Test vody



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Test vody

Odoslaťod guppy » 29 Jún 2007 11:01 am

Sorry. Myslel som, že sa bavíme o úprave vody do akvária. Tak potom nič.
Obrázok používateľa
guppy
 
Príspevky: 149
Obrázky: 39
Založený: 04 Jan 2007 11:45 am
Bydlisko: DCA

Reklama

Re: Test vody

Odoslaťod majko » 29 Jún 2007 12:37 pm

Mila lianadrink, urcite si si vsimla, ze je toto akvaristicka stranka a bavime sa o gulickach co dal mI3O do akvarka v domneni, ze mu pomozu s tvrdou vodou.
A tvoje gulicky vodu nezmakcuju
Ako pracuje SILIPHOS?

Pomaly rozpustné fosforečnany obsiahnuté v SILIPHOSe pôsobia vo vode ako tzv. maskujúci činiteľ. Maskovanie je jednoducho schopnosť viazať a zadržiavať v roztoku iné minerály ako napríklad vápnik (Ca) a horčík (Mg), ktoré spôsobujú tvorbu vodného kameňa. Fosforečnany tvoria s Ca resp. Mg väzby, čím sa zvýši rozpustnosť Ca a Mg vo vode. Preto tieto tvrdosť spôsobujúce minerály zostávajú v roztoku namiesto toho, aby sa vyzrážali vo forme vodného kameňa. Fosforečnany tiež menia morfológiu (tvar) molekúl uhličitanu vápenatého tak, že tieto nie sú schopné zachytávať sa na povrchoch a vytvárať vodný kameň.

Tie gulicky len zabezpecia aby sa nevytvaral vodny kamen, zo zmakcenim to nema nic spolocne. Chemicky sa nic nemeni okrem toho ze sa do vody pridava P as Si co su zasadne faktory pre tvorbu rias.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Test vody

Odoslaťod lianadrink » 29 Jún 2007 17:44 pm

Vzdávam sa!
MEA CULPA... 8)
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: Test vody

Odoslaťod astras » 05 Júl 2007 22:27 pm

Ahojte! Chcela by som sa poradit o vysledkoch testu, ktory som robila na vodu v malom 16 l akva, takze:
pH = 8
KH = 6d
GH > 16d
NO2 = 0mg/l
NO3 = 100 mg/l
Chcem sa najma spytat, preco mozem mat tie dusicnany take vysoke?? taka koncentracia je uz pre rybky asi nebezpecna, vsak? a co sa im moze stat? V kazdom pripade som im vymenila asi polovicu vody, neskor opat zmerala hodnoty - teraz mam NO3 = 50mg/l. a sa este sa chcem spytat ci je mozne aby aj vodovodna voda obsahovala 25mg/l dusicnanov? Dakujem
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: Test vody

Odoslaťod jany emm » 06 Júl 2007 10:33 am

Vodovodna voda kludne moze mat 25mg NO3 - je to absolutne bezne.
NO3 byva sa rychlo zysuje ked mas prerybnene akvarium, prekrmujes, alebo malo casto menis vodu. Znizovat sa da vymenou vody, alebo pouzitim rastlin, ktore spotrebovavaju NO3 vo zvysenej miere - rychlorastuce rastliny napr.Heteranthera zosterifolia, plavajuce Lemna minor, Limnobium spongia atd.
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Test vody

Odoslaťod michala.l » 22 Okt 2007 14:50 pm

Zdravim, robila som si konecne test vody, lenze kedze som lama, tak neviem - ci su tie hodnoty OK, alebo mam nieco pridat do ava :( , prikladam obrazok s testom - na lavo je vysledok :) ...prosim prosim, poradte mi
- ospravedlnujem sa, ze je taky velky,ale ako som pisala - som lama a neviem ho zmensit :) - Dakujem

http://dlb.uloz.to/668af60d56b2bbdf6754 ... t-vody.jpg
Obrázok používateľa
michala.l
 
Príspevky: 13
Založený: 18 Aug 2007 22:58 pm

Re: Test vody

Odoslaťod pacifikk » 07 Nov 2007 22:05 pm

nechcem zakladat novu temu.takže, mam test vody z vodovodu aj z akvaria. som zvedavý na vaše názory.nakoľko nie som chemik a niektoré značky neviem čo sú tak pozerám na to ako puk .dostal som lístok a neviem čo to tam je ,tak dík za rady.

---------vodovod------------ ml/l------- akvarko
PH---------7,86 ----------------------7,72
VODIVOSť---- 436------------------------543
CHSK---------1,66 ----------------------3,84
CL------------ 19,21 --------------------29,04
NO3 ---------- 5,51 ----------------------132
SO4----------- 27,44-------------------- 53,4
MÁM 100l akva, 2 skalare,4 tetry,2 prísavníky,sumček. rastliny iba 3 .
dôvod testu je že som nasadil rastliny a nedarí sa im .niektoré majú zo zelených listov hnedé a iné nerastú .dostal som radu preprať kamienky ale neviem či to pomôže. uff.
:dead:
Obrázok používateľa
pacifikk
 
Príspevky: 13
Obrázky: 22
Založený: 28 Okt 2007 11:22 am

Re: Test vody

Odoslaťod Raviolka » 07 Nov 2007 23:03 pm

Hm, přerybníno nemáš, ale NO3- je strašně vysoké. Jakou máš filtraci a hlavně, jak často a kolik měníš vody? Podle těch čísel bych měnila o dost častěji.

Neznamená to ale automaticky, že ti potom porostou rostliny, to záleží na mnoha jiných faktorech (světlo!). Možná jsi prostě jen vybral špatné druhy - jaké rostliny vlastně máš?
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Test vody

Odoslaťod Miloš » 08 Nov 2007 01:15 am

Rav co hovoris na ten Cl podla mna by v akva mala byt jeho hodnota vyrazne nizsia ako vo vodovode by som povedal ze skor 0-va a to NO3 sa mi tiez nepozdava ako realna hodnota ved to je 26nasobok hodnoty z vodovodu nebudu tie testy vadne?
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Test vody

Odoslaťod Raviolka » 08 Nov 2007 01:44 am

"Dostal som lístok" - předpokládám, že jsou to výsledky z nějaké laboratoře. CHSK doma nikdo asi netestuje :-)
Chloridy se můžou hromadit, pokud se akvárium odpařuje, taky se tam dostávají s krmením a přípravky. Nejde o chlór :wink: Mě spíš na těch výsledcích zaujala vodivost... Já bych se ale chemickými detaily zatím moc nezabývala, důležité je stejně především to jak to akvárium vypadá, péče o něj atp. :idea:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Test vody

Odoslaťod pacifikk » 08 Nov 2007 09:24 am

dík za názory .tak svetlo mam 2x20w trubice sun-glo,aqva-glo,výška štrku je 7cm..vodu som menil pred mesiacom asi 50%.ten test mam cez kamarada z lab.rastlinky sú :Cryptocoryne aponogetifolia,Echinodorus uruguayensis
kŕmim patentkami+vločky.
filtrujem cez obyč.penový.,,aquael,,fan1
tak čo myslíte mám preprať tie kamienky?.tak zatial.... :?:
Obrázok používateľa
pacifikk
 
Príspevky: 13
Obrázky: 22
Založený: 28 Okt 2007 11:22 am

Re: Test vody

Odoslaťod Miloš » 08 Nov 2007 09:40 am

ako prve by som zacal s pravidelnou vymenou vody raz tyzdenne 20%
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Test vody

Odoslaťod pacifikk » 08 Nov 2007 20:01 pm

vymenil som 50% vody takže môžem iba tipovať že to NO3 kleslo.
aj som odkalil,bolo tam dosť bordelu.
Obrázok používateľa
pacifikk
 
Príspevky: 13
Obrázky: 22
Založený: 28 Okt 2007 11:22 am

Re: Test vody

Odoslaťod aughostino » 28 Okt 2013 00:00 am

nemam doma moznost otestovat vodu tak by som chcel zobrat vodu z akva a vodovodu do prace do labaku. zmenia sa parametre ak bude vzorka uzavreta do nadoby niekolko hodin pri roznej teplote? doma cca 25°C priprevoze cca 14°C v praci kym sa doatanem do labaku cca 23°C
Obrázok používateľa
aughostino
 
Príspevky: 443
Obrázky: 68
Založený: 12 Jan 2008 21:07 pm

Re: Test vody

Odoslaťod martin_s » 28 Okt 2013 11:05 am

Co znamena niekolko hodin? Zalezi aj od teploty (dobre by bolo dat vodu aspon do chladnicky), ake nadoby pouzijes (idealne by boli sklenene, dobre vycistene napr. chromsirovou kyselinou, sterilne, vzorkou naplnit uplne cely objem aby v nadobe neostal vzduch...) atd. Pozri si na strankach laboratorii ktore robia rozbory pitnej vody pravidla pre odber vzorky (sposob odberu sa moze lisit aj od hodnoteneho parametra, napr. niektore by bolo dobre uchovavat v tme...). Ich dodrzanim by nemalo dojst k velkym zmenam.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Test vody

Odoslaťod Stanob » 28 Okt 2013 19:11 pm

tento problém som mal aj ja NO3-250mg/l voda zo studne tiež som kúpil tesť 6v1 ale stojí za prt tak som kúpil od JBL NO3 TEST ten sa mi zdá presnejší ale vodu som vymienal 2x a to zo spoločnej prípojky pre obec z Jelky a hodnota sa ustálila podla testu na 20mg/l NO3 zatial,tak že neodporúčam vodu zo studne hlavne ked máte susedov ako ja ktorý žumpu vypúštajú do záhrady už sa bojím aj jesť čo som dopestoval
Stanob
 
Príspevky: 63
Obrázky: 0
Založený: 03 Sep 2013 19:08 pm
Bydlisko: Šoporňa

Predchádzajúca

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 8 hostí.