Kaprozúbky Nothobranchius - a nie je to oodinóza..



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Kaprozúbky Nothobranchius - a nie je to oodinóza..

Odoslaťod formaldehyd » 02 Jún 2007 11:58 am

Ahoj vsetci! Mam 10x40-50l akvarii filtrovanych vzduchovym filtrom, v kazdom 12-15 ks Nothobranchius korthausae. Krmene hlavne mrazenym, doplnkovo zivym krmivom. V niektorych akvas sa vsetky ryby z nicoho nic utiahnu do zadnej casti, nepohybuju sa, prepadnu sa im brucha, samce do velkej miery stratia zafarbenie, je mozne pozorovat aj velmi mierne vystupenie oci (periophthalmus). Na niektorych sa objavia aj male, nie velmi pocetne zdureniny(akoby vychlipenina koze spod supiny). Urcite to nie je oodinoza, uz som sa s nou stretol. Ryby takto prezivaju tyzdne, o potravu javia maly zaujem. V ostatnych akvarkach mi ryby "trhaju potravu z ruky". Vo vsetkych akva vymena 1/3 vody 2x tyzdenne, nepomohla ani uplna vymena vody a prechod vylucne na zive krmivo (koretry,larvy komarov). V mudrych knizkach som sa s nicim takym nestretol, preto prosim kaprozubkarov-halancikarov o radu - aj ked viem, ze su tu na fore vo vyraznej mensine :).
formaldehyd
 
Príspevky: 13
Založený: 29 Máj 2007 16:27 pm

Reklama

Re: Kaprozúbky Nothobranchius - a nie je to oodinóza..

Odoslaťod Macadlo » 02 Jún 2007 19:12 pm

Bolo by dobre keby si hodil foto lebo takto nadialku len z opisu je tazko poradit. Korthausakov som choval a jediny problem u nic´h bola piscinoodinioza
Obrázok používateľa
Macadlo
 
Príspevky: 405
Obrázky: 84
Založený: 02 Okt 2005 14:01 pm
Bydlisko: Nová Dubnica

Re: Kaprozúbky Nothobranchius - a nie je to oodinó

Odoslaťod arowana » 02 Jún 2007 22:37 pm

formaldehyd napísal:Ahoj vsetci! Mam 10x40-50l akvarii filtrovanych vzduchovym filtrom, v kazdom 12-15 ks Nothobranchius korthausae. Krmene hlavne mrazenym, doplnkovo zivym krmivom. V niektorych akvas sa vsetky ryby z nicoho nic utiahnu do zadnej casti, nepohybuju sa, prepadnu sa im brucha, samce do velkej miery stratia zafarbenie, je mozne pozorovat aj velmi mierne vystupenie oci (periophthalmus). Na niektorych sa objavia aj male, nie velmi pocetne zdureniny(akoby vychlipenina koze spod supiny). Urcite to nie je oodinoza, uz som sa s nou stretol. Ryby takto prezivaju tyzdne, o potravu javia maly zaujem. V ostatnych akvarkach mi ryby "trhaju potravu z ruky". Vo vsetkych akva vymena 1/3 vody 2x tyzdenne, nepomohla ani uplna vymena vody a prechod vylucne na zive krmivo (koretry,larvy komarov). V mudrych knizkach som sa s nicim takym nestretol, preto prosim kaprozubkarov-halancikarov o radu - aj ked viem, ze su tu na fore vo vyraznej mensine :).


Nemal si náhodou na mysli exophtalmus, namiesto periophtalmus ? :D :D
Podľa príznakov ktoré opisuješ, by som skôr usudzoval na inváziu nejakými nematódami, príp. metacerkáriami.
Na diaľku je to však skutočne dosť obtiažne diagnostikovať. Pokial máš rybky z nejakého českého chovu, tak by som sa osobne prikláňal k napadnutiu Camallanus-om. Pokial sú ryby nažraté a v kondícii, tak je tohto črevného parazita dosť ťažko objaviť a mnoho chovov je v súčastnosti touto pliagou zamorených. Poväčšine ho zbadať len v kľudovom stave u nažratej rybky, keď vytrčajú vo forme akéhosi miniatúrneho štetca červenkastej farby z análneho otvoru napadnutej ryby.
V každom prípade však bez mikroskopického vyšertrenia je diagnóza len triafaním do vetra.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.