Filtre Fluval x04 MSF



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod l_laco » 17 Okt 2003 13:18 pm

Na fore sa rozbehla diskusia na temu filtre Eheim, aj ked nie zrovna v tom smere ako su ich majitelia spokojny, ale len o tom, kde sa daju a za kolko zohnat. Nuz k tomu len tolko, ze nie kazdy ma moznost ist do Rakuska aby usetril a nakupil lacnejsie, resp. aj keby tam isiel neusetri nic, lebo musi platit cestu a tak si ten filter, prip. to co zhana moze kupit aj tu na Slovensku.
Rad by som ale rozbehol diskusiu ohladom filtrov Fluval rady x04, teda vonkajsich. Zaujimaju ma hlavne skusenosti a nazory ludi, ktory ich uz niaky ten "piatok" pouzivaju a ci mali niake problemy a pod. Sam som si kupil 204 tento tyzden a na moje prekvapenie prietok 680 l/h je dost silny a tak som nuteny ciastocne priskrtit uzatvaraci ventil na pritoku a vytoku z filtra. Nikde som sa nedocital, ze ci je mozne takto filter prevadzkovat dlhsi cas, ci sa nahodou niako neposkodi, ale radsej pokial je v zaruke ako potom. Taktiez ma zaujima ake filtracne materialy pouzivate a pripadne ak mate niake vylepsenia. Ja som do filtra zatial umiestnil len biomolitan a to jeden zo stareho filtra, jeden novy a do tretieho dielu som dal keramicke valceky ktore boli pribalene. Na saci kos som nasadil maly kus molitanu aby sa do filtra zbytocne nenasavali kusky listov a vacsi kal. Tato 204 je urcena pre akvarka do 200 litrov, ja som ho dal na akva 250 l co by nemal byt problem. Aj tak som musel prietok znizit, tak neviem co by to robilo v akvarku o ( napr. 70 ) litrov mensom.
Tak ak sa chcete podelit so svojimi skusenostami, pripadne sa dozvediet nieco nove napiste. :wink:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Reklama

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod jacik » 17 Okt 2003 14:22 pm

ahoj, ja mam 104. tiez ma dost velky prietok, aspon na zaciatku kym sa molitany nezaplnia detritom a bakteriami. potom ti prietok klesne. inac v manualy su dva udaje o prietoku. jeden je o prietoku cerpadla, ten je vacsi. a druhy je o prietoku cez filter, ten je samozrejme mensi. ten prietok cez kompletny filter je asi 2x objem akvaria, takze to sedi. pokial by si ho chcel znizit, tak by som priskrtil vytokovu hadicu. urcite nie nasavaciu hadicu. a tiez by som ho neobmedzoval tym uzatvaracim ventilom pria mo na hadiciach filtra.

co sa tyka tichosti filtra tak je super. asi ako hlucnejsi budik ked tika.

caf
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 17 Okt 2003 14:25 pm

ja mam fluval 304 mam ho ale len asi nieco cez tyzden cize este neviem posudit ci to bola dobra kupa
zatial ale vyzera je hej <klop-klop> :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Ig » 17 Okt 2003 14:32 pm

Po precitani prveho prispevku ohladom EHEIMu je hned vidiet z akeho dovodu vnikla ta tema. Ak bude mat niekto pocit (napr. Ty), ze to nie je o prevadzkovych skusenostiach ale len o peniazoch, tak si urcite otvori novu temu, kde bude mat dostatok priestoru na ziskavanie skusenosti od inych.

Co sa tyka toho setrenia, treba si precitat celu temu, lebo usetrit pri niekolko tisicoch 50% je uz pomaly na cestu na Spanielske pobrezie a nie zo Slovenska do Viedne a spat.

Nuz, ale venujme sa skusenostami s FLUVALom.
Obrázok používateľa
Ig
 
Príspevky: 318
Obrázky: 9
Založený: 22 Aug 2003 12:06 pm
Bydlisko: Martin

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Roby » 17 Okt 2003 15:21 pm

Ahojte vsetci... Vzhladom na to, ze v sucasnosti riešim dilemu externeho filtra Hagen Fluval vs. Eheim Ecco, pozbieral som rozne info z prospektov tychto produktov, ale jedna vec mi nie je jasna: v manuali k Fluvalu x04 sa pise, ze "AquaStop moze byt bezpecne pouzity na regulaciu prietoku bez poskodenia motora alebo jeho komponentov"... Z predchadzajucich prispevkov si nie som celkom isty ci je mozne prietok Fluvalu regulovat a ak ano ako to funguje (nemyslim tym priskrtenie hadice peanom...).
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 17 Okt 2003 16:01 pm

fluval ma iba 2 paky
1-ou regulujes prietok (ma asi 5 moznosti)
2-ou odpajas hadice od filtra ked ho xces cistit (1-ou ale musis zastavit prietok predtym)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod nino_q » 17 Okt 2003 16:22 pm

ked som videl atillov filter, povedal som si ze este ze som ho nekupil (a kupil som eheim) - neviem si totiz vobec predstavit, ako by som tam predlzoval hadicu.

Ak staci hadica co je k filtru, tak OK, ja som ale potreboval dlhsiu, co s tym eheimom nebol problem, pouziva standardny rozmer hadice a kupil som ju v zahradkarskych potrebach
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod salik » 18 Okt 2003 08:45 am

tu je jedna neprijemna skusenost, konkretne FLUVAL 304
http://www.r.wz.cz/aqua.php?s=c-030523
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod majko » 19 Okt 2003 10:13 am

l_laco napísal:a tak som nuteny ciastocne priskrtit uzatvaraci ventil na pritoku a vytoku z filtra. Nikde som sa nedocital, ze ci je mozne takto filter prevadzkovat dlhsi cas, ci sa nahodou niako neposkodi, ale radsej pokial je v zaruke ako potom.

Ja som mal dlhy cas Fluval 203. Po 5-6 rokoch sa vsak vnutri par veci "vydralo", bol hlucny a tazko sa rozbiehal. Co sa tyka skrtenia. Pokial to vyrobca vyslovene nepise, tak filter sa ma skrtit zasadne na vytoku. Inak riskujes poskodenie. Ak ho priskrtis na vstupe vznika vo filtry podtlak a zacnu sa vytvarat bublinky (ako ked otvoris mineralku). Tie mozu v nepriaznivom pripade zablokovat cerpadlo(spoja sa do velkej bubliny, ktora zostane v okoli vrtulky). A potom nastane nieco take ako napisal Salik.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod jacik » 20 Okt 2003 08:17 am

nino_q napísal:neviem si totiz vobec predstavit, ako by som tam predlzoval hadicu.
bez problemov. je to bezna elektroinstalaterska trubka. jediny rozdiel je vo farbe a nazve firmy.

l_laco napísal:a tak som nuteny ciastocne priskrtit uzatvaraci ventil na pritoku a vytoku z filtra. Nikde som sa nedocital, ze ci je mozne takto filter prevadzkovat dlhsi cas, ci sa nahodou niako neposkodi, ale radsej pokial je v zaruke ako potom.
ked si dobre pamatam, tak v manualy je skrtenie odpajacim ventilom nedporucovane.

majko napísal:Ja som mal dlhy cas Fluval 203. Po 5-6 rokoch sa vsak vnutri par veci "vydralo", bol hlucny a tazko sa rozbiehal.
5-6 rokov je dobra vydrz. ked uvazim ze za jeden EHEIM mozem mat takmer dva FLUVALY.

inac tato verzia FLUVAL MSF ma uz osku namiesto z kovu uz z keramiky a vymenit sa da aj vrtulka aj oska.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 08:55 am

jacik napísal:5-6 rokov je dobra vydrz.
ked uvazim ze za jeden EHEIM mozem mat takmer dva FLUVALY.
Ja som to nemyslel v zlom. Bol som s nim velmi spokojny

jacik napísal:inac tato verzia FLUVAL MSF ma uz osku namiesto z kovu uz z keramiky a vymenit sa da aj vrtulka aj oska.
To uz mala aj moja 203. Mne sa vsak vydralo uchytenie vrtulky v telese filtra. Takze som mal volbu kupit novy alebo urobit. Rozhodol som sa pre DIY pretoze tak budem mat moznost vymenit len cerpadlo.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod l_laco » 20 Okt 2003 08:56 am

No, myslim, ze na tu neprijemnu skusenost co poukazuje Salik sa neda moc prizerat ako na hodnotenie kvality filtra. V prvom rade je to chyba majitela, ze sa tomu nevenoval skor nez doslo k tej nehode. Myslim, ze mal moznost skusit to opravit. Mozno nie, neviem,o tom sa tam nepise, ci sa to dalo opravit predtym, nez mu to vsetko vyhorelo.
Nino, predlzit hadicu mozes aj na Fluvaly, respektive ju mozes vymenit za beznu zahradnu hadicu. Pasuje.
Zaujima ma ale to skrtenie prietoku. Ja mam momentalne prietok priskrteny prave tym uzatvaracim Aquastopom asi na polovicu. Filter ide ticho a to, ze obcas vypusti niaku bublinu povazujem za normalne vzhladom k tomu, ze bezi len necely týžden. Vo vnutri bude toho vzduchu este dost, vzhladom k tomu, ze novy molitan sa dost tazko zbavuje vzduchovych bubliniek vo vnutry. Skoda, ze v mojom manualy nikde nepisu o tom, ce je mozne pouzivat Aquastop na skrtenie, alebo nie. Aj ked na tele toho ventilu su vyznacene nieco ako risky podla ktorych by sa to regulovat mohlo. :?: :?: neviem. Zaruka je tam tri riky a tak mozem skusat :wink:
Ig, zelam ti prijemny pobyt na Spanielskom pobrezi. Z usetrenych penazi za akva techniku sa ti tam bude urcite pacit. Hlavne by som rad videl konkretne cisla, ale aj niecim podlozene. :lol:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod jacik » 20 Okt 2003 09:05 am

majko napísal:Mne sa vsak vydralo uchytenie vrtulky v telese filtra.

majko, mozes to blizsie popisat? lebo mne sa zda ze ta vrtulka drzi na keramickej oske a na vrchnom priesvitnom kryte. a to vsetko su nahradne diely ktore sa daju objednat. ahoj
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 09:15 am

co sa tyka bubliniek vo filtry !
ked cistim filter (zatial som iba raz nakukol ako sa zaniesli molitany)
a opetovne ho spustim chvilu s nim kyvem dovod - aby unikli prave tieto bublinky
potom uz s nim kyvat mozem kolko xcem unikanie bubliniek uz nepocujem
zatial nemam ten pocit ze to bola zla kupa ak zacne po 5 rokoch byt hlucny tak to je dobre Atman zacne byt hluchny po 5mes :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 09:24 am

jacik napísal:majko, mozes to blizsie popisat? lebo mne sa zda ze ta vrtulka drzi na keramickej oske a na vrchnom priesvitnom kryte. a to vsetko su nahradne diely ktore sa daju objednat. ahoj

U mna bola keramicka oska v gumovom ulozeni a to bolo potom ulozene v telese filtra. Asi sa to zacalo otacat aj s tym ulozenim a preto sa tie otvory, kde bolo to gumove ulozenie, asymetricky zvacsili. Potom to bolo volne hrkotalo to a nakoniec sa to uz nechcelo rozbehnut.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod l_laco » 20 Okt 2003 09:26 am

S tou vymenou osky je to pravda. Da sa vymenit rovnako ako aj ten priesvitny PVC kryt. Su to nahradne diely, ktore je mozne objednat resp. kupit priamo v predajniach. Tym padom sa daju vsetky funkcne casti, samozrejme okrem samotneho motora, vymenit v pripade potreby.
Pouzivate na sacom kosi este niaky predfilter, myslim tym kusok molitanu pripadnie nieco ine? Hlavne koli tomu, aby filter zbytocne nenasaval hrube necistoty.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 09:39 am

uz som premyslal nad tym ze tu trubicu so sitom vymenim ale aspon na nu nasuniem molitan s dierou tym padom sa nebude zbytocne zanasat ale na 2-hej strane sa trocha obavam ci to neovplivni chod motora ci to nebude pren dalsia zataz

este by som poprosil o vysvetlenie 'preco nemam znizovat prietok' cez packu na to urcenu ?
pripada mi to ako keby mi predajca aut povedal mate tam 5 rychlosti ale pouzivajte len 1-ku a 5-ku :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 10:00 am

Atilla napísal:co sa tyka bubliniek vo filtry !
ked cistim filter (zatial som iba raz nakukol ako sa zaniesli molitany)
a opetovne ho spustim chvilu s nim kyvem dovod - aby unikli prave tieto bublinky potom uz s nim kyvat mozem kolko xcem unikanie bubliniek uz nepocujem(

Ano atilla, to robime vsetci. Ja som popisoval nieco ine(mozno som to nespravne vyjadril). Nechcel som to znova vedecky rozoberat. Pri podtlaku vo filtri vznika jav zvany kavitacia. Ten jav je schopny udajne poskodit aj lodnu skrutku. Takto sa moze poskodit aj cerpadlo vo filtri.

Ak to niekoho zaujima:
DE:
www.skylaunch.de/tnt/kavi.html
www.marin.de/salzwasser/deutsch/tips/pumpe.htm
EN:
http://fins.actwin.com/aquatic-plants/m ... 00219.html
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod drda1 » 20 Okt 2003 10:18 am

Prispejem aj ja svojou torskou vody do mlyna Fluvalov.

mam 404 a mam ho cca 3 mesiace.
Je tichy, spolahlivy. Mam v nom biomolitan a v jednej nadobke dodavanu keramiku.

Na saci kos som nasadil kusok biomolitanu, aby som zabranil vsatiu malych rybiek.
S vymenou hadic nevidim naozaj ziadny problem.
Ja teda neviem - doma skontrolujem, ale ak si pamatam - v mojom navode bolo odporucane skrtit prietok filtrom prave tou skrtiacou / uzatvaracou / klapkou na filtri. Ja to tak mam a nemam s tym jediny problem.
Problem velkeho prietoku som okrem toho vyriesil urobenim rozstrekovacej rampy.

Chcem sa VAS vsak opytat jednu vec. Neskusili ste pouzit tento super filter aj ako vodny vysavac v akvariu? Ja som tymto sposobom perfektne odkalil dno. Po takejto udrzbe , ktoru mimochodom v mojom akva staci vykonat cca 1x - 2x mesacne mi staci len vymenit cast vody.
Po takomto mesacnom experimente a 2x vysavani akvaria som zo zvedavosti prvy raz nazrel dovnutra. To som urobil cca tyzden po druhom vysavani.
Na moje prekvaptenie - hoci som videl, co za humus tam isiel dnu som tam neneasiel +- nic, iba prosperujuce kolonie bakterii :)

Jedine " negativum " tohoto sposobu zbavenia sa detritu - a po zivorodkach je ho naozaj vela je, ze mi zacali ako dive rast vsetky rastliny , ale na pocudovanie, stale som nemal ziadnu riasu. Ani zelenu, ani inu.

Uz sa tesim na dalsie experimentovanie s novym akvariom.

Drda
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 10:22 am

co ak ti vojdu do filtra male kamienky ?
ja mam zrnitost hadam pod 5mm tak neviem :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 10:32 am

Atilla napísal:este by som poprosil o vysvetlenie 'preco nemam znizovat prietok' cez packu na to urcenu ?
pripada mi to ako keby mi predajca aut povedal mate tam 5 rychlosti ale pouzivajte len 1-ku a 5-ku :(

Kto to tu napisal?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 10:37 am

l_laco Napísal:
a tak som nuteny ciastocne priskrtit uzatvaraci ventil na pritoku a vytoku z filtra. Nikde som sa nedocital, ze ci je mozne takto filter prevadzkovat dlhsi cas, ci sa nahodou niako neposkodi, ale radsej pokial je v zaruke ako potom.
jacik Napísal:
ked si dobre pamatam, tak v manualy je skrtenie odpajacim ventilom nedporucovane.

na toto som reagoval
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod jacik » 20 Okt 2003 10:37 am

aha, akurat citam anglicky manual k FLUVALu:

Aqua-Stop
The Aqua-Stop makes maintenance easy by stopping the water flow, permitting you to separate the hose
assembly from the filter in one convenient step. It can be safely used to regulate water flow, without harming
the motor or its components.

ok, takze sa moze pouzit na regulaciu. neviem preco som sa zmylil, este pozriem doma na slovensky preklad. :?
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Filtre Fluval x04 MSF

Odoslaťod l_laco » 20 Okt 2003 10:44 am

Atilla napísal:uz som premyslal nad tym ze tu trubicu so sitom vymenim ale aspon na nu nasuniem molitan s dierou tym padom sa nebude zbytocne zanasat ale na 2-hej strane sa trocha obavam ci to neovplivni chod motora ci to nebude pren dalsia zataz
Myslim, ze to nebude az taka velka zataz aby to nezvladol a nemusis tam nasadit velky molitan, staci maly kusok. Ja tam mam kusok , asi 5x5 cm. Musim ho sice cistit kazdy druhy az treeti den, ale je to lepsie ako cistit cely filter. A podstatne je, ze do filtra sa tym padom dostava voda bez hrubych necistot cim je vacsia sanca ze prva cast filtra, ktora ma v podstate plnit funkciu hrubeho cistica moze casom zacat spnat funkciu biofiltra. Hlavne preto, ze nebude zanesena hrubymi necistotami. Celkovo by sa tym mala aj predlzit doba za aku bude treba cely filter vycistit. Uvidim casom, zatial len skusam.

Atilla napísal:este by som poprosil o vysvetlenie 'preco nemam znizovat prietok' cez packu na to urcenu ?
pripada mi to ako keby mi predajca aut povedal mate tam 5 rychlosti ale pouzivajte len 1-ku a 5-ku :(
Nie som si isty, ce je ta packa na aquastope na to urcena, ci nema sluzit len na uzatvorenie hadic ked ich odpajas od filtra. Praveze ani ja neviem ci je to spravne alebo nie? V mojom manualy sa o tom nikde nepise nic. Len to, ze to sluzi na uzatvorenie hadic.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.