Aquascaping



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 19 Apr 2007 00:52 am

nanuska tak robila "ostrov" pre mlokov, ta ti povie ake ma s tym skusenosti :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Aquascaping

Odoslaťod caloghero » 19 Apr 2007 01:05 am

Khanh napísal:Peter-trnava:Mas pravdu.Asi udelam biotop.Blyxu jsem jentak streli,protoze fakt nevim,co tam dat pred to drevo.Ale urcite tam neco chci.A skutecne drevo nebudu davat.Toho se bojim.

Caloghero:No ty mi ctes myslenky :D Ja to tak ale chtel udelat.Ty tri nebudou v rovine,ale 2 krajni budou vzadu a ten uprostred vepredu.Jinak akva ma sirku 65cm,takze si myslim,ze to prostorove bude dost :o
Konkretneji 140d*50v*65s.

Strbino,to je moc dobry napad!Diky.
Asi vazne dam prednost te pene.
Mozna to pujde lepe.


namiesto blyxi zvol echinodorus quadricostatus alebo bolivianus a supni ich fakt na ten ostrovcek, ten by velmi dobre pasoval k amazonicusom vzadu ;) bol by to plynuly prechod a mal by si velmi pekne echinoakva ;)
prava strana by mohla byt nizsie a tam by bolo najhrubsie drevo, tak by si dosiahol dynamickejsi layout
stale mi vrta v hlave myslienka jedno drevo spravit dute a dat don trosilinka raseliny, ale to uz mam asi... :D
priestoru je dost, uz len finalna realizacia
na tej pene mi nieco nesedi... ja by som radsej zvolil polystyren, pri vacsej hrubke peny (kedze je to valec) mas sancu aby ti stred neuschol a to by bol vazny problem, a s polystyrenom je to hracka, jednoznacne polystyren
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Aquascaping

Odoslaťod Patrox » 19 Apr 2007 06:48 am

Z rasltinamy ktoré sa rozmnožujú poplazmy je vo všeobecnosti problém ich udržať tam kde chceme, a vyžaduje si to skoro denný zásah. To plexi tomu pomôže hlavne z dôvodu, že poplaz sa spodom nedostane - až tak hlboko nepôjde.A tým že plexi je v jednom kuse, nevznikajú žiadne medzierky kadiaľ by sa mohol nekontrolovane pretlačiť. Jedinú cestu má vrchom a tá je najjednoduchšie kontrolovatelná. Čo sa týka hrúbky, stačí najtenšie aké majú (baumax, hornbach, ...) Ďalšia výhoda je, že po nahriati sa dá tvarovať.
2 Khanh: Super, zatial to má dobrú cestu :) . Do tej strednej časti (okolo stromov) by som sa priklonil tiež k echinodorom. Ale nie k skupine kde patrí quadricostatus. Množia sa klasickými poplazmi a to neudržíš a prerastie ti do tenellusu a nebude to v konečnom dôsledku nič moc. Skôr by som vyberal nejaké stredné echinodory, ktoré vyháňajú "kvetné stôly" (neviem ako sa to presne volá..., ale proste stonky z ktorých keď sa dostanú nad hladinu kvitnú..) Nejaké takéto : Leopard, Marble Queen, Schlueteri, Ovalis. A pre farebnosť nejaké do červena: Mercedes, Red Flamme...

Uf, som sa tuším rozbehol.... :roll:
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Raviolka » 19 Apr 2007 09:46 am

Khanh, moc pěkný "náčtrtek" - jak budeš upřesňovat svoje představy, mohl bys postupně přidávat nové verze :-)

Já bych narozdíl od Patroxe zůstala jen u druhů, které mají mečovité nebo páskovité listy - žádné Marble Queen, žádné červené. Celkem by se mi tam líbily roztroušené ostrůvky valisnerií... a nebo Sagittaria, při opatrném vybírání druhů by se to dalo zvládnout v rámci "biotopu".

P.S. To chceš předělat tu "černou tůňku" (nevím jak to pojmenovat, prostě tu tmavou parádu s kořeny, co máš teď)?? :-(
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Patrox » 19 Apr 2007 10:32 am

Rav, neviem. Chýba mi tam nejaký kontrast. A možno nie :shock: Valisnéria a Sagittaria sú opäť rastliný rozmnožujúce sa poplazmy. Ono na Amanových akváriach to vyzerá super ako sa to začína prerastať. Aj mne, keď eleocharis a tenellus sa začali prerastať, tak to vizeralo povedal by som suprovo. Ale tento stav pokiaľ rastliny prosperujú (a taký stav chceme docieliť všetci) je veľmi ťažké udržať. Treba kontrólovať každý jeden poplaz. A čo je v malom akvárku zvládnutelné tak vo veľkom akvárku, kde je trávník tenellusu si dosť dobre neviem predstaviť ako budem hladať poplazy valisnérky alebo niečoho podobného. Je to môj názor, ku ktorénu som dospel po tom ako sami z pekného travnika stala masa z eleocharisu, tenellusu a riccie. Aby to bolo pekné treba tomu obetovať dosť času a stále. Raz sa to nespraví a už je problém to dostať späť.
Obrázok používateľa
Patrox
 
Príspevky: 288
Obrázky: 50
Založený: 07 Feb 2005 15:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Raviolka » 19 Apr 2007 10:51 am

Nepochybuju o tom, že udržet pohromadě tenelus, ricciu, glossu, hc, lilaeopsis a spol. není vůbec lehké - já bych je do jednoho akvária nedala. Ale Khanh nic podobného v úmyslu ani nemá :wink:

Samozřejmě, že odstraňovat vallisneriu z trávníku není žádný med, ale určitě je to snadnější, než to cos naznačil. Blyxa je v tomhle ohledu ideální rostlinka, ale do J. Ameriky se dvakrát nehodí :roll: (Mimochodem caloghero zmínil vyšší blyxu, B. echinosperma alias B. aubertii - moc hezká, ale už 2krát jsem jí neudržela naživu.) Jiná rostlina střední velikosti, která neroste moc rychle ani do výšky, ani do šířky, mě teď nenapadá.

Mám dojem, že když chce někdo "předělat nature aquarium", tak s nějakou tou nutnou údržbou potom počítá. Já jsem lenoch, takže bych tam dala asi Sagittaria platyphylla a doufala, že pár týdnů se množit nebude :lol:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 19 Apr 2007 12:09 pm

prave tu moze pomoct predelenie jednotlivych druhov, ako pise Patrox poplazy nad substratom su vidiet tak sa daju regulovat, samozrejme iba ciastocne ale aj to je pomoc :) v minicku to nebude take tazke ako napr v 300l-ke :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod caloghero » 19 Apr 2007 14:13 pm

pripajam sa k rav :)
ani mne by tam nepasoval echinodor cervenej farby alebo gulatymi listami, preto som nahodil napr. quadricostat, lebo aj on ma spicate konce a takisto sa plazi a je v ramci naseho "biotopu", cele akvo pekne zelene a zdrave
nutnostou bude odnoze usmernovat a strihat, sem-tam dat plexi a to je vse :)
ked som po prvy raz uvidel nacrt, spomenul som si na Knotta, aj on mal nadrz s velkymi drevami sivastej farby a jednoduchy no prijemny layout
este Khanh, namiesto toho ostrovceka z bridlice by bodlo vytvarovat korene "stromov" tak, aby udrzali substrat vyssie, takisto by mohli sem-tam vykuknut korene spomedzi tenellusu, ozivilo by to atmosferu, ale toto je moja verzia, ktovie ci mi to prejde :roll:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Aquascaping

Odoslaťod xDodox » 19 Apr 2007 14:46 pm

peter-trnava napísal:Pre vseobecnu inspiraciu prikladam link na zaujimavu stranku. je v japoncine ale nam skalnym to nemoze vadit :D
http://www.cau-aqua.net/index.php?optio ... &Itemid=38

Taktiež dobrý link: http://www.holenderskie.pl/art.php?go=21
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 19 Apr 2007 15:14 pm

z tej zahrady nemozem :oops: :oops:
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 19 Apr 2007 20:51 pm

Diky vsem za rady!Hodne mi to pomohlo!Plexi dam urcite,protoze jak rikal Patrox,tak vim,ze nektery plazivky se hodne tezko udrzuju a lezou vsude,kam nemaji.Ten quadricostatus mam a je to plevel.Zarusta mi do tenellusu a blbe se to pak vytrhava.Takze ten ne.A vazne chci spise listy uzke a ty kulate moc ne.Nejak si je tam nedokazu predstavit.Abych pravdu rekl,tak me taky moc nenapada,co tam dat kolem tech stromu,aby to byla Amazonka.Moc rad bych tam videl Cryptocoryne wendtii nebo Microsorium pteropus.Ale to zas neni Amerika.Pokud nenajdu nic lepsiho,dam tam tyhle 2 a basta.Wendtii mam v akvarku a vice,jak 10 cm vysoko neroste.Navic je mirne nacervenala,takze by to byl aspon trosku kontrast.Jinak kontrast sam o sobe uz je ten tenellus.On mi na konci vzdy trochu cervenal,takze si myslim,ze jine cervene Echinodory nejsou potreba.

Raviolka:
Diky!Jinak budu predelavat akvarko,kde jsem psal,ze mi rostliny stagnuji a daval jsem sem i obrazek,jak mi ji kazdy tyden zaplni zabi vlas.Proto jsem se rozhodl pro drastickou zmenu.Tu "cernou tunku" mam az moc rad na to,abych ji nicil.Z mych akvarek je moje nejoblibenejsi.Jinak urcite sem budu davat nove a vylepsene verze nacrtu.

Caloghero:Mas dobre napady :D To s tim vycnivajicim korenem je dobre!Ale budu ho muset udelat sakra vysokej,protoze se bojim,ze by se v tenellusu rychle ztratil.

Zkousel jsem tu penu a myslim,ze na kulaty tlusty valec to neni nejlepsi.Na poazdi urcite je to super,ale nejak na ten strom mi to nesedlo.
Zitra koupim 10cm tlusty polystyren a nalepim na sebe a pak nozem vytvaruju.Jen mi poradte,cim to mam natrit,aby to vypadalo fakt jak kmen stromu a ne kus neceho posypane piskem :o
Diky!
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 19 Apr 2007 23:46 pm

Raviolka napísal:....Jiná rostlina střední velikosti, která neroste moc rychle ani do výšky, ani do šířky, mě teď nenapadá.
V zozname americkych rodov (urcite nie je uplny) sa da nieco najst ale vacsina nie je bezudrzbova - Altherantera, Cabomba, Azolla, Bacopa, Didiplis, Echinodorus, Gymnocoronis, Hemiathus, Heteranthera, Hydrocotyle, Lilaeopsis, Limnobium, Lobelia, Ludwigia, Myriophyllum, Sagittaria, Samolus, Shinnersia ...
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod strbino » 20 Apr 2007 00:52 am

Khanh napísal:Zkousel jsem tu penu a myslim,ze na kulaty tlusty valec to neni nejlepsi.Na poazdi urcite je to super,ale nejak na ten strom mi to nesedlo.
Zitra koupim 10cm tlusty polystyren a nalepim na sebe a pak nozem vytvaruju.Jen mi poradte,cim to mam natrit,aby to vypadalo fakt jak kmen stromu a ne kus neceho posypane piskem :o
Diky!


no skus kusok opalit zapalovacom alebo zapalkou, mohlo by to vyzerat ako stara kôra.
opalena pur pena vyzerala super, myslim ze polystyren by mohol robit rovnaky efekt :wink:
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Aquascaping

Odoslaťod arowana » 20 Apr 2007 01:23 am

Kôli vynikajúcej horľavosti polystyrénu, neviem, či je to dobrý návod.
Lepšie je stričkou, alebo štetcom nepravidelne pofŕkať polystyrén acetónom. Zároveň uzavrie póry a vytvrdí ho.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Aquascaping

Odoslaťod xDodox » 20 Apr 2007 07:04 am

Obrázok
Vesicularia dubyana nad hladinou.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Raviolka » 20 Apr 2007 09:35 am

peter-trnava napísal:
Raviolka napísal:....Jiná rostlina střední velikosti, která neroste moc rychle ani do výšky, ani do šířky, mě teď nenapadá.
V zozname americkych rodov (urcite nie je uplny) sa da nieco najst ale vacsina nie je bezudrzbova - Altherantera, Cabomba, Azolla, Bacopa, Didiplis, Echinodorus, Gymnocoronis, Hemiathus, Heteranthera, Hydrocotyle, Lilaeopsis, Limnobium, Lobelia, Ludwigia, Myriophyllum, Sagittaria, Samolus, Shinnersia ...
Peťo, dobrý pokus - otázka ale pořád zůstává, která rostlina je "střední velikosti a neroste moc rychle do řířky ani do výšky"... a zároveň aby rostla v J. Americe, z toho seznamu je jich dost jen v Severní :wink:

strbino napísal:opalena pur pena vyzerala super
Neměl bys nějakou fotku? A zkoušel jsi to jen v teráriu, nebo i v akva?

Khanh - to jsem ráda, že "černá tůňka" zůstává :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 20 Apr 2007 09:49 am

arowana napísal:Kôli vynikajúcej horľavosti polystyrénu, neviem, či je to dobrý návod.
Lepšie je stričkou, alebo štetcom nepravidelne pofŕkať polystyrén acetónom. Zároveň uzavrie póry a vytvrdí ho.
Porobny efekt ale bezpecnejsie urobi aj teplovzdusna pistol. Treba ale pouzit vhodnu dyzu.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 20 Apr 2007 10:00 am

Raviolka napísal:Peťo, dobrý pokus - otázka ale pořád zůstává, která rostlina je "střední velikosti a neroste moc rychle do řířky ani do výšky"... a zároveň aby rostla v J. Americe, z toho seznamu je jich dost jen v Severní :wink:
Mas pravdu, ale obavam sa ze je to takmer nemozne (aspon v rozsahu moijich limitovanych vedomosti). Akva, ale mame pre potesenie a aj my lenivejsi sa v nom radi pohrabeme a co to skratime, vyselektujeme a pod :) POdla mna si treba vybrat podla vzhladu a naroky na starostlivost by som posunul na druhe miesto :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod Raviolka » 20 Apr 2007 12:02 pm

peter-trnava napísal:Akva, ale mame pre potesenie a aj my lenivejsi sa v nom radi pohrabeme a co to skratime, vyselektujeme a pod :) POdla mna si treba vybrat podla vzhladu a naroky na starostlivost by som posunul na druhe miesto :wink:
Ojojóóój - tak potom proč nemáme všichni naše vysněná akvária a obdivujeme fotky cizích ??? :o :lol:
Asi je čas se zamyslet nad vlastní leností :roll:
(Peťo to nemyslím vůbec na tebe. Třeba nás tohle téma, kromě jiných, bude motivovat ve snaze dosáhnout těch snů a přestat jen teoretizovat - nebo si naopak ujasníme, že je nám vlastně dobře s našimi akvárii a jiná nechceme :-))
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 21 Apr 2007 19:08 pm

Raviolka napísal:Ojojóóój - tak potom proč nemáme všichni naše vysněná akvária a obdivujeme fotky cizích ??? :o :lol:
Asi je čas se zamyslet nad vlastní leností :roll:
(Peťo to nemyslím vůbec na tebe. Třeba nás tohle téma, kromě jiných, bude motivovat ve snaze dosáhnout těch snů a přestat jen teoretizovat - nebo si naopak ujasníme, že je nám vlastně dobře s našimi akvárii a jiná nechceme :-))
Zrejme nechapem co si tym myslela. Ja som mal na mysli to ze ked sa mi paci napr.H.difformis tak ju budem pravidelne skracovat a tvarovat aj napriek tomu ze viem ze to budem robit a 14 dni. Rovnake je to s utopenim Riccie, paci sa mi jej svieza zelena farba no viem ze ked ju nebudem pravidelne skracovat a preriedovat tak vyplave cela a moja prace je v ....
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 22 Apr 2007 23:29 pm

peter-trnava napísal:Dalsia otazka na pouzite materialy - co pouzivate na oddelenie dvoch roznych substratov, musi to byt nieco co je vo vode stabilne a nevylujuce to nic skodlive do vody... Ja tym, hodlam oddelit porasty roznych nizkych rastlin tak, aby vzajomne do seba neprerastali.
Dnes ma "osvietilo" a pri zakladani minicka 3/4 som pouzil na oddelenie HC od Marlsilea Lexan. Prerezal som ho po hrubke na dva diely. Vzhladom na to, ze je urceny do vonkajsieho prostredia a ma odolavat akymkolvek poveternostnym podmienkam nepredpokladam, ze by mohol nieco v akva vylucovat. Ak je tu nejaky chemik nech ma opravi. V akva esten niesu ziadne zivocichy takze mam sancu to napravit.:) http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13505
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Aquascaping

Odoslaťod atiles » 23 Apr 2007 00:27 am

no neviem ohľadne lexanu ako sa bude správať keď bude trvalo vo vode ale myslím že to nie je to pravé orechové, lebo je to určené na vonkajšie použitie a tak ak sa z toho niečo uvolňuje tak vonku sa toho ešte zmestí ale v obmedzenom priestore s krehkou rovnováhou ako miniakvo je by som neriskoval hoci chemici môžu povedať čosi iné. môjmu kamošovi jeden diel lexanu na prístrešku praskol tak si tam dal druhý a ten nový bol o poznanie priesvitnejší. inak s oddelením marsilei a HC si si dal inak ťažkú úlohu lebo sú to popínavé rastliny a asi sa budeš musieť dosť často kutrať ale nedaj sa odradiť, skús a uvidíš.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Aquascaping

Odoslaťod Khanh » 23 Apr 2007 00:46 am

Jeste jsem to nezkousel,ale do miniakvaria bych zkusil nastrihat prouzky z lahve od mineralni vody a zkusit to horkou vodou narovnat.
Z toho se nemuze uvolnovat nic na 100%,protoze to bychom to jinak nemohli pit :o
Ale jak rikam..jen do malych akvarii..preci jenom ty flasky nejsou nic moc velke.
Obrázok používateľa
Khanh
 
Príspevky: 251
Obrázky: 118
Založený: 21 Mar 2006 00:20 am
Bydlisko: Praha

Re: Aquascaping

Odoslaťod peter-trnava » 23 Apr 2007 06:47 am

Khanh napísal:Jeste jsem to nezkousel,ale do miniakvaria bych zkusil nastrihat prouzky z lahve od mineralni vody a zkusit to horkou vodou narovnat.
Z toho se nemuze uvolnovat nic na 100%,protoze to bychom to jinak nemohli pit :o
Ale jak rikam..jen do malych akvarii..preci jenom ty flasky nejsou nic moc velke.
To je dobry napad. Este pockam na nejakeho chemika alebo "encyklopediu" zn. Rav a uvidim. :wink: Velkost pasika, ktory dostanem z flase by mi vyhovovala.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.