...prežijú to ryby?



Všetko okolo akvarijných rýb

...prežijú to ryby?

Odoslaťod gaba » 09 Jún 2007 14:39 pm

mám taký dosť malý-veľký problém. mala som 200l akvarko,v ňom 2 skalare,3 botia,3 pancierniky, 1 black molly,7 neoniek,2 motýlov, 2 tetry čierne,2 sumcekov trinid., a dvoch prísavníkov... akvarko sa rozlepilo,vytopilo susedov aj mna a ryby skoncili skoro nasucho... Prestahovala som ich do mensieho - 100l,aj skoro so vsetkými rastlinami... je tomu týzden a teraz mi začali hynúť rybicky. Prvý bol motýl,potom dve neonky, 1 botia a uz padol aj jeden skalár... Môže mi niekto poradiť,čím to môže byť? Nemám skúsenosti...
gaba
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2007 12:47 pm
Bydlisko: bratislava

Reklama

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Jirka Scobak » 09 Jún 2007 16:33 pm

Ten mix ryb neni dobry. Ptal bych se:
Kdy sezerou skalary neonky?
Kdy vychcipaji tetry cerne na osamelost (chce to hejno)?
Dostava motylkovec africky hmyz?
Nejmene bych se bal o ty sumecky trinidadske.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Ceco » 09 Jún 2007 17:08 pm

Jirka Scobak napísal:Ten mix ryb neni dobry. Ptal bych se:
Kdy sezerou skalary neonky?
Kdy vychcipaji tetry cerne na osamelost (chce to hejno)?
Dostava motylkovec africky hmyz?
Nejmene bych se bal o ty sumecky trinidadske.


Vedla. Nespominala, ako dlho jej ten zivot pokope v 200l fungoval. Skor by som sa opytal na zdroj vody do toho 100l "rescue" akvaria. Ak dala fungl novu, ide pravdepodobne o otravu dusitanmi - nerozbehnuta nitrifikacia, vstava otazka filtracie. A este si dovolim jednu poznamku na margo skalare - neonky. Mam v takmer 5-rocnej nadrzi skalare a neonky spolu, boli nasadene v ten isty cas. Z "hejna" cca 10 neoniek mi doteraz skoro po 5 rokoch ziju este dve. Zbytok odisiel pravdepodobne na starobu.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Miloš » 09 Jún 2007 18:18 pm

Ceco ak ich das naraz tak si na ne skalare zviknu a nechaju ich tak ale skus doplnit k svojim 2 veteranom hejno dalsich 20 neoniek a garantujem ti ze neostanu ani tie dve co si zo skalarmi pokojne nazivaju jednoducho by sa v jednom akvarku nemal chovat aj predator aj jeho prirodzena potrava
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod mig07 » 09 Jún 2007 21:59 pm

Ako provizórne riešenie, na pár dni by to mohlo byt ale ta 100 je na tolko rýb malá. Určite ryby uber alebo daj väčšie akva.
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Richard Tokušev » 11 Jún 2007 14:16 pm

Bolo potrebné presťahovať aj komplet filtráciu, prípadne aj zvýžiť prevzdušňovanie. V hustej osádke rýb može voda nabrať nesprávny kurz k rizikovým hodnotám.
Richard Tokušev
 

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod gaba » 11 Jún 2007 17:46 pm

...uz je aj po druhom skalárovi.. hodnoty vody sú v normale,je tam len vyššia teplota - 28st. inak všetky ryby sú asi stvorrocné,najmladsí je motýl,ma cez dva roky...neviem si vôbec vysvetliť,čim to môže byť...doteraz som nemala žiadne vážnejšie problémy. až na cierne tetry... tie dve majú 4 roky a vždy ked som nasadila nové,nevydrzali dlhsie ako pár mesiacov.. díky
za rady, jediné čo je momentálne pozitívne,sú malí panciernici... cez víkend som ich objavila...
gaba
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2007 12:47 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Ceco » 12 Jún 2007 09:23 am

gaba napísal:... hodnoty vody sú v normale,je tam len vyššia teplota - 28st....


Nuz, nevieme co su podla teba normalne hodnoty, tak takymto stylom mozeme len tapat. Uved konkretne hodnoty, cim viac parametrov, tym lepsie. Az potom sa budeme vediet pohnut dalej ;)
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod gaba » 12 Jún 2007 18:31 pm

doteraz som nejako zvlášť nesledovala chemizmus vody. meriam akurát tak pH- pohybuje sa mi 6,5-7. teplota je zvýšená 27-28 st.,teda asi o dva stupne viac ako v starom akvarku. filter mám teraz menší,obyčajný Aquael FAN 2 plus-max.prietok má 450l hod. ale nejde mi naplno. aj prevzdušňujem,mám tam dosť rastlín,neviem čo by to urobilo bez toho cez noc.a čo by som ešte dodala? odišli mi najstaršie ryby,dnes dalsia stará neonka...a najväčšie... dosť ma to mrzí,za štyri roky mi pekne narástli a boli úplne v pohode bez nejakého špeciálneho vybavenia a údržby... je dosť možné,že som im uškodila o polovicu menším akvarkom... :(
gaba
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2007 12:47 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Miloš » 12 Jún 2007 19:13 pm

no ak ti neonky odchadzaju po styroch rokoch tak to moze byt uz aj starobou
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod gaba » 12 Jún 2007 19:57 pm

a čo ostatné ryby? koľko sa vôbec môžu dožiť? najdlhšie som mala samčeka
black molly,vydržal vyše 5 rokov... uhynul mi,ked som rušila iné 200l akvarko.ale ostatné ryby zostali v pohode. síce nezažili taký šok,že behom pár min.zostali na štrku...
gaba
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2007 12:47 pm
Bydlisko: bratislava

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod Ceco » 13 Jún 2007 09:10 am

Dovolim si tvrdit, ze problem bude jednoznacne v chemizme vody. Odmerat pH a teplotu je zalostne malo a tazko z toho mozno usudit, v com je problem. Tipujem ako som uz pisal vyssie - amonne ionty a dusitany su pravdepodobne v letalnej koncentracii.
Popis aspon spravanie ryb pred uhynom, ked uz o chemizme vela nevieme.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: ...prežijú to ryby?

Odoslaťod gaba » 13 Jún 2007 17:59 pm

Boli pár dní dosť apatické - keď som ich presťahovala do nového. Aj lakavé...dosť trhane plávali a skrývali sa medzi rastliny,alebo pod kamene..Ani hned nešli za žrádlom.Myslela som,že to stresom.
Najskôr som ich vyberala z prázdnej nádrže,potom išli do prenosky s narýchlo upravenou vodou len aqatanom.Boli tam asi hodinu,kým som ich dala známemu do akvarka. Domov som ich brala až na tretí deň.Hovoril,že uňho boli tiež dosť apatické a plašili sa,len slíže a panciernici kutali ako vždy.
V novom akva som upravovala vodu tiež len aquatanom od sery,pridala som aj nitrivec a nechala som prázdnu nádrž tak dva dni.Aj s pusteným filtrom. Ph pri nasadení do nového akva bolo 6,8 ,teda skoro také isté ako predtým. Klesá mi v noci,cez den zase ide hore. Ale to bolo tak aj vždy predtým...
Nemám skoro žiadne skúsenosti,nikdy som nerobila žiadne iné testy,len som dávala pozor na Ph. Rybkám sa venujem asi 6 rokov,ale zatial ma nič vážnejšie od tohto nestretlo. Vždy boli zdravé,občas mi pribudli nejaké nové mladé...len som sa chvílu trápila s rastlinami. Ale aj tým sa myslím už darí lepšie a pekne rastú.
Teraz už apatické nie sú,vyzerajú úplne normálne... až na to,že mi pripudli malí panciernici a už sú znovu nakladené ikry na skle..a ryby ich nežerú,ako vždy predtým...teda menej žerú.
A aké testy by som vôbec mala kúpiť a robiť? Vôbec sa v tom nevyznám...
Mrzí ma,že som prišla o ryby,dúfam,že tie čo prežijú,už doplávajú až na starobu,alebo ich darujem ďalej a kúpim mladšie nové...
Inak,našla som si tu kopec nového,ani som netušila,aké je zložité starať sa o akvarko...ja som vždy mala problém,čo s malými rybami-komu ich darovať,rastliny mi rástli ako šialené...nikdy by ma nenapadlo,že skaláre by zožrali neonky... a to boli riadny macovia,tak na celú dlaň...
Až mám teraz obavy,čo všetko som asi zanedbala a tak si odlifrovala rybky... dnes padla samička mečúna a normálne mám už obavu,či má význam kupovať dalšie ryby..
gaba
 
Príspevky: 6
Založený: 09 Jún 2007 12:47 pm
Bydlisko: bratislava


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.