Rozmnoženie rastlin...



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 11 Feb 2004 13:49 pm

salik napísal:
vika, nezufaj, rastlinky zakupene v obchode bez intenzivneho osvetlenia a hnojenia a CO2 sa ujmu tak 50 na 50. Niekto ma este mensiu uspesnost.
predavac si vika sleduje len svoj ciel - predat (cest vynimkam! ale je ich malo, velmi malo :| )
takze bud si dokupis este dvojtrubicovy Atman (2x25 W, 76 cm ), alebo si doma nieco poskladajte, navodov tu najdes dost, tretia moznost, dajte sa na cychlidy, tym to staci

Tak sme sa rozhodli ze este kupujeme trubice aby ich bolo viac, len mi prosim poradte ci staci kupovat obč. trubice alebo by mali byt svietiace v červenej oblasti spektra. Ake mate s tym skusenosti? Rada by som mala pekne a zdrave rastlinky aj rybky, takze ide sa do lesa invetovat dalej. :lol:

Co sa tyka predavaca-vo vseobecnosti, ked uz tak sleduje svoj ciel predat, nebolo by mu vyhodnejsie predat vacsie-to co treba, ako nieco predat aj kied to bude nanic?! :?:

Ale uz som sa poucila, zial na vlastnych chybach tak dufam ze uz to nepokazim. :)
Tak sa zatim majte prajem krasny den. pa pa Vika
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Reklama

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod rybka » 11 Feb 2004 15:40 pm

a co uci ten chlapik na prirodnych vedach?
Obrázok používateľa
rybka
 
Príspevky: 494
Obrázky: 149
Založený: 27 Júl 2003 18:45 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vika » 11 Feb 2004 16:41 pm

rybka napísal:a co uci ten chlapik na prirodnych vedach?


to ti neviem povedat, mojmu priatelovi to povedal jeden zvelorekar na terase, ja ho osobne nepoznam, takze ta info je on neho a ze co konkretne uci :?:
Obrázok používateľa
vika
 
Príspevky: 31
Obrázky: 20
Založený: 02 Feb 2004 12:22 pm
Bydlisko: Košice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod trimm » 12 Feb 2004 20:24 pm

gabriela napísal:Ku vyhananiu CO2 z vody mam iba tolko, ak sa CO2 pridava do vody umelo, prevzdusnovanim sa z vody vytlaca.
Ak sa CO2 do vody umelo nepridava, nemoze sa ani z vody vytlacat, lebo vo vzduchu sa urcite mnozstvo CO2 nachadza a pri prevzdusnovani sa vo vode v primeranom mnozstve rozpusta.

Pravda, ale O2 vytláča všetok CO2, ktorý vo vode vzniká, teda pridávaný z CO2 fľaše, ale aj ten, ktorý produkujú ryby. Množstvo CO2, ktoré prichádza prevzdušňovaním je malé (0,036 % objemu - podľa p.Pelikána) a je strhávaný k hladine prúdom vháňaného vzduchu.
vika napísal:Strk 5 mm zrnitosti mame ako podklad a na nom je strk 2mm novy substrat- to kvoli panciernickom.

Asi by to bolo lepšie skôr v opačnom slede - dno 2-4 mm a horná tenká vrstva 5mm . Najskôr skús zmeniť to osvetlenie, pridať trubice napr. OSRAM Lumilux 31/830 Plus Eco, alebo nech poradí niekto skúsenejší aký typ. A keď sa nebude dariť, tak potom dno.
vika napísal: Nechcem nikomu ublizit ale som ocakavala ze mi spravne poradia

Ja mám osobne s týmto predavačom len dobré skúsenosti, on je taká stará škola(žiaden CO2, skeptik aj voči Fe v istom zmysle), má slušnú zásobu skúseností a aj "beletrie". Stále s ním pokecám aj 10 minút. Možno mal blbý deň, alebo ste sa nerozumeli. Osvetlenie závisí aj od typu rastlín, ktorý chceš pestovať a teda sa môže meniť. Viem o akváriu kde je 20 W na 120l, štrk so zrnitosťou 2-20 mm voda je silne prevzdušňovaná, žiaden CO2, žiadne hnojivá, - všetko opačne ako má byť a C. aponogetifolia má skoro 1 meter dlhé listy a rastie úplne v pohode.
Obrázok používateľa
trimm
 
Príspevky: 65
Obrázky: 7
Založený: 15 Mar 2003 20:34 pm
Bydlisko: KE

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod viridis » 13 Feb 2004 09:44 am

trimm napísal:Viem o akváriu kde je 20 W na 120l, štrk so zrnitosťou 2-20 mm voda je silne prevzdušňovaná, žiaden CO2, žiadne hnojivá, - všetko opačne ako má byť a C. aponogetifolia má skoro 1 meter dlhé listy a rastie úplne v pohode.


Ano, niektore rastliny napriklad Cryptocoryny a Anubiasy si vystacia aj so svetlom o intenzite +/- 600 luxov. Teda prakticky preziju aj v akvariu bez osvetlenia iba zo svetlom z miestnosti.

Potom je druha najvacsia skupina beznych rastlin, ktore vyzaduju okolo 1000 luxov a viac. Teda cca 0,50 W na 1 l vody.

A potom najnarocnejsie, kam patria napr. echinodory a ktore potrebuju intenzivne svetlo az 3000 luxov (0.75 W na 1 l aj viac)

( To su len velmi hrube cisla, tak ma neberte za slovo ;) )
viridis
 
Príspevky: 274
Obrázky: 13
Založený: 08 Nov 2002 10:26 am
Bydlisko: ZV

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod pernik » 13 Feb 2004 09:56 am

viridis napísal:A potom najnarocnejsie, kam patria napr. echinodory a ktore potrebuju intenzivne svetlo az 3000 luxov (0.75 W na 1 l aj viac)


No za slovo Vás brát nebudu, ale u echinodorů u mne hraje největší roli železo a další složky hnojení. Rostou až moc dobře a to mám stěží těch 0,5W/l. Echinodory chtějí zejména CO2 a hnojení. Ale to je u mne. Nevím, jak to funguje u někoho jiného.
pernik
 
Príspevky: 145
Obrázky: 5
Založený: 08 Feb 2004 22:39 pm

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod kenny » 17 Apr 2006 11:27 am

cawte. chcem sa spytat ako sa rozmnozuje rastlina "Hygrophila guianensis"? docital som sa ze sposob rozmnozovania je "ryzom" ale neviem co to je.... dik za odpoved
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod XP » 17 Apr 2006 16:43 pm

odrezes jej vrsok nad prvym parom listov co mas odo dna, vrsok posadis, (zapichnes do dna vedla) a z pazusiek listov ti vyrastu nove vrsky, takto sa v podstate daju zahustovat a rozmnozovat akekolvek stonkove rastlinky
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod kenny » 17 Apr 2006 19:49 pm

dik XP. netusil som ze to bude dalej rast. mam dva exemplary tak dufam ze mi nevyhynu oba :)
Obrázok používateľa
kenny
 
Príspevky: 383
Obrázky: 27
Založený: 15 Jan 2005 00:45 am
Bydlisko: NLS 14 B.Bystrica

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod tufo » 16 Máj 2007 22:51 pm

A ako sa rozmnožuje anubias? Lebo mi vyháňa listy ale nejakú odnož stále nevidím. Vopred vďaka!
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod salik » 17 Máj 2007 19:04 pm

tufo napísal:A ako sa rozmnožuje anubias? Lebo mi vyháňa listy ale nejakú odnož stále nevidím. Vopred vďaka!

Anubias barteri var nana-delenie
www.akva.sk/viewtopic.php?t=1598
Anubias barteri var. nana
www.akva.sk/viewtopic.php?p=19069
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod tufo » 18 Máj 2007 21:11 pm

xDodox
salik
Dakujem za odkazy, uvidíme čo ma naučili :D
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod yogiman321 » 12 Aug 2007 14:39 pm

Uz ked citam tuto temu...
Ako sa da rozmnozit Rotala rotundifolia?
Odrezat a pichnut do dna? Ak ano tak kde odrezat? Thx *.*
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vysluzil2 » 12 Aug 2007 15:42 pm

Tak ako vsetky stonkove rastliny. Narobis si takz. odrezky, a postupujes nasledovne.Aspon 2 listoradia zapichnes do strku, a nad strkom nechas aspon jedno. V pazuche listu sa nachadza ocko, z ktoreho ti vyrastie nova rastlina. A teraz to iste jednoducho. Odtrhnes, a rozdelis na aspon 3 cm kusky.Zasadis ich tak, aby aspon jeden komlektny list vycnieval zo strku.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod yogiman321 » 12 Aug 2007 17:09 pm

vysluzil2 napísal:Tak ako vsetky stonkove rastliny. Narobis si takz. odrezky, a postupujes nasledovne.Aspon 2 listoradia zapichnes do strku, a nad strkom nechas aspon jedno. V pazuche listu sa nachadza ocko, z ktoreho ti vyrastie nova rastlina. A teraz to iste jednoducho. Odtrhnes, a rozdelis na aspon 3 cm kusky.Zasadis ich tak, aby aspon jeden komlektny list vycnieval zo strku.


Chlape dikes, nikdy by som nepovedal ze ich mozem narezat na 3cm kusky :) parada dufam ze sa ujmu
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod martens » 13 Aug 2007 07:44 am

Ja by pridal len par slov na obhajobu predavaca na Alzbetinej. Naozaj je to mily pan, ktory chce ochotne poradit. Volbu toho svetla si vysvetlujem tak, ze raz ked dostal nejaku rastlinku som sa ho opytal na jej nazov, lebo som ju nepoznal. On mi povedal jej nazov a potom s troskou pychy mi povedal, ze je odpestovana v obycajnom strkovom akvariu, tusim bez osvetlenia /mozno sa mylim, ked tak, tak velmi slabeho/ a ze bez ziadneho hnojenia a CO2. Potom povedal par slov ohladom Rataja, ze on pestuje rastliny v takej pode, ze tam sa mu musi ujat vsetko, velmi vyzivnej a ze potom je problem aby si rastlinka zvykla na nieco "skromnejsie". Z toho usudzujem, ze jeho rastlinky su akysi "rambovia", ktori by mali prezit vo vacsine akvarii.

Snad len preto, ze mozno on sam pouziva skromnejsie osvetlenie pre svoje osadenstvo, nechce ludi nahovarat, ze potrebuju nieco viac, a za viac penazi, ako on sam. Urcite v tom bol dobry umysel.

Dlho dlho som nevidel v ziadnej akvaristike rastlinku .... windelow alebo ako sa to pise. Ta co ma na konci listkov trojzubec. Unho som si kupil 2 krasne korene z tejto rastliny. Moja chyba ze som ju prichytil o koren , ktory bol na rozhrani uplneho tienu a slabeho svetla - koli plavajucim rastlinam. A cela mi odisla. Vsetky listy zcernali. Dal som ju aj s korenom do 10L akva a intenzivne na nu svietim 12 hodin lampu a vidim tam nejake nepatrne zmeny, dufam, ze sa prebera k zivotu.
martens
 
Príspevky: 17
Založený: 19 Dec 2006 09:35 am
Bydlisko: Kosice - Stare mesto

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod yogiman321 » 18 Aug 2007 23:06 pm

dam este jednu: ako sa da najlahsie rozmnozovat hemianthus micranthemoides? da sa to zastrihovat podobne ako ine stonkove rastlinky, alebo cakat kym sa do sirky nerozrastie samo ?
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod Mirco » 11 Okt 2007 18:43 pm

Nevedel by mi niekto poradit ako mam zostirhat a rozmnozit Ludwigu? neviem aky je to presne druh ale...rastie strasne rychlo

diky
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod vysluzil2 » 11 Okt 2007 19:18 pm

Mirco, v pazuche kazdeho listu ludvigii sa nachadza ocko, z ktoreho ti vyrastie nova rastlinka. To pre teba znamena, narobit si odrezky kde min 1 ocko strcis do strku, a max 1 ocko ktore bude tesne vycnievat nad strkom. Potom uz len spravne dodavat ziviny rastlinkam
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod Mirco » 11 Okt 2007 19:29 pm

vysluzil dik za radu :D aj som chcel podobne postupovat ale nebol som si isty ci to netreba dako specialne
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod donch » 19 Okt 2007 11:05 am

ked sa to tu toci okolo rozmnozovania... mam glossostigmu a vzdy ked ju rozdelim a zasuniem do substratu tak pusti korienky a pekne rastie (sice vacsina nahor ale predsa) ma uplne zdravu farbu ale postupne stonka ktora je v substrate odhnije a rastlinu drzia iba zatial biedne korienky a samozrejme prva ryba iduca okolo ju vytiahne, je toto u glosso normalne alebo ja robim niekde chybu? rastline ocividne nic nechybuje lebo ma krasne zelenu farbu iba ten spodok vzdy odhnije a korienky ju na zemi neudrzia.
typujem na zle vysadzanie/substrat, mam 0.4-1.4mm akva strk, 50l akva, asi 25 dospelych rybiek, tetry, gupky, prisavniky
Obrázok používateľa
donch
 
Príspevky: 17
Obrázky: 18
Založený: 11 Sep 2007 12:55 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod caloghero » 19 Okt 2007 14:15 pm

donch napísal:ked sa to tu toci okolo rozmnozovania... mam glossostigmu a vzdy ked ju rozdelim a zasuniem do substratu tak pusti korienky a pekne rastie (sice vacsina nahor ale predsa) ma uplne zdravu farbu ale postupne stonka ktora je v substrate odhnije a rastlinu drzia iba zatial biedne korienky a samozrejme prva ryba iduca okolo ju vytiahne, je toto u glosso normalne alebo ja robim niekde chybu? rastline ocividne nic nechybuje lebo ma krasne zelenu farbu iba ten spodok vzdy odhnije a korienky ju na zemi neudrzia.
typujem na zle vysadzanie/substrat, mam 0.4-1.4mm akva strk, 50l akva, asi 25 dospelych rybiek, tetry, gupky, prisavniky


a co svetlo a ziviny?
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod donch » 20 Okt 2007 13:57 pm

svetla dost urcite nie je (0.4w/l), ale hovorim ze farbu ma peknu takze ani zivin by nemalo byt nedostatok 1ml PMDD denne, zaraza ma akoby to co dam do substratu v nom odhnilo. uz som cital nieco tu na fore a vyplyva z toho ze substrat mam urcite moc hruby, to ale nevysvetluje to odhnitie, svetlo by na to vplyv mat nemalo, ved v substrate predsa nikdy svetlo nie je... co2 davam ale naposledy som spozoroval malatnost ryb tak som prestal, burciak v zaciatkoch poriadne buble... keby som nevidel aku ma glosso skutocne sytu farbu tak by som som rozmyslal o zivinach... :x
Obrázok používateľa
donch
 
Príspevky: 17
Obrázky: 18
Založený: 11 Sep 2007 12:55 pm
Bydlisko: Ruzomberok

Re: Rozmnoženie rastlin...

Odoslaťod jano63 » 21 Okt 2007 22:25 pm

Ja by som to tipoval na nedostatok svetla. Ja mam cca 1 W/l, ale na niektorych miestach je glossostigma trosku v tieni a atam sice rastie a zelena sa, ale ide prudko do vysky a ma mensie listky. Na svetlejsich miestach sa viac "kruti", ale stale to nie je ono, co by som hcel. Nejak sa velmi nezahustuje a je ciastocne zariasena nejakou rosolovitou zelenou riasou v nizsich castiach.
jano63
 
Príspevky: 107
Obrázky: 2
Založený: 03 Máj 2006 23:18 pm
Bydlisko: Zilina

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.