Skalár [Pterophyllum scalare]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 03 Máj 2007 17:26 pm

Takže dneska sa mi zase vytreli... samo kým som bol práci. Takže zase som nevidel kto kladie ikry...

No uvidíme, či sa niečo vypľuje abo to všetko zožerú kým prídem zajtra z roboty.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Reklama

Re: skalare

Odoslaťod Miro69 » 03 Máj 2007 17:52 pm

Tu je stránka, kde je foto samca i samice pri trení.
http://www.catfish.cz/fotky/skal2/skal2.htm
Obrázok používateľa
Miro69
 
Príspevky: 98
Obrázky: 8
Založený: 15 Feb 2006 23:39 pm
Bydlisko: Levice

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 03 Máj 2007 22:07 pm

Tak podľa tohto by bola samica istá a ten druhý by fakt mohol byť samec... Uvidíme či sa rozplávajú.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 05 Máj 2007 22:36 pm

Tento krát to opäť nevyšlo.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod tufo » 10 Máj 2007 20:30 pm

Sakra, ani mojim to zas nevyšlo. Neviete poradiť kde robím chybu? Mám samicu a troch samcov. Minule sa vytrela samica so samcom č.1. Teleso filtra som preložil do osobitného akva.... No ikry po troch dnoch splesniveli aj ked ich samica aj samec ovievali. Teraz sa samica vytrela so samcom č.2 a dokonca som to videl takže viem, že išlo o pár... Ale tentokrát som všetko nechal v hlavnom akváriu. Po 72 hod. všetky zas plesnivé. Jediná jedna ikra sa už 10 hodín trasie akoby sa nevedela vyliahnuť. Za ako dlho sa liahnu skaláre?
Obrázok používateľa
tufo
 
Príspevky: 41
Založený: 15 Mar 2007 19:24 pm

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 25 Júl 2007 00:03 am

Mne to teda tento krát požrali, hneď na druhý deň po vytrení a tiež som videl, ako sa trú prvý krát.

Len akosi mám pocit, že to žiadna snaha pomôcť nie je... Ak Tufovi nikto nenapísal za 2 mesiace, neviem či to sem má vôbec význam písať. :cry: :shock:

Zaoberá sa niekto aktívne chovom skalárov? Ďakujem za odpoveď.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod Miloš » 25 Júl 2007 07:58 am

tufo u teba by som problem hladal vo vode
Obrázok používateľa
Miloš
 
Príspevky: 1083
Obrázky: 113
Založený: 19 Aug 2005 18:47 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod Lipka » 25 Júl 2007 08:21 am

Voda na vyvoj ikier pre skalare dGH 5°N dKH do 1°N pH 6,5-6.8 telpota do 28°C
Lipka
 
Príspevky: 43
Založený: 24 Feb 2007 18:16 pm
Bydlisko: Liptovský Mikuláš

Re: skalare

Odoslaťod Sorrymate » 25 Júl 2007 08:31 am

Pani, tento problem sa tu uz preberal. Skuste prelozit ikry hned po vytreni do osobitnej nadrze bez rodicov aj s podkladom na ktorom su. Zvyste teplotu na cca 28, zapnite silne vzduchovanie, najlepsie ak bude prud jemnych bubliniek nasmerovany na ikry a pridajte acriflavin, alebo nejaky podobny antibakterialny pripravok. Dno by malo byt bez substratu. Splesnivene ikry odstranujte priebezne.
Doba za ktoru sa vyliahnu zavisi od teploty, tvrdosti a inych parametrov vody. Uspesnost odchovu v spolocenskom "akva" je nulova.
Vela stastia
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalare

Odoslaťod laci » 25 Júl 2007 09:05 am

Sorrymate - presne ako hovoríš. Doplním iba aby do nádržky kde sa vkladajú ikry napustili vodu z nádrže kde je pár ktorý sa vytrel
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod Sorrymate » 25 Júl 2007 09:07 am

Dovolim si sem vsunut postrehy Tomasa Bergera z Ciech, nakolko uz nefunguje link na jeho stranku. V zatvorke ma uvadzane cislo 16. Neviem ci to znamena dlzku jeho akvaristickej praxe, alebo vek. :lol: Kazdopadne ma velmi dobre poznatky... (2001)
"Protože skaláry nebyly schopny jikry ve společném akváriu uhlídat, přelovil jsem čtyři nejsilnější páry do třecích nádrží. Dal jsem je do dvou 120 l akvárií. Po dvou párech do každého akvária. Akvárium bylo bez substrátu, jen rostliny v květináčích a pláty břidlice.
Kvalita vody v těchto akváriích byla 28 stupňů C, 9 stupňů dGH, 6,8 pH. Páry se třely velmi často. Každý pár se vytřel 6x do měsíce. Ve společném akváriu jen 2x do měsíce. Bylo to způsobeno teplou vodou a potravou.

Skaláry ve vytíracích akváriích mají klid a mohou se více věnovat jikrám. Nemusejí je neustále chránit před jinými rybami, které by je sežraly. Oba rodiče pečují o jikry. Při 28 stupních C, 9 stupních dGH, 6,8 pH trvá vývoj 35 hodin.
Poté se plůdek vykulí a rodiče ho přemisťují na předem určené místo. Někdy pro něj hloubí i jamky v písku. Asi 60 – 74 hodin tráví žloutkový váček, poté začínají plavat.
Plůdek se drží v blízkosti rodičů a hned přijímá živou potravu. V těchto podmínkách vydržely asi 14 dní, poté začaly mizet. Možná, že je sežrali rodiče nebo sousední pár.

Protože ani v samostatném akváriu se mi nepodařilo odchovat potomstvo, tak jsem přemístil list s jikrami do 10 l akvária se stejnou teplotou a kvalitou vody. Když jsem stříhal list s jikrami, rodiče mi velmi agresivně útočili na ruce. List jsem zatížil kamenem a zajistil jemné vzduchování, které má nahradit ovívání rodičů. Tímto způsobem se vylíhlo asi jen 40% plůdku. Zbytek zplesnivěl. Proto jsem další výtěr nechal u rodičů, kteří se lépe postarají o ovívání jiker. Těsně před vykulením jsem odstřihl list s jikrami. Tento způsob je vhodnější, ale i tak bylo vykulení plůdků jen 60%. Tak jsem zkusil změnit kvalitu vody na 4 stupně dGH, 1 stupeň dkG, pH 6,2, teplotu vody jsem nechal stejnou. Osvětlení jsem změnil z 16 hodin na 12. Vodu jsem neměnil tak často, předtím 1 x týdně 20%, ted´ 1x za 14 dní 10%. Výsledek byl o mnoho lepší, tentokrát se jich vykulilo asi 97% za 26 hodin. Ještě lepšíc výsledků jsem dosáhl, když jsem odebral rostliny a nechal je vytřít na břidlici.

Pro zdárný vývin jiker je potřeba dostatečně teplá voda, alkalita menší než 1 stupeň dKH, tvrdost menší než 5 stupňů dGH, pH 5,5 – 6,5, krátká a malá časová intenzita světla, také je dobré ponechat jikry u rodičů těsně před vykulením (asi 1 hodinu) odebrat do samostatného akvária o stejných kvalitách vody. O vývinu také rozhoduje podklad, osvědčily se mi kameny, jikry se na nich vyvíjejí rychleji než na rostlinách.
Obrázok používateľa
Sorrymate
 
Príspevky: 291
Obrázky: 14
Založený: 17 Nov 2006 18:29 pm
Bydlisko: Prievidza

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 25 Júl 2007 18:13 pm

No u mňa to po prvé razy pravdepodobne neboli oplodnené, lebo už na druhý deň bola polovica biela, ale teraz som videl, že oplodňuje samec, aspoň sa tak tvráil :lol: a po cca 30 h boli biele len dve tie hneď samica zožrala no ale asi rovno so všetkými, lebo večer som si všimol, že už nemá nič :(

Najbližšie to skúsime mimo akva a bez rodičov.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 25 Júl 2007 21:20 pm

Ja som pocul, ze kazdy druh potrebuje na vyliahnutie ikier ine hodnoty vody. Ja sa priznam, neviem aku hodnotu ma BA voda. Daval som ikry do odstatej vody, prevarenej vody, alebo do horucej z vodovodu/ pre niektorych citajucich vodu som ochladil :!: / do miesanej s destilkou. Najviac sa osvedcila miesana s destilkou- 3:1. Ked neni destilka,nemam problemi ani so spomenutymi vodami. Dve spomienky Vytieral som chovne pary , ktore zily len v 6 l vody. Ikry kladli priblizne kazdych 10 dni. Aq boli na najvyssom mieste, kde bolo najteplejsie -preto v takych malych. Musel som tam kazdy den menit vodu. Dalsia usmevna spomienka, v uplnych zaciatkoch / so skalarmi/ sa mi kamarat vysmieval ze nespravim platinovych, pretoze som mal problemi aj s obycajnymi. Ked, u mna uvidel plavajuce mlade, vyzvedal ako som pripravil vodu. Spravil som si srandu, ze som u neho vydel umyvat saponatom, a ze som dal ikry do saponatovej vody . Uveril. :D Co bolo najhorsie, neskor som to skusil,prilial som saponat do vody. Vysledok- asi desat splesnivenych ikier, mlade som odchoval. Druhykrat mi ale vsetko splesnivelo.. Alebo som skusal plnu polievkovu lyzicu soli na 6 l vody. Bol som velmi prekvapeny ,ze ani jedna ikra nesplesnivela. Co som ale nebol prekvapeny,bolo to ,ze ani jedna sa nevyliahla :?: Na zaver uz len dodavam, , ze ak potrebujem skalare, musim chovny par dostat do mimoriadnej vitality a vtedy maju kvalitne ikry.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 26 Júl 2007 15:10 pm

Veľmi zaujímavé Ivan... Ďakujem.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Júl 2007 17:54 pm

Skusme matematiku. Jeden vyter pocitajme 300 ikier. Pocet vyterov za mesiac -3. Dajme tomu z jedneho vyteru ostane 250 mledych. Kam s tolkymi skalarmi, ked je trh plny? Niekedy byva nedostatok skalarov. Treba to vystihnut.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 28 Júl 2007 08:09 am

Na 90 percent som si istý, že mám dve samice :cry: takže som hladal chybu zbytočne
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 28 Júl 2007 15:32 pm

Ak ich pristihnes pri cine, potom si budes isty na 100 percent :shock:
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod janoch » 28 Júl 2007 16:33 pm

Už je to 100 % práve kladie vajíčka aj druhý skalár :cry: :cry: :cry: . Len je mi to divné, že sa trú dve samice bez samca... Táto síce sama druhá je zalezená v kúte.

Keď sa pred cca 4 dňami vytierala prvá tá druhá jej ovievala ikry :shock: po každom raz keď vytrela ikru :x

Takže zohňať samca asi taká sranda nebude... Myslím dospelého všetky akvaristiky čo poznám majú len mladé jedince a kúpiť ich zase 5 aby som trafil samca :oops:
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: skalare

Odoslaťod vysluzil2 » 28 Júl 2007 16:56 pm

V lete je najvacsia pravdepodobnost zohnat v predajniach dospele ryby.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: skalare

Odoslaťod laci » 07 Aug 2007 13:55 pm

scalary napísal:Už je to 100 % práve kladie vajíčka aj druhý skalár :cry: :cry: :cry: . Len je mi to divné, že sa trú dve samice bez samca...

Nie je to divné, možno zvláštne , ale nakoľko tam nemáš samca príroda sa snaží.Taktiež podľa mojich skúsenosti zostaviť pár nie je až také jednoduché ako u iných rýb hlavne živorodých. Mne sa vždy vybrali sami z početnejšej skupinky.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: skalare

Odoslaťod vikino » 07 Aug 2007 15:06 pm

to ze sa tru dve samice nie je u cichlid take vzacne. mal som 4ks modrych diskov a od maja sa mi asi 4x vytreli dve samice. a to som si myslel, ze mam neplodneho samca. az ked som ich dal znova vsetky dokopy,, jedna zo samic si vybrala k treniu 3tiu rybu a aha, bol to samec... :)
Obrázok používateľa
vikino
 
Príspevky: 404
Obrázky: 44
Založený: 01 Sep 2006 10:19 am
Bydlisko: Lipt. Mikuláš

Re: skalare

Odoslaťod astras » 25 Aug 2007 21:44 pm

Ahojte! kedze tem o skalaroch je uz vela nechcem otverat dalsiu, ale chcem sa spytat, ci by mi vedel niekto poradit ci mozem dat do 100 l akva k dvom skalarom-asi tak 9 cm a 3 mecunom rasbory klinovite? bojim sa totiz ci mi ich tie sklare nebudu schopne zjest, kedze som citala v mnohych prispevkoch,ze si radi pochutia napr na neonkach. inak povodne som tam chcela dat neonky, ale odradilo ma to, ze mi ich mozu pojest... :(
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: skalare

Odoslaťod MX » 25 Aug 2007 22:02 pm

astras cawko ja mam tiez rozbory pri skalaroch a pochybujem ze by ich zozrali ale ja neviem ake velke mas ty tie rozbory asi tazko ma ten skalar taky papulu aby ich zozral cele ale ked ich mas nejake moc mlade tak ti ich kludne zozere...
MX
 
Príspevky: 186
Obrázky: 28
Založený: 07 Nov 2006 13:27 pm

Re: skalare

Odoslaťod astras » 26 Aug 2007 00:21 am

no ja ich este v tom akva nemam, zatial len planujem a v obchode kde som pozerala sa mi zdali dost malicke- tak to preto ten strach... :) a taky 9cm skalar je uz asi schopny zozrat mensie neonky,vsak? lebo tie by som tam dala hadam este radsej :D
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.