Machy do akvaria



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 29 Apr 2007 17:49 pm

Predcasom som sa nadchol krasou tropickych machov v akvariach. Kedze som doposial (asi ako vacsina slovenskych akvaristov) mal skusenosti iba s pestovanim Vesicularia dubyana a Monoselenium tenerum posurfoval som po webe a co to sa docital. Zaujimaju ma vase teoreticke a pripadne aj prakticke skusenosti s pestovanim machov v akvariu. Na insiraciu prikladam malu kolaz machov.
Naposledy upravil peter-trnava dňa 30 Apr 2007 20:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Reklama

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 18:02 pm

Osobne som presvedšený, že aj na Slovensku sa v akváriách vyskytuje viacero druhov machov, ktoré sa označujú pod jednotným názvom Vesicularia dubyana.
Osobne mám 3 formy machov, ktoré som tiež mal doteraz pod jedným názvom a tvorili rozličný habitat, ktorý som pôvodne prisudzoval len zmeneným prostredím v jednotlivých akvárkach.
Avšak aj teraz, keď sú vyše troch mesiacov v spoločnej nádrži, sú výzorovo diametrálne rozdielné.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod strbino » 29 Apr 2007 18:26 pm

hladam taketo machy uz velmi dlho, a stale sa nemam k nim ako dostat, ak by mal niekto moznost nech napise :roll:
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 18:59 pm

Nakoľko machy v ponukách českých producentov, odkial je náš trh zásobovaný, nie sú, ostávajú ako zdroj ich získania len zahraničné e-shopy, alebo zahraničné akvaburzy.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Raviolka » 29 Apr 2007 19:15 pm

Parádní téma (mimochodem doporučuju i http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=250 :idea:) - poslední měsíc jsem taky pátrala na netu, sbírala informace a chystala se něco si objednat třeba i ze Singapuru :lol: (i když v Evropě je několik menších zdrojů). Ještě počkám, s čím přijde Peťo :wink:

BTW na těch fotkách nahoře nevidím žádný podstatný rozdíl mezi X-mass, spiky a peacock. Jeden z nich určitě mám, ale který? :-)

P.S. Monosolenium není mech, ale játrovka :mrgreen:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 29 Apr 2007 19:25 pm

Raviolka napísal:BTW na těch fotkách nahoře nevidím žádný podstatný rozdíl mezi X-mass, spiky a peacock. Jeden z nich určitě mám, ale který? :-)
Prave preto som si objednal Flame, Weeping, Xmas, F.fontanus a creeping. Tam su jasne rozdiely. :wink: Okrem toho som si objednal milimeter a nano. O tychto viem este menej ako o ostatnych. :(
V tejto teme mi ale islo o nieco ine! Napr som sa docital, ze SAE a C.japonica su nevhodne do akva s machmi a pod. Toto su info ktore by som tu rad preberal. :)
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod slade14 » 29 Apr 2007 19:33 pm

neviem preco CJ je nevhodna k machom ,ja som ju mal v akva s machom (podla fotky spiky moss) a machu sa darilo az moc ,takze po case musel ist prec ,ale malu vzorku som si necal ,keby nahodov som zmenil nazor.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 19:41 pm

Slade, odporúčajú nevhodnosť kôli tomu, že machy sa poväčšine užívajú na aranžovanie mini akvárií, kde vzhľadom k obmedzenému priestoru sú iba drobné rybky a aj tie len v obmedzenom množstve. Kŕmenie je tým pádom šetrnejšie a nakoľko CJ je žráč , ktorý nepozná mieru, tak machy poväčšine padnú za obeť ako prvé.
Mám s tým aj osobnú skúsenosť.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Kubo » 29 Apr 2007 19:55 pm

Mam taku istu skusenost ale s neocaridinami ked ich je vela a nemaju kde vijst von z machu pretoze sa boja ryb , tak ostavaju v machu a ozieraju ho zvnutra .Ved aj tie machove gule co som mal tak neboli take huste ako vyzerali navrchu.Vo vnutri boli dute - ozrate uplne. :)
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Raviolka » 29 Apr 2007 20:04 pm

Moje krevety (CJ i neocaridiny) se v mechu schovávat nemusí, ale žerou ho stejně. Žerou i daleko tužší rostliny, tak proč ne mech. Naštěstí se mu daří i tak a roste velmi rychle, ale holé větvičky bez lístků se nedají přehlédnout :|
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 29 Apr 2007 20:08 pm

Chudak v.d. v PT mini1/4. Mam tam 18 denticulat, ten si asi ani neskrtne. Uz kompletne vycistili eleocharis, kto ze asi bude na rade :?: :cry:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 29 Apr 2007 20:17 pm

Peťo hlavne tam nemáčaj ruky, keď už bude všetko vyžraté. :shock: :shock:
Nemusela by ti prípadne dorásť. :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod martin_s » 30 Apr 2007 08:01 am

No tak teraz neviem ktore mam. Ci je to x-moss, spiky moss alebo peacock moss. Ja som bol nazoru ze mam vesicularia dubyana. Mimochodom ak by niekto z neho chcel trochu tak poskytnem, ale skor ako ho hodim rakom, ktori si na nom pochutnaju ovela rychlejsie ako krevetky :roll:
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 30 Apr 2007 16:06 pm

martin_s napísal:No tak teraz neviem ktore mam. Ci je to x-moss, spiky moss alebo peacock moss. Ja som bol nazoru ze mam vesicularia dubyana. Mimochodom ak by niekto z neho chcel trochu tak poskytnem, ale skor ako ho hodim rakom, ktori si na nom pochutnaju ovela rychlejsie ako krevetky :roll:



:shock: :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 30 Apr 2007 16:13 pm

Opat som pobehal po nete a pozberal nieco na vytvorenie pomocky na orientacne urcenie vasich machov

rod Vesicularia

rod Taxiphyllum
Naposledy upravil peter-trnava dňa 30 Apr 2007 20:14 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Norman » 30 Apr 2007 17:29 pm

Peter: tvoju objednavku povazujem za peniaze vyhodene von oknom ;) Sice nepochybujem o tom, ze pod mikroskopom sa daju nejake druhy machov rozoznat, no po skusenostiach, ze mnou kupeny javsky mach (nech je to v skutocnosti cokolvek) mi v kazdom akvariu vyzera inak a vytvara minimalne vsetky formy tebou uvedeneho rodu Vesicularia aj Taxiphyllum na obrazku nad tymto prispevkom, tak fakt prestavam chapat vasu snahu o nakup tychto podla mna jednoznacnych "oblbov" na ludi.

Kto neveri, nech kludne dojde ku mne a pozrie si ake formy moze mat jeden a ten isty druh :) Takze tolko moje prakticke skusenosti k roznym druhom machu.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 30 Apr 2007 18:23 pm

Norman, dokladam jedno akva s roznymi formami machov. Predpokladajme ze maju rovnake podmienky a predsa su rozdielne.
BTW rad sa k tebe pridem pozriet, aj tak potrebuejm nejake krevety do PT mini 3/4 :)
Naposledy upravil peter-trnava dňa 30 Apr 2007 20:13 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 30 Apr 2007 18:55 pm

Peťo, keby to bolo nahodené vo veľkosti napr. 1 x 1 meter, tak by som snáď nejaký rozdiel našiel, ale na to snímku vidím len obyčajný javák. :shock: :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 30 Apr 2007 19:01 pm

Poziadam admina o vynimku z max velkosti suboru :?: :o
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod arowana » 30 Apr 2007 19:26 pm

peter-trnava napísal:Poziadam admina o vynimku z max velkosti suboru :?: :o


:D :o :o
Neber to osobne, ale ja tam nejaké valné rozdiely skutočne nevidím.
Ale to akvárko má niečo do seba, zoberiem si ho ako príklad pre pohranie sa s Vesiculariou. :idea: :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Norman » 30 Apr 2007 19:38 pm

Nepochyboval som, ze neexistuju rozne druhy, ale ak to kupis cez netshop kludne to moze byt jeden druh machu pestovany v roznych podmienkach :) SKus si "bezny mach" vyhnat nad hladinu po dreve alebo skle a mas dalsiu formu zarucenu ;)

Inak svojho casu som videl X-mass ktory mal bledsie a tmavsie "ihlicky" ale len na fotke :( Pokial sa tie machy len lisia "sposobom rastu", tak to podla mna nestoji za to zhanat to kde kade po Singapure, pretoze aj jeden druh mozem prinutit v jednom akvariu pomocou rozneho osvetlenia aby vyzeral inak.

Co sa tyka toho obrazku alebo arowanovej skusenosti, ze ma 3 inak vyzerajuce machy v jednom akva, tak kratkodobo resp. kedze ide o machy, ktore znesu dost vela tak mozno az niekolko mesiacov by vydrzali po prenose do spolocnej nadrze byt rozdielne, najme ak sa k tomu prida u aquascapistov pravidelne strihanie novych vyhonkov :)

Neviem, ja by som sa nenechal nahovorit o nejakej rozdielnosti ponukanych druhov v obchodoch. A nejake mikroskopicke rozdiely zas beznemu cloveku akosi pojdu mimo zraku :(
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod Raviolka » 30 Apr 2007 19:47 pm

Normane tak pro změnu až ty přijdeš ke mně, ukážu ti rozdíly, které jsou patrné na první pohled. A o "krátkodobosti" nemůže být řeč, oba mechy jsou v jednom akváriu společně už cca 2 roky...

P-T byl bys tak hodný a doplnil ke všem těm fotografiím, co jsi sesbíral, taky odkaz na původní zdroj? Považuju to za nezbytnou slušnost :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod peter-trnava » 30 Apr 2007 20:13 pm

Yes, urobim to. Zatial ich stiahnem z obehu :wink:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Machy do akvaria

Odoslaťod sano » 30 Apr 2007 20:14 pm

Ahoj Peter-Trnava.
Rád spoznávam ďalšiu spriaznenú dušu. Keď som pestoval skalničky, tak rodine sa rátali len kvety nad priemer 10 cm. Tie rarity, ktoré boli skutočne zaujímavé a väčšinou miniatúrne si nik nevšimol.
Nakoľko kvôli malému priestoru v byte pre svoju záľubu mám len malé nádrže, tak si hodlám zariadiť časom nejakú nádržku len machmi. Ak budeš niečo mať, rád si to od teba kúpim.
Aj keď machy nie sú pestovateľsky ani výzorom pre väčšinu zaujímavé, pekná nádrž v ktorej dominujú, môže poskytnú nové efekty, ktoré s väčšími rastlinkami v malej nádrži ťažko dosiahneš.
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.