Zlata rybka - PROSIM O RADU



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod zlata rybka » 04 Máj 2007 21:05 pm

Moju akvarijnu rybku som dostala ako darcek, neviem aky je to druh, ale je specificky v tom, ze sa ako 1 z mala, dokonce mozno jediny, nazblazni v okruhlom akvariu. Moja zlata rybka ma vsak teraz nejaky problem, a kedze som prvotriedny amater v chove akvarijnych ryb ( mam len tuto jedinu v mojom okruhlom akvariu) chcela by som niekoho poprosit o pomoc. POsledne dni totiz prelezi casto dolu hlavou nadne / nezda sa, zeby si to vychutnavala, hoci je vcelku pokojna/ a ak plava, tak menej dynamicky, zda sa, akoby ju vaha tela premahala a ona sa pretocila nedobrovolne hore bruskom. Akoby ju stalo istu namahu plavat ako predtym. Viete mi niekto poradit? Cosi som uz nasla, neviem, ci je to choroba nazvana Aerocystitis : ( alebo nieco ine. Najprv som si myslela, ze sa len prejedla a ma akusi rybiu zapchu....uznavam, ze laikom nepatria zive tvory do ruk...Teraz mi je jej velmi luto, nechcem, aby sa trapila, ak jej mozem pomoct. Hmm? Niekto bystrohlavy v rybich veciach?
zlata rybka
 
Príspevky: 3
Založený: 04 Máj 2007 20:17 pm

Reklama

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod SoRex » 05 Máj 2007 01:04 am

Tak, jak to popisuješ to vypadá spíše na otravu. A protože píšeš, že jsi úplný laik a začátečník, tipoval bych, že to bude otrava dusíkem. Kdy jsi naposledy vyměňovala vodu? V malých (a velmi nevhodných) kulovitých akváriích bez další techniky, dochází rychle k hromadění metabolitů ve vodě a následným otravám rybek. Nepíšeš sice jak je velká ona koule a jak je velká rybka, ani jaký je to druh (determinovat ji podle toho, že se "nezblázní" opravdu nejde), ale podle zkušeností to bude karas v 10 litrech vody. Výměna 1/2 vody by v tomto případě měla být provedena přinejmenším obden.

Není pravda, že "laikom nepatria zive tvory do ruk", všichni jsme začínali jako laici. Je sympatické, že Tě osud chovaného živého tvora zajímá a jeho problémy Tě trápí.
Tato "zlatá" rybka to možná nepřežije, ale získala jsi zkušenost a konkrétnější představu o chovu ryb v akváriu. Na druhý pokus se lépe připrav a bude jistě úspěšnější.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod Dorianna » 05 Máj 2007 08:03 am

Nevím, ale nepřipadá mi, že by se ryby přiotrávené dusíkem přetáčely břichem nahoru. Spíš mi to přijde jako problém s plynovým měchýřem, což měla zřejmě majitelka na mysli. Některé vyšlechtěné zlaté rybky s ním problémy mají právě proto, že lidem připadá nemotorná rybka v akváriu rozkošná.
Dorianna
 
Príspevky: 36
Založený: 31 Okt 2003 23:45 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod zlata rybka » 05 Máj 2007 08:43 am

Dakujem pekne za reakciu. Pozrela som si karasa, ano je to moja rybka : )...a mas aj pravdu v tom, ze viac ako 10 l v akvariu nemam, a aj v tom, ze som nedodrziavala pravidelnu vymenu vody, pravidelne okyslicovanie atd. Nuz, mozem sa len cudovat, ze zaciatkom jula budu 2 roky co ju mam a ze pri mne dosial prezila :( Kazdopadne, polepsim sa. Dufala som, ze som v tom nezavisle, ze sa jej stalo nieco, s cim nemam nic spolocne, zialbohu opak bude pravdou = pricinou je moj pristup. Myslis, ze to ma moj karas sancu este prezit? Asi bude bojovnejsej povahy, ked prezil moje doterajsie neuvedomele tyranie, tak snad mam este sancu ho z toho dostat...hmm?
zlata rybka
 
Príspevky: 3
Založený: 04 Máj 2007 20:17 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod zlata rybka » 05 Máj 2007 08:47 am

Dakujem aj Tebe za postrehy, mozno je pravdiva aj Tvoja domienka...dufam, len ze nie v kombinacii s domienkou SoRexa...: (
Prajem usmiaty den :wink:
zlata rybka
 
Príspevky: 3
Založený: 04 Máj 2007 20:17 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod Asfodelka » 20 Júl 2016 21:09 pm

Zdravim,
Hladala som vo fore ale zatial som nenasla nic podobne. Moja otazka sa tyka zlatej rybky a prosim o radu tak hadam som na dobrom mieste. Nas drobec dostal od susedov do daru zlatu rybku a aby mal radost kupili sme jej kamosku. Velka ryba je v poriadku ale nova rybka mi robi starosti. Minule som ju nevedela najst a ona hlupa bola zaseknuta pod filtrom. Opatrne som ho nadvihla a ona vyplavala. Na polke telicka ma odate supiny, tvari sa ze je inak v poriadku. Plava, zerie a je rovnako drza k velkej rybe ako predtym. Mala ryba uhana velku a naopak, mame 2 rybky v 20l akvariu a aj ked maju miesta dost casto jedna druhu vytlaca akoby si zavadzali. Uz to ma odrane 3 dni. Okolo vydraneho miesta sa jej urobili tmave fliacky. Ja si teraz nie som ista ci je to dobre alebo zle. Bola som v obchode kde som ju kupila, dali mi flasticku s napisom Malachitova zelen.
Este o akvariu, filtracia ide stale, kyslik tiez, rastlinku maju umelu lebo mi v obchode povedali ze skoda kupovat zivu. Maju tam umely utes, musle a riecny piesok. Rybky su spolu 2 mesiace, krmila som ich zo zaciatku 2 krat denne, potom som kdesi nasla ze 3krat, citam vsetko co najdem len nech sa nieco naucim ako ich udrzat pri zivote.
Prosim poradte mi co s malou rybkou? Ako jej mozem pomoct s tymi odranymi supinami? Fotila som ju dnes dlho ale nepodarila sa mi pouzitelna fotka. Dakujem kazdemu kto si na mna najde cas a odpovie.
Asfodelka
 
Príspevky: 4
Založený: 20 Júl 2016 20:24 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod I.P. Pavlov » 20 Júl 2016 22:50 pm

Je to celé zle. Zlatá rybka v akváriu je mýtus a reklama na kšeft. Žiaľ, je mi to ľúto. Je to ako mať psa na reťazi pri búde, je to prežitok a rovnako sa tu všetci snažíme, aby i toto sa vytratilo z naších domácností. Zlatá rybka, ináč nazývaná i karas je rybka do jazierka, jazera. 20L je úboho málo. Ak ju chovať v akváriu, tak minimálne v 200L nádrži. Ak sa vám zdá, že nič jej nechýba, tak to je preto, že táto rybka vydrží veľa, no nieje to život, ale prežívanie. Je to ako človek pripútaný na lôžko. Verte mi!
V tom vašom obchode predávajú výlučne predavači, nie akvaristi a mali by byť za šírenie týrania zvierat potrestaní, umelé rastliny!!
Ropa, plast, recyklovaný plast.......
Prosím darujte ju niekomu, alebo ju vrťte a najlepšie obidve. Môžete ich liečiť koľko chcete, stres nedovolí sa z toho dostať. Malachytová zeleň je rovnako jed a vo veľkom množstve zabíja i rybky. Chráňte svoje dieťa pred úhynom rýb a týraním v priamom prenose a ukážte mu smer, ktorý je správny. Bude to lepšie pre jeho vývoj a budúci vzťah k prírode. Akvárium so živými rastlinami s primeraným množstvom rybiek a v primerane veľkom akváriu bude slúžiť pre jeho i vaše potešenie. Toto, čo máte nieje vhodné pre deti, verte mi, prosím
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod Asfodelka » 21 Júl 2016 07:42 am

I.P. Pavlov napísal:Chráňte svoje dieťa pred úhynom rýb a týraním v priamom prenose a ukážte mu smer, ktorý je správny. Bude to lepšie pre jeho vývoj a budúci vzťah k prírode. Akvárium so živými rastlinami s primeraným množstvom rybiek a v primerane veľkom akváriu bude slúžiť pre jeho i vaše potešenie.

Dakujem za radu, hoci neobsahje prave to co som ocakvala. Ja osobne som do bytu nechcela ziadne zviera, ale ked mojmu 5rocnemu drobcovi dal susedov dospievajuci syn 5litrove akvarko so zlatou rybkou ... No skuste mu povedat ze ho musi vratit. Urobila som co som povazovala za sparavne, kupila som vacsie akvarko aby mala kde plavat, snazila som sa urobit pekne prostredie... S tymi rastlinkami som bola v 2 obchodoch a vsade ma odhovorili od zivych, nakoniec som kupila umele aby tam mali daco zelene. Vraj im zbytocne kupim bo ich zozeru.
Poznam par ludi ktory maju jazierko, skusim rybky darovat. Ale tym padom mam novu otazku. Co s akvariom? Ake rybky su podla Vas vhodne do 20l akvaria? Rastlinky by neboli problem, mam rada kvety a mam ich v byte mnoho. Nie je akvaristika sama o sebe tyranim akejkolvek ryby?
Asfodelka
 
Príspevky: 4
Založený: 20 Júl 2016 20:24 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod Asfodelka » 21 Júl 2016 08:49 am

pripajam fotku rybky, ak by mi niekto vedel poradit co s tou ranou co ma na brusku. v predoslych prispevkoch o nej pisem. Dakujem za rady.
Prílohy
P7215027.JPG
Asfodelka
 
Príspevky: 4
Založený: 20 Júl 2016 20:24 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod I.P. Pavlov » 21 Júl 2016 22:42 pm

Asfodelka napísal: Nie je akvaristika sama o sebe tyranim akejkolvek ryby?

Pokiaľ sa rybka nedusí vo svojich telesných výlučkoch, pokiaľ je v správnom počte a v primeranom akváriu so zdravou a vitálnou flórou, pokiaľ sú dordžané pravidlá ako je filtrácia a pravidelná výmena vody,( nie komplet, ale len 1/3 vody), tak by som si dovolil tvrdiť, že nie.
Podporujem myšlienku darovania rybiek do jazierka.
Jej problémom nieje bruško samotné. Každá rybka mám tkzv. plavací mechúr. Ten slúži na vyrovnávanie "rovnováhy" pri plávaní. Ak je vo vode veľa škodlivých plynov (dusík, čpavok) a to je váš prípad, tak je možné, že pri dýchaní sa jej viac plynu dostane do toho mechúra a výsledok poznáte. Určite by som dal radu, ako mu pomôcť, ale obávam sa, že neexistuje.
Živé rastlinky sú pre ne zbytočné, to je pravda. V zajatí a pod tlakom stresu ich požierajú. V jazierku sa biotop približuje jej prírodzenému prostrediu a tam sa rybke dostane "zelená potrava", naviac v jazierku má možnosť požierať hmyz, larvy hmyzu, ktorý obsahuje zelenú zložku a tam necíti potrebu rastliny konzumovať. Mám jazierko s karasmi, tak viem o čom hovorím.
Máte 5 ročného, možno budúceho akvaristu. Ja už mám deti dospelé a mám aj vnúčatá a verte mi lepšie je im ukázať správny smer čím skôr. Neskôr bude oveľa tvrdohlavejší a preto začnite hneď. Mali by ste vidieť tú radosť mojích vnúčat, keď kŕmia rybky v akváriu a i v jazierku, keď rybky živo a s radosťou prijímajú potravu. To prajem i synčekovi, ale i vám.
Ak máte rada kvety rastlinstvo, tak ste náš človek :) Hovorí sa, kto miluje kvety, má rád i život, myslím život okolo seba, tak do toho!
Do 20Litrového akvária by mohli ísť krevetky. Je ich na trhu veľké množstvo, mnohých farieb. Ak by malo akvárium 30L alebo i čosi viac, tak už by tam mohli ísť i rybky. Pogooglite si a pohľadajte rybky "boraras brigitae", možte si pohľadať milého ráčika "cambarelus pastuarenzis" a krevetky "neocaridina"
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod Asfodelka » 22 Júl 2016 16:49 pm

Dakujem za rady. Krevetky ani nic v tej forme urcite nechcem chovat. Googlila som vcera druhy ryb do malych akvarii a naslo mi tie co ste pisal. Nie som si ista ci sa mi pacia, ci jednoducho akvarko nepredam na bazosi. Musim si rozmysliet. Vacsie akvarko kupovat neplanujem, nemam na to teraz priestor.
Uz som aj nasla kam pojdu rybky do jazierka. Len neviem ci je vhodne darovat rybku poranenu, tie cierne flaky ma len ona. Druha rybka je v poriadku. Googlila som aka je to choroba ale nic som nenasla. Nemyslim ze maju spinavu vodu, ze by tam bol cpavok... Cistila som im akvarko poctivo raz za tyzden. Tie flaky sa jej urobili az ked sa odrela o filter. Myslite ze v jazierku sa zotavi alebo zomrie? Nechcem dat kamoske rybku co jej o par dni pojde.
Asfodelka
 
Príspevky: 4
Založený: 20 Júl 2016 20:24 pm

Re: Zlata rybka - PROSIM O RADU

Odoslaťod I.P. Pavlov » 22 Júl 2016 17:18 pm

Čpavok sa vo vode nahromadí i za deň, tu je ťažko hádať. Darujte ich, potom až sa chuť vráti, treba to urobiť ináč.Najprv poštudovať tu, alebo na iných forách a rybky nakoniec. Prajem vám všetko dobré!
Obrázok používateľa
I.P. Pavlov
 
Príspevky: 2661
Obrázky: 9
Založený: 19 Jan 2016 23:39 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.