emerzné pestovanie



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod XP » 14 Mar 2006 17:24 pm

Igypop napísal:Najlepši urobíš, ak si kúpiš vhodné rastliny nakošíkované priamo v akvaristike a s tými začneš emerzné pestovanie. Totiž 90% rastlín komerčne predávaných je pestovaných emerzne. :wink:

Neviem co mas na mysli Igypop pod pojmom vhodne rastliny, cela problematika pestovani rastlin vo velkom je doooost zlozita, teda aspon si myslim, nebol som v nejakej velkej pestovni aby som to videl nazivo..ale... treba si uvedomit ze "vodne" rastliny nie su izbove rastliny, to ze ich napriklad p.Rataj a p.Hosek dokazu pestovat vo velkom v emerze neznamena ze je to jednoduche, aj to treba vediet. Jedine co by sa dalo podla mna pestovat emerzne pomerne jednoducho su bahenne rastliny, tym staci ponorit korenovy system do vody a nechat rast, tieto by mali byt nato usposobene..ale aj pri tychto tropickych rastlinach sa vyzaduje poda mna urcita vyssia miera vzdusnej vlhkosti aby sa im darilo, takze viem si to predstavit v nejakom teplom a vlhkom terariu. Inak vodne rastliny , ktore pridu predpestovane a vidite ich v akvaristikach (mozno okrem nejakych vynimiek) tymto sposobom bez zvysenej miery vlhkosti pre nadzemnu cast podla mna vyschnu. Vela zdaru pri dalsich pokusoch...smradlava voda po pardnoch je len jedne malicky problem ktory ta na dlhej a trnistej ceste caka ... :D :shock: :roll:
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Reklama

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod Igypop » 14 Mar 2006 17:33 pm

XP jasne, že som nemyslel, že stačí to šupnúť do kvetináča a strčiť na parapet ako muškát. Určite treba zabezpečiť prostredie pre emerzné pestovanie tej ktorej rastliny.
Skôr som to myslel ako tip, aby sa michal_ nesnažil o prechod zo submerznej formy na emerz, ale aby si skúsil zohnať priamo emerz.

Možno si to príliš ľahko predstavujem, ale niečo podobné som skúšal s echinodrusom a išlo to, nie ideálne, ale išlo. Osobne by som to chcel vyskúšať aj s kryptokorinou, uvidíme :roll:
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 14 Mar 2006 23:04 pm

Vhodne na emerzne pestovanie su hygrophily,cryptocoryny,ricchia ,mach.Skusal som to v aq so strkomdo ktoreho som primiesal zahradnu zeminu.Rastlo to v podstate v ,,blate,,Hygrophily kvitli pekne fialovo.Ak mas moznost tak pestuj emerzne samolus velarandi.Tensamnozi emerzne.submerzne ziskas za rok max.2 rastlinky.Emerzne z jednej kvetnej stonky stovky rastliniek.Tieto rastlinkysa vynikajuco adaptuju na vodne prostredie.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod michal_ » 15 Mar 2006 00:14 am

XP napísal:...smradlava voda po pardnoch je len jedne malicky problem ktory ta na dlhej a trnistej ceste caka ... :D :shock: :roll:


hm.. no ja som sa sice o prechod chcel pokusit ale ako k tomu ani nedoslo pretoze som rastlinku dal do pohara a zalial ju vodou.. no a ako voda stoji den dva uz proste zacne byt taka hnusna...a rastlinke sa tam vobec nedari podla mna by bolo dobre nou aspon trocha hybat...

cize to nevadi ked ju necham v takej vode?? alebo ju treba menit alebo njeco podobne s nou robit??
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod sano » 16 Mar 2006 21:02 pm

Michal, najprv rastlinu zasaď do štrku. Keď sa zakorení, asi po dvoch týždňoch môžeš začať znižovať hladinu. Bez zakorenenia ti rastlina začne hniť. Takisto hnije, ke´d v malej fľaši nie je čistý štrk.
Zisti si, ktoré rastoliny môžu rásť nad vodou.
Ak napíšeš do fóra zoznam rastliniek, ktoré hodláš takto pestovať, určite ti niekto poradí čo áno a čo nie.
Podmienkou je aj vhodná teplota. Pri zakorenení nesmieš ísť najmä v zime s teplotou dole.
Dlhšie ti vydrží fľaša s mäkšou vodou, čím tvrdšia a čím viac živín, tým skôr sa ti začne voda kaziť.
Ináč porast krásne zakvitnutých bahenných rastlín stojí zato.
zaujímavosť. Starí záhradníci pestovali kalu ( kvitne takým bielym lievikom) v kvetináči, ktorý bol ponorený vo vode asi 2 cm nad hladinu zeme. V takých podmienkach im rastliny kvitli 2 x do roka. V zime a v lete. Najmä v zime kala nerada kvitne, ak nemá korene vo vode.
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod michal_ » 16 Mar 2006 23:03 pm

aha...cize dam ju do kosika a necham zakorenit uz v akva napriklad... ja som strk zobral priamo z akva..dal som ho do kosika a donho som ju nasadil..

no lebo ja som ju dal zatial celu do vody a chcel som potom ked vyrastie nad vodu haldinu znizovat..

no a inac nove spravi..co som hovoril ze sa jej nedari...tak stare listy vsetky skapali ale vyhnala nove dva male..
michal_
 
Príspevky: 125
Obrázky: 1
Založený: 19 Jan 2006 12:49 pm
Bydlisko: bratislava

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod jojo » 05 Máj 2006 17:55 pm

Aka je to pet flaša?
Obrázok používateľa
jojo
 
Príspevky: 193
Obrázky: 66
Založený: 27 Apr 2006 19:26 pm
Bydlisko: Tren?ín

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod nanuska » 14 Máj 2006 12:00 pm

::obycajna umelohmotna flasa (napr. z mineralky) PET je chemicka skratka pre Poly Ethylén Tereftalát, oznacuje sa cislom 1. toto cislo najdes vrazene na obale kazdej flase (na flasiach mozu byt vyrazene aj ine cisla, ale to uz su ine plasty)
Obrázok používateľa
nanuska
 
Príspevky: 381
Obrázky: 22
Založený: 23 Feb 2006 23:07 pm
Bydlisko: Zilina

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod salik » 03 Okt 2006 23:58 pm

skusal uz niekto emerzne glossostigmu? mal uspech?
mam 1/2 nad vodou, hladina je uz nizko...nedolievat a nechat vodu uz len v substrate?
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod caloghero » 04 Okt 2006 10:53 am

ja som si emerznu priniesol z obchodu (kosik) a dal do akvarka, ze ju zasadim, ked budem menit vodu, ona slapala hore, evidentne sa jej darilo aj nad hladinou, aj kvitla :) , ale neviem povedat, ci to bolo emerzne ako take :roll: , ved bola v kosiku este aj s vatou a ponorena do vody, rastla bez problemov ale nepresla do submerzu aj ked jej vysplhat sa na hladinu trvalo 4-5 dni, po naslednom zasadeni stagnovala asi mesiac :| ked som ju vybral, mala korienky ale ziadny pokrok (do submerzu), takze som sa jej zbavil :cry:
Obrázok používateľa
caloghero
Moderátor
 
Príspevky: 1058
Obrázky: 17
Založený: 13 Jan 2006 20:39 pm
Bydlisko: Velky Kyr

Re: emerzé pestovanie

Odoslaťod jim » 29 Nov 2006 19:31 pm

vysluzil2 napísal:Vhodne na emerzne pestovanie su hygrophily,cryptocoryny,ricchia ,mach.Skusal som to v aq so strkomdo ktoreho som primiesal zahradnu zeminu.Rastlo to v podstate v ,,blate,,Hygrophily kvitli pekne fialovo.Ak mas moznost tak pestuj emerzne samolus velarandi.Tensamnozi emerzne.submerzne ziskas za rok max.2 rastlinky.Emerzne z jednej kvetnej stonky stovky rastliniek.Tieto rastlinkysa vynikajuco adaptuju na vodne prostredie.


vysluzil2: No som sa na fore dočítal, že samolus valerandii moc dlho pod vodou nevydrží resp. ty hovoríš že sa pod vodou zle rozmnožuje. Tak prosím ťa, mohol by si napísať ako sa pestuje a hlavne rozmnožuje emerzne? dík
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod Richard Tokušev » 29 Nov 2006 20:11 pm

Pestovanie vo vlkej zemine alebo v blate nie je emerzné, ale terestrické. (Rataj, 2004)
Richard Tokušev
 

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod strbino » 29 Nov 2006 22:40 pm

mne zacala rast v zavaraninovej flasi kde bola najskor voda povrch ludvigia repens a limnophila sesiflora.
Zistil som to az ted,bo som na to zabudol, voda je uz len na spodku flase- cca 2cm. kukol som teda dnu a ludvigia a limnophila tam krásne rastiú
Toto vypestovanie nebolo zamerne, proste som na tu flasku s rastlinkami zabudol na 5 mesiacov :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Nov 2006 23:33 pm

Jim ved si ma citoval ako sa pestuje samolus emerzne aj submerzne. :) Jednoducho zasadis a pestujes, potom sa ti mnozi sam. Samolus je nenarocna emerzna aj submerzna rastlinka. Pod vodou ti vydrzi v podstate tak dlho ako echinodor.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Nov 2006 23:39 pm

Riso , a ake je to pestovanie - ak dam do strku ziviny, a pestujem vo vlhkom prostredi? A deje sa to v aq.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod dudy » 30 Nov 2006 10:10 am

Richard Tokušev napísal:Pestovanie vo vlkej zemine alebo v blate nie je emerzné, ale terestrické. (Rataj, 2004)


ako myslim si,ze emerzne a submerzne znamena nad vodou a pod vodou cize v akom prostredi sa rastlina nachadza,kym terestricke znamena v pode.takze v klude moze byt sucasne terestricke aj emerzne,lebo kazde hovori o niecom inom.priklad predmet moze byt sucasne cerveny aj gulaty. citovanu literaturu nemam,takze neviem ci sa myli p. Rataj alebo bol p.Rataj len zle pochopeny
dudy
 
Príspevky: 100
Obrázky: 33
Založený: 31 Jan 2006 11:49 am
Bydlisko: Stvrtok na Ostrove

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod jim » 30 Nov 2006 19:10 pm

vysluzil2 napísal:Jim ved si ma citoval ako sa pestuje samolus emerzne aj submerzne. :) Jednoducho zasadis a pestujes, potom sa ti mnozi sam. Samolus je nenarocna emerzna aj submerzna rastlinka. Pod vodou ti vydrzi v podstate tak dlho ako echinodor.


Ok, mal som na mysli skôr také veci, že aký substrát použiť (pomer štrku:zeminy), v akej výške udržiavať hladinu vody, a či by som ju mal pestovať v nejakej vyššej nádobe pre zabezpečenie vyššej vlhkosti alebo stačí aj kvetináč...

možno chcem moc podrobne vedieť, ale nemám tej rastliny moc (len 1 košík) a niečo chcem dať aj do akvárka, takže nechcem moc riskovať s pokusmi či bude rásť takto alebo takto, keď ty máš osobné a dobré skúsenosti s pestovaním :wink: Tak ak budeš mať čas, tak prosím napíš niečo podrobnejšie....
Obrázok používateľa
jim
 
Príspevky: 207
Obrázky: 33
Založený: 15 Jan 2005 22:35 pm
Bydlisko: Martin (teraz UK)

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Nov 2006 23:33 pm

Jim, kludne daj ten samolus do aq s rybami. Na jar mu mozes spravit maly foliovnicek. Umiestnis si ho podla toho, ake mas moznosti. Ked mas priestor,mozes si ho spravit aj teraz. V lete ho davaju do jazierok.Ja som mal opisovane emerzne pestovane rastliny v chovni ,a to iba v aq nad ktorym svietila neon. trubica. Mal take malicke biele kvietky. A bolo ich velmi vela
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Dec 2006 00:30 am

Terestricke-pevninske, semiterestricke-mokre stanovistia, limnicke-sladkovodne. Takze ked sipova ruza porastie v strku je to terestricka rastlina.Ak lysimachia v mocarisku,mala by byt .semiterestricka. Ak egeria vo vode ,mala by byt limnicka. Mozno ma Raviolka opravi.Doteraz bolo submerzne,opak emerzne. Bohate to pre akvaristiku stacilo.To trulifaci v uradoch, 8 hodin stelujuci ceruzku cez pracovnu dobu, aby si nevypichli oko, vymyslaju novoty.Tak sa stava ze jedna rastlina ,za 9 rokov co robim akvaristiku ma uz tri nazvy.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod strbino » 19 Máj 2007 22:54 pm

Dnes som po velmi dlhom case dal prec kryt z akvaria. Na hladine, ktora je cela porastena vallisneriou, som objavil tak 5x5 cm kobercek emerzneho Hemianthus callitrichoides. Chcel by som ho remiestnit z akva do nejakej nadoby, vanicky a pod., a chcel by som ho dalej pestovat v emerznej forme, preto by som rad pocul vase rady a skusenosti ako a do coho ho premiestnit aby dalej rástol :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod salik » 30 Máj 2007 11:57 am

strbino - plastova nadoba - hornbach, strk, hlina, akadama..co som doma nasiel, obcas doliat vodu

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod sano » 30 Máj 2007 15:54 pm

V cukrárňach ti zabalia tortu do niečoho podobného. Je to taký malý skleníček spodná aj vrchná časť je priehľadná. Pestujem v ňom anubias barteri nana. Dal som tam asi 3 cm vody, umiestnil na skriňu pri južnom okne, a celkom dobre to rastie. Aj keď trochu pomaly. Je tam asi 5 mesiacov. Anuibias v tomto skleníčku prežil v pohode aj zimu. Cez zimu stonky trochu plesneli, ale pomohlo doliať trochu viac vody a pleseň zmizla. Teraz na jar sa už neobjavila. Ak sa voda odparí asi na 1 až 2 cm , tak ju dolejem. Nehnojím.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod strbino » 30 Máj 2007 21:44 pm

dakujem salik :), idem teda na nakup, taketo minisklenniky som videl v ziline, tak idem v blizkej dobe na nakup :), dufam ze hc mi v tom pojde :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: emerzné pestovanie

Odoslaťod strbino » 10 Jún 2007 23:47 pm

no tak aj ja som svoj Hemianthus Callitrichoides zacal pestovat emerzne, zatial je z toho toto, neskor ked bude zarastena cela nadoba od zmrzliny dodam foto celeho sklennika :)

Obrázok
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.