Aquascaping



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 17 Apr 2007 23:13 pm

Na akvu chodi vela machrov, aquascaperov a preto mi tu chyba tema v ktorej by sa preberal aquascaping zo vsetkych moznych uhlov pohladu tj jeho teoreticke zaklady, prakticke zariadovanie nadrzi - pouzite finty, tipy, triky, osvedcene postupy, pouzivane materialy a pod. Ja osobne mam strasne vela otazok napr. ako prichytit V.d. na koren bez toho aby bol vidiet silon, chcem totiz aby rastla iba na vrchnej polovici horizontalne umiestneneho konara. Ak by som ju priviazal, silon by bol vidiet v dolnej neobrastenej polovici. myslim, ze je mozne "zasprajcovat" ju do nozom urobenej praskliny alebo pod.
Dalsia otazka na pouzite materialy - co pouzivate na oddelenie dvoch roznych substratov, musi to byt nieco co je vo vode stabilne a nevylujuce to nic skodlive do vody... Ja tym, hodlam oddelit porasty roznych nizkych rastlin tak, aby vzajomne do seba neprerastali.

Pre vseobecnu inspiraciu prikladam link na zaujimavu stranku. je v japoncine ale nam skalnym to nemoze vadit :D
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38
P.S. dakujem Milopovi za nakopnutie k vytvoreniu temy :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 18 Apr 2007 00:46 am

dufam ze tema bude len "kvitnut" :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aquascaping

Odoslaťod Raviolka » 18 Apr 2007 09:59 am

strbino tak ale zkus něčím taky přispět :lol:

Peťo, mech můžeš klidně přivázat silonem nebo nití kolem dokola celého kořenu, je to nejsnadnější. Samozřejmě za cca měsíc dáš ten silon pryč, mech už bude přirostlý ke dřevu - a je to :wink:
Nechytá se každého dřeva stejně rychle, ale držet by měl... já odlepuju běžně mech i ze skla, šplhá se po stěnách nad hladinu.

S tou "přepážkou" si počkám na ověřené a dlouhodobé zkušenosti jiných :-) Já jsem zkoušela nastříhané proužky z desek na dokumenty (vážně nevím, co to je za plast :-D) - nemám k tomu žádné výhrady, kromě toho, že rostliny se podobnou přepážkou nenechají ani trochu omezovat. Konkrétně Lilaeopsis brasiliensis, Echinodorus tenellus. Nebude to fungovat ani na Hemianthus callitrichoides a podobné, to by muselo čouhat ze dna víc než centimetr :roll: Potom se docela dobře hodí kameny, nejlépe břidlice, ta může i vyčuhovat víc, ale to možná není řešení, jaké si představuješ.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Patrox » 18 Apr 2007 13:45 pm

Presne ako hovorí Rav s tým machom. potom už len zastrihávaš, aby sa ti nedostal kam nechceš. Inak budeš musieť neskôr oškrabávať z miest kde ho nechceš....

Zatial to nemám dlhodobo odskúšané (pred cca mesiacom som prerábal akva) ale mám na oddelenie použité plexisklo. Mám ho až do výšky 5cm nad substrát a má za úlohu oddeliť eleocharis a tenellus. Či to bude stačiť a či to bude moc prekážať ziztím cca za 2-3 mesiace, keď "trávniky" zbujnejú.
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping

Odoslaťod thomas111 » 18 Apr 2007 16:17 pm

Patrox, mne tennelus krasne aj ponad strk vypustal tie obnoze. Ja by som tomu plexi neveril. Mal som ho zasadeny v AC.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Aquascaping

Odoslaťod jany emm » 18 Apr 2007 16:40 pm

E.tenellus musel ist prec z akva pretoze som nezvladal jeho rast. Ked som sa ho snazil obmedzit tak vyhadzoval slahune ponad 12cm vysoky koren ako nic ... :twisted: . Za tyzden urobil tak 50cm s 5-8dcerskymi rastlinami, krasna rastlina a nenarocna ... bohuzial nie pre moje mala akva.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 18 Apr 2007 20:28 pm

na nete som videl ako niekto aj tennelus a aj glossu usmernoval tym, ze ak isliel polaz do miesta kde he nechce tak ho otocil a takou podkovickou prichytil do strku, dobry napad, no myslim ze jednoduchsie by bolo to odstrihnut :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 21:15 pm

Raviolka napísal:Peťo, mech můžeš klidně přivázat silonem nebo nití kolem dokola celého kořenu, je to nejsnadnější. Samozřejmě za cca měsíc dáš ten silon pryč, mech už bude přirostlý ke dřevu - a je to :wink:
Aj toto je riesenie, ja som si to chcel komplikovat pretoze sa mi nepacia provizoria, najradsej sa uz od zaciatku pozeram do akva bez "technickych pomocok". Budem sa asi drzat hesla "KISS"
Raviolka napísal:S tou "přepážkou" si počkám na ověřené a dlouhodobé zkušenosti jiných :-) Já jsem zkoušela nastříhané proužky z desek na dokumenty (vážně nevím, co to je za plast :-D) - nemám k tomu žádné výhrady, kromě toho, že rostliny se podobnou přepážkou nenechají ani trochu omezovat.
Nic nefunguje na 100%, ale skusit to treba. Viem ze bezne davaju prepazku vyssiu ako je substrat a potom ju zakamufluju kamenmi a pod.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 21:18 pm

Patrox napísal:Zatial to nemám dlhodobo odskúšané (pred cca mesiacom som prerábal akva) ale mám na oddelenie použité plexisklo. Mám ho až do výšky 5cm nad substrát a má za úlohu oddeliť eleocharis a tenellus. Či to bude stačiť a či to bude moc prekážať ziztím cca za 2-3 mesiace, keď "trávniky" zbujnejú.
Ake hrube je to plexi a kde sa da zohnat?
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod arowana » 18 Apr 2007 21:30 pm

Peter kôli tvojmu linku na začiatku témy som začal drviť japončinu. :idea: :roll: :roll:
Už mám 2-3 znaky zmáknuté. :shock:
Č myslíš, koľko sa mi ich treba doučiť, aby som zvládol pre akva.sk preklad odborného článku v danej tematike ? :D :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 21:54 pm

Nauc sa najma tieto 設缸過程及技巧 :) :o :lol: To je zaklad. Dalsie na buduci rok :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Miro69 » 18 Apr 2007 22:01 pm

Ja pripevňujem jávsky mach tak, že ho posypem pieskom z akva, alebo položím naň malé kamene.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 22:08 pm

Miro69 napísal:Ja pripevňujem jávsky mach tak, že ho posypem pieskom z akva, alebo položím naň malé kamene.

Dik za navod, ale na pripevnenie na koren by to asi nefungovalo :(
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Miro69 » 18 Apr 2007 22:19 pm

Piesok funguje aj na štíhle korene. Ak sú masívnejšie, tak fungujú aj kamienky.
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 22:22 pm

Miro69 napísal:Piesok funguje aj na štíhle korene. Ak sú masívnejšie, tak fungujú aj kamienky.
... no comment :shock:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 18 Apr 2007 23:40 pm

Dobre tema.I ja neco hodim do mlyna.Zkousel jsem prvni sketch na predelavku meho nature akvaria.
Co na to rikate?Bude to dobre?

http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13425
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 23:43 pm

Podla nacrtu je trochu tazsie identifikovat zvolene druhy rastlin. Skus pridat popis. Inak je to pekne. :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 18 Apr 2007 23:48 pm

Ok,takze je to E.tenellus,pak Blyxa japonica a vzadu nejake vetsi Echinodory.Treba bleheri nebo amazonicus.Jeste premyslim.
Jo,jinak je to delany ve Photoshopu a ty ryby jsem jen vygooglil a nalepil :o
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 18 Apr 2007 23:52 pm

Khanh napísal:Ok,takze je to E.tenellus,pak Blyxa japonica a vzadu nejake vetsi Echinodory.Treba bleheri nebo amazonicus.Jeste premyslim.
Jo,jinak je to delany ve Photoshopu a ty ryby jsem jen vygooglil a nalepil :o

Moj tip bol na 66% spravny, Echinodory som neidentifikoval :D A co tie korene, alebo su to bambusy?
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 18 Apr 2007 23:57 pm

Kdybych mel tablet,tak to udelam lepe a stejne to bylo na rychlo :o
To maji byt kmeny stromu udelane z polystyrenu.To je nejvetsi zadrhel.Nevim,cim to natrit,aby to melo spravnou barvu a i uchyceni bude trosku problem.
Myslim,ze budou jeste zmeny.Sice tady to tak moc jeste nevypada,ale mel jsem v umyslu udelat neco jako zaplaveny amozonsky prales :D
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 19 Apr 2007 00:19 am

Khanh napísal:To maji byt kmeny stromu udelane z polystyrenu.To je nejvetsi zadrhel.Nevim,cim to natrit,aby to melo spravnou barvu a i uchyceni bude trosku problem.
Myslim,ze budou jeste zmeny.Sice tady to tak moc jeste nevypada,ale mel jsem v umyslu udelat neco jako zaplaveny amozonsky prales :D
Nie je jednoduchsie dat tam skutocne kmene(korene)? Zbavis sa problemov s farbenim, uchytenim... PST sa mi zda vo vseobecnosti odst neprakticky :? Blyxa v amazonke? :shock: Sorry to je iba ulet :)
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod caloghero » 19 Apr 2007 00:29 am

peto zive drevo (z prirody) je problematicke, polystyrenove bude fajn :)

Khanh budes musiet dreva spravit presne na vysku a dat na ne priecne vyztuhy aby ti nevyplavali, s farbou toho dreva to bude uz tazsie, prinajmensom by pomohol piesok aby polystyrenu dodal troska zivota, casom aj tak zarastie machom ;)
neviem ake hlboke mas akvarko, no taky pnicek ti zotne dost tak potom opatrne, lebo na sketchi to vyzera dost plocho :(
tie lave drievka by si mohol supnut do trojuholnika aby to stredne bolo viac v popredi a zadne by mohli byt aj polky pripacnute na zadne sklo, tam by si medzi nimi mohol vytvorit mensiu zahradku :o
a vzhladom na moznu vysku, farbu a strukturu blyxi v porovnani s tenellusom a sancou ich splynutia by si okolo dreva nemal proste nic, u polskych kolegov som videl blyxu var. (neviem co) bola asi 20 cm vysoka... s blyxou si to viem predstavit, keby si okolo dreva spravil balkonik trebars aj z bridlice a vyvysit substrat kam by si blyxu chcel dat :roll:
ale preco si uz nespravit biotop? (again)
k echinacom este tolko, ze niekedy pomoze trochu vytiahnut korene zo substratu a dava mensie listy, netreba nane prazit vela...
Naposledy upravil caloghero dňa 19 Apr 2007 00:30 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 19 Apr 2007 00:29 am

co tak urobit to z pur peny, ked ju opalis ohnom tak bude mat peknu farbu, a potom to staci natriet epoxidovou zivicou a pokvapkat citronom.
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 19 Apr 2007 00:40 am

Peter-trnava:Mas pravdu.Asi udelam biotop.Blyxu jsem jentak streli,protoze fakt nevim,co tam dat pred to drevo.Ale urcite tam neco chci.A skutecne drevo nebudu davat.Toho se bojim.

Caloghero:No ty mi ctes myslenky :D Ja to tak ale chtel udelat.Ty tri nebudou v rovine,ale 2 krajni budou vzadu a ten uprostred vepredu.Jinak akva ma sirku 65cm,takze si myslim,ze to prostorove bude dost :o
Konkretneji 140d*50v*65s.

Strbino,to je moc dobry napad!Diky.
Asi vazne dam prednost te pene.
Mozna to pujde lepe.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.