amikov. Latincina je pre nich spanielska dedina - slovansky jazyk, ktory maju problem vobec vyslovit, nie to este napisat. Ja latinske nazvoslovie pouzivam tiez v prevaznej miere a uprednostnujem pred "common name". Ale ked som zavital na stranky www.wetwebmedia.com , co je sajt vytvoreny priekopnikmi morskej akvaristiky (pani Anthony Calfo, Robert Fenner, Steven Pro, et al.), latinske nazvy tam v diskusiach pomaly nenajdete. Aby som sa vobec zorientoval o com tam morski akvaristi tocia, musel som si najprv cez google "prelozit" tie ich bezne mena na latinsky ekvivalent. A hore uvedeni pani nemaju ziaden problem sa s diskutujucimi bavit v tejto rovine.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Richard Tokušev » 16 Apr 2007 14:26 pm

Mreniek nádherných poznám niekoľko tuctov. Druh Chromobotia macracanthus iba jeden jediný.
Richard Tokušev
 

Re: Botia macracantha

Odoslaťod lunimus » 16 Apr 2007 14:34 pm

Milop aj ostatni :) ... len by som trochu upresnil, co som tym svojim prispevkom vyssie myslel ...
mam bratranca, ktory ked v minulosti u mna videl par nadrzi, zamiloval sa do rybiciek ... mal 6 rokov, dostal jednu 60L nadrz do nej molitanovy filter, par rastliniek, 3 pary gubiek a pixlu zradla.
Vie ze treba akvarko raz za cas vycistit a kazdy den nasypat stipku zradla.
Tesi sa ze ma rybicky.

Naco je jemu ako uplnemu amaterovi vediet, ci chova gupky, alebo Poecilia reticulata alebo ci sa to vola uplne inac?
Opakujem, tesi sa, ze ma rybky, ze sa mu rozmnozuju atd ...

Keby ale napr. skusenejsi chovatel chcel odniest do akvashopu nejake rybky a s majitelom by sa vopred dohadoval, ze ma "take cervene rybky, co mu donesie po 8,-Sk" ... to by asi bolo divne ... ale asi by sa nakoniec tiez dohodli co to su za rybky :)

A Milop teba nepovazujem za amatera ... teda ak si odmyslime komercnu sferu :D
Obrázok používateľa
lunimus
 
Príspevky: 179
Založený: 21 Jan 2007 23:28 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 16 Apr 2007 14:54 pm

Richard Tokušev napísal:Mreniek nádherných poznám niekoľko tuctov. Druh Chromobotia macracanthus iba jeden jediný.


Richard. Ako dlho poznas druh,, Chromobotia macracantus?
Bol som asi na 14-15 zahr. diskusiach a iba na 4 sa spomina tento nazov.Vsade stale prevlada Botia macrakanta,alebo macracantus.
A aj ja tuto rybu pod tymto oznacenim chovam asi 23 -25 rokov.A nijako sa nezmenila,ked sa zmenilo jej oznacenie.
Momentalne mam 40 samcov velkosti 8-12 cm a 13 samic o velkosti 12-16 cm.Skusim s nimi hodit rec,ci chcu alebo nechcu referendum o ich novom oznaceni. :lol:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 16 Apr 2007 15:31 pm

:D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod after » 16 Apr 2007 21:15 pm

S názvami rýb (ale nielen ich) je to predsa úplne jednoduché - keď má ryba vžitý slovenský názov, tak ho určite poznajú aj "latinofilovia" a iní odborníci. Ak rybka takýto názov nemá, tak aj rekreačným akvaristom nezostáva iné, než osvojiť si a používať názov latinský. A naozaj stačí len trocha snahy aby sme si všetci rozumeli :wink:
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.