Zábeh akva - URÝCHLENY?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 06 Máj 2007 16:00 pm

Dobrý článok.Byť na Kube a volať sa Fidel,musel by ho žítať každý,kto chce akvárium.

Presné bakteriálne zloženie sa z určitosťou nedozviem.Firma tvrdí,že 11,vrátane tamtých dvoch.Či sú tam preto,že účinkujú,alebo práve preto že sa to traduje,alebo iba preto,že tam naozaj sú,mi je úprimne jedno.Dôležité pre mňa je,že mi podstatne uľahčujú prácu.

Stačí si porovnať graf z článku-formy dusíku pri zabiehaní akvária(pozn.autorka zrejmä zabudla uviesť,že k hodnote NO2 v grafe treba pridať desatinnú čiarku tj.10-v skutoč.1)
Cyklus NO2 sa pri použití "tamtoho" skráti zhrba o7dní(čo je zanedbateľné-počkáme),pri kulminačnom vrchole 0,2-0,4mg/l (kasicky 0,6-1).
Zaujímavý je ale vývoj NO3.Do 3-4týžňa do 10mg/l,potom dlhodobo 0.(klasicky viď.graf)
Ďaľšia výrazná zmena PO4 3-. Bez 2-5, z 0,046-0,14mg/l.

Musím ale upozorniť,že všetky uvedené merania som robil v morských akváriách pri t.25C,pH 8-8,2.
Testy:NO2-JBL,NO3-salifert,PO-hrubýJBL,PO-jemný-rowa.
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Reklama

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod arowana » 06 Máj 2007 16:04 pm

Nepatrí nick Fero2 , iniciálkam F.B. - Žilina ? :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 06 Máj 2007 16:08 pm

http://klub.akva.sk/akvarium.php -4.číslo-dusík a spol.
myslel so tento článok
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 06 Máj 2007 16:13 pm

ja som tiež hneď vedel komu patri "arowana"
náhodou
zdravím východ
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod arowana » 06 Máj 2007 16:23 pm

Ahoj Fero, vitaj na fóre. :D :D
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod lukáš » 06 Máj 2007 17:37 pm

Ahoj Fero, ocenujem, ze si zareagoval tym spravnym (tj. konstruktivnym) sposobom, ved nakoniec forum je o diskusii. Ano, reagoval som na produkt s obsahom bakterialnych kultur, akurat presne nazvy vsetkych produktov roznych znaciek nedrzim v hlave, takze som sa spoliehal na dovtip prispievatelov, co nakoniec aj fungovalo (vid. predchadzajuce prispevky). Uviedol som to ako vlastny uhol pohladu, nie ako svato-svaty fakt.
Uz arowana naznacil, ze napriek pociatocnemu nasadeniu cistych kultur nastava riziko ich kontaminacie cudzorodymi kmenmi z okolia (vzduch, voda, dekoracia, ryby, rastliny,... - minimalne zivy material nemozno spolahlivo dezinfikovat, nieto este sterilizovat) a vytvoreniu rovnovahy specifickej pre kazdu nadrz. Je zase pravda, ze ciste kutury, ak kolonizuju dostupne povrchy a maju vhodne pomienky, brania adherencii resp. konkuruju fakultativnym patogenom (rozne koliformne bakterie, ktore stoja v prvej linii pri rozkladani organickeho, najma zivocisneho odpadu) a tak redukuju ich populaciu. Kazdy nevhodny zasah do AQ vsak tuto rovnovahu moze pokaslat a teda je to skor o suhre faktorov prostredia, nez len o pritomnosti cistych kultur. Zakladal som uz vela sladkovodnych AQ (ale pravdaze menej ako Ty, kedze sa tomu nevenujem komercne) a pri poctivom zakladani a nabiehani systemu nikdy neboli problemy. Cize ide to za normalnych okolnosti (neprerybnene nadrze, vhodne dimenzovana filtracia,...) bez problemov aj bez roznych startovacich aditiv. A nakoniec, neuviedol som inu nevyhodu oproti startovaniu "na slepo", nez je cena tychto vyrobkov (oproti alternative nepouzit nic). A to uz si kazdy zvazi sam.
Nechce sa mi pisat litanie, ale mozme pripadne tuto diskusiu rozviest aj podrobnejsie.
Obrázok používateľa
lukáš
 
Príspevky: 218
Obrázky: 1
Založený: 07 Okt 2005 17:09 pm
Bydlisko: SC

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Raviolka » 06 Máj 2007 19:12 pm

fero2 napísal:Stačí si porovnať graf z článku-formy dusíku pri zabiehaní akvária(pozn.autorka zrejmä zabudla uviesť,že k hodnote NO2 v grafe treba pridať desatinnú čiarku tj.10-v skutoč.1)
K tomu grafu - autorka nezapomněla nic uvést, 10 je opravdu 10. Pokud množství celkového dusíku stoupá, tak jak je to v grafu, tak to ani jinak být nemůže :idea:
Co je ale důležitější - je tam psáno, že průběh křivek je přibližný a konkrétní čísla se mohou lišit. To je myslím logické, v akváriu, které "zabíhám" jednou gupkou a dodávám tam tedy nepatrné množství NH3, dosáhnu jiných čísel, než když tam dám ryb 30, případně ryby vynechám a použiju jen chemii. Takže předepisovat, že hodnoty NO2- a NO3- dosahují hodnot XX, dost dobře nejde bez uvedení vstupních hodnot :idea:

fero2 napísal:Cyklus NO2 sa pri použití "tamtoho" skráti zhrba o7dní(čo je zanedbateľné-počkáme),pri kulminačnom vrchole 0,2-0,4mg/l (kasicky 0,6-1).
Zaujímavý je ale vývoj NO3.Do 3-4týžňa do 10mg/l,potom dlhodobo 0.(klasicky viď.graf)
Ďaľšia výrazná zmena PO4 3-. Bez 2-5, z 0,046-0,14mg/l.
Naměřené výsledky nezpochybňuju :wink: Bylo by možné uvést, JAK byla akvária zabíhána? Teda trochu rozvést detaily, např. jaký byl přísun dusíku po dobu zabíhání (kolik a jak)? Myslím, že konkrétní zkušenosti podpořené čísly tu zajímají víc lidí :-)

fero2 napísal:Musím ale upozorniť,že všetky uvedené merania som robil v morských akváriách pri t.25C,pH 8-8,2.
Aha :roll: No nevadí, to jsou taky akvária :lol: Při tom pH dost pochybuju, že Nitrosomonas + Nitrobacter něco zmůžou... což samozřejmě neznamená, že ten výrobek nefunguje. V tomhle případě ale hraje dost velkou roli denitrifikace, navíc ve sladkovodním akváriu ta čísla (fosfor, dusík) jsou někde jinde...
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 06 Máj 2007 23:43 pm

Ahoj Lukáš,
Ja viem že Ty VIEŠ.Chcel som Ťa len trochu poštekliť,a to sa mi asi aj podarilo.
Máš pravdu.Ide to rôznymi spôsobmi/niekedy, dovolím si slovo "až brutálne" rôznymi vo všeobecnom ponímaní/.Ten článok od/nespomeniem si už na meno,ale mám silný pocit,že Raviolka/ zhrnul všetko podstatné o "fungovaní" akvária so všetkými otázkami z toho vyplývajúcimi.
Máš obrovskú pravdu aj z tými litániami.
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod fero2 » 07 Máj 2007 00:03 am

Ahoj Raviolka,

Dnes už nevládzem nornálne odpovedať,tak Ťa iba zdravím,aby si vedela,že som to videl.

Iba ešte k tej NO2 v grafe.Si si istá tými 20mg/l ? Ja som mal nad 1 iba tri merania-všetky do max 5.Mala si tm aj nejakú rybu?

Dobrú noc.
fero2
 
Príspevky: 10
Založený: 05 Máj 2007 17:16 pm

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Raviolka » 07 Máj 2007 01:33 am

Fero, ale ten graf je jen ilustrační - pro představu, jak se mění formy dusíku v čase. Čísla nejsou vůbec důležitá, důležité je, že v čase se poměr mění a to má svoje zákonitosti. Pokud přidávám 1 mg/l dusíku denně (jestli si to dobře pamatuju, nemám to před sebou - každopádně je tam přímka pro celkové množství dusíku a ta stoupá konstatně), tak to bude vypadat zhruba tak, jako na grafu. Přirozeně si nemyslím, že většina akvaristů svoje akvárium po založení takhle dopuje dusíkem, ale je to aspoň názorné. O nic víc mi nešlo :roll:
Ty hodnoty mohou být VELMI odlišné podle zatížení akvária; průběh samotný se liší podle formy dusíku, podle množství baktérií na startu a taky podle podmínek pro jejich rozvoj.

Já jsem žádný pokus s měřením nedělala - resp. zkusila jsem, ale ta čísla byla tak nízká, že se nedala použít pro exemplární příklad :o

Jak už jsem psala - pokud jsi měřil, tak jsem (asi nejen já) zvědavá, co jsi zjistil. Kdybys dal dohromady pár grafů... :angel:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod LANGosh » 07 Máj 2007 09:19 am

Na těch stránkách to mají tak hezky popsané, že by si to jeden hned koupil :o (ty ampulky navíc působí tak "vědecky" :roll: ). Dám odkaz na stránky konkurenčního Hagenu, konkrétně produkt Cycle. Není to sice tak čtivé :D , ale zase je to s grafem, což určitě ocení speciálně Raviolka :wink: .
Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod SANJURO » 09 Máj 2007 09:16 am

Ja by som sa chcel opytat, ze ako je mozne ze mam 0mg/l NO2 a 0,5mg/l NH3/NH4. Kde sa mohla stat chyba? Asi +- mesiac dozadu sa mi uvaril filter lebo mi cez vzduchovaciu hadicku vytiekla voda(nebol som vtedy doma), ci to nema suvis so zabehavanim filtra?
Obrázok používateľa
SANJURO
 
Príspevky: 31
Založený: 07 Dec 2006 13:47 pm
Bydlisko: Alzbetin Dvor - Miloslavov

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod LANGosh » 18 Máj 2007 15:48 pm

Koukám, že jsem zapomněl sem dát ten odkaz :roll: http://www.hagen.com/usa/aquatic/addinf ... rated.html

Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod julessk » 02 Júl 2009 09:11 am

Po tom vsetkom co som tu precital idem zakladat 720l akva :lol: Len na to asi nepojdem az tak vedecky, lebo ma slahne. Skusim to kombinaciou vody a dna zo stareho akvarka z neskorsim pouzitim zabehovych rybiek bez chemie. Aky je rozdiel v zakladani napr. 54l a 720l, len case zabehu? Ake boli vase problemy pri zakladani vacsich nadrzi? Dakujem vedcom za teoreticke vedomosti vo vyssie uvedenych clankoch :wink: Viem ze je to stara tema, ale akvarka sa zakladaju aj teraz nielen v roku 2007 nie? :o
Obrázok používateľa
julessk
 
Príspevky: 55
Obrázky: 28
Založený: 25 Jan 2009 20:31 pm
Bydlisko: presov

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Poly » 02 Júl 2009 12:10 pm

Podla mna je cas zabehu pri pouziti rovnakeho postupu priblizne rovnaky bez ohladu na velkost nadrze :)
Obrázok používateľa
Poly
 
Príspevky: 929
Obrázky: 61
Založený: 10 Sep 2006 10:15 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod robo79 » 28 Júl 2014 23:57 pm

Zdaravim Vas,

chcem sa opytat, ci je mozne pri zakladani akvaria dat vodu zo zahradneho jazierka z vypustu filtra na urychlenie zabehu akvaria? A ak ano ake cca mnozstvo do 280 l akva?

Dik za rady.
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod Giftzahn » 29 Júl 2014 07:13 am

hmm, njn rozhodne netradiscny koncept ... ale moj osobny nazor je ze taketo nieco by som nerobil ... napusti akva vodou s vodovou a daj mu aspon 4 tyzdne cas na zabehnutie ... tak ako sa slusi a patri .... :wink:
Obrázok používateľa
Giftzahn
 
Príspevky: 6033
Obrázky: 12
Založený: 11 Jan 2008 14:09 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod robo79 » 29 Júl 2014 08:04 am

Giftzahn napísal:hmm, njn rozhodne netradiscny koncept ... ale moj osobny nazor je ze taketo nieco by som nerobil ... napusti akva vodou s vodovou a daj mu aspon 4 tyzdne cas na zabehnutie ... tak ako sa slusi a patri .... :wink:


Dik za radu. A nejake startovacie bakterie tam mozem supnut? Ci je to zbytocne?
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2014 08:38 am

O tom ci "startovacie bakterie" naozaj funguju tu bolo niekolko diskusii bez jednoznacneho zaveru.
Tu je vidiet ze nejake bakterie v tych "zazracnych vodickach" su, ale neskusal som ci su naozaj zive.
Podla mna ucinnejsie je pouzit vodu zo zabehnuteho akvaria. U vody z jazierka by som sa skor obaval zavlecenia nejakych chorob, ale nepovazoval by som ju za nepouzitelnu.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod robo79 » 29 Júl 2014 10:13 am

martin_s napísal:O tom ci "startovacie bakterie" naozaj funguju tu bolo niekolko diskusii bez jednoznacneho zaveru.
Tu je vidiet ze nejake bakterie v tych "zazracnych vodickach" su, ale neskusal som ci su naozaj zive.
Podla mna ucinnejsie je pouzit vodu zo zabehnuteho akvaria. U vody z jazierka by som sa skor obaval zavlecenia nejakych chorob, ale nepovazoval by som ju za nepouzitelnu.


Ja som do jazierka daval bakterie, lebo sa zacala rozrastat vlaknita riasa, kedze rastliny tam este neboli celkom rozrastene, a celkom tie riasy potlacili, len po dazdoch a potom ked je slnecno a teplo, zacnu sa zas rozrastat, ale po pouziti bakterii znova zacnu riasy chradnut. Len nieje to okamzity efekt, ale aj niekolko tyzdnovy.

Ja som rozmyslal nad vodou ktora ide priamo z vypustu filtra od jazierka, kedze dam je celkom vykonny filter aj s uv lampou, a verim, ze UV lampa zabija aj choroboplodne zarodky. A tej vody len trochu do akva, nie s nou naplnit celu nadrz.

Ale je to len moja taka uvaha, preto cakam co povedia na to aj ini. :D
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2014 10:24 am

Len ta UV-C lampa ti vyzabija aj tie bakterie ktore su ziaduce a ktore by si chcel tou vodou dodat aby si urychlil zabeh, cize efekt skor nulovy ak nie dokonca negativny (rozklad uhynutych bakterii)...
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod robo79 » 29 Júl 2014 10:35 am

martin_s napísal:Len ta UV-C lampa ti vyzabija aj tie bakterie ktore su ziaduce a ktore by si chcel tou vodou dodat aby si urychlil zabeh, cize efekt skor nulovy ak nie dokonca negativny (rozklad uhynutych bakterii)...

Ok, asi pojdem klasickym postupom, nebudem experimentovat. Napustenie akvaria, par tyzdnov zabeh. A potom sup ryby.
Dania, kardinalky alebo rajovce by nemohli ist aj o nieco skor ako odporucane 4 tyzdne do akva? Aby zacali robit nejaky biologicky odpad?
robo79
 
Príspevky: 152
Obrázky: 24
Založený: 02 Dec 2010 11:34 am
Bydlisko: Kysucke Nove Mesto

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod martin_s » 29 Júl 2014 11:04 am

Zabeh sa neda ohranicit casom... Spominane 4 tyzdne su iba orientacne... Pozri si temu zabeh-t10782.html
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Zábeh akva - URÝCHLENY?

Odoslaťod newsted » 30 Júl 2014 23:30 pm

robo79 napísal:
Giftzahn napísal:hmm, njn rozhodne netradiscny koncept ... ale moj osobny nazor je ze taketo nieco by som nerobil ... napusti akva vodou s vodovou a daj mu aspon 4 tyzdne cas na zabehnutie ... tak ako sa slusi a patri .... :wink:


Dik za radu. A nejake startovacie bakterie tam mozem supnut? Ci je to zbytocne?


Nazdar. Neviem ci ti to este pomoze, ale ja mam dobru skusenost s tetra safestart a zlu s nutrafin cycle. Ostatne nepoznam. Samozrejme bakterie spolu s rybami. Najlepsie mi zabehnutie znasaju dania. A samozrejme karasy. Myslim, ze martin nedavno postoval pdf, ako reaguju karasy na amoniak. Zaujimave citanie. Este k tym bakteriam: pozri si datum a opytaj sa kedy dosli do obchodu. Tieto veci by sa mali drzat v chladnicke a hlavne v lete.
Obrázok používateľa
newsted
 
Príspevky: 385
Založený: 04 Máj 2008 18:22 pm
Bydlisko: Irsko

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.