Čo tak krok späť a pri tom vpred?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod after » 19 Júl 2007 16:04 pm

Uff,
toto fórum je ešte zábavnejšie ako sme.sk :o
Ani tam nie sú podľa mňa v poriadku osobné útoky, urazené reakcie, či tendenčné odbočovanie od témy a zahmlievanie, ale je to politické fórum na politickom servri a do politiky sme všetci odborníci - takže je to zrejme miestny kolorit.
Toto fórum je (malo by byť) ale čisto odborné, takže som čakal skôr konkrétne príspevky k, aj keď dosť neurčito, vymedzenej téme. Napríklad tak ako zareagoval hneď na úvod Jirka Scobák, alebo neskôr martin_s a xDodox, ktorí sa snažili tému spresniť, a viacerí ďalší, prípadne obľúbený (ako vidím na celom fóre) Richard Tokušev, ktorý v svojom prvom príspevku popísal celkom pekný historický príklad, ovšem pointou v poslednom riadku môj priaznivý dojem úplne znegoval :(

Od profesionálov som čakal viac tolerantnosti a nadhľadu, než takéto vyjadrenia:
...tazeniam proti modernej technike a s tym suvisiace utoky...
...NAZOR je jasny myslim kazdemu okrem teba a strany zelenich...
...Človek na penzii, invalidný dôchodca, nezamestnaný...skrátka každý, kto má neúrekom voľného času, môže vyskúšať historické legendárne praktiky...

možno niečo také ako:
...prečo je lepšie svietiť žiarivkami než žiarovkami...
...prečo použiť elektronické predradníky namiesto tlmivky...
...prečo použiť lepené akvárium a nie rámové... :)
...prečo zakladať akva so substrátom supervinyldecištrk a nie s riečnym štrkom...
...prečo filter Fluval xxx a nie molitan poháňaný vzduchom...
...prečo lejem do akva každý týždeň deci sajrajtu - pardóóón, životne dôležitých a nepostrádateľných prísad...

a podobne.

Určite by každý mal k tomu čo povedať, aj keď bola pôvodná téma formulovaná tak všeobecne zoširoka.
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Reklama

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 19 Júl 2007 18:16 pm

Domnievam sa, že staré akváriá s dnes zaostalou technikou mali minimálne jednu východu. Nútili akvaristu aby rozumel vode a pochodom v akváriu. Ale ináč než dnes.
Je pravda, že s pomocou modernej techniky môže aj začiatočník chovať rybky o ktorých sa v minulosti nesnívalo väčšine akvaristov.
Ale skúste si predstaviť svoje nádrže bez techniky. Čo všetko by ste museli urobiť aby vám to fungovalo. V prvom rade by ste museli nádržiam venovať viac času. Je to mínus alebo plus? Plusy: musel by som sa naučiť udržiavať biologickú rovnováhu, t.j. vyváženosť pochodov v akváriu bez testov. Musel by som vystačiť s pozorovacím talentom, alebo si ho rozvíjať. Musel by som si všímať rast rastlín, ako reagujú na dostatok svetla, prečo v niektorých nádržiach bujnia rastliny, v iných bujnia riasy. Prečo v niektorých nádržiach prosperujú gupky, aj keď je na dne trojcentimetrová vrstva detritu a v nádrži rastú len valisnérky? Prečo tam prosperujú gupky, hoci som vodu už tri roky nemenil, ale ju len dolievam?
Prečo v niektorej nádrži, hoci je na slnku, nebujnejú riasy a prosperujú tam rastlinky a rybky majú nádherné vyfarbenie?
Ako pôsobí slnko na východnej strane, ako na západnej strane a ktoré rastlinky dobré rastú na severe?
Prečo mám v akváriu trojcentimetrovú vrstvu detritu a dusičnany sú na minime?
Takýchto otázok ktoré pred vás položi akvárium s minimom techniky je veľa.
Ale zase na druhej strane treba uznať aj Jokove argumenty. Technika šetrí hlavne čas.
Nemyslím si, že jeden alebo druhý prístup je hodnotnejší. Sú to dva samostatné prístupy ku akvaristike, ku životu vo vode. Žiaden z nich nie je nadradený nad druhého. Obe sú dobré.
Ja osobne preferuje "poznatkovú", akvaristiku´. Poznatky získavam z akvárií, ktoré nie sú vybavené žiadnou technikou, alebo je jej tam málo .Samozrejme som tomu musel prispôsobiť aj druhové zloženie rybiek a rastlín. Diskusa, by som v takomto akváriu asi nedochoval, alebo by ma to stálo veľa úsilia.
Ale verte, aj poznatková akvaristika má svoje čaro. Tým nechcem povedať, že akvaristika so špičkovou technikou neposkytuje akvaristovi dostatok poznatkov. nie, poskytuje, len sú iné.
Prepáčte, za nedostatok času, ktorý mi zabránil rozvinúť niektoré témy. Ale toto je len skromný, narýchlo písaný príspevok, ktorý si nekladie za cieľ vyčerpať tému.
P.s.: tí, ktorý sa rozhodli odísť z akva, prosím, aby zvážili svoje rozhodnutia. Z ich príspevkov som čerpal veľa zaujímavých poznatkov. Ešte vás tu bude treba.
Prepáčte za rozvláčnosť.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Lipka » 19 Júl 2007 18:53 pm

Sano no čo si pekne popisal že MUSEL by som to a to tak le vtedy by si sa stal akvaristom.Tymto sa naozaj nechcem nikoho dotknut.
Lipka
 
Príspevky: 43
Založený: 24 Feb 2007 18:16 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod oxygen » 19 Júl 2007 21:04 pm

Všetkým!!!!!!!!!! Nechcel som tu žiadne hádky ani nič tým smerom. Chcel som len vaše názory na staré veci. A teraz presnejšie. Išlo mi hlavne o zmäkčenie vody hlavne tej košickej. Išlo o to ako tu bolo spomenuté, že niekedy bolo na výber naozaj viac rýb ako teraz. Aspoň ja mám ten pocit, že niektoré americké cichlidy akoby už neexistovali. Alebo sa to zdá len mne?
oxygen
 
Príspevky: 37
Založený: 12 Máj 2007 15:02 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 22:05 pm

martin_s napísal:Ak ale odhliadnes vzdy od veci ktore davaju zmysel, tak sa ti vsetko bude zdat nelogicke.
Lenze ja som neodhliadal od tej veci co pisal oxygen lebo on sa doteraz nevyjadril, iba som odhliadal od veci co si Ty nahodil ako polemiku ...
Tato casova udalost sa vstahuje od casu mojeho posledneho prispevku :-) mozno uz oxygen odpovedal ...
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 19 Júl 2007 22:15 pm

Oxygen si kamarát, ale to si po...
Najprv nahodíš všeobecnú tému, potom zdupkáš, a nakoniec povieš že išlo o zmäkčenie vody, samozrejme v novej otázke si už vypustil staré prístupy ku zmäkčeniu vody.
Takto sa nediskutuje.
Ale cením si ťa preto, lebo sa zamýšľaš nad niektorými vecami, ktoré berieme ako samozrejmé, a chceš ich zlepšiť.
Ak začneš vo svojich akváriách a dopracuješ sa ku nejakým výsledkom, daj vedieť.
Ešte raz prosím, aby tí, ktorí zatrúbili na odchod z akva.sk zvážili svoje rozhodnutie. Jednak vás tu bolo na fóre cítiť a jednak by to bolo isté ochudobnenie fóra.
Majte sa,

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 22:47 pm

oxygen napísal:Všetkým!!!!!!!!!!
do kelu :lol: to nieje ani mozne. Je to paradox, ale rovno za tebou mam prispevok ktory som pisal este pred precitanim ostatnych prispevkov a aj tvojho prispevku :-).
OK k veci. Musim uznat ze som sa zacal smiat po tvojom (oxygen) poslednom prispevku. Myslim to v dobrom, v tom zmysle, ze si chcel vediet nieco ine a pytal si sa na nieco ine :-)
OK, rozvinula sa celkom slusna debata, urcite ju budem citat do konca.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 22:56 pm

Co sa tyka Romana a majka, skoda.
Myslim ze niekto ma podstatnu vacsinu na tom, dalej je vela zaciatocnikov, co sa zaregistruju a hned vynadaju kazdemu, ze neodpisal preco Ggubka zdochla, ked ju krmil 3x viac ako pisali v navode ... a pod. Stale dufam ze Roman a majko ostanu aktivni na tomto fore.
Naposledy upravil joko dňa 20 Júl 2007 07:17 am, celkovo upravené 3 krát.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 19 Júl 2007 23:08 pm

RT ma totalne ale totalne nemilo prekvapil svojimi prispevkami!
Nemyslim ten prvy v tejto teme, musim sa priznat ze aj ked ho virtualne nemam rad, nerad citam jeho prispevky, ten prvy som si precital normalne v klude, co sa divim, asi sa tam netlacila nejaka znacka.
Ale ked som myslel konecne ze Riso je znovu AKVARISTA a nie predavac , tak ma dorazil dalsi prispevok, ktory pre istotu kopiroval niekolko krat.
Normalne sa mi to nechce verit, ze je naozaj taky ako sa prezentuje. Moj nazor je, zakazat RTmu pristup na tento portal na urcity cas, mozno by to pomohlo.
Konecne sa nasla TEMA kde som ani len nepredpokladal, ze napise, a uz vobec nie ze ako - myslim od 2 prispevku.
Vraj sa chova nomalne inac ako sa tu virtualne prezentuje. Kto vie?

RT prosim prestan si spajat svoje meno s nazvom EHEIM. Ved ho "len" predavas. A preto pis len k veci, nie s druhotnym umyslom. Neskrasluj si svet na ukor inich ... a uvidis budes stastneisi. Kasli na EHEIM, iba ho predavaj, kasli na hadky a zacni pisat normalne, kasli na to ze vsade chodis v teplakoch. Pochop ze 75% hadok je tu len a len kvoli tebe. Mozes to zmenit. STACI KED BUDES PISAT LEN K VECI a nemysliet na zaciatku prispevku na to :"vsimne si niekto moj podpis" sak som si ho dal dost farebne.
SORAC za tak dlhy prispevok, ale nemusite ho citat.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod milop » 20 Júl 2007 09:46 am

after napísal:
...............
možno niečo také ako:
...prečo je lepšie svietiť žiarivkami než žiarovkami...
...prečo použiť elektronické predradníky namiesto tlmivky...
...prečo použiť lepené akvárium a nie rámové... :)
...prečo zakladať akva so substrátom supervinyldecištrk a nie s riečnym štrkom...
...prečo filter Fluval xxx a nie molitan poháňaný vzduchom...
...prečo lejem do akva každý týždeň deci sajrajtu - pardóóón, životne dôležitých a nepostrádateľných prísad...
.................. .

after : ale o tomto to forum je, a všetko to tu je minimálne 3-4 krát povedané :!:
rešerš si musíš urobiť sam
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod after » 20 Júl 2007 14:38 pm

milop napísal:after : ale o tomto to forum je, a všetko to tu je minimálne 3-4 krát povedané :!:
rešerš si musíš urobiť sam


To robíš schválne, že?

To som uviedol príklady, kam by možno skôr mala táto diskusia smerovať, ak si si nevšimol. Nepýtal sa na to oxygen, ani nikto iný...

Keby bol kyslík hneď na začiatku povedal o čo mu konkrétne ide, tak by bol zaslúžene odkázaný na vyhľadávanie, maximálne by tu padli jeden - dva vyčerpávajúce príspevky a nerozvinula by sa tu, napriek určitým "odbočeniam", určite zaujímavá a podnetná debata.
after
 
Príspevky: 34
Založený: 16 Apr 2007 13:00 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Júl 2007 14:57 pm

oxygen napísal:Možno obšírna otázka, možno pre niekoho nezaujímavá ale skúsme. Rád by som vedel aký máte názor na novú technológiu medzi akvaristami? Všade čítame o osmózach, takých a onakých filtroch atď. čo sa tak zamyslieť že aj pred 15 a 20 rokmi tu boli akvaristi čo chovali terčovce a iné náročné rybky. Čo tak skúsiť staršiu technológiu oživiť a skúsiť preniesť do nových podmienok?
- ale ved to bolo v minulom storoci :D . Ja by som s tymi akvaristami z minuleho storocia menil iba cenu elektriky, vody, benzinu, najomneho. Okrem tychto veci nic , este raz nic ine.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod lianadrink » 20 Júl 2007 15:41 pm

TO vyslúžil 2: :lol: :lol: :lol:
Pravdu máš. :D
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod barky » 20 Júl 2007 15:59 pm

Hm, zamyslal som sa dlho nad uvodnou otazkou a pravdu povediac osobne ma pocit ze stare, povodne technologie, postupy, praktiky v akvaristike sa v podstate stale pouzivaju - akurat ze mozno v niektorych pripadoch v trosku obmenenej podobe.
Tento moj pocit je mozno zapricineny tym, ze si az tak nepamatam tie uplne najstarsie praktiky a technologie.

Osobne nejake vydobytky technologie nepouzivam - v chovni takmer nesvietim a vodu filtrujem cez molitan... Alebo jedno akvarium co mam este u rodicov - ked som este s nimi byval staral som sa onho pravidelne, menil vodu a robil vsetku potrebnu udrzbu - ako som sa odstahoval - starostlivost som robil pomenej az ju nerobim vobec. Akvarium s hrubym objemom 60 litrov funguje uz dva roky bez menenia vody, taky isty cas ide uz aj bez filtracie, kedze vnutorny filter sa pokazil a posledny polrok ide aj bez svetla, kedze sa vypalila ziarivka - a co na to akvarium - vyzera rovnako pekne ako predtym, rastliny - tri druhy rodu
Cryptocoryne a Anubias nana bujne rastu, ryby - gupky, bojovnice, sladkovodne krevetky a kardinalky si ziju rovnako spokojne....

Volakedy bolo uplne bezne pri zakladani akvaria pouzivala ako najspodnejsia vrstva substratu zahradnicka zemina, humus, il a podobne. Dnes sa pri podobnej predstave vela ludi chyta za hlavu ale niektory rastlinkari a skuseni akvaristi tak robia doteraz a rastliny maju nadherne...

Niektori ludia hnoja specialnymi hnojivami, oxidom uhlicitym a rastliny im nejdu, inym staci krdlik zivorodiek, par klincov do dna a rastliny priam bujneju...

Niektori ludia maju o svojich rybach nastudovane od A po Z, pripravuju im tie najlepsie podmienky, upravuju Ph, tvrdost, kupuju tie najdrahsie krmiva ale ryby im nerastu, nemnozia sa a hynu. Iny zas casto nevedia ani latinske meno ryb a staraju sa o ne podla svojej intuicie, chodia na zive krmivo a ryby maju nadherne a rozmnozia casto uplne specialitky....

Myslim, ze kazdy si musi vybrat tu svoju cestu, ktora mu je najsympatickejsia, ktora mu vyhovuje a tou ist. Niekto je zasadne pre stare technologie, niekto pre uplne novinky a nikto preferuje zlatu strednu cestu. K urcitemu cielu sa da dostat roznymi cestami a to je aj na akvaristike to najkrajsie, ze tu v podstate ziadne navody neexistuju, a my vsetci mozme diskutovat o tych nasich sposoboch, navzajom si radit a niekedy sa aj hadat o tom co je podla nas lepsie.

Takze na zaver, nekazme si jeden druhemu radost z naseho krasneho konicka, neurazajme sa a snazme sa byt navzajom priatelsky.

S heslami Zi a nechaj zit a Nech nam to plava vsetkym prajem pekny vikend :-)
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Rori » 20 Júl 2007 16:07 pm

barky napísal:Hm, zamyslal som sa dlho nad uvodnou otazkou a pravdu povediac osobne ma pocit ze stare, povodne technologie, postupy, praktiky v akvaristike sa v podstate stale pouzivaju - akurat ze mozno v niektorych pripadoch v trosku obmenenej podobe.
Tento moj pocit je mozno zapricineny tym, ze si az tak nepamatam tie uplne najstarsie praktiky a technologie.

Osobne nejake vydobytky technologie nepouzivam - v chovni takmer nesvietim a vodu filtrujem cez molitan... Alebo jedno akvarium co mam este u rodicov - ked som este s nimi byval staral som sa onho pravidelne, menil vodu a robil vsetku potrebnu udrzbu - ako som sa odstahoval - starostlivost som robil pomenej az ju nerobim vobec. Akvarium s hrubym objemom 60 litrov funguje uz dva roky bez menenia vody, taky isty cas ide uz aj bez filtracie, kedze vnutorny filter sa pokazil a posledny polrok ide aj bez svetla, kedze sa vypalila ziarivka - a co na to akvarium - vyzera rovnako pekne ako predtym, rastliny - tri druhy rodu
Cryptocoryne a Anubias nana bujne rastu, ryby - gupky, bojovnice, sladkovodne krevetky a kardinalky si ziju rovnako spokojne....

Volakedy bolo uplne bezne pri zakladani akvaria pouzivala ako najspodnejsia vrstva substratu zahradnicka zemina, humus, il a podobne. Dnes sa pri podobnej predstave vela ludi chyta za hlavu ale niektory rastlinkari a skuseni akvaristi tak robia doteraz a rastliny maju nadherne...

Niektori ludia hnoja specialnymi hnojivami, oxidom uhlicitym a rastliny im nejdu, inym staci krdlik zivorodiek, par klincov do dna a rastliny priam bujneju...

Niektori ludia maju o svojich rybach nastudovane od A po Z, pripravuju im tie najlepsie podmienky, upravuju Ph, tvrdost, kupuju tie najdrahsie krmiva ale ryby im nerastu, nemnozia sa a hynu. Iny zas casto nevedia ani latinske meno ryb a staraju sa o ne podla svojej intuicie, chodia na zive krmivo a ryby maju nadherne a rozmnozia casto uplne specialitky....

Myslim, ze kazdy si musi vybrat tu svoju cestu, ktora mu je najsympatickejsia, ktora mu vyhovuje a tou ist. Niekto je zasadne pre stare technologie, niekto pre uplne novinky a nikto preferuje zlatu strednu cestu. K urcitemu cielu sa da dostat roznymi cestami a to je aj na akvaristike to najkrajsie, ze tu v podstate ziadne navody neexistuju, a my vsetci mozme diskutovat o tych nasich sposoboch, navzajom si radit a niekedy sa aj hadat o tom co je podla nas lepsie.

Takze na zaver, nekazme si jeden druhemu radost z naseho krasneho konicka, neurazajme sa a snazme sa byt navzajom priatelsky.

S heslami Zi a nechaj zit a Nech nam to plava vsetkym prajem pekny vikend :-)


Necital som vsetky prispevky, ale sa mi zda ze mozem povedat ze konecne jeden rozumny prispevok k teme :)
Obrázok používateľa
Rori
 
Príspevky: 427
Obrázky: 14
Založený: 07 Jan 2004 21:39 pm
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Júl 2007 16:29 pm

Takze, v tomto mam prsty ja: Ja nemam vobec nic proti akvaristom a akvariam bez techniky. Zato ja som si musel vypocut, aky som ja "inzinier" a nie akvarista, lebo ma bavi technika okolo akvaria.
Vypada to tak, ze ako som skoncil s moderovanim tohoto fora v zaujme pravych nefalsovanych najlepsich akvaristov, ktori sa narozdiel odomna do toho rozumeju, skoncim aj s prispievanim na akva.sk To boli vety, ktore ma donutily napisat tieto slova . Nepacilo sa mi totiz ako vystupuje tento pan. Uviedol som mu jeden z prikladov, kde on postup ktory som odporucal tusim v teme zakal vody. nazval hura akcia. V tej teme som to nekomentoval. Ja si nedovolujem niekoho odporucanie kritizovat. Ak pisem prispevky, tak sa snazim formou odpovede kde uvediem ze aj takato moznost existuje. Ak by som pokracoval v konfrontacnom style tohto pana , potom by moja odpoved v tej teme vyzerala asi nasledovne. :Tento pan, ti v na tvoju otazku v teme Biely zakal odpovedal asi tak ako keby ti zubar odporucil lahnut si hlavou na opacny koniec postele. A mohol by som si dovolit takuto odpoved, nakolko keby som sa riadil odpovedou ,ktoru on poskytol, tak na tu robotu co robim v chovni, by den musel mat nie 24 hodin ale aspon 57 hodin . Samozrejme, to by k nicomu neviedlo. To bol jeden priklad, ktory som mu uviedol. A nie v zlom. Na zaklade jeho prispevkou , som ho neverejne tituloval usmevne inzinierom. Tak ze pan Majko, kto tu bol ukrivdeny. My dvaja, cize ty a ja nie. Boli a su to ti navstevnici Akvy, ktorym budu tvoje prispevky chybat. Nemusis mat obavy, cital som ich aj ja.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Júl 2007 16:42 pm

Osobne nejake vydobytky technologie nepouzivam - napisal Barky. Brano, ale do filtracnych a osvetlovacich telies, keby si ich realne kupoval vsetky nove, by si investoval poriadne desattisice. :angel:To len tak teoreticky, keby sme mali / hocikdo z nas/ tie desattisice le na jedno aq, tak si kupime tu najmodernejsiu techniku. Ja osobne urcite. Lenze ako napr ty mas velke mnozstvo aq, ku kazdemu aq je nerealne kupovat najnovsiu techniku.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod barky » 20 Júl 2007 17:12 pm

No ja by som si tu najmodernejsiu techniku nekupil :-) Ja som s tym co mam spokojny a nic viac nepotrebujem... Najmodernejsia technika mi pripada casto prilis zlozita a ked si niekedy predstavim co by som robil, keby sa na tom nieco pokazilo, tak ma az hlavybol chyta :-)

Na mojich filtroch sa v podstate nema co pokazit, akurat zdroj vzduchu - ale to sa da vyriesit drzanim rezervneho...
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 20 Júl 2007 18:15 pm

Mozme teda aj takto. Priklad. Mas vzduchovaci kompresor. Dosluzi. Mas moznost kupit si rovnaky, alebo nieco nove ktore je tichsie, s polovicnou spotrebou, , lacnejsie. To bol len priklad. Hoci u mna to bola realita.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod xDodox » 20 Júl 2007 21:43 pm

2barky: Tvoj "obsiahly" príspevok bol SUPER, to je asi to čo chcel autor tejto témy "počuť" (či vlastne čítať).
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod slade14 » 20 Júl 2007 22:30 pm

Pridam jeden v minulosti dost znamy figel na doplnanie Fe do vody. zelezo pridame do vody tak ,ze do filtracnych nadob vo filtry dame klince,ktore zacnu vplyvom vody korozovat a ,ktorych pocet mozno regulovat a tym dosiahneme aj viac ci menej rozpusteneho Fe vo vode teda mnozstvo FE regulujem mnozstvom hrdzavych klincov a mam to prakticky zadarmo a bez chemie ,ktoru treba v cacovych usekov opet pridavat.
je to lahky a vyvoditelny postup ,ale v akvaristiskych literaturach sa voli radcej modernejsi sposob a tak na taketo vypomôcky postupne zabudame co je podla mna velka skoda a tak mozno aj toto myslel oxygen v nazve temy-Čo tak krok späť a pri tom vpred? . napriklad v literature o zahradnych jazierkach povecsine pisu kolko techniky a cojaviem akych blbosti musime mat aby nam to fungovalo napriklad ,ze pre provoz jazierka potrebujeme UVlampu ,ked vieme ze sa to da zariadit aj inac a za lacnejsi peniaz(UVcko zabija vsetko zive co jej pride do cesty ci uz microorganizmy robia dobre v akva a ci zle ). napriklad nase sladkovodne meduzy ktore maju okolo1-2cm mozme na urcitu dobu pouzit aj na rozne problemy takze myslim ,ze je to super tema o ktorom sa da dobre zamyslat a dyskutovat. ja sam sa teraz s nimy tak trosku hram .
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod oxygen » 20 Júl 2007 22:54 pm

Chalani nehádajte sa. Asi takto. je super ako sa tu píše že ti odíde filter a ty si kúpiš tichší, lepší a tak. Mne ide o to že si kúpim(neviem to presne pomenovať) prietokový zmäkčovač vody kde pustíš vodu na plné pecky a 30% ide do akvárka a zbytok do odpadu. možno mám zlé informácie ale ak je to tak nieje to zbytočné mrhanie vodou ktorá je aj tak stále vzácnejšia? áno je to super účinné ale nedá sa to jednoduchšie a lacnejšie? a čo sa týka týchto hádok. chcel by som ale to sa asi nedá aby sa aspoň časť ľudí čo sú tu zamyslela a skúsila tu z toho spraviť jednu veľkú rodinu akvaristov čo sa neháda ale si pomáha. ja mám to ty to a ja viem to a ty to tak prečo si nepomôcť.
a sano možno som to po...... ale ja viem o čo mi ide len to asi neviem presne pomenovať. myslím že teraz som sa už aspoň troška pohol. ak nie škoda. ale mne to tu dáva veľa. a čo sa týka že som chcel zdupkať? zľakol som sa len jednej veci. že opäť tu bude téma a znovu odomňa kde budú hádky. ale chápem že je to aj o tom. ale niekedy je to až nechutné. NEODSUDZUJEM VŠETKÝCH!!!!!!!!!!!!!! je tu veľa ľudí čo by som rád stretol osobne. tak a za čo to dostanem teraz???? ste super
oxygen
 
Príspevky: 37
Založený: 12 Máj 2007 15:02 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod jan toman » 20 Júl 2007 23:28 pm

oxygen napísal:Chalani nehádajte sa. Asi takto. je super ako sa tu píše že ti odíde filter a ty si kúpiš tichší, lepší a tak. Mne ide o to že si kúpim(neviem to presne pomenovať) prietokový zmäkčovač vody kde pustíš vodu na plné pecky a 30% ide do akvárka a zbytok do odpadu. možno mám zlé informácie ale ak je to tak nieje to zbytočné mrhanie vodou ktorá je aj tak stále vzácnejšia? áno je to super účinné ale nedá sa to jednoduchšie a lacnejšie? a čo sa týka týchto hádok. chcel by som ale to sa asi nedá aby sa aspoň časť ľudí čo sú tu zamyslela a skúsila tu z toho spraviť jednu veľkú rodinu akvaristov čo sa neháda ale si pomáha. ja mám to ty to a ja viem to a ty to tak prečo si nepomôcť.
a sano možno som to po...... ale ja viem o čo mi ide len to asi neviem presne pomenovať. myslím že teraz som sa už aspoň troška pohol. ak nie škoda. ale mne to tu dáva veľa. a čo sa týka že som chcel zdupkať? zľakol som sa len jednej veci. že opäť tu bude téma a znovu odomňa kde budú hádky. ale chápem že je to aj o tom. ale niekedy je to až nechutné. NEODSUDZUJEM VŠETKÝCH!!!!!!!!!!!!!! je tu veľa ľudí čo by som rád stretol osobne. tak a za čo to dostanem teraz???? ste super



Ahoj ,,Oxygen,,
Já budem pokial mozno strucny a urcite protivny.
Akvaristike sa venujem v plnej skromnosti nieco cez 40 rokov a stale si hovorim,ze este to neni ono.
Neraz prekvapene,, zíram,, na monitor,ked citam rozne rady od niektorich akvaristoch-teoretikoch.
A potom idem medzi staru literaturu,lebo sa mi zda,ze uz som o tom niekde cital.
A tak to chodi dookola
Ale budem strucny,aby som nedopadol ako RT, ktori neni ani moj kamarat,ani moj pribuzny, jednoducho,zvolil si velmi zaujimavu temu.
Neviem ktori z pritomnych akvaristov moze smelo povedat,ze jeho akvarium moze v pohode ist aj tyzden bez elektriny.
Bez toho,aby sa mu ryby uvarili,udusili,alebo zamrzli.

Urcite su aj taky,no takych nas je malo.Dnes vlastne ani neni dolezity obsah nadrze,ovela viac sa zaklada na tom, ze pomocou akej najmodernejsej a najprestiznejsej technike sa nam dari ten zivot v akvarie udrzat.
Cim viac km roznych kablov,stovky metrov roznych hadic,kg medenych cievok,kw kompresory,ozon,UV, atd. tym vacsi akvarista.
Barky ma pravdu v svojom prispevku a plne s nim suhlasim.
Dnes je zivot v akvariume udrziavany pomocou najmodernejsej techniky a pritom sa zabuda na poslanie akvaria.Cim vernejsie napodobnit kusok prirody.
Ine je samozrejme morske akva,ale tu je tema o sladkovodnom.
Takze cim viac umeleho hnojiva,cim viac CO,cim modernejsie kompresory.10-20 stupnove filtre,UV cka,tym krajsia nadrz.
Ale iba dotial,pokial sa nestane to,ako som na zaciatku uviedol,prerusi sa na par dni elektrina.
A z mnohych tak krasnych nadrzi zostane obycajna.. no nechcem byt vestcom.Ved este predsa existuju rozne zalozne zdroje za niekolko tisic korun,rozne tabletky,agregaty,ved technika kraca vpred....Coskoro mozna budu vzduchove kompresory pohanane atomovou energiou... a filtre budu plnene lavou z Marsu..Ved co akvarista neozelie pre svojich milacikov..
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Zemepán » 20 Júl 2007 23:52 pm

Čo sa týka porovnania staré vs. nové techniky, tak do toho moc nemôžem moc povedať, lebo nemám tak dlhodobé skúsenosti. Tak trochu som sa zamýšľal nad tým, že prečo sa nám výrobcovia a predajcovia snažia vnútiť stále niečo nové ( nehovorím, že nie aj lepšie ) pričom to staré je postačujúce a na otázku čo by sa stalo keby... nám odpovedajú, že bez toho a toho zariadenia, chémie, substrátu a čo ja viem čoho požadovaného efektu nedosiahneme, keď to vôbec nemusí byť pravda? Nie je to tak trochu masírovanie mozgov neskúsených a možno aj skúsených akvaristov formou odbornej literatúry, reklamy a čo ja viem čoho? Práve pre tieto otázky som nazrel do tejto témy a našiel som tu prevažne vzájomné osočovanie a nie názory ktoré by nám začínajúcim mohli pomôcť. Tak čakám nejaké rady, návody a porovnania. Ďakujem. :(
Obrázok používateľa
Zemepán
 
Príspevky: 73
Obrázky: 8
Založený: 12 Aug 2006 10:09 am
Bydlisko: Nitra

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 3 hostí.