Čo tak krok späť a pri tom vpred?



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod slade14 » 21 Júl 2007 08:59 am

oxygen napisal:
Mne ide o to že si kúpim(neviem to presne pomenovať) prietokový zmäkčovač vody kde pustíš vodu na plné pecky a 30% ide do akvárka a zbytok do odpadu. možno mám zlé informácie ale ak je to tak nieje to zbytočné mrhanie vodou ktorá je aj tak stále vzácnejšia? áno je to super účinné ale nedá sa to jednoduchšie a lacnejšie?
no to je fakt RO ,ale odpadovu vodu z osmozy mozes tiez mudro vyuzit . napriklad nejakym zasobnikom na vodu-mozes pouzit aj stary a ocistenyh boiler ... Alebo to spravys tak ze hadicku odpadovej vody das do zachoda a vypnes v nom vodu a po kazdom splachnuti si zapnes RO a vypnes ho vdedy ked je zachod naplneny a vlastne splachujes vodou z osmozy takze si neni stratovy ,ale musel by si sa zmierit s tym ,ze by si v jeden den mal po celom byte hadicky a bandasky.
Obrázok používateľa
slade14
 
Príspevky: 261
Obrázky: 28
Založený: 13 Jún 2006 16:13 pm
Bydlisko: Bratislava 2

Reklama

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 21 Júl 2007 12:12 pm

Ahojte,
staré postupy nútili akvaristov aby svojim uvažovaním a na základe pozorovania dosiahli to, čo dnes sa dosahuje modernou akva technikou. Domnievam sa, že napriek tomu ide v oboch prípadoch o rovnocenný prístup ku akvaristike, len ak si voči prírode s holými rukami, tak musíš tej nádržke a pochodom v nej sa snažiť trochu viac rozumieť.
Čo je cieľom akvaristiky na to si musí odpovedať každý sám. Niekto rybky chová a rastlinky pestuje aby mal pekné akvárium. Iný sa zase snaží o rozmnožovanie čoraz náročnejších druhov rýb aj rastlín. Niekto sa akvaristikou živý, alebo si ňou privyrába. To je už sekundárne.
To podstatné je prístup ku tej trochu živej prírody čo máme doma. Z diskusie už poznať, kto svoje tvorčeky má rád. Ten kto má rád prírodu, má rád aj ľudí. A ten nebude hrubo napádať ostatných, lebo sú menej skúsení, sú menej obratní vo vyjadrovaní, ´majú malé akváriá, nemajú dostatočnú teoretickú prípravu, nekupujú ním odporúčanú technológiu....... Skrátka, kto má rád prírodu spravidla nie je konfliktný a už určite kvôli akváriu nebude znevažovaž druhého akvaristu. Akvarista zahŕňa do svojej priazne nielen svojich vodných miláčikov, ale si vie vybudovať aj vzťah ku ľuďom s rovnakým koníčkom.

Je sila pozitívnej osobnosti a rovnako je aj sila negatívnej osobnosti. Len mi je trochu ľúto, že tí pozitívni sa dajú pričasto znechutiť tými negatívnymi, naplnenými agresiou. Dúfam, že len dočasnou.
Ale keď toto budú robiť ( ustupovať) všetci, ktorí pomáhali budovať toto fórum, čo z neho zostane? Budovať je ťažšie, ako rúcať. A preto si myslím, že majko a ostatní vytrvajte.
Prajem príjemný boj s horúčavou a so sebou samým. Vraj najťažšie boje musíme vybojovať sami so sebou. Tak keď sme sa na to dali tak bojujme.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 21 Júl 2007 18:03 pm

Citam tu prianie prijemnehoho boja s horucavou a so sebou samym. Citam tu ze Majko a ostatni maju vytrvat, pretoze sa dal on pozitivna osobnost sa dal znechutit negativnou osobnostou-mnou, mojou osobnostou naplnenou agresiou. Z ostatneho vyplyva ze hrubo napadam ostatnych, som velmi obratny vo vyjadrovani,,mam velke akvaria,Nutim kupovat mnou odporucanu teoriu. Som konfliktny, kvoli akvariu znevazujem druheho akvaristu. Vraj najtazsie boje musime bojovat sami so sebou, ked toto citam caka ma strasne vela roboty. Pomoze mi niekto , v tomto mojom boji proti mne samemu? Alebo mam bojovat sam? Ublizil som Majkovi. Ale uz som tusim zacal, zacal som lutovat Majka. A teraz bez ironie , takych ludi, co vytvoria daku dobru vec si vazim. Ak Majko sa podielal na vybudovani tohto fora, fora ktore si velmi vazim , a ktore propagujem aj v zahranici, potom moja ucta. Dalej nebudem pisat, pretoze neviem ako sa pise vykricnik/ viem ako sa pise otaznik/. Manzelka umyva, dcery, aj vnuk su vzahranici, syn sa isiel kupat,takze mi nema kto poradit ako s tym vykricnikom. Takze idem bojovat so sebou aj bez vykricniku. So sklonenou hlavou odchadzam , kto chce citat moj pozdrav, tak ahoj.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 21 Júl 2007 19:30 pm

AHOJ Vyslužil,
nerozumel som tvojmu poslednému príspevku. Zobral si na seba niečo čo vôbec ale vôbec nebolo myslené o tebe. Práve naopak, osobne si ťa vážim ako chovateľa,ktorý ako jeden z mála sa dopracoval ku novým formám, alebo varietám živorodiek. Prepáč, ak som neodborne použil nejaké termíny.
Podľa mňa si nikdy nebol agresívny, nikdy si nikoho nepresviedčal o nutnosti niečo kúpiť, a vôbec si nie som istý či máš nejaký obchodík.
Takže tvoja reakcia nebola adekvátna. Myslel som že sa tam skôr objaví istý pán, ktorý často poburuje toto fórum, ale ktorý sa snaží podľa mňa o nápravu. Žiaľ, zatiaľ mu to nejde.
Takže maj sa. Toto skutočne nebolo o tebe.
Pozdravuje ťa jeden z obdivovateľov tvojej práce.
P.s.: páčia sa mi tvoje mečúne s bielym okrajom chvostovej plutvy. Tuším ich prezentoval na tomto fóre skala.
ešte raz maj sa
sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Dúfam, že to všetko sa mi iba sníva ....

Odoslaťod xDodox » 21 Júl 2007 20:49 pm

Dopredu sa ospravedlňujem, že som "odbočil" od témy:
Teraz fakt tomuto tu už nerozumiem. Majko sa rozhodol skončiť (dúfam, že ho to prejde a je to iba dočasné). Teraz čítam, že i Vyslúžil chce "seknúť" s Akvou? To snáď nie. Možno som dostal úpal a neviem čítať (alebo sa mi to dáko pletie) :o .
Chovajme sa k sebe trošku ohľaduplnejšie, nehľadajme na druhých chyby, snažme sa viac tolerovať. Radšej narátajme do 10 a až potom konajme (píšme) keď nám "niečo/niekto" vadí. Nenechajme aby na "šarvátky" doplatil tento portál, bola by to veľká škoda.
PROSÍM
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Júl 2007 03:49 am

majko napísal:
oxygen napísal:neviem prečo ale s týmto forom a s každou témou tu končím. nech položím akú koľvek otázku 1. sa hneď ozvú ľudia čo to berú ako útok a podobne. však majo.
Vobec som to nebral ako utok, to si len zle vysvetlil. Napisal som svoj nazor bez toho aby so niekoho osocil, alebo zosmiesnoval. Nebolo to ziadne sfuknutie. Ja nemam vobec nic proti akvaristom a akvariam bez techniky. Zato ja som si musel vypocut, aky som ja "inzinier" a nie akvarista, lebo ma bavi technika okolo akvaria.
Vypada to tak, ze ako som skoncil s moderovanim tohoto fora v zaujme pravych nefalsovanych najlepsich akvaristov, ktori sa narozdiel odomna do toho rozumeju, skoncim aj s prispievanim na akva.sk (tak ako Roman) v zaujme zaciatocnikov, aby sa necitili byt napadni. Kto bude chciet pomoct vie ako ma kontaktovat, ostatnim uvolnim priestor na politicky korektne debaty.
- Tu je cely koren urazu,ja som totiz ten, ktory neverejne Majkovi vytkol ze je ....... inzinier,ze urcitej veci nerozumie. On tu ako maly chlapec verejne vyplakava ze to vypada tak ze skonci aj s prispievanim na akva sk, tak ako skoncil s moderovanim. Skoda. Ja osobne som jeho prispevky cital. Dokonca som aj skrz neho zalozil temu ktora zacina-Zaslal: 23 Júl 2006 15:53 pm Predmet: poslednych 10 rokov


--------------------------------------------------------------------------------

12 jula Majko napisal:to by ma zaujimalo co noveho /prevratneho sa v aq technike objavilo za poslednych 10 rokov.? Cize som mal zaujem o jeho odpovede, a aj mam.Lenze stalo sa ze som mu neverejne par veci v poslednej dobe vytkol, a on verejne pre to zutekal. Este raz skoda. Ja urcite nekoncim. Teraz , ked mam moznost, tak aj viac prispievam. Deti sa totiz neucia do skoly, tak mam volny pristup na forum. Ake take aktivity mam v Klube akva. Lucim sa tym co sa mi pacilo, od lianydrink Hlaaaaavne že je pohodaaaaa...
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 22 Júl 2007 11:30 am

Nakoľko mi ušli niektoré veci, tak sa ospravedlňujem vyslužilovi2. Môj článok ale skutočne nebol namierený proti vyslúžilovi2, ktorého si vážim pre výsledky, ktoré dosiahol. Nečítam fórum natoľko podrobne, aby som postrehol, že majko odišiel kvôli vyslúžilovi2.

Majme od veci trochu nadhľad. Veď keď nejde o život tak ide o ho....
Správajme sa na fóre tak, aby nás akvaristika spájala, nie rozdeľovala.
majte sa.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod oxygen » 22 Júl 2007 13:16 pm

Ahojte.
Viete čo je zaujímavé na tomto fóre a to vo všetkých témach. Večne sa po čase odbočí od témy a začne sa tu akási malá vojna medzi určitými akvaristami. Jeden sa ľutuje, druhý sa ospravedlňuje, tretí je tak zaslepený, že nevníma nič a len si tu pretláča svoje. Ďakujem ale o toto mi vôbec nešlo. tak bojujte 'dalej a kašlite na to, čo som tu písal o veľkej rodine akvaristov. Vôbec sa nelutujem. Lutujem tých čo majú ozajstný záujem makať a seriozne sem prispievť a pomáhať iným. Chvála Bohu sú tu aj takí. Na hádky a osobné vybavovanie sporov si nájdite inú stránku. Neberte to všetci osobne. A vlastne je mi to jedno. Normálni a seriozni pochopia. Ten zbytok si aj v tomto čo teraz číta nájde dôvod na výčitky ak nie priamo na hádku. Majte sa!
oxygen
 
Príspevky: 37
Založený: 12 Máj 2007 15:02 pm
Bydlisko: Košice

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Júl 2007 14:30 pm

Oxigen poucujes.Moze byt. pises- Jeden sa ľutuje, druhý sa ospravedlňuje, tretí je tak zaslepený, že nevníma nič a len si tu pretláča svoje. Ďakujem ale o toto mi vôbec nešlo. tak bojujte 'dalej a kašlite na to, čo som tu písal o veľkej rodine akvaristov. Vôbec sa nelutujem. Lutujem tých čo majú ozajstný záujem makať a seriozne sem prispievť a pomáhať iným. Potom ja stiham uplne vsetko. 3 prispevky na zakazane rybicky, na tieto dalsie temy 7 prispevkov-.Rozmnozovanie prisavnikov, Ancistrus
[ Choď na stránku: 1 ... 8, 9, 10 ] skulo 233 35575 22 Júl 2007 03:39 am
vysluzil2
Akvarijné ryby 45 litrove akva
Shamway 14 423 22 Júl 2007 03:11 am
vysluzil2
Akvarijné ryby Pekné a farebné rybky
Kornel 13 794 21 Júl 2007 06:18 am
vysluzil2
Akvarijné ryby Odchov guppy, black molly a pod. druhov . Vsetko od 20. tohto mesiaca. S kusme vymysliet daky recept, aby vsetci citali prispevky pozitivne. Kazdy jeden pripevok sa da pochopit mnohorako. A v tychto2 vetach som uz aj ja poucoval, ako sa mame spravat. Ved vy uz mate obciansky prekuaz, tak by som si nemal dovolovat taketo veci. A paci sami od Liany drink -Hlaaaaavne že je pohodaaaaa.... Okrem prispievania sem malujem 3 miestnosti v byte, samozrejme aj plno dalsich veci . Vsetko sa da s usmevom .Ahojte.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 22 Júl 2007 14:48 pm

Oxyge prepac, ze som ti napisl nespravne Nick. Uz sa to nedalo opravit.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod joko » 22 Júl 2007 22:25 pm

oxygen napísal:Viete čo je zaujímavé na tomto fóre a to vo všetkých témach. Večne sa po čase odbočí od témy a začne sa tu akási malá vojna medzi určitými akvaristami.
Myslim ze to je prirodzene :-) neber to tragicky. Odbocenie je normal, kazdy ma iny myslienkovy pochod a ked ho nieco napadne v asociacii s predchadzajucim prispekom tak to napiseto, opyta sa a je to mimo - nout of topic. :-)
To ze to tu niekedy vrie v diskusiach, je tiez zatial v norme podla mna. Proste nevidis tu mimiku, nepocujes intonanciu a pod. Takze ked Ti teraz napisem Ty vole! Nevies ci som to pouzil len ako bodku za vetou, ako kazdy prazak, alebo ti nadavam a pod ...
Preto v kazdom fore je clovek velmi ovplivneny svojou vlastnou momentalnou naladou ako vnima urcite slova v danej chvily. A preto ak mas zlu naladi tak "ty vole" pochopis inak ako ked ju mas dobru.
TYM CHCEM POVEDAT - napisat, ze stale sme jedna rodina, ak my chceme :-)
Nie vsetci akvaristi su jedna rodina, to proste neide. Nesmies byt nerealny. Aj ked na druhej strane sme po Adamovy a Eve vsetci brat a sestra, a kto tomu nevery, prinajmensom by sme sa tak mali spravat :-)

Aj ked by to bolo krasne.
Obrázok používateľa
joko
 
Príspevky: 1016
Obrázky: 63
Založený: 07 Mar 2003 21:13 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 23 Júl 2007 01:26 am

Vecer som si dal tu namahu a precital vsetky prispevky v tejto teme :D . Len som sa usmieval. Predstavoval som si vas ,ako pisete, ako zerete svoje odpovede. Dobra zabava. Pytal som sa cloveka zo zdravotnictva, co je dobre ak je clovek v takom rozpolozeni. napeti. Povedal ze obliat kyblom vody. Clovek sa vtedy zasekne, nervy dostanu sok, ukludni sa . Liecba sokom. Premyslal som , o tom ,kto ma najmenej zatazene odpovede. Napadlo ma par ludi ako Milop, Peter-Trnava, Nanuska. skala. Oni by s tou vodou asi dosli do styku velmi malo. Co je hlavne, tak to je to, ze vas mam vsetkych velmi rad. Nech ste ,aki ste. Nemusite sa menit. Za to ze ste akvaristi, a pritrafi sa vam ze nieco vyvediete, mate u mna minimalne na 3 roky odpustene dopredu.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod skala » 24 Júl 2007 19:55 pm

oxygen, tvoja otazka je dost zle a myslim, ze aj nevhodne polozena. preto asi na teba na zaciatku "vyleteli".

ale chapem, co sa chces spytat. zaznelo to aj v zopar prispevkoch. je to ako dnes z vymakanymi autami. je vycackane kadejakou vybavou, ale ked sa nieco pokazi, ide sa do servisu. obcas ked pocuvam "verejnost", ktora mi rozprava o "akvaristike", tak prepraciam ocami. Pocuvam, co je treba robit, aby to fungovalo. aj dnes - vraj v akvariu nemaju byt svele kamienky, lebo, potom ryby ochoreju. Des. Povrchnost. Takmer ziadna snaha rozumiet veciam podla mna prirodzenym tam nie je. ja sa drzim tohto: bojim sa toho, co nepoznam.

mal som a mozno aj mam teraz obdobie, kedy ma ryby az tak velmi nebavia. mal som aj dovolenku, teplo ma nici. tak sa snazim ryby "obriadit" tak, aby som mal co najmenej prace. a som uspesny. ked som mal dovolenku, a bol som daleko od ryb, stale som pocuval, ze mam uz ist za rybami, lebo pokapu. Nuz, div, ze mi nepodakovali, ze ma nevideli ;-)

Ja som skor zastancom tlacenej literatury starsej. Najma preto, ze v krasnych obrazkovych knihach, sa skor dozviem, ze ako to funguje, ale uz nie preco. Aj to mam stastie, ak je to nieco nie strucne.

poznam isteho akvaristu, nechcem menovat, ktoreho skoro vobec nezaujima PRECO. ale na druhej strane, ked sa pozrie do nadrze, tak vidi, ci nieco treba spravit, alebo nie.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod badox » 25 Júl 2007 09:34 am

chcela som napísať oxygenovi, ako sa tá jeho téma nakoniec chytila, ale pozerám, že už je to o niečom inom :(
škoda, keď tu zabŕdne niekto nový neviem, ako bude vnímať takéto plačlivé príspevky "o akvaristike"
Vyslužil má pravdu, chce to kýbel vody a riadne studenej. Snáď pomôže toto ochladenie - urobíte krok späť a pritom vpred... ?!?
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod sano » 25 Júl 2007 15:33 pm

Domnievam sa že táto téma by sa mala založiť, pod iným názvom, ako samostatná kapitola na fóre.
Je prirodzeným pokračovaním témy, ktorú začal pochybovaním o pokroku techniky majko.
Dôvod: myslím že klesá úroveň akvaristickej literatúry a tým informácií, ktoré sa dostávajú ku začínajúcim akvaristom. Chýbajú dôkladné základy ako akvárium funguje. Najprv by sa mal začiatočník naučiť vytvárať biologickú rovnováhu, až potom by mal ísť ďalej.
Nosnou témou by mohla byť : vytvorenie a udržanie biologickej rovnováhy.
Možno to nebude najnavštevovanejšia rubrika, ale domnievam sa, že na tak odborne vyspelom fóre ako toto, by takáto kapitola mala byť.
Bol by som rád, keby sa k tomu vyjadrili aj iní skúsení akvaristi.

sano
Obrázok používateľa
sano
 
Príspevky: 196
Založený: 19 Feb 2004 17:15 pm
Bydlisko: Košice,sever

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Zemepán » 25 Júl 2007 18:13 pm

Súhlasím so Sanom. V dnešnej literáture sa dočítame rady ako na to ( založiť akvárium, vysadiť akvárium, aký materiál použiť, aké osvetlenie, aký filter ..... ), ale nikde nieje odpoveď na otázku prečo ( taký filter, také osvetlenie ......). A už vôbec nie príklady ako to bolo kedysi a ako dnes.
Obrázok používateľa
Zemepán
 
Príspevky: 73
Obrázky: 8
Založený: 12 Aug 2006 10:09 am
Bydlisko: Nitra

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 25 Júl 2007 20:40 pm

Skusim zasa nieco na uvodny prispevok, ktory bol vseobecne stylizovany. Jedna sa o kosiky na rastliny. Volakedy sa rastliny predavali volne, teraz vacsinou v kosikoch. Ja som si uz tolkokrat povedal, ze do kosikou uz balit nebudem. Je to totiz riadna drina.Skuste teoreticky. Pripravite si kosiky, nasypete kamene do nich, narezete a nechate nasiaknut vodou sklennu vatu,vytriedite rastliny a napchate ich pod vodou do skennej vaty a vlozite do kosika. Skuste si ku kazdemu ukonu pridat dake sekundy, za kolko by ste to stihly, vynasobte poctom kosikov/ napr 80/. Dostanete cislo ktore vam ukaze,kolko by vam to trvalo. Ked vam prezradim, ze od pestovatelov sa daju zohnat kosiky za 10,12 ,14 sk, uvediem aj absurditu echinodor bleherae za 8 sk. , Este by som musel okolo toho vela pisat, nie je cas. Mozno bude inokedy,zatial by som vyslovil moj nazor na kosicky. Mne sa pacilo predavanie rastliniek v miskach. Tam bolo najlepsie vidiet dolezite veci ako korenovu sustavu, a sviezost rastliny. To sa v kosikoch da skryt. Pred kolkymi rokmi to bolo bez kosikov ? , mne sa zda tak pred 8. Cize , pred 15 urcite bez. To je jeden z prikladov, ako kedysi , ako dnes, Skusme este dodat co nabuduce? Asi uz len hotove zariadene aq ai s rastlinami, vybavou, kde bude treba dopustit len vodu a ryby. Ja si myslim ,ze sa zacne s miniakvariami, uz so dake naznaky okolo toho pocul. Co vy nato?
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod milop » 25 Júl 2007 22:02 pm

Ivanko a ešte o kúsok dalej.
zacinajúci akvarista zmačkne gombik a v 3D sa zobrazí malý Ivan V. , ktorý sa pokloni a spýta:
čim môžem poslužiť vám?
teraz a hneď k vaším službam
všetko o avaristike
firma vyslužil ivan
milop
 
Príspevky: 1017
Obrázky: 84
Založený: 13 Sep 2004 17:20 pm
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod rufus » 26 Júl 2007 00:49 am

Vyslužil2 mna tiež iritujú košíky hlavne zmývanie vaty. Akvaristike sa venujem od svojich ôsmych rokov teraz mam 32 a z novej techniky mám len vnútorný filter aj ten má už aspon 10 rokov a žiarivky tie sú hlavne z ekonomických dôvodov najradšej som mal klasické žiarovky asi maly vhodnejšie svetelné spektrum. Najnovšie používam Co2 tu to voláte burčiak celkom to pomáha. Z hnojív nepoužívam vôbec nič na to sú tam vodné tvory a koreň. Mám suseda ktorý vráža nenormálne peniaze do akva a aj tak sa chodí pozerať na moje. Chlapec nemá trpezlivosť čakať čo sa tam deje a prečo to nefunguje. Nikdy som nepoužil žiaden test len čumím do akva čo sa v nom deje. :)
rufus
 
Príspevky: 66
Obrázky: 21
Založený: 18 Dec 2005 16:59 pm
Bydlisko: Pristahovalec do Ga z Ba

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Júl 2007 00:53 am

sano napísal:Domnievam sa že táto téma by sa mala založiť, pod iným názvom, ako samostatná kapitola na fóre.
Je prirodzeným pokračovaním témy, ktorú začal pochybovaním o pokroku techniky majko.
Dôvod: myslím že klesá úroveň akvaristickej literatúry a tým informácií, ktoré sa dostávajú ku začínajúcim akvaristom. Chýbajú dôkladné základy ako akvárium funguje. Najprv by sa mal začiatočník naučiť vytvárať biologickú rovnováhu, až potom by mal ísť ďalej.
Nosnou témou by mohla byť : vytvorenie a udržanie biologickej rovnováhy.
Možno to nebude najnavštevovanejšia rubrika, ale domnievam sa, že na tak odborne vyspelom fóre ako toto, by takáto kapitola mala byť.
Bol by som rád, keby sa k tomu vyjadrili aj iní skúsení akvaristi.

sano
Alfa a omega celej akvaristiky je tak ako pises vytvorenie a udrzanie bio rovnovahy. Volakedy to bolo tazsie. Teraz ma kazdy moznost zadovazit si vsetky komponennty sluziace k bio rovnovahe. Co treba k zalozeniu aq? Ziviny do dna, strk alebo jeho nahradu, rastliny, ryby, krmiva,techniku.Ja osobne kladiem doraz na zivjny do dna pre rastliny,a krmivo. akvaristika ,to je hlavne umenie krmit. Nespravne krmenie ma za nasledok99,99 percenta vsetkych problemov v aq.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Júl 2007 10:49 am

Ja osobne kladiem doraz na zivjny do dna pre rastliny,a krmivo. akvaristika ,to je hlavne umenie krmit. Nespravne krmenie ma za nasledok99,99 percenta vsetkych problemov v aq.


Musim se s pokorou priznat, ze akvaria mi dlouho nefungovala (byl jsem netrpelivy). Az jsem zacal asi pred ctyrmi lety trochu poslouchat, co rika Ivan V. Vyplaci se.
Doporucuji zaridit si tak 5-6 strednich nebo mensich nadrzi. Pokud chcete zelene akvarium, jsou rostliny primarni. Jenze pokud nekdo ceka, za mu to v akvariu zacne rust a pak premysli, jestli neskusit jeste jine rostliny, ma pouze s jednim akvariem problem. Ja se se svymi 26. akva a miniakva (pocitam i elementky 15x15x15) muzu dovolit cekat, jak se rostline bude darit treba pul roku a nevadi mi to, protoze se neco mezitim deje jinde. A nemusim vyhazovat rostliny z akvarii, abych je nahradil necim jinym, co se mi zrovna libi vic. Moje zasada je: Pokud to funguje, nech to zit!
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod Jirka Scobak » 26 Júl 2007 10:50 am

Pokud mete jedno nove akvarium a nic se mesic nedeje, reknete si: Nebudu ty chudinky rostlinky a rybicky strasit. Nenamontuji tam techniku, aby jim bylo treba lip. Dam jim jeste tri mesice a uvidim.
Me osobne doopravdy funguje dat pred zalozenim akvaria pod sterk slabou vrstvu (asi 0,5 cm) zeminy pro tropicke rostliny.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod xDodox » 26 Júl 2007 13:16 pm

Jirka Scobak napísal:Me osobne doopravdy funguje dat pred zalozenim akvaria pod sterk slabou vrstvu (asi 0,5 cm) zeminy pro tropicke rostliny.

Nedalo mi to, aby som nereagoval. Nebudem teraz rozoberať či je vhodné/nevhodné/potrebné/nepotrebné dávať pod štrk zeminu (ja ju tam nemám, takže nemôžem tvrdiť ani jednu vec). Ide mi iba o jedno. Stačí pozrieť viaceré akvária začínajúcich akvaristov. Dno majú vysoké 1-2 cm, čo je veľmi málo, a teraz si predstav ako pod to dno dajú "tvoju " zeminu a pustia sa do sadenia rastliniek. Ja si to radšej ani nepredstavujem :cry: . Keby som nad niečím takým uvažoval, ako je zemina, tak jedine pod dno, ktorého výška je 5-7 cm (vpredu).
Keďže by táto téma mala slúžiť "hlavne" začínajúcim akvaristom (aby od začiatku mali viac radosti ako starosti), mohol si spomenúť asi pod akou "výškou" štrku máš zeminu (dúfam, že ma neprekvapíš dvoma cm :? lebo ja osobne si to nedokážem predstaviť).
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Čo tak krok späť a pri tom vpred?

Odoslaťod bettina » 26 Júl 2007 13:25 pm

Ja zase niekedy zasnem nad tym, ked si niekto zalozi svoje prve akvarium, pofoti ho a prosi o nazory ludi tu na akve.
Pride kritika - niekedy trochu tvrdsia, a ludia ju jednoducho nevedia zniest a na zaver takmer urazene napisu, ze nic menit nebudu a im sa to tak paci.

Vsetci, ktori maju krasne akvaria ich dosiahli tym, ze vedeli zniest aj kritiku - jednoducho aj od seba sameho:idea:

(a neplati to iba v akvaristike)
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.