ikry tetrovitých rýb



Všetko okolo akvarijných rýb

ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 26 Apr 2007 20:20 pm

Chcel by som vedieť, či je možné "preniesť" ikry do iného akva? Vzhľadom na ich citlivosť a krehkosť.
Viem, že je potrebné čo najidentickejšie zosúladiť tie akvarká /hodnoty/, ale nie je to vždy možné. Všetky hodnoty sa musia rovnať?? Je potrebné vyrovnať aj ph??
A ohľadom ikier tetier všeobecne, čo je potrebné splniť pre správny vývoj plodu?
:?: :?: :?:
Ak má niekto s niečím takým skúsenosti, poprosím o vyjadrenie ;)

Za rady vopred ďakujem :roll:
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Reklama

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod mig07 » 26 Apr 2007 20:39 pm

neviem či je to rovnaké ale ja som prenášal ikry aj zo samcom prísavníka v keramickom ukryte z jedného akva do druhého a ikry prežili a dokonca aj mladé boli. Zaleží na čom su ale hlavne aby boli stale vo vode napr nejakým pohárom alebo rozrezanu umelu flašu použiť. :)
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 26 Apr 2007 20:48 pm

u prísavníkov je to niečo iné, oni majú ikry pripevnené pevne na nejaký podklad a tetry sú ryby, ktoré sa trú voľne!! tam nie je s čím preniesť :)
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod arowana » 26 Apr 2007 21:07 pm

Spaiky69 napísal:u prísavníkov je to niečo iné, oni majú ikry pripevnené pevne na nejaký podklad a tetry sú ryby, ktoré sa trú voľne!! tam nie je s čím preniesť :)


Niekoľko iker sa podarí preniesť s trecím substrátom napr. na jávskom machu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 26 Apr 2007 21:19 pm

arowana: hmmm, máš skúsenosti s tetrami??, oni majú ikry, ktoré sa vôbec neprichytia na žiaden substrát /aspoň neónové/, padajú dole, až kým nespadnú úplne na dno, takže s tým machom, nie je to možné!!
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod arowana » 26 Apr 2007 21:30 pm

Spaiky69 napísal:arowana: hmmm, máš skúsenosti s tetrami??, oni majú ikry, ktoré sa vôbec neprichytia na žiaden substrát /aspoň neónové/, padajú dole, až kým nespadnú úplne na dno, takže s tým machom, nie je to možné!!


Neviem síce aké sú s tetrami tvoje praktické skúsenosti, ale v tomto s tebou za žiadnych okolností nemôžem súhlasiť a to ani s neónkami.
Mnoho tetier , napr. zástupcovia rodu Nanostomus strácajú lepivú schopnosť cca po pol hodine po nakladení, keď ikerný obal nabobtná a ikra zväčší svoj objem na dvojnásobok , ale mnoho druhov túto schopnosť nestráca po celú dobu vývoja ikry.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod slade14 » 26 Apr 2007 21:52 pm

tak ikry nasaj cez hadicku od bublinkovaca do nejakeho vedra alebo lavora a potom ,len obsah vylej do pripraveneho akvaria.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 26 Apr 2007 22:29 pm

arowana: aby sme sa rozumeli :), ja sledujem ikry priamo pri trení /tam je vidieť, že padajú na dno/ a potom až ca. hodinu neskôr, kedy je už vidno, či je ikra oplodnená, alebo nie a vtedy už nemá žiadne "lepivé" schopnosti. Vtedy sa už dajú v pohode premiestniť.
aj slade14: viem ako na to, ale mňa skôr zaujímala "kvalita" vody, jednotlivé hodnoty, či to neuškodí ikrám resp. či ich to "nezabije" Odsať by som ich mal vedieť :roll:
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod slade14 » 26 Apr 2007 22:52 pm

ked zmena vody tak minimalna ,lebo odkalovanim mozes stiahnut ikry aj s celou vodou aku mas vo vytieracke a nasledne tuto vodu das do odchovneho akva (je to tak lepsie ako ked sa ikry prenasaju bez vody). PH by som si nevsimal ,lebo väčšina z nas tu hned po nerese pusta vzduchovanie (ikry potrebuju kyslik a by nezplesniveli) a tak sa do vody dostava kyslik co PH posuva do alkalickej oblasti takze ziadnu vedu by som z si z ph nerobyl .
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Norman » 27 Apr 2007 09:17 am

Spajky: nechapem, co ti vlastne robi problemy. Ved to odsaj aj s dostatkom vody a tympadom nebude ziadna zmena v kvalite a parametroch. Resp. odlov rodicov a nemusis nic nikam prenasat/odsavat. Predpokladam, ze ich na vyter premiestnujes a neide ti o spontanne vytery v spolocenskych nadrziach.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: ikry tetrovytých rýb

Odoslaťod arowana » 27 Apr 2007 14:26 pm

slade14 napísal:ked zmena vody tak minimalna ,lebo odkalovanim mozes stiahnut ikry aj s celou vodou aku mas vo vytieracke a nasledne tuto vodu das do odchovneho akva (je to tak lepsie ako ked sa ikry prenasaju bez vody). PH by som si nevsimal ,lebo väčšina z nas tu hned po nerese pusta vzduchovanie (ikry potrebuju kyslik a by nezplesniveli) a tak sa do vody dostava kyslik co PH posuva do alkalickej oblasti takze ziadnu vedu by som z si z ph nerobyl .


Trochu ti musím oponovať, nakoľko práve zapnutím vzduchovania a tým pádom zvyšovaním pH sa počas embryonálneho vývoja narobí najviac chýb. U nejakých mreniek a "plevelnejších" druhov to síce nepredstavuje problém, ale u citlivejších rýb je to najlepší návod k neúspechu, ako prísť o celý výter.
Oplodnená ikra v správnej vývojovej vode sa spľahlivo vyliahne aj bez vzduhovania.
Osobne zlievam výtery do väčších nádrží až po prvom kŕmení a po čiastočnom, niekoľkodňovom kontinuálnom dolievaní temperovanej vody. Plôdik to znáša omnoho lepšie a s menšími stratami.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 28 Apr 2007 16:25 pm

Norman: Nie, o žiaden spontánny výter v spoločenskom akva mi nejde. Mám akva na výter /v ktorom je na dne rozprestrená rašelina, z dôvodu nárokov tetier neónových/ a potom akva na "odchov", ktoré je bez súbstrátu na dne a je v ňom len jávsky mach.
Ide mi o to, či by som mohol ikry hneď po oplodnení premiestniť?? /pričom parametre v týchto dvoch akvarkách nie sú zhodné/ hlavne to pH

Mal by som ešte jednú otázočku :), ako znížim pH do veľmi kyslých hodnôt?? /4 - 5 pH/
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod arowana » 28 Apr 2007 20:22 pm

Spajky nechcem sa ťa dotknúť, ale tvoje riešenie výteru neóniek nemá logiku.
Uvádzaš, že nejde o spontánne výtery v spoločnom akvárku a napriek tomu ťa trápi prekladanie iker do inej nádrže ? Prelovujú sa generačné ryby a nie ikry !
Vytierať tetru neónovú P.innesi na vrstvu rašeliny, to už skutočne logiku nemá žiadnu. :shock: :shock:
A kôli čomu potrebuješ znižovať pH do extrémne nízkych hodnôt 4-5 ???
Tieto hodnoty znesie napr. Ch.axelrodi, N.palmeri, ale pri obyč. neónke je to proti zdravej logike.
Odporúčal by som si trochu niečo o tejto problematike teoreticky naštudovať, nakoľko tápaš svojím pokusničením mimo realitu.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 28 Apr 2007 21:39 pm

arowana: Moje vedomosti a poznatky čerpám z fór, a každý tam píše o svojom. Dal som si dve a dve do kopy, a výsledkom bolo toto. Takže tak!
Prelovujú sa generačné ryby??, to ako už schopné jedince??, alebo čo? Prečo je tam tá rašelina a prečo extrém ohľadom pH??, Neónky sa mi nechceli vytrieť! Potrebujú nejaký stymulant k neresu /aspoň tak som sa dočítal/ a to je nízke pH alebo nárast teploty v akva /tak o dva stupne/ Tak preto! Podľa zatiaľ získaných osobných skúseností sa mi zdalo toto riešenie nevyhnutné, no a s tým prenášaním ikier, porozmýšľam! :D
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod arowana » 28 Apr 2007 22:59 pm

Problémom je, že na rozličných fórach prispievajú aj ľudia / čo je horšie, že špatne poradia neskúseným / aj prispievatelia, ktorý o danej téme nemajú ani poňatia.
Prelovujú z vytieračky po výtere generačné, t.j. chovné ryby a nie ikry. Voda sa okyseluje napr. rašelinovým extraktom kôli tomu, aby sa ponížilo pH a zároveň humínové kyseliny obsiahnuté v kyslých rašelinových extraktoch , ryby aj počas výteru hormonálne stimulujú k zvýšenej neresovej / výterovej / aktivite.
V prípade neóniek obyčajných / P. innesi / je pH 4-5 často smrtelné aj pre dospelé jedince , o plôdiku ani nehovoriac / pri náhlom poklese, ako je napr. prelovenie z akvária s pH okolo neutrálu /.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod arowana » 28 Apr 2007 23:05 pm

Spajky túto tému sme už preberali napr. tu :

viewtopic.php?t=5768
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 29 Apr 2007 15:36 pm

lenže to je v tom, že ja som z tamtoho fóra čerpal!! Po oživení spomienok som zistil, že ty sám preferuješ rašelinu priamo vo vytieračke, tak prečo to mne neodporúčaš??
S tým pH som to dosť prehnal :oops: , treba sa nad tým iba zasmiať :D. Už som svoje dosiahol, chcel som pH v medziach 5,5 - 6,5.
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 15:55 pm

Spajky , opäť si niečo nesprávne pochopil.

Rašelinu uprednostňujem vo vytieračkách len pri kaprozúbkach, nakoľko sa doň vytierajú.
Pri iných skupinách rýb sa jedná len o výluhy rašelín a to je dosť podstatný rozdiel.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 29 Apr 2007 17:14 pm

tak prečo si to odporučoval pri tetrovitých rybách?? ale veď pôsobí antibakteriálne, tak prečo potom nie??
Ja za rašelinový výluh považujem tú "vodu" čo vznikne, keď sa nechá rašelina vo vode, tzv. vylúhovať, mýlim sa?? :?:
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 17:47 pm

Spaiky69 napísal:tak prečo si to odporučoval pri tetrovitých rybách?? ale veď pôsobí antibakteriálne, tak prečo potom nie??
Ja za rašelinový výluh považujem tú "vodu" čo vznikne, keď sa nechá rašelina vo vode, tzv. vylúhovať, mýlim sa?? :?:


Odporúčal by som ti ešte raz prečítať danú problematiku, pekne pomaly od začiatku a hlavne zamyslieť sa nad kladenými otázkami. :!: :!:
Máš v tom neskutočný chaos a duplicitne kladenými otázkami sa nikam nielen nedopracuješ, ale nikto ti nebude na kladené otázky ani donekonečna odpovedať. Keď to niekto iný zvládne, nech ti skúsi poradiť, pre mňa táto téma v súvislosti s tvojím problémom definitívne končí.
Neber to osbne, ale nie som schopný a ani ochotný rovnakú problematiku omielať pre každého individuálne.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Spaiky69 » 29 Apr 2007 22:27 pm

ale tam sa nikto nevyjadril konkrétne k tetre neónovej, zato ja sa pýtam priamo! :!:
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod robo714 » 30 Apr 2007 00:38 am

spaiky69 a arowana dovolím si to zhrnúť pre spaikyho nakoľko som tú tému čítal celú a na základe toho som aj začal arowanovi písať SS. Spaiky za vyluh sa povazuje voda, v ktorej bola prípadne ešte stále je rašelina a do tejto vody sa nedávajú generačné ryby. Vyluhovaná voda (tá kde je rašelina) sa následne mieša s vodovodnou vodou v takom pomere aby si získal dané PH je to všetko o prepočtoch. Matematicky napríklad (snáď to tak je aj pri PH) keď máš 100 litrovu nadrž a potrebuješ tam vodu s PH 6. A máš k dispozícii napríklad výluh z rašeliny ktorý má PH 5 a vodovodnú vodu ktorá má PH 7 tak naleješ do tej 100litrovej nadrže 50 litrov výluhu (PH 5) a 50 litrov vody z vodovodu (PH 7) a získaš čo?? no 100 litrov vody ktorá bude mať PH 6 a až do tejto vody sa dávajú generačné ryby na neresenie. Výluh si môžeš podla mna robit aj napríklad vo flaši, snáď som niečo nepokazil lebo to už by som to vážne doplietol. A inak Arowana je správny akvarista nerobí mu problém odpovedať to si cením.
Obrázok používateľa
robo714
 
Príspevky: 59
Obrázky: 9
Založený: 16 Okt 2006 22:06 pm
Bydlisko: Západné Slovensko (Senica)

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Brand » 30 Apr 2007 12:03 pm

robo714 napísal:spaiky69 a arowana dovolím si to zhrnúť pre spaikyho nakoľko som tú tému čítal celú a na základe toho som aj začal arowanovi písať SS. Spaiky za vyluh sa povazuje voda, v ktorej bola prípadne ešte stále je rašelina..


Myslím, že nemáš pravdu s tím mícháním, protože pH je logaritmická stupnice, tzn. pH 5 je 10x kyselejší (větší koncentrace H+) než pH 6 a 100x větší než pH 7. Takže výsledkem toho tvého míchání (50L pH5 a 50L pH7) by podle mě bylo 100L ph5,5.
Obrázok používateľa
Brand
 
Príspevky: 2
Založený: 25 Apr 2007 08:44 am

Re: ikry tetrovitých rýb

Odoslaťod Norman » 30 Apr 2007 12:08 pm

robo: nie je to az tak jednoduche pH stupnica je logarytmicka, takze voda s pH 5 je "100x kyslejsia" resp. obsahuje 100x viac H+ ionov ako voda s pH 7. Takze ak to mixnes 1:1 nebude vysledok s pH 6.

Arowana: pouzivas vobec na okyselenie raselinovy vyluh ? Nemas dostatocne kysly vystup z iontomenica a raselinovy vyuh alebo koncentrat pridavas len kvoli inym prvkom pre stimul k treniu ? Vo vztahu k tetram, pripadne inym rybam okrem kaprozubok.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.