Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Miro69 » 16 Apr 2007 21:41 pm

Nedá mi, aby som sa nezastal práce systematikov. Latinské (vedecké) názvy sa menia preto, lebo sa posúvajú vpred naše vedomosti o živote na tejto planéte. Nie sú prednostne určené pre laickú verejnosť, ale človek, ktorý sa chce vo svojom koníčku zdokonaľovať a komunikovať so svetom sa používaniu vedeckých názvov nevyhne. Aj ja mám problém s názvami, s ktorými som sa počas mnohých rokov používania zžil a teraz ich nahradili nové, ale ako som písal hore- vývoj je vývoj.
Neviem, ako niekto môže chovať nejakého tvora a pritom ho ani nezaujíma jeho meno? Ako mu môže chcieť zabezpečiť čo najlepšie podmienky na život, keď ani nevie čo chová?
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Reklama

Re: Botia macracantha

Odoslaťod arowana » 16 Apr 2007 22:06 pm

Miro, lepšie a zrozumiteľnejšie si to ani nemohol nenapísať. :shock: :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Raviolka » 17 Apr 2007 10:29 am

after napísal:S názvami rýb (ale nielen ich) je to predsa úplne jednoduché - keď má ryba vžitý slovenský názov, tak ho určite poznajú aj "latinofilovia" a iní odborníci.
After, s tím já právě nesouhlasím. Jsem "rekreační akvarista", ale slovenské nebo české názvy prostě neovládám a stejně jako totální začátečník nerozumí diskusi, kde se používají výhradně latinské názvy, já zase potřebuju slovensko-latinský slovník v opačném případě.

Takže "úplně jednoduché" to není :roll:

Každopádně s latinskými názvy se domluvím i za hranicema, i když je pravda jak poznamenal Ceco, že anglické (a jiné) common names se často hodí :-)

Miro69 - souhlas. Kdyby bylo učení se nových jmen to nejtěžší na akvaristice, bylo by našim rybám hej :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 17 Apr 2007 13:23 pm

Rypem,ci nerypem,no musim oponovat. Da sa suhlasit,az na niekolko malickosti.
Nie kazdy akvarista ma pristup na internet a nie este 24 hod. denne.A nie kazdy akvarista ma moznosti kupovat si najnovsiu akvaliteraturu, v ktorej by boli tie najnovsie pomenovania ryb v latine.Pokial je to iba akvarista-nadsenec a jeho financne moznosti su urcitym sposobom obmedzene,jednoducho musi zvazovat,ako nalozi so svojima peniazma.
A som presvedceny,ze tu sa v debate nestreta iba akvarista profesional/ten by tie nazvi mal skutocne ovladat/,ale mnoho mladych nadsencov a zaciatocnikov akvaristov,ktory maju ine starosti,nez vrazat peniaze do drahych informacii.
Opakujem,pokial mam iba jedno ,dve akvarka,je rozumne dat za knihu/o ktorej sa tu neskor dozvie ze je to iba brak-osobna skusenost/ niekolko tisicok?
Alebo je preneho ovela priaznivejsie obratit sa na tomto fore na ,, odbornikov,, aby mu poradili a dokonc aj s latinskymi nazvami?
Starsi si pamatame aj niekolko pomenovani pre jednu a tu istu rybu
Takze,ak sa ma niekto mlady spyta,co je to,,chromobotia macracantus,, budem vediet najmenej jej dve starsie oznacenia.
Pokial vsak zaciatocnik bude vediet len jej najnovsie oznacenie,moze sa stat,ze stretne ineho zaciatocnika a ten este nebude vediet z roznych dovodov jej najnovsie.
Budu debatovat o dvoch rybach,no pojde stale o tu istu.
Latinsky nazov nestaci na beznu debatu amatera- zaciatocnika.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Apr 2007 13:45 pm

jan toman napísal:
Richard Tokušev napísal:Mreniek nádherných poznám niekoľko tuctov. Druh Chromobotia macracanthus iba jeden jediný.


Richard. Ako dlho poznas druh,, Chromobotia macracantus?
Bol som asi na 14-15 zahr. diskusiach a iba na 4 sa spomina tento nazov.Vsade stale prevlada Botia macrakanta,alebo macracantus.
A aj ja tuto rybu pod tymto oznacenim chovam asi 23 -25 rokov.A nijako sa nezmenila,ked sa zmenilo jej oznacenie.
Momentalne mam 40 samcov velkosti 8-12 cm a 13 samic o velkosti 12-16 cm.Skusim s nimi hodit rec,ci chcu alebo nechcu referendum o ich novom oznaceni. :lol:


Áno. Miro69 všetko povedal za mňa.
Zmeny na tejto rybe nenastali, iba vedci si všimli, že sa tento druh od typového druhu rodu Botia nejakým spôsobom odlišuje.
Nemajte mi to za zlé, ale snažím sa mať v oblasti názvoslovia prehľad a preto sledujem aj túto oblasť akvaristiky.
Richard Tokušev
 

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Richard Tokušev » 17 Apr 2007 13:50 pm

jan toman napísal:Rypem,ci nerypem,no musim oponovat. Da sa suhlasit,az na niekolko malickosti.
Nie kazdy akvarista ma pristup na internet a nie este 24 hod. denne.A nie kazdy akvarista ma moznosti kupovat si najnovsiu akvaliteraturu, v ktorej by boli tie najnovsie pomenovania ryb v latine..

Presne viem, čo si chcel povedať. Rozumiem.
A myslím, že všetci vieme o akej rybe sa bavíme.
Aj "eurotel" už je "tmobile" a predsa je ten istý.

Som rád, že si sa naučil nový vedecký názov starej známej a peknej akváriovej rybky.
Richard Tokušev
 

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 17 Apr 2007 14:03 pm

Ahoj RT. :o
Ono,ja ten nazov poznam uz dlhsie,skoda ze nemozes sledovat debaty cez ,,ss,, napr. s ,,arowanom,, apod. :shock: Ale,,botiu macrakanta,, chovam iba nieco ako jedno stvrtstorocie :lol: a ,, chromobotiu macracantus,, iba tak 14-15 mesiacov. :cry:
Som zvedavy,komu sa lepsie umna bude darit :P :oops:
Apropo,Tmobil,Eurotel,Globtel atd,ved stale je to jeden a ten isty vlastnik.Mas pocit,ze pozmene nazvu ti telefon funguje nejako inac?
Ja vobec nerozmyslam ked telefonujem,ci idem cez Tmobil,alebo Globtel,hlavne ze sa dovolam.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Botia macracantha

Odoslaťod after » 17 Apr 2007 14:43 pm

Raviolka napísal:After, s tím já právě nesouhlasím. Jsem "rekreační akvarista", ale slovenské nebo české názvy prostě neovládám a stejně jako totální začátečník nerozumí diskusi, kde se používají výhradně latinské názvy, já zase potřebuju slovensko-latinský slovník v opačném případě...

Mno, buď si nerozumieme, alebo to schválne preháňaš :) To akože nevieš, čo je skalár, gupka, prísavník (aj keď zrovna pod týmto názvom by odborník v našich chovoch zrejme našiel viac druhov tohto rodu) , kardinálka, mečúň, červená neónka? :shock:
Samozrejme netvrdím, že pre všetky ryby máme všetci používať slovenské mená, ale vyššie uvedené sa v našich zemiach používajú určite už desiatky rokov. Takže aj keď poznám ich latinské názvy, nepoužívam (okrem cudziny).

Na druhej strane sú samozrejme ryby/rody/čeľade, kde slovenské názvy ani nie sú. Napríklad cichlidy z jazera Malawi, kde revízie v istom období nasledovali tak rýchlo za sebou, že jeden autor ani nestihol dať výsledky svojej práce do tlače a už tu boli ďalší, ktorí jeho prácu poopravil. Malawi (a cichlidy všeobecne) však nie je moja parketa, určite sú tu väčší odborníci. Každopádne v tomto prípade si ani ja neviem predstaviť používanie iných ako latinských názvov.

Na záver ešte k "učeniu" sa názvov. To si určite (?) myslela tak, že keď sa o niektorú rybu zaujímaš, tak si o nej naštuduješ všetky dostupné informácie, samozrejme vrátane jej latinského mena (a nie že sa latinské mená rýb budeš učiť zaradom ako slovíčka z nemčiny, však . :wink: ). No a pri tom štúdiu veľmi pravdepodobne narazíš aj na slovenské/české meno (ak ho má) ktoré síce používať nemusíš, ale už ho poznáš.

A toto je aj prípad aktuálne preberanej Botie, od ktorej sme trochu odbočili.
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Botia macracantha

Odoslaťod Raviolka » 17 Apr 2007 15:46 pm

after - ok, asi jsem podcenila tvůj výraz "vžitý název" - skutečně v případě gupky, přísavníka a dalších, co jsi jmenoval, nemám s našimi názvy problémy a používám je. Ale když se podívám na název tématu - tak třeba ať Botia, tak Chromobotia macracantha/-us si zařadím okamžitě, mrenka nádherná naprosto ne. (Ty sám jsi napsal "botie", takže na tom něco bude :wink:) Taky kvůli tomu, že v češtině a slovenštině mají různé ryby různé názvy a potom se to plete.
Mám problém s českými/slovenskými názvy teter (ano i neónky si pletu :-)), prostě tetra paraguajská mi neříká nic, když si vyhledám, jak se jmenuje latinsky, tak si jí hned představím před očima. Tetra červenohlavá - kterápak? Podobně labyrintky - znám je myslím celkem dobře, ale u některých nevím, jak se jmenují česky - ani názvy rodů. Rájoveček? Hmmm... prostě mi to nic neříká, nedala bych dohromady české názvy ani u běžných čichavců, kromě zakrslého a perleťového. A hele, ještě líbající - ostatní nevím :-) Nebo cichlidky - a tak bych mohla pokračovat donekonečna.

Takže nepřeháním, možná přeháníš ty, když sis vybral gupky a kardinálky :lol: Ale ne, prostě jsme se nepochopili a z mojí strany v tom nebyl žádný úmysl ("schválnost") - myslím naprosto vážně, že v diskusi, kde se používají české/slovenské názvy ryb a rostlin mám problém se orientovat. To neznamená, že se nedokážu přizpůsobit :-)

"Učím" se o rybách hlavně z pramenů, kde české a slovenské názvy nenajdu. Ještě jednou opakuju, jsem rekreační akvarista jak jsi to nazval, ale zkrátka mě už od malička zajímaly taky jiné ryby, než gupky, přísavníci, kardinálky. Myslím, že do toho stádia dojde velké množství akvaristů, kdekdo dnes brousí po zahraničních diskusích a čte cizojazyčné knihy a časopisy, příp. se zajímá o ryby, u kterých "zaužívané" naše jméno není. A i u té kardinálky jsi správně poznamenal, že si nastuduju "všechny dostupné informace" - rozhodně nebudu čerpat ze zdrojů v češtině nebo slovenštině, při vší úctě k našim autorům nabízí dneska svět celou záplavu informací :-)
Ano, když mi bylo 12, tak jsem znala daleko lépe české názvy a chovala jsem tetry červené, jen díky tomu si dneska pamatuju, která z těch mnoha červených teter to je. Latinská jména se na mě "nalepila" časem a ta česká jsem jednoduše zapomněla. Nikoli schválně :wink:

Reagovala jsem jen na tvoje tvrzení, že je to "úplně jednoduché" - není :-) Ono to porozumění je zapotřebí z obou stran, nestačí si myslet, že kdo používá latinu jen machruje a češtině/slovenštině musí rozumět každý.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Botia macracantha

Odoslaťod after » 17 Apr 2007 16:33 pm

Uf, tuším máš pravdu a ja som to moc zjednodušil. :oops:

Čo je to ten "čichavec" :)
Jasné že to je o porozumení...

Takže už to chce len vytvoriť na fóre sekciu "Výkladový slovník" kde budú početní dobrovolníci priebežne aktualizovať názvoslovie :idea:
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Botia macracantha

Odoslaťod jan toman » 17 Apr 2007 17:00 pm

Myslim,ze V Cechach i na Slovensku je stale dost akvaristov,ktory by v znalosti akvaristiky i v praktickom zivote mohli pokojne radit aj tym,,tzv. zahranicnym odbornikom,,
Hacik je v tom,ze jednoducho nestoja o to,aby putali naseba pozornost.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod Creoon » 02 Jan 2011 13:47 pm

Caute .. dnes som si vsimol ze moja botia ma cervenu pokozku na hlave a na prednych plutvach .. stretol sa stym niekto ?
Creoon
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Dec 2010 22:31 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod klarino » 02 Jan 2011 14:16 pm

ano je to bezne sfarbenie, ked dospieva..
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod Creoon » 02 Jan 2011 14:17 pm

aaha no lebo vyrazna cervena hlava ma trosku zaskocila..
Creoon
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Dec 2010 22:31 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod klarino » 02 Jan 2011 14:27 pm

skus hodit foto..
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod Creoon » 02 Jan 2011 14:42 pm

Foto..
Prílohy
02012011843.jpg
Creoon
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Dec 2010 22:31 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod klarino » 02 Jan 2011 14:46 pm

:-) je to krasna mlada botia,, to je uplne normalne.. nemusis sa nicoho bat!
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod Creoon » 02 Jan 2011 14:47 pm

fajn fajn lebo mam este 2 a tie su farebne nemenne.. tak som nevedel ci to je oka :D
Creoon
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Dec 2010 22:31 pm

Re: Botia Macracantha.. Cervena ....

Odoslaťod klarino » 02 Jan 2011 14:50 pm

oni ako dospievaju tak trosku menia farby.. niektore aj blednu,, nemaju take syte farby.. ja mam tiez styri kusky. :D
klarino
 
Príspevky: 61
Založený: 20 Okt 2010 12:09 pm

Re: Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]

Odoslaťod Creoon » 16 Jan 2011 13:02 pm

No nakoniec posla.. hmm no preco netusim .. prestala zrat a vobec plavat.. ostatne dve su v pohode.. neviem ci to nemaju na svedomi patentky..
Creoon
 
Príspevky: 40
Založený: 16 Dec 2010 22:31 pm

Re: Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]

Odoslaťod SomVločka » 30 Máj 2013 18:02 pm

Ahojte,

chcem si kúpiť tieto rybky kvôli kotuľkám. No mam aj helenky ktoré majú už tak 1-2 cm tak sa chcem spýtať či mi tie rybky nezlikvidujú aj tie helenky?
SomVločka
 
Príspevky: 5
Založený: 25 Máj 2013 19:30 pm

Re: Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]

Odoslaťod tijani » 30 Máj 2013 19:24 pm

zozeru akehokolvek slimaka, ale botie sa nezivia vyhradne slimakmi, cize na tuto "ulohu" sa prilis nehodia. A navyse su to ryby, ktore dorastaju do 30cm, cize do beznych akvarii nie su vobec vhodne. a taktiez su nachylne na choroby.

viac info tu
http://www.practicalfishkeeping.co.uk/c ... p?sid=5650
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]

Odoslaťod SomVločka » 30 Máj 2013 19:46 pm

a čo mi pomôže sa zbaviť kotúľok teda? bo každý radí niečo iné.
SomVločka
 
Príspevky: 5
Založený: 25 Máj 2013 19:30 pm

Re: Mrenka priečnopruhá [Botia macracantha]

Odoslaťod tijani » 30 Máj 2013 20:21 pm

heleny napriklad ale treba ich viac, aby sa kotulky nestihali dalej mnozit, a tiez ich rucne vyberat. je to beh na dlhu trat kazdopadne.
tijani
 
Príspevky: 178
Obrázky: 2
Založený: 05 Mar 2007 23:20 pm
Bydlisko: BA

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.