CO2



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: CO2

Odoslaťod salik » 28 Sep 2003 15:38 pm

Roby napísal:ÄŽakujem za informácie, len by som rád vedel čo dosiahnem zaradením ihlového ventilu za redukčný (lepÅ¡iu reguláciu, lepÅ¡iu stabilitu?)...

...bez ihloveho ventilu nema system ziadnu regulaciu a ziadnu stabilitu pouzitelnu pre akvaristiku, ale malinovky s tym tlakovat mozes
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: CO2

Odoslaťod majko » 29 Sep 2003 07:24 am

Takto to vyzera u mna :D :

Obrázok

Obrázok

gallery/majko-a1216/page24.html
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 13 Okt 2003 11:35 am

Mohol by si popísať akým spôsobom zmiešavaš CO2 s H2O.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod majko » 19 Okt 2003 18:56 pm

Igypop napísal:Mohol by si popísaÅ¥ akým spôsobom zmieÅ¡avaÅ¡ CO2 s H2O.

Ak si myslel mna tak to je druhy obrazok. Ja primiesavam CO2 na vstupe filtra (nieco prave testujem), z hladiska absobcie CO2 je lepsie primiesavat na vystupe filtra. Je to nadobka do ktorej z vrchu priteka voda a zo spodu odteka. Zaroven je privadzane CO2. V nadobe sa vytvoria male bublinky, ktore tam poskakuju kym sa neabsorbuju. Je vsak vela variant.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod jojko » 19 Okt 2003 19:31 pm

v piatok mi ponukali v predajni redukcny ventil, ihlovy ventil... udajne vyrabane priamo pre akvaria niekde v cechach za 1800 sk neviem je to vela??? bol som sa vyzvedat ohladom ihloveho ventilu pretoze hodiny mam.
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: CO2

Odoslaťod salik » 19 Okt 2003 19:37 pm

jojko napísal:v piatok mi ponukali v predajni redukcny ventil, ihlovy ventil... udajne vyrabane priamo pre akvaria niekde v cechach za 1800 sk neviem je to vela??? bol som sa vyzvedat ohladom ihloveho ventilu pretoze hodiny mam.

dobra cena, skus zistit vyrobcu popripade kontakt
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: CO2

Odoslaťod jojko » 19 Okt 2003 20:06 pm

tento tyzden tam pojdem. skusim nieco vytiahnut
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 20 Okt 2003 09:12 am

jojko napísal:v piatok mi ponukali v predajni redukcny ventil, ihlovy ventil... udajne vyrabane priamo pre akvaria niekde v cechach za 1800 sk neviem je to vela??? bol som sa vyzvedat ohladom ihloveho ventilu pretoze hodiny mam.


Keby sa ti podarilo zohnať ihlový ventil daj vediet (SS), prípadne by som sa pripojil.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod tonket » 20 Okt 2003 15:00 pm

Cafte, len dnes som sa dozvedel, ze nieco takeho ako forum a diskusia existuje. Je to super. Viete mi niekto povedat, co to je ELEKTROVENTIL na regulaciu CO2 pripadne kde sa da zahnat, alobo co to je magneticky ventil?
Dalsia otazka, je aplikacia CO2 pomocou burciaku lacnejsia, ako davkovanie z flase (sifonovej bombicky) pripadne, akuma ten ktory system vyhodu.

Pozeral to riadenie aplikacie CO2 na http://www.prospector.wz.cz/AplikatorCO2.htm, bohuzial nikde ziadna elektroschema, viete mi niekto poradit?
Naposledy upravil tonket dňa 20 Okt 2003 16:08 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod tonket » 20 Okt 2003 15:02 pm

Ta kokso, to preco mi to napisalo az 2 x ?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod gabriela » 20 Okt 2003 15:39 pm

tonket, svoje prispevky si mozes po sebe opravit ;)
alebo posledny aj zmazat tym krizikom vpravo pri tvojom prispevku
a ked ho budes upravovat, napise pod neho toto:
"naposledy upravene dna: ..."
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: CO2

Odoslaťod gabriela » 20 Okt 2003 16:13 pm

urcite sa niekto mudrejsi ako ja najde, skus sa prist pozriet zajtra pozajtra ;)

No tak mozem ti povedat co to o vyhodach a nevyhodach jedneho a druheho.

davkovanie CO2 pomocou kvasnic:
+male pociatocne naklady, jednoduche a dostupne.
-kratka doba-treba stale vyrabat novy "nalev", tazka regulacia, moznost priotravenia rybyciek pri silnej reakcii alebo uniku do akvaria, mozno nejake dalsie plyny okrem CO2

davkovanie pomocou CO do tzv. zvonu:
+CO2 sa z obycajnej sifonovej bombicky nafuka pod zvon v akvariu a odtial sa vstrebava do vody

davkovanie pomocou ihlovych ventilov, spatnych ventilov... a vsetkych tych vymozenosti:
+oznost presnej regulacie a nastavenia
-vysoke pociatocne naklady
Naposledy upravil gabriela dňa 20 Okt 2003 16:29 pm, celkovo upravené 2 krát.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: CO2

Odoslaťod skala » 20 Okt 2003 16:14 pm

Tonket, ty chces minat burcak na ryby. Si sa zblaznil? A co budes robit v zime. Kvasit jablka, alebo prestovat v sklenniku hrozno? :lol:
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod azet » 20 Okt 2003 16:31 pm

ad tonket: magneticky ventil sluzi na odpojenie davkovania do nadrze, napr sa da napojit na hodiny a cez noc ti davkovanie vypne. alebo mas zariadenie, ktore ti pomocou co2 reguluje hodnotu ph a mnozstvo co2 vo vode, ked je ho vela, magneticky ventil prerusi dodavanie plynu do vody.

pre zaciatocnika vsak staci bud co2 kvasenim, alebo flasa s co2, s kombinaciou s ihlovym ventilom, kde mozes nastavit presne mnozstvo co2, vo vacsine pripadov nie je potrebne vypinanie na noc, to zn. ze magneticky ventil nebudes potrebovat...

tolko v skratke!
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: CO2

Odoslaťod majko » 20 Okt 2003 17:40 pm

tonket napísal: Viete mi niekto povedat, co to je ELEKTROVENTIL na regulaciu CO2 pripadne kde sa da zahnat, alobo co to je magneticky ventil?

Ako uz azet napisal sluzi na prerusenie privodu CO2 z flase do akvaria. Je to elektromagneticky ventil, ktory je pod napatim otvoreny, inak zatvoreny. Da sa pouzit na nocne vypinanie, alebo na regulaciu. Zapoji sa priamo do spinacich hodin, alebo regulatora.V ziadom pripade nepouzivat pri vyrobe CO2 z cukru a kvasnic. To prekvapenie co by ste mohli zazit nikomu neprajem :D . Ja som ho zohnal v Nemecku a stal 62EURO.
tonket napísal:Dalsia otazka, je aplikacia CO2 pomocou burciaku lacnejsia, ako davkovanie z flase (sifonovej bombicky) pripadne, akuma ten ktory system vyhodu.

Ja by som to zhodnotil takto:
System s CO2 flasou je presnejsi, spolahlivejsi a vyzaduje mensiu udrzbu. Ma nizsie prevadzkove naklady, ale vysoke pociatocne naklady.
10kg CO2 stoji asi 500Sk. Pociatocne naklady cez 5-6 tisic Sk. Pozriet si to mozes v mojej galerii.

System s kvasenim je ovela jednoduchsi a pociatocne naklady su neporovnatelne s CO2 flasou. Je vsak takmer nekontrovatelny/neregulovatelny.Pociatocne naklady do 200Sk?. Kolko CO2 sa da ziskat s 1kg cukru som niekde videl ale uz neviem kde.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod salik » 20 Okt 2003 21:30 pm

tonket napísal:Cafte, len dnes som sa dozvedel, ze nieco takeho ako forum a diskusia existuje. Je to super. Viete mi niekto povedat, co to je ELEKTROVENTIL na regulaciu CO2 pripadne kde sa da zahnat, alobo co to je magneticky ventil?
Dalsia otazka, je aplikacia CO2 pomocou burciaku lacnejsia, ako davkovanie z flase (sifonovej bombicky) pripadne, akuma ten ktory system vyhodu.

Pozeral to riadenie aplikacie CO2 na http://www.prospector.wz.cz/AplikatorCO2.htm, bohuzial nikde ziadna elektroschema, viete mi niekto poradit?


clanky -> http://www.akva.sk/co2_jeve.htm
clanky -> http://www.akva.sk/co2.htm
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: CO2

Odoslaťod Igypop » 20 Okt 2003 21:53 pm

majko napísal:
Igypop napísal:Mohol by si popísaÅ¥ akým spôsobom zmieÅ¡avaÅ¡ CO2 s H2O.

Ak si myslel mna tak to je druhy obrazok. Ja primiesavam CO2 na vstupe filtra (nieco prave testujem), z hladiska absobcie CO2 je lepsie primiesavat na vystupe filtra. Je to nadobka do ktorej z vrchu priteka voda a zo spodu odteka. Zaroven je privadzane CO2. V nadobe sa vytvoria male bublinky, ktore tam poskakuju kym sa neabsorbuju. Je vsak vela variant.


Presne teba som myslel. Nad niečim podobným som uvažoval, ale nebol som si istý ako by sa to páčilo obyvateľom filtra, ak by to bolo na vstupe.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: CO2

Odoslaťod majko » 21 Okt 2003 07:02 am

Igypop napísal:Nad niečim podobným som uvažoval, ale nebol som si istý ako by sa to páčilo obyvateľom filtra, ak by to bolo na vstupe.

Obyvatelom fitra sa to urcite paci. Typicke nitrifikacne bakterie rodov Nitrosomonas a Nitrobacter su autotropne bakterie. To znamena, ze vyuzivaju CO2 ako zdroj uhlika. Preto experimentujem s pridavanim CO2 do vstupu filtra aj ked je to technicky narocnejsie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod tonket » 21 Okt 2003 08:00 am

majko napísal:
Igypop napísal:Nad niečim podobným som uvažoval, ale nebol som si istý ako by sa to páčilo obyvateľom filtra, ak by to bolo na vstupe.

Obyvatelom fitra sa to urcite paci. Typicke nitrifikacne bakterie rodov Nitrosomonas a Nitrobacter su autotropne bakterie. To znamena, ze vyuzivaju CO2 ako zdroj uhlika. Preto experimentujem s pridavanim CO2 do vstupu filtra aj ked je to technicky narocnejsie.
Majko, vsetko vymakne... Tu velku nadobu pod tym CO2aplikatorom mas asi na "super burcak" alebo sa mylim?

A este nedam pokoj. Elektroventil a magnaticky ventil plnia rovnake funkcie? Da sa nimi plynule regulovat CO2? Alebo magneticky ventil ma len dve polohy? (ON/OFF)

Je mozne zohnat taky sikovny ventil aj na slovensku a za kolko?
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod tonket » 21 Okt 2003 08:04 am

Asi musim estre vela cvicit, kym budem mat prehladne to, co chcem povedat :wink:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: CO2

Odoslaťod majko » 21 Okt 2003 08:32 am

tonket napísal:Majko, vsetko vymakne... Tu velku nadobu pod tym CO2aplikatorom mas asi na "super burcak" alebo sa mylim?

Mylis :D . To je moj filter (DIY). Ja pouzivam CO2 flasu. To je na inom obrazku v mojej galerii.

tonket napísal:A este nedam pokoj. Elektroventil a magnaticky ventil plnia rovnake funkcie? Da sa nimi plynule regulovat CO2? Alebo magneticky ventil ma len dve polohy? (ON/OFF)

Elektroventil, magneticky a elektromagneticky ventil su len ine nazvy/skratky pre to iste. Tento ventil ma len dve plohy(ON/OFF). Mozstvo CO2 sa nastavuje ihlovym ventilom. Elektormagneticky ventil je bud pripojeny na spinacie hodiny a vypina CO2 na noc, alebo je pripojeny na regulator, ktory zapina/vypina CO2 podla pH.
tonket napísal:Je mozne zohnat taky sikovny ventil aj na slovensku a za kolko?

Neviem, ja som zhanal v akvaristikach a nemal som uspech. Asi by sa dalo objednat u dovozcov. Ja som kupil ventil od JBL, lebo bol najlacnejsi a mal najmensiu spotrebu. Ale mam taky dojem, ze to aj tak vyraba niekto iny (asi aj na nieco ine) a JBL si tam nalepilo nalepku :D .

Este raz upozurnujem: elektromagneticky ventil sa pri kvasnicovom CO2 nesmie zaradit medzi nadobu a akvarium :!: :!: :!: . Inak zazijete neprijemne prekvapenie. Aka sa vam podari totiz urobit nadobu tesnu moze v nej vzniknut pri kvaseni tlak udajne az 20 bar! Asi viete predstavit co sa stane. Ten sajrajt a smrad uz nikdy z izby neodstranite :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod nino_q » 21 Okt 2003 08:34 am

majko napísal:Ak sa vam podari totiz urobit nadobu tesnu moze v nej vzniknut pri kvaseni tlak udajne az 20 bar! Asi viete predstavit co sa stane. Ten sajrajt a smrad uz nikdy z izby neodstranite :D

uz sa ti podarilo? tvaris sa ako keby si s tym uz mal skusenost ;) ;) ;)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: CO2

Odoslaťod majko » 21 Okt 2003 08:47 am

nino_q napísal:uz sa ti podarilo? tvaris sa ako keby si s tym uz mal skusenost ;) ;) ;)

Nastastie nie priamo :D . Videl som fotky par nasich kolegov z Nemecka a cital ich smutny opis. Ked som bol mladsi a blaznivejsi :D , skusal som nieco podobne u starkej na zahrade. Ma to proste grady :!:
Kto ma volny priestor a obetuje jednu flasu moze vyskusat :D .
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: CO2

Odoslaťod tonket » 21 Okt 2003 09:47 am

Ja som premyslal skusit na ten burciak dat zvrchu balonik, kde by sa zhromazdovala prebytocna CO2 cez noc a cez den je mozne ju pekne aplikovat do akvarka.

Keby aj balonik praskol, nic sa predsa nemoze stat. :)
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.