Skalarove brusne plutvy



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 18 Máj 2007 00:40 am

Mozte sa prosim pozret na mojich par fotiek a poradit mi co s tym...?

Mam dva skalariky (cerny a mramor) a konstatujem podla aktivity ze sa necitia zle. Zeru normalne priam pazravo. O kusocek mesni mramor bol odzaciatku smelsi a zivsi. Ale cierny na seba nenechal cakat a teraz bada uz aj on.

No vsimol som si ze mramor ma dost akoby poskodene brusne plutvicky (tikadielka :shock: ). Jedna akoby natrhnuta a druha akoby zlomena. Ked cuva dozadu tak ta "akoby zlomena" sa ohne. Skalar ako taky nejavy bolest, neutieka sa do samoty, prijima normalne potravu, je culy, nezbadal som ziadne plesne alebo parazity, nejavi stres, navzajom sa nebiju (maju sa priam radi)... naozaj neviem cim to je a rad by som mu pomohol k rychlej regeneracii.

V albume su fotky oznacene "PLUTVY 1 - 5"

Ak mozte porovnajte to prosim s fotkou skalara cierneho oznaceneho ako "Cierny" - pri nom som sa bal ci sa mu plutvy "kvazi" nelepia, no pripada mi to ako keby to tak mal mat original.

Prosim pomôzte, vopred dakujem

foto:
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13916
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13917
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13918
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13920

http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=13882
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Reklama

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod guppy » 18 Máj 2007 06:15 am

Ahoj.

Aj môj skalár mal v strede zlomenú plutvu a dokonca mu celkom odpadla zlomená časť. Ale čítal som niekde, že im tieto plutvy dorastajú.

A skutočne už ju má dávno dorastenú, nie je ani poznať, že bola zlomená.

Nech ti to pláva. :wink:
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod sami » 18 Máj 2007 08:07 am

No viem ze iste plutvy dorastaju moj jednu od malicka nema uplne a uz moc ani nevrim ze mu dorastie, odkusli mu ju mecunky ked bol este asi 1cm a od vtedy sa uz nezotavila. ine plutvy mojim skalarom dorastaju, mal jedneho co mu dorastla odkusnuta chrbtova plutva.
Obrázok používateľa
sami
 
Príspevky: 69
Obrázky: 35
Založený: 09 Feb 2005 14:06 pm
Bydlisko: Pieštany

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 18 Máj 2007 10:07 am

dakujem :wink:
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 18 Máj 2007 20:43 pm

No sledujem poctivo skalare niekolko krat denne, ci uz pri krmeni alebo inokedy... Priznaky (pozitivne aj negativne) su stale rovnake. Teda podla mna bojaschopne jedince. No nevidim ziadnu zmenu a obavam sa, aby vobec prisla.

Ucinil som nasledovne kroky:
1. vycistil som dno (nakolko 3x T.Cervenohlava + 2x Skalar kal takmer nulový)
2. vodu som vylial a dal cerstvu (cca 8 litrov /akva 30L/)
3. pridal som asi polievkovu lyzicu soli (mozno troska menej) + odporucanu davku lieciva* (cajovu lyzicku)

* - TATRAPET Bodyguard general aid 100 ml (farba hneda)

Vsimol som si, ze poodvisajuca plutvicka sa akoby chystala odpadnut. To som aj predpokladal (ak je to ulomene mozno mu to nedokrvuje - regeneracia teda neprebieha, len moj usudok). Ked pozrem na s. cierneho vsimnem si, ze malinka predlzena cast chrbtovej p. je dost mäkka (je to asi 2mm dlha casticka - zakoncenie) take ako zvykne byvat na chvostiku.

Rozmyslal som ci to nemoze byt tvrdou vodou ale menim len raz za tyzden cca 5 litrov(odkalovanie). Tufy som odstranil uz davno a rastlinky zatial funguju (tak neviem ci tvrdost). Mal som kamen asi ako dlan, na ktorom bol malachyt (uvazoval som ci sa moze dako difuziovat do vody). Odstranil som ho.

Este popis akva:

nadrz - 30 litrov, podklad - strk cca 5mm, strk - 2 az 3mm, dno - piesok, kamen - lavovy, struska, filter - externy (3,5L) + pôdny (cca 1/4 dna), osadenie - najas, j. mach, a dake... neviem nazov, okyslicovac - ide cca 6h dňa v internom filtri + vlastny nepretrzity difuzor

Prosim poradte, vopred Vam dakujem.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod MX » 18 Máj 2007 23:43 pm

no mojmu skalarovi sa stalo este nieco horsie ako tvojmu vecer bol este v pohode a ked som prisiel pobede zo skoli pozeram sa na neho a mal celu tu plutvu odtrhnutu chudak ani neviem kde skoncila trocha mu to rastie ale asi to nebude ako predtym no uvidime :)
A podla mna to co sa stalo tomu tvojmu asi nebude z tvrdej vody
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 19 Máj 2007 10:16 am

Mozno som aj paranoidny ale racej ako ked ma byt uz neskoro.
Ono mam pocit akoby rybkam nic nebolo, no akoby plutvy (chrbtova a tie brusne) stracaly pevnost, pruznost. Akoby dako mekli... :(
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 20 Máj 2007 15:35 pm

No napadlo ma ci to nebudu dva samceky a ci sa neklbcia, no od tedy co ich mam som nikdy nevidel sa bit, iba ak sa obsuchli aj to v zmysle "ja chcem tu granulku zjest". Teda nespozoroval som ziadny boj. Vsimol som si, ze dokonale vidia potme (ked som sa priblizil videl som ze ma vnimaju). Stale cakam co z toho bude, ale zatial som trochu v klude lebo zeru jak o dusu - pazravci.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod MX » 20 Máj 2007 15:54 pm

neviem ale myslim ze s toho robis velku kobojku a ake tam mas ine ryby ???
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 20 Máj 2007 23:29 pm

no hej priznavam, hehe ale tak chcem im dobre no...
3x tetra cervenohlava
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod Richard Tokušev » 21 Máj 2007 19:01 pm

Myslím, že plutvy budú napadnuté nejakým škodcom. Vo svojej praxi som sa síce s niečim takým nestretol.
Pokiaľ chcete ryby liečiť, odporúčil by som samostatnú nádrž, v ktorej je možné využiť jeden z dvoch postupov.
Prvým je tzv. šoková terapia - krátkodobý kúpeľ (ca 5 minút) v roztoku soli ca 1 polievková klyžica na 40 l vody
alebo dlodobý (2-5 dní) 1 kávová lyžička soli na 40 litrov vody + Tetra general tonic podľa návodu.
Richard Tokušev
 

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod MX » 21 Máj 2007 19:14 pm

no tak do tohto sa uz nebudem montovat nato som este mali akvarista asi :)
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 21 Máj 2007 21:09 pm

Este ak mozem otázku, je mozne, ze ak teda ryby dam do karanteny tak sa choroba bez hostitela moze v nadrzi ustalit? Popr. skapat. Dufam teda, ze ak ich z toho vysekam, tak po pusteni do nadrze potencialnym parazitom odolaju. :oops:
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod ivanN » 21 Máj 2007 22:06 pm

mozno je to sposobene, zivotnymi podmienkami v akva, pozeral som foto a zda sa mi, ze tam maju dost malo placu na plavanie a 30lit akva na skalare je dost malo, aj ked su este mali... a ako dlho to uz maju, nedoviezol si to s nimi z akvaristiky?? ( nepoznam ich povod )
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod milop » 21 Máj 2007 22:08 pm

Vždy ke d na razim na túto tému čítam :
"Skalové brušné plutvy"
prepač skala
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod ivanN » 21 Máj 2007 22:20 pm

to k comu prispelo??
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: Skalarove brusne plutvy

Odoslaťod -TrO- » 21 Máj 2007 23:15 pm

Ano viem ze je to malo a ze maju mat vyse 100kove nadrze, no chcel som tu nadrz spravit tak aby mali co naj. podmienky (samozrejme okrem priestoru no...) a prihodilo sa mi toto. Druha vec je ze vecsia nadrz je dost nerealna u mna a napriek tomu som to chcel skusit. Degeneracia velkosti ryby postihuje dlhe roky a zas ak som schopny im dat vsetko ostatne nemal by som ich tyrat ked budu obmedzene (na to moze mat samozrejme kazdy clovek svoj nazor).

Ryby boli zdrave, i ked nemozem tvrdit kedze mnohe sa volnym okom nevidi. Kazdopadne nemali problemy. Samozrejme si museli zvyknut, boli plache, no teraz su to dravci :roll:
Akvarium ma asi mesiac a rybky (3x t.cervenohlave) prisli spolu s nim. Potom prisiel len mach a ine rastl. (mozno sa cez ne nieco prenieslo).

Dal som teraz ohrievac a z cca 25°C som zvysil na cca 30°C. pridal som cajovu lyzicku soli. Budem menit vodu a zakazdym primerane solit, popr. chem. lieciva.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.