Lepenie vystuh



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Lepenie vystuh

Odoslaťod x-ray » 11 Feb 2007 00:29 am

Caute

kvoli vkladaniu 3D pozadia som si do noveho akva nedal nalepit priecnu listu... moja otazka je, comu sa treba vyvarovat, ked ju tam po ulozeni pozadia budem lepit.Vdaka.

btw, .. v zoodome som kupil cierny akva silikon, v tube ako sa davaju sekundove lepidla, za 19/kus :lol: ..bue stacit? ziadny iny nemali :oops:
Obrázok používateľa
x-ray
 
Príspevky: 86
Obrázky: 28
Založený: 28 Okt 2006 23:15 pm
Bydlisko: BA

Reklama

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 11 Feb 2007 10:14 am

X-ray, nakoľko výstuhu ktorú potrebuješ vlepiť, nepotrebuješ nijako dimenzovať za účelom spevňovania akvárka, je iba na tvojom uvážení ako ho vlepíš. Predpokladám, že ti bude slúžiť len ako pomocná opora pre pozadie, takže vyvarovať sa nemusíš ničoho. Len aby to malo funkčný a estetický výsledok.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod x-ray » 11 Feb 2007 10:41 am

arowana napísal:X-ray, nakoľko výstuhu ktorú potrebuješ vlepiť, nepotrebuješ nijako dimenzovať za účelom spevňovania akvárka, je iba na tvojom uvážení ako ho vlepíš. Predpokladám, že ti bude slúžiť len ako pomocná opora pre pozadie, takže vyvarovať sa nemusíš ničoho. Len aby to malo funkčný a estetický výsledok.


no sluzi ako vystuha, ktora v strede spaja zadne a predne sklo..takze myslim, ze to ma aj spevnovaci charakter
Obrázok používateľa
x-ray
 
Príspevky: 86
Obrázky: 28
Založený: 28 Okt 2006 23:15 pm
Bydlisko: BA

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 11 Feb 2007 10:50 am

Keď máš horizontálné lišty nalepené a dobre dimenzované, tak priečna nie je nutnosťou.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod jiskra » 11 Feb 2007 12:09 pm

Ja kdyz jsem delal pozadi do svojeho akva,tak vystuhy uz tam byly.Jednoduse jsem udelal pozadi mensi,tak,aby se vlezlo pod vystuhu...
Obrázok používateľa
jiskra
 
Príspevky: 310
Obrázky: 37
Založený: 17 Jan 2006 14:37 pm
Bydlisko: Ceska republika

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod majko » 11 Feb 2007 13:22 pm

arowana napísal:Keď máš horizontálné lišty nalepené a dobre dimenzované, tak priečna nie je nutnosťou.

To nie je celkom pravda. Pri dlhych akvariach je bez vystuhy prenasana cela sila na bocne spoje. Ano da sa hrubka skla dimenzovat tak ze akvarium, nepotrebuje ziadne vystuhy. Ale uz som videl rozlepene 160cm akvarium, ktore priecnu vystuhu nemalo.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 11 Feb 2007 13:37 pm

Majko, preto som písal, že ak je dobre dimenzovaná lišta, tak priečna nie je nutnosťou. Ovplyvňuje to však viacero faktorov a žial ani tzv. prof. výrobcovia to nedodržiavajú.
Predpokladám, že X-ray mal tú nádrž už predtým a keď je funkčná doteraz, tak tú lištu určite nepotrebuje. Pravdaže za predpokladu, že nič nie je poškodené.
Ja mám 160-170 cm akvárií 56 ks cca 6 rokov bez priečných výstuh a doteraz nebol žiaden problém napriek tomu, že medzitým boli 2 x sťahované.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod x-ray » 11 Feb 2007 14:46 pm

arowana napísal:Majko, preto som písal, že ak je dobre dimenzovaná lišta, tak priečna nie je nutnosťou. Ovplyvňuje to však viacero faktorov a žial ani tzv. prof. výrobcovia to nedodržiavajú.
Predpokladám, že X-ray mal tú nádrž už predtým a keď je funkčná doteraz, tak tú lištu určite nepotrebuje. Pravdaže za predpokladu, že nič nie je poškodené.
Ja mám 160-170 cm akvárií 56 ks cca 6 rokov bez priečných výstuh a doteraz nebol žiaden problém napriek tomu, že medzitým boli 2 x sťahované.


nie,to akva je funglovka z akvashopu(150*50*50) len kvoli pozadiu som si nedal nalepit strednu listu, bo nechcem rezat pozadie.takze si ju chcem po vlozeni nalepit sam
Obrázok používateľa
x-ray
 
Príspevky: 86
Obrázky: 28
Založený: 28 Okt 2006 23:15 pm
Bydlisko: BA

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod thomas111 » 11 Feb 2007 15:28 pm

x-ray napísal:btw, .. v zoodome som kupil cierny akva silikon, v tube ako sa davaju sekundove lepidla, za 19/kus :lol: ..bue stacit? ziadny iny nemali :oops:

Zalezi od toho aku siroku chces mat tu vystuhu. Ja mam na tie iste rozmery akva dve vystuhy siroke 5cm. Ked ides davat podobne ako mam ja, tak ta jedna mala tubicka isto stacit nebude. Na jednu by aj mohlo byt dost...sak kup pre istotu dve sak neni to drahe. A mozno sa ti to este na nieco zide. A budes mat istotu, ze nebudes musiet behat so zasr... rukami po meste a silikon medzitym zaschne :)
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod johhhny » 11 Feb 2007 20:53 pm

Ja som mal akva, ktore malo prednu stenu o rozmeroch 150x70cm. Original od vyrobcu tam boli listy siroke 7cm a hrube 10mm. Takto to fungovalo asi 2 roky, ked mi jedna z list v strede praskla. Vtedy som nelenil a obe som vymenil za 10 cm-ove. Tak to fungovalo asi 7 rokov, ked zase jedna praskla. Vtedy pri vymene som uz pre istotu vlepil aj priecnu listu, to zatial drzi bez problemov.
Okrem tej prasknutej listy sa akva nic nestalo, asi aj preto, lebo som to opravoval hned ako som to zistil.
Pri lepeni dodrzat zakladne pravidla, dobre odmastit a nechat dostatocnu vrstvu lepidla medzi sklami, ktora by mala byt asi 1mm. To plati aj pri listach na stenach akva a aj pri priecnej liste medzi prednou a zadnou stenou.
Nezabudni to nechat vytvrdnut aspon 2 dni, je tam dost velka vrstva lepidla.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 11 Feb 2007 21:15 pm

Johhhny pri 10 mm skle je na vulkanizáciu silikónu veľmi málo niekedy aj týždeň. Napustenie akvárka z tak hrubého skla po 2 dňoch, je vrcholné riziko.
Výstuhy je lepšie lepiť vždy aspoň z dvoch vrstiev pozostávajúcich z tenších skiel nalepených na plocho na seba, ako jednú hrubú. Funguje obdobne ako listové pero na aute a v prípade poškodenia skla výstuhy, sa nič valné nedeje, ani pri prasknutí jednej vrstvy. Pri roztrhnutí sólo lišty , hoc aj z hrubého skla, je katastrófa niekedy neodvratná, nakoľko pôsobí aj dynamický faktor pri náhlom rozpínaní hornej , najviac namáhanej časti akvária. V tom prípade je naozaj lepšie poistiť akvárium priečnou výstuhou, lepenou na pozdĺžnych.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod johhhny » 12 Feb 2007 19:12 pm

No ja som si z priestorovych dovodov tyzden cakat nemohol dovolit. Asi som mal stastie ze sa mi to nerozlepilo. Ale OK, berem na vedomie, pre buducnost, aj to s tym dvojitym sklom. Clovek sa uci cely zivot. Len mi nejde do hlavy, preco to potom tak nerobia aj profici, ved podla mna to nie je az tak vela roboty.
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 12 Feb 2007 22:08 pm

To teda neviem. Pracnejšie to nie je , avšak mnoho "profi" lepičov, nie je akvaristom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod stanly » 05 Jún 2007 19:57 pm

Ahoj.
Nechcem zakladať novú tému, tak svoju otázku, ktorá sa týka výstuh dám sem. Ide o to, že v piatok som doniesol domov novo zlepené akvárko o rozmeroch 90x35x40 (dxšxv), ktoré má nalepené výstuhy po dĺžke na vrchu aj na dne. Dnes som ho chcel umyť a začať chystať na napustenie tak som doň nalial asi 10 l vody, ale po asi 10 minútach sa objavila voda na niektorých miestach medzi tou spodnou výstuhou a dnom. Na spodnej výstuhe je silikón po celom jej obvode, ale niekde musí byť netesnosť. Podotýkam, že vonkajšie spoje sú OK. Spodné výstuhy som zatiaľ v akváriu nemal tak by som rád vedel či to je nejaký problém a mám sa obrátiť na firmu, kde akvárium lepili, alebo môžem pokračovať v zariaďovaní. Ďakujem.
stanly
 
Príspevky: 4
Založený: 30 Máj 2007 19:39 pm

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod majko » 05 Jún 2007 20:59 pm

Myslim, ze by to nemal byt vobec ziadny problem. Je to tam na spevnenie, nie na utesnenie.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod MaximusSk » 13 Mar 2010 09:13 am

Ahoj.
Po prečítaní týchto prýspevkov som trošku v pomykove. Mám nové 300l akvarium 120x50x50cm..doteraz som nic tak velke nemal tak mam trochu strach zo vsetkeho. Ide o to ze akvarium má nalepené len vrchné pozdĺžne lišty a trochu sa obavam ze ked ho napustim tak ci to po urcitom case niekde nepovoli...nebolo by v tomto pripade lepšie dať nalepit aj priečnu lištu do stredu akvária aby som mal kludnejší spánok??
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod arowana » 13 Mar 2010 16:37 pm

Maximus Sk, keď ti to akvárko lepil niekto, kto sa aspoň trochu vyzná vo svojej práci, tak pri rozmeroch tvojho akvária nepotrebuješ priečnu lištu. Môžeš spávať absolútne bez obáv. Z akého hrubého skla je akvárko polepené ?
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod MaximusSk » 13 Mar 2010 17:23 pm

arowana neviem kto to lepil ale objednaval som to cez stranku .akvariumonline.sk a ci ta forma ma niekoho kto sa aspon trochu rozumie lepeniu akvarii tak to netusim..ale snad ked predavaju akvaria tak nebudu predavat hocico. Akvárium je zlepene z 8mm skla. Ja by som si to ani nevsimol ze tam streda lista chyba keby som dnes rano nekukal na ich stranku..a tam mali zobrrazene aj mensie akvaria so strednou listou..tak ma to trochu vyplasilo.
A ak by som si tam dal spravit tu priecnu listu pomohlo by to v spevneni akvaria alebo by to naopak uskodilo..
Obrázok používateľa
MaximusSk
 
Príspevky: 539
Obrázky: 153
Založený: 27 Jan 2009 11:09 am
Bydlisko: Trnava

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod ladodgers » 13 Mar 2010 19:14 pm

Asi blba otazka, ale vysvetli mi niekto presne spodne lišty,bočne listy,pozdlžne lišty a co je to H prepážka?

Neviem to len podľa názvu :D
ladodgers
 
Príspevky: 50
Založený: 18 Júl 2009 18:11 pm

Re: Lepenie vystuh

Odoslaťod MAUceu » 10 Apr 2010 15:53 pm

ladodgers - Sice to nieje ziaden vytvor, ale lahsie a zrozumitelnejsie je to nakreslit ako opisat. :)
O spodnych listach plati to iste ako o vrchnych.
Ak mas priecne a aj pozdlzne listy, vytvori sa ti pismeno H co sa da chapat ako H prepazka. (v pripade ze tam nemas viac priecnych vyztuh, lebo potom to je uz pismenko nezname) :D
listy.JPG
Obrázok používateľa
MAUceu
 
Príspevky: 1165
Obrázky: 25
Založený: 13 Dec 2009 20:48 pm
Bydlisko: Nitra, Nove Zamky


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 6 hostí.