preventin a baktérie



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 04 Jún 2007 20:21 pm

Nie som odborník na FMC ale asi na každom návode je predsa písané vypnúť filter a iba vzduchovať :shock: .
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Reklama

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod LANGosh » 04 Jún 2007 20:47 pm

BTW preventin je pouze methylenová modř a ta, jestli se nepletu, by měla fungovat na vnější parazity. Co se týká doporučení při léčbě vypínat filtry, jestli to spíše nesouvisí se zajištěním dostatečné účinnosti léčiva, tj. aby zbytečně nedošlo k jeho navázání na organické látky ve filtru...
Roman 8)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod martin_s » 05 Jún 2007 11:06 am

tufo napísal:No tiež som nad tým uvažoval že v minulosti také veci neboli a všetko bolo OK. Možno predávajú nejaké upravené baktérie, ktoré sa nevedia množiť a musíš si kúpiť ďalšie :lol: (žart). Ale predsa ten filter treba pravidelne čistiť, ale neviem či má šancu si nachytať nové baktérie len tak z vody kebyže tam žiadne nenalejem...?


Nezabudni ze filter preplachujes vo vode z akva odsatej pri odkalovani a v nej je dost rozmnozenych bakterii.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod Richard Tokušev » 06 Jún 2007 13:40 pm

Preventín alebo ak chcete aj MFC (metylénová modrá, malachytová zeleň a formaldehyd v jednom) sú niekedy veľmi užitočné preparáty.
Súhlasím, že je najlepšie sa liečivám vyhnúť, lebo, a to najmä pri ich nesprávnom použití, nám môžu narušiť citlivú biologickú rovnováhu v akváriu.
Ale ako som povedal niekedy sa bez nich nezaobídeme.
V prípade liečenia rýb je dobré filtre vyberať a nechať ich bežať v osobitnej nádobe a naopak zaviesť do akvária dostatočné vzduchovanie.
Preventín (FMC) radi použijú ľudia, ktorí nemajú karanténnu nádržku. Doporučil by som použiť polovičné množstvo z odporúčaného výrobcom pri novo prinesených rybkách. Zvlášť pri živorodkách je niekedy použitie spomínaných liečiv nevyhnutné.
Skúšali ste niekedy k vašim viac mesiacov chovaným gupkám doniesť ďalšie?

veľa krát (bez použitia spomínaných medikamentov) sa stane, že bez zjavných dôvodov vyhynie celá osádka.
Richard Tokušev
 

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod arowana » 06 Jún 2007 17:12 pm

Richard Tokušev napísal:Preventín alebo ak chcete aj MFC (metylénová modrá, malachytová zeleň a formaldehyd v jednom) sú niekedy veľmi užitočné preparáty.
Súhlasím, že je najlepšie sa liečivám vyhnúť, lebo, a to najmä pri ich nesprávnom použití, nám môžu narušiť citlivú biologickú rovnováhu v akváriu.
Ale ako som povedal niekedy sa bez nich nezaobídeme.
V prípade liečenia rýb je dobré filtre vyberať a nechať ich bežať v osobitnej nádobe a naopak zaviesť do akvária dostatočné vzduchovanie.
Preventín (FMC) radi použijú ľudia, ktorí nemajú karanténnu nádržku. Doporučil by som použiť polovičné množstvo z odporúčaného výrobcom pri novo prinesených rybkách. Zvlášť pri živorodkách je niekedy použitie spomínaných liečiv nevyhnutné.
Skúšali ste niekedy k vašim viac mesiacov chovaným gupkám doniesť ďalšie?

veľa krát (bez použitia spomínaných medikamentov) sa stane, že bez zjavných dôvodov vyhynie celá osádka.


Nie som si istý, či použitie Preventinu, alebo hoci aj komerčne predávaného FMC, je aj v odporúčanom dávkovaní účinné. Jednak sú to preparáty oproti pôvodnej receptúre FMC nariedenejšie a na druhej strane použiť polovičné dávkovanie je najlepší spôsob na vypestovanie rezistentného kmeňa patogénov. Žial dnes už je málo účinné voči rozličným patogénom takmer každé komerčné liečivo.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: preventin a baktérie

Odoslaťod tufo » 06 Jún 2007 19:44 pm

Zaujímavé názory!
S tymi gupkami, som to asi neskúšal (väčšinou ich musím po pár mesiacoch rozdávať). Čo by sa malo stať ak prikúpim ďalšie bez použitia dezinfekcie? Majú pôvodné gupky oslabenú imunitu voči patogénom na novo denesených alebo??? A prečo to platí len pre živorodky? Vďaka
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.