Akvariové ryby vo voľnej prírode na Slovensku



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 25 Apr 2007 20:39 pm

jan toman napísal:Re- ,,peterm,,
Nuz, kdeze su tie casi, ked tam santili botie makracanti.. :shock:
Aha, Chromobotia macrasantus. :)
A v zapadajucom slnku sa tak nadherne trblietali. :P
Doba pokrocila,teraz je to len mrtva stoka. :idea:


Jano, aká mŕtva stoka, veď sú tam nádherné rastliny,
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Reklama

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 25 Apr 2007 20:43 pm

Ešte jedna pikoška.
V zozname rýb, alebo povolení na lov podľa mesiacov, v Domaši, sú ako celoročne loviteľné aj Poecilia Shenops a Poecilia reticulata a Xiphophorus už neviem aký.
Dobré, čo?
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod jan toman » 25 Apr 2007 21:02 pm

sano napísal:Jano, aká mŕtva stoka, veď sú tam nádherné rastliny,
sano

Mas pravdu.Rastliny ano,ale teraz sa tocime okolo ryb.A tie su tam neni uz zopar rockov.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod peter-trnava » 26 Apr 2007 00:13 am

Fonzo napísal:Tie rastlinky su dost pekne. Hlavne ked kvitnu. Dali by sa aj do zahradneho jazierka? Popripade rozsirit do viacerych slov. potokov? :roll: Ale tie na okrajoch zaoblene listy mi vobec sagitariu nepripominaju
Je to jej emerzna forma. Predpokladam, ze voda ma celorocne vyssiu teplotu takze ked mas vyhrievane jazierko je to v pohode :D
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod barky » 26 Apr 2007 09:10 am

Peter-trnava - vidim ze sme v podstate susedia :-) Cele detstvo som stravil u starkych v Kamenci pod Vtacnikom a doteraz ho povazujem za rodnu dedinu :-)

Do Bystrician chodievame krizom na zmrzlinu :-)

PS: sorry for offtopic
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Fonzo » 26 Apr 2007 09:26 am

sano napísal:Ešte jedna pikoška.
V zozname rýb, alebo povolení na lov podľa mesiacov, v Domaši, sú ako celoročne loviteľné aj Poecilia Shenops a Poecilia reticulata a Xiphophorus už neviem aký.

A mozu sa chytat aj na udicu? :lol: Alebo parom volov neaku perastenu :lol: :lol:
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Raviolka » 26 Apr 2007 15:32 pm

Fonzo napísal:Tie rastlinky su dost pekne. Hlavne ked kvitnu. Dali by sa aj do zahradneho jazierka? Popripade rozsirit do viacerych slov. potokov? :roll:
Ehm, Fonzo, připadají ti snad slovenské rostliny okolo potoků škaredé a méněcenné? :shock: Jak by k tomu přišly, že je chceš vyměnit za jiné? :wink: Ono můžeme všude udělat zahrady a parky, co by ne...
Mám na mysli samozřejmě potoky v "přírodě blízkému" stavu, ne příkopy zarostlé invazivními druhy. Znám pár míst - i třeba kanály na Žitném ostrově - kde je opravdu pěkně a nikdo tam ty rostliny nevysadil. Taky tam skoro nikdo nechodí obdivovat je :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Fonzo » 26 Apr 2007 15:46 pm

Skarede urcite nie, tiez poznam zopar takych kanalov, ale myslel som to rozsirit na miesta kde niesu ziadne. Taketo pracicky mam velmi rad :wink: Viem, ze pri tom byva urcite ryziko, a treba dobre preskumat teren, aby novy druh nevytlacil povodne (ako to bolo napr. s karasmi a mlokmy), ale mam rad ked sa v kazdej lokalite vyskytuje co najviac rozlicknych druhov rastlin a zivocichov. Samozrejme, pokial to vsetko funguje, a je v tom rovnovaha :)
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod Pepe » 29 Apr 2007 13:31 pm

Včera som bol na Sliači t.j. 28. 4. 2007 a pri prechádzke okolo riaditeľstva kúpelov (za budovou v zátačke) som natrafil na húf rybiek (asi gupky) vo voľne odtekajúcom potoku z vybudovaných jazierok. Rybky sa vyskytujú po celej dĺžke potoka. Čudoval som sa pretože ide o minerálnu teplú vodu a kamene sú zafarbené do červena. A očividne sa tam rybkám darí. Videl som aj mladé kusy. Potok je dosť prudký ale rybky sa zdržujú v hlbších preliačinách s pokojnejšou vodou. Neviem čo žerú asi zelené riasy, ktorých je tam dosť. Myslím že sa tam oplatí zájsť a identifikovať druh.

Pepe
Obrázok používateľa
Pepe
 
Príspevky: 3
Obrázky: 2
Založený: 20 Okt 2005 14:08 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Apr 2007 14:21 pm

sano napísal:Ešte jedna pikoška.
V zozname rýb, alebo povolení na lov podľa mesiacov, v Domaši, sú ako celoročne loviteľné aj Poecilia Shenops a Poecilia reticulata a Xiphophorus už neviem aký.
Dobré, čo?
sano
.TEN ZOZNAM MUSEL NAPISAT RIADNY ......... To musel byt asi nejaky..........., ......... i, nejaky urcite to bol inzinier
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod milop » 29 Apr 2007 15:17 pm

Ivan, ivan, prečo nie doktor ?.... a čo tak :
1. Nezaoberajte sa kravinami. .......
-Skalov vyrok.
alebo :
2. Skusme niekedy uvazovat vlastnym rozumom a neverit hned vsetkemu co niekto napise. vyrok Barkyho.
:wink:
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 29 Apr 2007 19:21 pm

Ahoj Vyslužil2,
presné znenie dokumentu, ktorý vzbudil tvoje pohoršenie( najmä vďaka môjmu nepresnému pomenovaniu), je zo Zbierky zákonov 185/2006, konkrétne ide o Vyhlášku Ministerstva životného prostredia zo 17. marca 2006, ktorou sa vykonáva zákon o rybárstve 136 z roku 2002 o rybárstve...
Ide o zákon, ktorý sa vzťahuje na všetky rybolovné revíry, nielen na Domašu, ako som si pri prvom povrchnom listovaní myslel.
Prepáč.,
Aj tak je uvedenie rybiek ako Poecilia reticula a a P.shenops ... v našich vodách ako celoročne lovné, niečim zvláštnym. Počkajme niekoľko rôčikov globálneho otepľovania a potom možná uvidíme veci.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod martin_s » 30 Apr 2007 08:08 am

A nie len ze su uvadzane ako celorocne lovne ale su aj v zozname ryb, ktore nemaju minimalnu lovnu dlzku :D A ten xiphophorus, co sano nevedel aky je tam uvadzany ako mecovka zelena (xiphophorus helleri)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Apr 2007 08:27 am

Milo -:No dami a pani, davam tu chlapske slovo:pojdem vysekat dieru do ladu pre dotycneho........ inziniera,aby mohol lovit uvedene ryby. Lad musi byt ale dostatocne hruby , mam totiz 106 kg.Riskujem tymto tiez ze ma spolu s nim zavru do blazninca.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Apr 2007 08:40 am

Sano,teraz je to uz logickejsie. Ale pre mna akvaristu velmi usmevne. Preto ten predchadzajuci prispevok. Co citam aj pre teba a aj niektorych inych.Cize ja som sa nad tym nepohorsil, ja som sa nad tym zasmial. To je to nestastne vyjadrovanie na nete, kde jedna veta sa da pochopit a vysvetlit si mnohokrat. Pohorsil by som sa nad tym keby napr dovolili premavku detskych kociarov po dialnici.To ale nehrozi.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod orion24 » 10 Máj 2007 07:01 am

http://www.mrk.cz/book.php3?id=1000

Tak na dunaji a teraz dosť skoro na jar sa chytaju pravdepodobne z fota gupky, a vraj su tam aj male....žeby prežili miernu zimu???
Obrázok používateľa
orion24
 
Príspevky: 69
Obrázky: 5
Založený: 21 Apr 2007 22:32 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod salik » 10 Máj 2007 07:33 am

orion24 napísal:http://www.mrk.cz/book.php3?id=1000

Tak na dunaji a teraz dosť skoro na jar sa chytaju pravdepodobne z fota gupky, a vraj su tam aj male....žeby prežili miernu zimu???

mno..a mame to tu, mierna zima..
http://www.mrk.cz/Data/PicTemp/65084.jpg
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod orion24 » 10 Máj 2007 21:11 pm

Ale aj tak si neviem predstaviť že gupka prežije vonku ochladenie na 8 °C
Obrázok používateľa
orion24
 
Príspevky: 69
Obrázky: 5
Založený: 21 Apr 2007 22:32 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 11 Máj 2007 18:12 pm

určite ide o hoax,
gupky nemôžu vonku prežiť ani tú najmiernejšiu zimu u nás, a samozrejme ani súčasné teploty v Dunaji. Alebo je v tom niečo, čo nevieme. Ale určite by dnes neprežila von ani jednu noc.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod slade14 » 11 Máj 2007 21:52 pm

samo to je diskutabilne . a myslim si ,ze sa urcity druch moze adaptovad aj inym podmienkam na aky je zvyknuty v domovine. a keby si nevedel tak aj korytnacka pismenkova je uz na slovensku celkom bezna (pochadza z J Ameriky). Najmä v rohliku a strkoviskovom jazere (BA-ruzinov). pustili ich tam ludia ktory na ne nemali papiere a koli novemu zakonu sa bali pokuty (politici schvalia kazdu blbost). A plavaju tam aj male korytnacky ,takze sa aj mnozia ... tak potom preco nie gupky v slov. jazerach. keby niekoho zaujimalo tak pri 5 C je vo vode v hlbke cez 10 m 8-15 C .
mozne je vsetko ,ale treba uznat tento rok bola naozaj tepla zima a narok bude este teplejsia :(
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod orion24 » 11 Máj 2007 23:53 pm

Tak korytnačka pismenkova je z S. ameriky, je mozne ju mať celoročne vonku...aj ja mam v jazierku.
Male kusy su ale u Vas podla mna vypustene tiež....neverim v inkubaciu vajec v nasich podmienkach
Kedze voda je najhustesia pri 4 °C celzia nemas pravdu na dne je ta co ma danu teplotu teda 4stupne..a cirkuluje to...takze v hlbke sa teplejsia voda moze vyskytnuť len prechodne a krátko. tAkže problem je inde....inak ak by som bol z Ba tak sa z danym clovekom spojim a idem overiť čo su to a kde su to zač gupky
Obrázok používateľa
orion24
 
Príspevky: 69
Obrázky: 5
Založený: 21 Apr 2007 22:32 pm
Bydlisko: Košice okolie

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovensku

Odoslaťod robo714 » 12 Máj 2007 00:54 am

slade14 a ešte k tomu Citesu nie je to podľa mňa blbosť
Obrázok používateľa
robo714
 
Príspevky: 59
Obrázky: 9
Založený: 16 Okt 2006 22:06 pm
Bydlisko: Západné Slovensko (Senica)

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod sano » 13 Máj 2007 14:17 pm

Nech by bola akákoľvek mierna zima a gupka dovezená z kejkoľvek lokality, teplota 8 stupňov spoľahlivo zabije každú gupku.
vyskúšané. Je tam niečo, čo nepoznáme.
Prvý európsky chovateľ rájovcov, bol to francúz, tiež tvrdil, že rájovce prežijú 4 stupňe. Skúste to, ak máte to srdce.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Akvarijové ryby vo voľnej prírode na Slovens

Odoslaťod SoRex » 13 Máj 2007 17:07 pm

sano napísal:Nech by bola akákoľvek mierna zima a gupka dovezená z kejkoľvek lokality, teplota 8 stupňov spoľahlivo zabije každú gupku.
vyskúšané. Je tam niečo, čo nepoznáme.
Prvý európsky chovateľ rájovcov, bol to francúz, tiež tvrdil, že rájovce prežijú 4 stupňe. Skúste to, ak máte to srdce.
sano

Nesouhlasím. Já mám odzkoušené, že gupky (divoké) celkem bez problémů přežívají noční poklesy na 7 °C. V tomto tématu jsme o tom již diskutovali.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.