Ako nainstalovat akva do nabytku... ???



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 17 Okt 2003 21:43 pm

Obrázok

Dovolil som si mensiu napodobeninku technickeho vykresu v AutoCADe :)

Chcel by som tam akvarium o rozmeroch zakladne 295x950mm. O vyske este uvazujem, ale dajme tomu tych 400mm, aby tam hore bolo miesto na jednu policku, kde budu nahadzane dajake prislusenstva :)

Hmotnost vody + zariadenia v akva odhadujem tak na 120 - 150 kg. Hmotnost samotnej nadrze netusim - kolko by tak mohlo vazit to sklo???

:?: Otazka znie: Cim to zabezpecit, aby to tam spolahlivo drzalo a nerozsypalo sa to...

Spodnu dosku rozmyslam dole vystuzit dajakymi tymi "trojuholnikami", ako predavaju v Baumaxe. Aj ked to ta konstrukcia vydrzi, bojim sa, ze by tam mohli byt dajake pnutia a nadrz by mohla prasknut. Preto vsetkych skusenych akvaristov prosim o radu ....
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod jojko » 18 Okt 2003 19:17 pm

Hmotnost samotnej nadrze netusim - kolko by tak mohlo vazit to sklo???

Sklo vazi ak sa nepletiem 2500kg/m3
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 19 Okt 2003 00:14 am

jojko napísal:Sklo vazi ak sa nepletiem 2500kg/m3

Takze som to prepocital a asi okolo 20-30kg (hrubku skla som dal 8mm preistotu :-) ). Naisto to ale nehovorim, to som len tak "z voleja" nahadzal do kalkulacky. Moze byt???

Nech by sme tam teda nalozili dokopy 200kg.... ostava otazka, ako spevnit tu policu, aby sa nerozpadla :D Akvaristi, radte ......
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod jojko » 19 Okt 2003 19:21 pm

tkze vystuz policu zospodu joklom alebo dakym hranolcekom /po dlzke popod akvarko/. a dakke hranolceky pod policu ako je uchytena k bocnym stenam /proti strihu/ malo by to udrzat aj bez vystuhy
Obrázok používateľa
jojko
 
Príspevky: 272
Obrázky: 72
Založený: 08 Apr 2003 21:24 pm
Bydlisko: Martin

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 19 Okt 2003 22:02 pm

jojko napísal:tkze vystuz policu zospodu joklom alebo dakym hranolcekom /po dlzke popod akvarko/. a dakke hranolceky pod policu ako je uchytena k bocnym stenam /proti strihu/ malo by to udrzat aj bez vystuhy

Podobne som uvažoval aj ja... Čo sa týka toho hranolčeku, pozriem do Baumaxu, či tam majú dostatočne pevnú dosku, ktorú by som tam upevnil na dĺžku. Tam, ako je polica uchytená k bočným stenám som rozmýšľal dať také tie kovové trojuholníky, ktoré sa dávajú do rohov - vyzeralo by to s nimi asi najelegantnejšie.

Pod akvárko čo??? Len tak ho tam položiť, alebo dajakú podložku (hovorilo sa tu v súvislosti s pukaním skla tuším niečo o polystyréne)
???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod gabriela » 20 Okt 2003 09:30 am

polystyren sa dava pod celu spodnu plochu akvaria. Prave koli drobnym nerovnostiam a pnutiam. Postacuje hrubka 1cm.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 20 Okt 2003 11:17 am

gabriela napísal:polystyren sa dava pod celu spodnu plochu akvaria. Prave koli drobnym nerovnostiam a pnutiam. Postacuje hrubka 1cm.


Uplne klasicky polystyren? .. ten z ktoreho sa robia izolacie???
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod jacik » 20 Okt 2003 11:26 am

Spectre napísal:Uplne klasicky polystyren? .. ten z ktoreho sa robia izolacie???

ano, uplne obycajny.
jacik
 
Príspevky: 1026
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2003 09:56 am
Bydlisko: Trenčín

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 12:05 pm

moj 'nabytkovy kryt' na akva je celkom dobre rieseny je to tzv. U-cko cize akvarko je na zeleznom stojane a skrinka sa iba pritlaci z predu pred akva - lahka manipulacia atd...
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 20 Okt 2003 12:13 pm

Atilla napísal:moj 'nabytkovy kryt' na akva je celkom dobre rieseny je to tzv. U-cko cize akvarko je na zeleznom stojane a skrinka sa iba pritlaci z predu pred akva - lahka manipulacia atd...

Aha... zaujimave... mas to niekde odfotene???

---
Inak ta policka, co som tam nakreslil je polozena na takej dost masivnej malej skrinke... o tu sa ale nebojim - uniesla by aj slona :)


Dalsia vec: Nebude vadit, ze z akvaria ide vlhkost ? Totiz jeden clovek mi tvrdil, ze mi to drevo hore nad akva moze navlhat a ze je mat lepsie akva a hore uz nic. V symbioze mi zase hovorili, ze ak budem mat presne urobene krycie sklo, tak s tym nemam az taky problem. Ono by sa to teoreticky dalo riesit aj pomocou toho odvetravania, ale to je uz z inej temy :D
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Atilla » 20 Okt 2003 12:51 pm

ta skrinka co ju mam je asi uz starsia (planujem ju niekedy vymenit) je na nej vidiet kde unikala vlhkost - je drevotrieskova cize nic moc :(
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 20 Okt 2003 18:07 pm

Atilla napísal:ta skrinka co ju mam je asi uz starsia (planujem ju niekedy vymenit) je na nej vidiet kde unikala vlhkost - je drevotrieskova cize nic moc :(

Hehehe.. Lenze ja nemam akva v strede izby. Chcem ho zabudovat do nabytku, ktory tam je a este aj dlho bude. Pokial tam dam krycie sklo, dufam, ze mi to nenavlhne. Prinajhorsom tam nahodim tie ventilatory na odvetranie.
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Atilla » 21 Okt 2003 09:26 am

Spectre: ja som sa pred nedavnom stahoval cize nabytku mam zatial pomenej skor ziadny :) vlastne iba akva :) hehe
len dobre zvaz ci je fakt dobry napad dat akva niekde kde nemozes dobre manevrovat - v pripade nejakej 'kalamity' alebo aj cistenie akva budes potrebovat priestor ale ak to dobre pocitam tak to bude nieco cez 110l co nie je vela pochybujem ze zabranis unikaniu vlhkosti ventilatormi a krycim sklom najma ked je v byte nizsia teplota ako v akva (ja mam doma okolo 22,5`C a v akva 24-25`C cize ked zatvorim dvere do izby 20m2 tak cez noc sa toho vypari pozehnane (je to citit) ale mam 300l

vyhoda toho U-typu nabytku je ak potrebujes priestor iba to odtiahnes a potom zasunies (ja som to nevymyslel cize chvalim niekoho ineho myslienku)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Astrid » 21 Okt 2003 11:42 am

Mam zabudovane akvarko do policky. Ked som to robila, chcela som co najvacsie akvarko, preto som zvolila rozmery take, aby akvarko do policky tesne sedelo - na bokoch a vzadu je volny priestok asi 8 mm, hore 10 cm. Keby som to robila dnes znova, uz by som to nerobila tak natesno, iked to takto vyzera pekne- ked je vsetko zaplnene, ziaden volny priestor.
Dovod, preco by som tam dala viac miesta je prave ta manipulovatelnost- vymena vody, sadenie rastlin, vylovovanie ryb- vsetko to bolo dost obtiazne, ale akosi som to brala ako samozrejmost, kedze som nic ine nepoznala. Raz som vsak chcela akvarko trosku skraslit - hlavne ocistit uschnute kvapky vody zo skla zvonka - na prednom skle to nebol problem, ale na bocnych a hlavne zadnom veru bol.
A hlavne ked som kupila nove svietidlo Atman- som ho tam ledva vopchala a manipulacia s nim je tiez obtiazna... taktiez hadicky a kable idu len tym uskym pristorom 8 mm. No proste je to nepohodlne.

Teraz by som vyriesila spominane problemy kupou mensieho, nizsieho akvarka (aby sa tam dala voda dolievat aj pomaly z mensieho vedra, nie len malou naberackou ako doteraz), oblepenim akvaria zozadu, ale aj zbokov tapetou, ktoru predavaju v akvaristikach (take tmave kamene, rozhodne nie tie s rastlinami) a prilepila ju lepiacou paskou aj zvrchu- potom sa za nu nedostane voda.

Co sa tyka vlhnutia dreva ako dosledok vyparovania vody- cela policka je z drevotriesky, v tomto smere som nemala zatial problem, ale pouzivam krycie sklo.
Akurat raz, kedy ma rano cakalo neprijemne prekvapenie- 10 cm vody z akvarka bolo na koberci (moja chyba, ze som predlzila hadicku na nasavanie filtra a nedala som ju vyssie ako akvarko) - vtedy roh spodnej skrinky navlhol a trochu sa odlepila ta vrchna vrstva na drevene- neviem, ako to mam nazvat... Ale je to v rohu, takze to nie je vobec vidiet.
Obrázok používateľa
Astrid
 
Príspevky: 617
Obrázky: 73
Založený: 25 Mar 2003 21:22 pm
Bydlisko: Senec

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod gabriela » 21 Okt 2003 12:37 pm

Len pre doplnenie, manipulacny priestor nad akvariom by mal byt minimalne 15 cm ale to je naozaj minimum. Najlepsie je ak sa da cast vrchu celkom odkryt prave pre to co popisala Astrid.
gabriela
 
Príspevky: 885
Obrázky: 48
Založený: 18 Mar 2003 12:21 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod flash » 21 Okt 2003 13:38 pm

uplne suhlasim s Atillom, manipulacny priestor si dobre premysli aby si neskor nenadaval. Skus nieco vymysliet tak aby si mal s vrchu dost miesta, napr. zabuduj to do nabytku kde neni vrchna policka a na vrch s akva daj nieco take co sa da lahko zlozit dole. Pozri si ako som to riesil ja v sekcii "Vase AKVA"-Flash. Neni to sice uplne tvoj pripad - len pre inspiraciu.
Obrázok používateľa
flash
 
Príspevky: 17
Založený: 28 Aug 2003 08:13 am
Bydlisko: Nitra

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod Spectre » 21 Okt 2003 15:54 pm

Na vrchu by mal byt manipulacny priestor skoro 40cm, ako je zrejme z obrazku. To je snad dost. Chcem tam maly kryt (na krmenie), kde bude medzera takych 5-10cm. Ked dam dole cele krycie sklo s osvetlenim, tak tam bude miesta plno, takze v tomto smere by to malo byt oukej :)

na bokoch a vzadu je volny priestok asi 8 mm, hore 10 cm.

Samozrejme hore je to treba :-) Na bokoch a vzadu by som to chcel dat natesno. Ved vzadu bude akurat dajake papierove pozadie, a to snad pravidelne menit netreba :) alebo ano?[/quote]
Obrázok používateľa
Spectre
 
Príspevky: 322
Obrázky: 9
Založený: 13 Sep 2003 18:42 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako nainstalovat akva do nabytku... ???

Odoslaťod paulovic » 20 Nov 2003 13:38 pm

ešte sú rady aktuálne? alebo už je hotovo. :oops:


skús spevniť vinklom L profil cca 30 x 30 mm v dvoch lištách pod akva, aby sa doska neprehýbala. ako dosku použi 3cm hrubú pracovnú dosku na kuchynské linky

povodne som chcel drevený rám, ale ... ked je to nové drží 1,2,3 ...roky, až raz povolí spoj a bude zábava (drevo pracuje) :lol: . Preto som volil trochu náročnejšie riešenie a urobil som (nechal som urobiť) :oops: rám z jokla (štvorcový prierez) 40/40 pre istotu ukotvený aj v stene, ktorý je obložený drevom, takže ho vôbec nieje vidieť. Už sa blížim k dokončovacím prácam a ak zoženiem digital skúsim to nafotiť.
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.