Nano technika



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Jste spokojeni s nabídkou tuzemských obchodníků?

Anketa bola ukončená dňa 21 Júl 2007 22:18 pm

Spíše ano
6
27%
Ano
3
14%
Spíše ne
9
41%
NEEEEE!!!
4
18%
 
Celkový počet hlasov : 22

Nano technika

Odoslaťod true* » 21 Jún 2007 22:16 pm

Jsem pěkně spruzenej :P

Připadá mi, že jsme tady v Československu :wink: trochu zaspali dobu. Nedávno jsem se rozhodl, že se pustím do malého akvárka, rostlinného založení, nejspíš nějaké iwagumi s HC + eleocharis či tak něco. Začal jsem tedy schánět potřebný stuff. S akva nebyl problém, rozměr 30x20x20 se mi zdál ideální. Když jsem se však začal poohlížet po technice tak v nabídce všech e-shopů narážím na věci nevyhovující. Osvětlení? Nic! Samé předpotopní T8 trubice. Co takhle PL-L hm? To by se mi líbilo! Filtr? Nejraději bych asi eden 501, samozřejmě se nedá v CS sehnat. Zajímá mne jestli se někdy dočkáme toho, že se zde budou prodávat i věci vkusné s pěkným designem, jako příklad uvedu CO2 difusory, ve světě jsou běžně k dostání pěkné skleněné, ale my jsme stále odkázáni na plastové bazmeky od ataje a podobné, no prostě hnus! :D

Nevím jestli je klientela, kteráby měla o tyto produkty zájem tak úzká, či je to způsobeno neochotou a neschopností obchodníků?

Btw: tento příspěvek měl primárně posloužit jako prosba o radu jakou techniku zvolit! :) Budu rád, když poradíte!

Díky, ať vám to plave/roste! :wink:
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: Nano technika

Odoslaťod marlo » 21 Jún 2007 22:20 pm

Do tak maleho akvarka filter nepotrebujes bude ti to slapat aj bez ..
Obrázok používateľa
marlo
akvaland.sk
akvaland.sk
 
Príspevky: 1426
Obrázky: 25
Založený: 13 Jún 2002 14:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 21 Jún 2007 23:01 pm

jj vim ale s určo líp, už jen kvůli pohybu vody a distribuci plynů a živin!
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod Miloš » 21 Jún 2007 23:26 pm

kvoli edenu skus oslovit virusa mozno vie este zohnat a svietidlo mas napr. tu : http://www.akvashop.sk/product_info.php ... ts_id/2619
je drahe ale sam si hovoril o tom ze chces pekny dizajn a za ten sa plati
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Nano technika

Odoslaťod Dexter » 22 Jún 2007 08:10 am

Presne, Miloš ma pravdu, doma mam tiez nezriadene akva rovankych rozmerov, ako si chces zriadit a inu lampu ako tu arcadiu by som nebral, pamataj ale, ze nahradne svetlo stoji tolko, co nova lampa :wink: A co sa tyka difuzorov, v ponuke e-shopov su aj keramicke, plastove su tam preto, aby pokryli dopyt aj po lacnejsich, to je predsa jasne, nie?
Naposledy upravil Dexter dňa 22 Jún 2007 08:31 am, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod Attila Szabó » 22 Jún 2007 08:18 am

Dobre si vravel, je úzka klientela. Na Slovensku je pre ľudí všetko šialene drahé, čo stojí viac ako 1000 Sk... Väčšina ľudí, a trúfam si povedať, že aj akvaristov bojuje v súkromnom živote dakedy aj o prežitie a mnohokrát treba vziať od rodiny to, čo dáš do akvaristiky. Nečuduj sa, že sa valne nepredávajú drahé veci. Len veľmi málo z nás si môže dovoliť splniť si sen o ideálnom akvárku.
Attila Szabó
 
Príspevky: 244
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 17:25 pm
Bydlisko: Nové Zámky

Re: Nano technika

Odoslaťod majko » 22 Jún 2007 08:35 am

true* ked citam Tvoj prispevok, mam pocit, ze nasilu hladas problemy a dovody preco by si sa mohol hnevat :D.
Takmer vsetko sa da zohnat, zariadit a vyrobit. Toto som v tejto komunite na akva.sk uz pochopil. Treba len najst ludi kotri vedia kde ako a zakolko. Ak si zrucny vacsinu veci nie je problem poriesit vlastnymi silami. U mna to funguje takto. Co si viem spravit sam a mam na to cas, spravim si sam (snad jedina vec co je na mojom akvarku kompletne kupena je cerpadlo :D ). Ked nemam cas a mam cestu do DE riesim veci cez http://www.aquaristic.net. A v poslednej dobe som zisitil, ze ked poviem XPmu (uzivatel tu na akve) co potrebujem, zozenie takmer vsetko.

Pozri npr. sem:
viewtopic.php?t=6383

minakvarii a ludi zo skusenostami tu najdes neurekom :D
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Nano technika

Odoslaťod XP » 22 Jún 2007 09:51 am

Pokial sa ti zda byt Arcadia trosku draha existuje samozrejme aj lacnejsie riesenie, stacilo by len zodvihnut telefon a popytat sa...
Co povies na toto? Pouzivam to na svojom miniakvarku 28*28*28 a musim povedat ze naozaj svetlo jak lusk...
Obrázok
A popritom je v nom pouzita obycajna DZ11W trubica, ma ochranne sklo, a nastavitelnu vysku nad hladinou. Mne osobne to uplne vyhovuje... Prosim ospravedlnit spinave sklo a stav akvarecka (slimaci utok a malo vody...syn nestiha :) ale inak rastlinky su ciste bez rias a pod shitovin.)

Obrázok
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Nano technika

Odoslaťod Dexter » 22 Jún 2007 09:56 am

za kolko?
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 22 Jún 2007 11:56 am

JJ, rozumím tomu sehnat se dá všechno, jen mi jde o to, že je k tomu třeba vynaložit docela dost úsilí. Prostě mi připadá že se tu ta akvaristická kultura zastavila na low tec akváriích z dob velkého bratra. Např. většina prodávaných setů je naprosto nedostatečně osvětlena pro pěstování rostlin. Že je to kvůli ceně? Možná ale dovedu si představit, že by třebas nějaký méně renomovaný výrobce dokázal vyrobit výrobek splňující účel za cenu horšího setu renomovaňějšího výrobce.

Díky všem za tipy. Osobněse mi zdá 11W málo, myslel jsem spíš tak 24W :D

měl jsem na mysli něco takového:



A bojim se, že to pod 11W nevyroste :D

Ad. plastový difuzer vs. keramický : oba máme na mysli to samé je z plastu s keramickou difuzní tabletou a dost nevzhledný. Chtěl bych to zkrátka pojmout jako takovou designovou záležitost nejspíše to vidím na objednávku odsuď:
http://cgi.ebay.com/Nano-Co2-diffuser-Small-aquarium-with-live-plants_W0QQitemZ250133876387QQihZ015QQcategoryZ66794QQtcZphotoQQcmdZViewItem

Ještě jeden dotaz, nevíte, zda-li se dá ještě někde sehnat ratajův dávkovač na sifonové bombičky? Vypadalo to jako jehlák nasazenej na nějakou tubu do které se zašroubovala bombička. Případně nějaké zkušenosti s ním?

Díky :wink:
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod strbino » 22 Jún 2007 12:19 pm

pod 11 W ti to co je na videou v pohode vyratsie, HC nepotrebuje az tak prazit a aleo tiez nie, mal som minicko kde som svietil 11W a tastlo tam vsetko.

ten co2 difuzer som uz aj ja kukal :), ja to vidim na objednanie z www.holenderskie.pl , pripadne by som to riesil ako Vyghum : http://www.akvarista.cz/web/clanky/clanek-131

BTW ten ratajov davkovac mam a je to dobra vec pokial si casto doma, ak nemas denne cas byt pri akva tak je to blbe. davkovac sa da nahradit napr. tou malou tlakovou nadoibou v ktorej sa robi slahacka za pomoci bombiciek :)
ale to dufam do minicka neplanujes :) , kedze sa to musi davat do difuzneho zvonu, inak by si bombicku minul za 30 sekund :o:
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 22 Jún 2007 12:40 pm

Aaha, ja myslel ze ten dávkovač funguje jako jehlák na sifonovou bombičku :) takže asi ne.

S tím osvětlením... vyroste to to vím ale myslím, že to silnější světlo to hodně moc urychlí.
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod Dexter » 22 Jún 2007 12:44 pm

A co si ty uz nacisto nahlavu? 24W na 12 litrov? A naco? Mylsim, ze tolko tam nemal ani ten chlapik na youtube...

Rychlo to vyrastie a zariasi sa... take male akvarko sakra tazko udrzis stabilne a este teraz v lete, ked je aj v byte rel. teplo...
Obrázok používateľa
Dexter
 
Príspevky: 439
Obrázky: 15
Založený: 23 Aug 2005 10:47 am
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod majko » 22 Jún 2007 12:46 pm

A len aby si si nemyslel, ze inde je to s technikou ovela lepsie. Chodim do DE a sem tam zabludim do akvarisitiky ked som sa pytal na T5 ziarifky bola odpoved "to je moc high-tech" to zatial nevedieme. A v tych setoch co su tam vystavene o nic viacej svetla nie je. Hold co si nespravis sam, nemas. A mna to aj bavi, akurat uz nie je cas na bastlenie...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 22 Jún 2007 12:54 pm

Ten chlapík tam má právě 24W PL-L. Zkoušel jsem zadat parametry do toho polského programu na výpočet osvětlení a vyšlo 16W.

Jinak já mám na akva 26L 45W a všechno roste krásně, žádna řasa. Myslím že čím větší nádrž tím méně světla relativně je potřeba.

Strbino: na www.holenderskie.pl je nejakej shop? :)
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod atiles » 22 Jún 2007 13:17 pm

Dexter napísal:A co si ty uz nacisto nahlavu? 24W na 12 litrov? A naco? Mylsim, ze tolko tam nemal ani ten chlapik na youtube...

Rychlo to vyrastie a zariasi sa... take male akvarko sakra tazko udrzis stabilne a este teraz v lete, ked je aj v byte rel. teplo...

v poho 2W na 1 liter, síce teraz v lete je to riziko kvôli teplote, ja som mal na nanobažine 9W na 5 litrov a stĺpec bol cca 17cm a jedného času som tam napchal aj 11W žiarivku a nič strašné sa nestalo.

Obrázok
Obrázok používateľa
atiles
 
Príspevky: 310
Obrázky: 51
Založený: 19 Apr 2006 23:35 pm
Bydlisko: žilina

Re: Nano technika

Odoslaťod Aqw3R » 22 Jún 2007 13:19 pm

ja si zas myslim, ze toto je velmi zavadzajuca veta: "Myslím že čím větší nádrž tím méně světla relativně je potřeba."
Aqw3R
 
Príspevky: 34
Založený: 09 Máj 2007 16:27 pm
Bydlisko: Košice

Re: Nano technika

Odoslaťod strbino » 22 Jún 2007 14:58 pm

myslim ze je blbost hovorit ze ak mas mensiu nadrz treba viac svetla a naopak :?
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 22 Jún 2007 15:33 pm

Myslim že to neni blbost...uvažuj...nádrž 10x10x10 ... 1L ... asi sotva bys tam dával zdroj 1W. Naopak na velká akvária, řádově stovky litrů stačí i méně než 1W/L příkonu. Podle mne není ta závislost zkrátka a dobře lineární.
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod strbino » 22 Jún 2007 15:49 pm

ved aj na male ti staci dat menej ako 1W/L, ale ide o to ze je jednoduchsie dat tam 11W ziarivku ako zhanat vselijake ine moznosti. Pri velkom akva das menej svetla lebo je to financne narocnejsie.
takze tvrdit ze do velkych akva staci menej piect, mi pride neopodstatnene. Ved tak ako aj rastliny v minicku tak aj v 300vke potrebuju rovnako vela svetla, nemyslis?? :shock:

inak o to svetlo az tak nejde, nemusis mat ani 1W/L, ale ak mas k tomu co2 a spravne hnojis a filtrujes, tak je to pre rastliny logicky lepsie ako ked tam pecies 2W/L a rastlinkam chyba napr zelezo :)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod true* » 22 Jún 2007 16:16 pm

asi jo..ani sám nevím kde jsem nabyl toho dojmu, že to tak je. Ale přijde mi že většinou je ten poměr W/L u menších akva větší než u větších. Třebas v různých galeriích a tak.

Trošku jsem sháněl ty součástky a vyšlo by to dohromady asi jako ten arcpod :) s tím že bych měl 4 náhradní patice a 8 náhradních držáků( kvůli nejmenšímu odběru) Nebo se dá na aquaristic.net koupit hotová jednotka, něco jako glomat ale je to od interpetu za 35E což je celkem pálka.

Filtr asi nakonec vyřeším nějakým jednoduchým hang-onem. Ikdyž přemýšlím, u nás v hornbachu mají Eheim 2213 celkem za lidovku: 1095,- je silnej ale koukám na to z hlediska nějaké perspektivy, ještě by se mi někdy mohl hodit. Už jeden mám na té 26L přiškrcenej na max a funguje parádně.
true*
 
Príspevky: 27
Založený: 13 Jún 2007 15:25 pm
Bydlisko: Praha

Re: Nano technika

Odoslaťod strbino » 22 Jún 2007 16:33 pm

ja mam v 12tke filter atman hf-0100 hang-on, ten som mal aj v 5 litrovke, da sa pekne aj regulovat - je pre akvaria do 30 litrov. na 30 mozem odporucit eden 501 :),mam dva a som s nimi spokojny :roll:
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Nano technika

Odoslaťod XP » 22 Jún 2007 16:38 pm

Inak ten 1W/L je nejaka magicka hranica podla mna skor mnemotechnicka, ale tyka sa naozaj akvarii s vyskou vodneho stlpca viac ako povedzme 30cm... v tychto minickach to absolutne straca opodstatnenie preratavat to na liter, intenzita svetla od 11W DZky uplne idealne vyhovuje akejkolvek rastline, myslim ze tu u uzivatelov na akve je dobre fungujucich miniakvariek iste niekolko desiatok, moje osobne pokusy s 2*11W na miniakvarko skoncili ihned zariasenim, to svetlo na tu vysku stlpca vody bolo doslova prepalene. Ale samozrejme pokusom sa medze nekladu. Urcite ale kazdemu pri zriadovani takehoto pidi midi akvaria ide aj o realizacnu cenu, a strkat priskrteny eheim do 26l elementky...no budiz, ale to uz potom mozes do toho napchat aj CO2set s controllerom a peristalticke cerpadlo na automaticke hnojenie, cele to zapojit na USB zbernicu do PC a vyhodnocovat a riadit to zdialky :D v lete tomu zapojit nejaky cooler aby si udrzal teplotu na 25C, dat tam hladinovy spinac a kontinualnu vymenu vody, atd. pohrat sa da s kadecim :) Ale predpokladam ze kazdy akvarista miniakvarko povazuje ze nejaky scape experimentik a dopraje si vecsiu nadrz na serioznu akvaristiku, a minicko so zriadovacimi nakladmi do 1000sk mi prijde ako este slusna nenarocna hracka.
Obrázok používateľa
XP
 
Príspevky: 218
Obrázky: 34
Založený: 20 Okt 2004 02:01 am
Bydlisko: Kosice

Re: Nano technika

Odoslaťod strbino » 22 Jún 2007 17:12 pm

nehovorim ze ten eheim je priskrteny, ide naplno, je to filter na male akvaria okolo 30-40 litrov, tak ho nebudem pouzivat na 300litrove ,nie? :)

ked chcem mat pekne minicko, tak aj technika by mala byt aspon trochu esteticka, a co najmensia. Pre man minicko nie je 12 litrova elementka kde mas dve tri velke rastliny a vnutorny molitanovy filter ktory zabera pol akvaria :). Ak mam minicko na svoje rozne pokusy tak je to v pohode, ale ak sa tym minickom chcem predsa prezentovat, pripadne ho dat na nejaku sutaz, tak sa oplati do tej techniky trochu investovat, myslim ze velmi kvalitne mini-akvarium okolo tych 30 litrov sa da spravit do 6000,- vratane strku, kamenov, samotneho akvaria a osadenstva

toť moj názor :);)
strbino
 
Príspevky: 933
Obrázky: 99
Založený: 30 Okt 2005 23:10 pm
Bydlisko: Nitra

Ďalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.