Dario dario - malý skvost z Indie



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 28 Feb 2007 02:38 am

Jirko, dario na teplotu nie je nijako náročné. U mňa sa pohybovala teplota centrálne 25-26 °C a pri tej istej teplote som ich aj množil. So znášanlivosťou sú taktiež bezproblémové, niekoľko sto kusov v akvárku 100-150 litrov bolo vždy bez najmenších šarvátok, pokial nepočítam neškodné mini súboje samčekov. S inými rybkami patričnej veľkosti som rovnako nepobadal nikdy žiaden spor. Nebadal som dokonca ani kanibalské sklony medzi súrodencami rozličnej veľkosti z nerovnako starých výterov.
Podotýkam však, že sú to moje osobné poznatky a iný chovatelia by možno v niečom oponovali, ale z priateľov, ktorý tieto rybky odo mňa rozobrali, mali obdobné skúsenosti.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Reklama

Re:Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod KOKIDO » 24 Mar 2007 11:45 am

....mal som dve Daria, samček, samička,....samček mi behom 3 dní odisiel do vodného neba a ostala mi len samička,...mal som pocit, ze všetko je ok, ...a tak som pripisoval umrtie samceka stresu, ktory zazil na burze , kde som ho kupil...chlapik co ich predával, bol dost necitlivy vocí rybkam, ktoré ponukal....ale zrejma to nebolo tym zapricinené,...kupil som neskor male darijke samceka aby nebola sama, ...hned sa skamaratili a lietali v akvariu a uzivali si :-). Do týždna mi odisli obe Daria,...neviem, cim to je. Myslel som si , ze su náročne rybky, ale pisete, ze su nenarocne...tak neviem...teplota mojej vody 25-27,...takže uplna pohoda...no neviem....nemam zmerané ph a ostatne veci,...takze tak...
Obrázok používateľa
KOKIDO
 
Príspevky: 3
Obrázky: 2
Založený: 13 Apr 2006 06:57 am
Bydlisko: BRATISLAVA

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod clarkii » 24 Mar 2007 12:02 pm

Cím byly krmené?Príste se ozvi budu necitlivej k tobe.
Zerou jen zivé nebo mrazené.Kdyz to s rybama neumís kup si afriku. :twisted:
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 24 Mar 2007 12:15 pm

Ono nie vzdy sa s Dariami dari tak ako by clovek chcel a obcas sa stane ze jednoducho rybky uhynu aj bez zjavnej priciny. No treba mat niektore veci ako hodnoty NO2, NO3 urcite odsledovane a krmit radsej kvalitnou zivou potravou v horsom pripade mrazenou. Osobne si nemyslim ze by bol clarkii (clovek ktory ich na burze predaval) nejak necitlivy k tym rybam - ono je to skor uz rutina ale lakovi to moze pripadat trochu inak. Odporucam precitat si clanok v casopise (strana 4 a 5):

http://klub.akva.sk/akvarium.php (4. číslo)
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod strbino » 24 Mar 2007 13:22 pm

u mna ziju vsetky od clarkiiho a krmim ich cez vikend mraz. nitenkami a cez tyzden ked nie som doma tak mama dava do akva suchu strau tak enviem ci si aj z nej daju a ci nie, ale ak nie tak im asi staci ked im dam jest v piatok sobotu nedelu pondelok, a su krasne vyfarbene a lietaju spolu po akva, takze nemyslim zeby boli narocne ;)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re:Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod peter-trnava » 24 Mar 2007 14:56 pm

KOKIDO napísal:...chlapik co ich predával, bol dost necitlivy vocí rybkam, ktoré ponukal....

KOKIDO, Clarkiho poznam kratko, ale neda mi nezastat sa ho. Clovek ktory chova a odchovava rybky sa k nim predsa nemoze spravat necitlivo. Nema predsa zaujem predat rybku, ktora sa nedozije prichodu do noveho domova. Takto sa dokaze spravat iba zamestanec obchodu, alebo niekto kto to robi iba pre prachy. :twisted:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod salik » 24 Mar 2007 15:32 pm

strbino napísal:u mna ziju vsetky od clarkiiho a krmim ich cez vikend mraz. nitenkami a cez tyzden ked nie som doma tak mama dava do akva suchu strau tak enviem ci si aj z nej daju a ci nie, ale ak nie tak im asi staci ked im dam jest v piatok sobotu nedelu pondelok, a su krasne vyfarbene a lietaju spolu po akva, takze nemyslim zeby boli narocne ;)

suchej sa nedotknu, zajdi do biootopu, kup si nitenky za 15sk a daj ich mame do chladnicky, mala plastova nadobka s vodou, na mesiac maju o potravu postarane, odkedy som zacal krmit nitenkou, nechcu uz ani artemiu
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Raviolka » 26 Mar 2007 12:25 pm

salik díky za tip - nitěnky mám a krmím s nima, ale dariám jsem je nezkusila nabídnout. Zato carinotetraodoni se první den přežrali a od tý doby tvrdohlavě čekaj na artémii a nitěnkama už opovrhujou :roll:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod barky » 27 Mar 2007 12:39 pm

U mna bez problemov zeru aj mrazeny cyklop. Inak keby mal niekto nazvys samicky, alebo chcel vymenit samicku za samceka, tak nech sa ohlasi :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 08 Máj 2007 22:03 pm

Máčadlo, dlho si nereferoval, ako sa ti darí s odchovom. :shock: :shock:
Pre fanúšikov D.dario, na ceste sú opätovne aj D.hysginon.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 08 Máj 2007 22:09 pm

No co sa tyka odchovu rybky stale rastu a v poslednej dobe som im nevenoval velku pozornost. Co sa tyka ryb kupenych na akvajary tak tie postupne odchadzaju na infekcnu vodnatelku takze z 10 zakupenych plavaju uz len 2 samci... :cry: :cry: :cry: Sice sa mi z tej kupenej skupiny podarilo dostat par mladych ale tie su este moc male... Co sa tyka D. hysginon tak mam urcite zaujem :!: :!: :!:
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod atiles » 08 Máj 2007 22:49 pm

mne tiež padol jeden samček včera, tiež z akvajary a s príznakmi brušnej vodnatielky ale nie som si istý lebo oči nemal vypúlené a aj celkom dobre jedol akurát bol trochu vyblednutý a chudáčik bol zo všetkých najmenší.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod strbino » 08 Máj 2007 22:53 pm

aj mne par kusov padlo :(
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod arowana » 08 Máj 2007 22:54 pm

Aklimatizácia je u nich často dosť ťažká a až F1 zvykne byť lepšia.
Poväčšine to nie je ani vodnatielka, ale zlyhávanie niektorých orgánov, hlavne ľadvín a následne dochádza k intoxikácii celého organizmu, čo je žiaľ už nezvratný jav , končiaci fatálne.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Macadlo » 08 Máj 2007 22:57 pm

Damy a pani Dario-majitelia aj sa vam podarili dajake odchovy?
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod strbino » 08 Máj 2007 23:02 pm

nie, no ani som sa zatim nepokusal :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod atiles » 08 Máj 2007 23:06 pm

ja som ich nekupoval preto že by som chcel odchovať ale skôr to bol záujem o nepoznané. vyzerá to tak že jeden pár sa vytvoril a samec sa chová dosť agresívne keď sa špáram v akvárku pri výmene, no uvidím ale tvoj článok v časáku som si prečítal až minulý týždeň keď som začal mať problém s vodnatieľkou tak vec je ešte otvorená a akurát si ho idem vytlačiť.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Raviolka » 08 Máj 2007 23:21 pm

Macadlo (nebo arowana nebo...), mohl bys mi odpovědět na tohle:

Obrázok

Jinak i u mě řádila vodnatelka (?), jedna samička byla jako koule, už zmizela :-( Ještě mám jeden pár, ty vypadají zdravě, až na tu barvu. Jsou v akváriu s Boraras maculatus, které jsou naopak neskutečně rudé, těm se tam líbí. Není to tím, že borarasky dária ruší? Sameček na ně občas vyletí, ta červená ho asi provokuje :?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod robo714 » 08 Máj 2007 23:22 pm

časopis nečítam zatiaľ lebo by som nezmaturoval takže ak sú tam odpovede na moje otázky nehnevajte sa na mňa. Prvá otázka požierajú rodičia svoje ikry prípadne požierajú ich ostatní členovia? Jj je zaujímavé kŕmiť živou potravou :( len v tejto bl... Senici ani nitenky nezoženiem tu je to absolútna bieda nič, vôbec nič tu nemajú. Zarastené akvárium je asi nevyhnutnosťou, že? Aký je minimálny objem akva pre ne vhodný. Aká skupinka je vhodná ako šrartovacia ak chcem rozmnožovať? aké hodnoty vody vyžadujú? + majú nejaké špeciálne nároky?
Obrázok používateľa
robo714
 
Príspevky: 59
Obrázky: 9
Založený: 16 Okt 2006 22:06 pm
Bydlisko: Západné Slovensko (Senica)

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Fonzo » 09 Máj 2007 13:15 pm

No, ja som si kupil jeden parik zo zvedavosti. Trosku im otrhali plutvy hlavacky, ale teraz su uz od hlavaciek prec, plutvicky dorastli a vsetko je v poriadku. Farbu nestratili ani nachvilu a odkedy som krmil dafniami stale sliedia medzi rastlinkami. Dokonca sa mi zdalo, ze aj konflikt s hlavackami ich velmi neviviedol z miery. S aklimatizaciov som tiez problem nemal :)
Co ma trapi, ze neplavu spolu. Samicka ma "teritorium" pri koreni a samcek v hustine rastlin pri filtri. Do priestoru nechodia a ten tvory akokeby hranicu. Nebiju sa ani nevyhanaju, proste sa len kazdy zdrzuje v urcitom miestecku... :(
Obrázok používateľa
Fonzo
 
Príspevky: 286
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 16:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod atiles » 09 Máj 2007 23:09 pm

Raviolka napísal:Macadlo (nebo arowana nebo...), mohl bys mi odpovědět na tohle..


asi to bude teplotou , v 120 litrovke bolo okolo 27°C a tiež boli vyblednuté a samce sa nedali rozoznať od samičiek potom som ich preložil do iných s nižšou teplotou cca 23°C a s rôznou tvrdosťou vody a aj rozdielnym pH a do dvoch dní sa vyfarbili, no ale ako som spomínal jeden samček to nerozplával.
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod strbino » 09 Máj 2007 23:24 pm

no ja ich mam tiez v teplote cca 23-24 stupnov a su podla mna pekne vyfarbene :),
ked boli v druhom akva kde bol aj ohrievas a bolo tam tzych 27 stupnov boli velmi blede, takze na tej teplote nieco asi bude
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod Raviolka » 09 Máj 2007 23:31 pm

No já mám v tom akváriu dost "zimu" - 22-23 °C, bylo i 21 °C, ale naštěstí to trvalo krátce. Nijak jsem je nestěhovala ze za začátku byli pěkně vybarvení. Takže jestli teplota (pokud vím mají radši vyšší teploty, než u mě), tak opačným směrem :roll:

Atiles zkus vypátrat i jiné rozdíly mezi těmi akvárii. Chtěla bych těm svým rybkám nějak vylepšit podmínky, ale zase nebudu zkoušet něco naslepo, protože borarasky jsou ve vynikající kondici.
Spíš začínám věřit tomu, že potřebují samostatné akvárium.
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Dario dario - malý skvost z Indie

Odoslaťod strbino » 10 Máj 2007 00:40 am

ja ich mam s boraraskamy a nannostomus beckfordi plus SAE a nemaju s tym nejaky problem :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.