odpadnute klepeta



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 03 Aug 2007 21:56 pm

Ma krab bez obidvoch klepiet sancu na prezitie?? prosim piste aj na mail...
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Reklama

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod clarkii » 03 Aug 2007 22:05 pm

Rozhodne,pri dalsím svleku mu dorostou.
clarkii
 
Príspevky: 479
Obrázky: 152
Založený: 12 Sep 2006 19:49 pm

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 03 Aug 2007 22:08 pm

on sa zvliekol len vcera, dnes sa asi pobili (poobede ich este mal), teraz som ich sla krmit a nemal ani jedno, zvliekaju sa raz za mesiac, a bojim sa ze to dovtedy neprezije, vie sa krmit aj bez klepiet???
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Sypko21 » 06 Aug 2007 09:30 am

Dobrý den prajem...

chcel by som sa opýtat tých ktorý majú skúsenosti s tým, ze ich drahý krabík vyzliekal pancier...
na nete o zvliekaní panciera nieje nič, tak by som privítal každú radu.

Moj krab /cardisoma armatum/ asi 2 týzdne dozadu nič nejedol, myslel som ze uz zdochne, ale čo sa nestalo??? tento víkend sa začal zvliekať ..

celý bol čierny a mäkký ako želatína... ide o to ze som ho nasiel ponoreného vo vode,a bol tam velmi dlho.. myslel som ze je mrtvy, pretoze nikdy nebol vo vode dlhšie ako 10 minút...tak som s ním trochu pohýbal... žil... avšak podarilo sa mu povyťahovať iba klepetá, oči, a iba jedinú nohu... tak som ho tam v tej vode ponoreného nechal.. no nakoniec aj tak neprezil...

chcem sa opýtat čo mohlo sposobit ze zdochol??? hlavne je pre nma zistiti zistit či ma ten pancier vyzliekat vo vode, alebo na súši.. pretoze to by vysvetlovalo jeho úmrtie /utopenie/... alebo zomrel lebo som s ním hýbal?? alebo preto ze mu ostala iba jediná noha???

este by som xel vediet ako sa vlastne potom z toho zotavuje???? ako zerie ked má klepetá ako z gélu??? hmm??? ako dlho trvá kým znova "stvrdne"??

pýtam sa lebo chcem urite dalsieho a nechcel by som aby to dopalo rovnako... mal som ho veľmi rád..
Sypko21
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Aug 2007 08:19 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 06 Aug 2007 22:30 pm

SYPKO21 - no kraby sa zvliekaju vo vode, predtym nezeru (aspon moje nie) a su nehybne, to za ako dlho im stvrdne pancier neviem ani ja a tiez by ma to zaujmalo, mojmu dva dni po zvleceni odpadli obidve klepeta a k dnesnemu dnu ma na jednej strane len dve a na druhej tri nohy...mam este jedneho, tak predpokladam ze sa pobili...bala som sa ze zdochne od hladu, ale krmim ho z pinzety a pekne si berie do papulky, tak dufam, ze to vydrzi...pri zvliekani by mali mat klud, moje sa zvliekaju len v noci, rano najdem uz len schranku...neviem, co mohlo sposobit umrtie, mozno stres, ked si s nim pohybal, ale nie som odbornik, cize moje dohady...
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod zvejk » 06 Aug 2007 23:34 pm

lec jsem kraba nikdy nemel, tak ze zkusenosti s jinymi bezobratlymi bych to videl asi tak:
jednak, pokud si pri svleku "utrha" casti tela, tak to jsou jednoznacne problemy pri svlekani, problem bude bud v spatne ci nevyvazene strave, nebo ve spatnych parametrech vody (ale to treba u krabu nehraje tak velkou roli). U krevetek a raku pomuze pridani listi (duboveho), nebo vetvicek (mam odskouseny dub a vrbu). U krabu je mozna potreba neco jineho, ale urcite neco chybi.
To, ze se svlekne OK a pak prijde o koncetiny v souboji, se take muze stat a opet je to problem. Svlekani je hodne choulostiva zalezitost, chtelo by to v nadrzi ukryty, aby si mohli zalest, nez stvrdnou.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Norman » 07 Aug 2007 09:30 am

Nieco prispejem aj ja.

Parametre vody v takychto pripadoch nehraju az taku velku ulohu ako predchadzajuca strava, samozrejme ak sa nejedna o druhy z brakickych vod, kde moze byt pritomnost soli vo vode potrebna.

Vacsie krevety, raky a kraby radi konzumuju aj "drevo" resp. rozne drevnate casti, ci zive casti rastlinstva (drobne vetvicky, korene, listy ci uz odumrete alebo cerstve) kvoli celuloze, pripadne vlakninam. Specialne krmiva (samozrejme adekvatne drahe) obsahuju aj celulozu a vlakniny. Takze pri problemoch so zvliekanim je treba hlavne pestro krmit a ponuknut im aj moznosti si potravu vybrat a za druhe im zabezpecit bud absolutny klud alebo dostatok ukrytov pred ostatnymi obyvatelmi akvaria.

Stvrdnutie noveho panciera moze trvat od par minut do niekolko hodin (max den) avsak ak ma vytvorene v tele latky na to potrebne.

Pri krevetach a krmeni velkym podielom bielkovinoveho krmiva zivocisneho povodu byvaju castejsie problemy so zvliekaniami, hlavne preto, ze krevety rychlejsie rastu, preto je potrebne dodavat viac krmiva rastlinneho povodu. Toto vsak neplati globalne, takze je potrebne naroky daneho druhu nastudovat z internetovych zdrojov ;) Pri kraboch mi cit vravi ze im bude treba davat skor ryby a ine "umrete" zivoccichy, ale nechovam ich, takze neberte to ako 100% pravdu :)
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 08 Aug 2007 08:41 am

neviem co robi ten moj chromy krab, ale uz ma len dve nohy na jednej a dve na druhej strane, mam ich oddelit, aby neprisiel aj o zvysne??
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod zvejk » 08 Aug 2007 23:34 pm

ja bych je oddelil, pokud muzes, ale pocitel bych s tim, ze to bude naporad, nebo na hodne dlouho. Kazdopadne, tim se problem neresi, skus neco z vyse napsaneho.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Sypko21 » 09 Aug 2007 07:05 am

Dakujem vám..

este by som ale rád vedel ako pri tom zvliekaní, ked je ponorený celý pod vodou dýcha??? majú kraby aj žiabre???

viem ze su to asi blbe otázky ale nikde som doteraz na to nenašiel odpoved.. a z vlasného pozorovania som ho nikdy nevidel ponoreného viac ako 10 minút??? tak som usúdil ze by sa asi vo vode aj utopil...
Sypko21
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Aug 2007 08:19 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 09 Aug 2007 12:36 pm

ZVEJK - no ja neviem co by som este mala robit, ale napadlo ma ci sa bude vediet zvliect len so 4 nohami, co to na to nema vplyv?? uz mi jedna holka povedala ze ho mam splachnut ze to uz z neho nic ... ale mne je ho luto, zrat zere, tak neviem...
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod opekacka » 09 Aug 2007 12:39 pm

SYPKO21 - no krab sa moze aj utopit, ale neviem ako presne funguju, moje zvyknu byt aj dlhsie ako 10 min vo vode... zeru aj vo vode aj na susi, tak neviem...
opekacka
 
Príspevky: 6
Založený: 03 Aug 2007 21:50 pm
Bydlisko: spisska nova ves

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Sypko21 » 09 Aug 2007 15:05 pm

no ano, ale ked sa zacal zvliekat tak tam bol v tej vode dlho. mozno aj pol dna a myslim ze by tam bol aj dlhsie.. takze neviem ako postupovať pri takomto zvliekani.. chcem dalsieho kraba,ale sa bojím ze az znova zacne zvliekanie tak mi kvoli nevedomosti zasa zomrie...
Sypko21
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Aug 2007 08:19 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod zvejk » 09 Aug 2007 21:22 pm

opekacka: kdo ti mohl takovou blbinu poradit?! to je preci nesmysl. 4 nohy jsou ok a na svlek to urcene mit vliv nebude, nohy pri tom nehraji moc roli. hlavne ho nevyhazuj.

sypko21: pokud mas v nadrzi jak sous, tak vodu, tak nic vic nepotrebujes. vzhledem k tomu, ze ren krab vyrostl z vajicka, tak asi vi jak se svlekat, neni idiot :) pokud jde do vody, tak vi proc. leda by tam byl zahnan silnejsim kolegou, ale to vyresi ukryty.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Sypko21 » 10 Aug 2007 06:45 am

zvejk: myslím ze más pravdu. len som myslel ze ked mu zostala iba jedna noha tak sa nemohol na súš dostat.

chcem sa ale este opýtat??????? ked ma odpadnutú koncatinu,tak mu pri zvliekaní dorastie.... ale ak si ju utrhne pri zvliekani tak mu dorastie hned alebo az pre dalsom zvleku???? lebo neviem si predstavit zeby ten moj bol iba s jednou nohou...
Sypko21
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Aug 2007 08:19 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod martin_s » 10 Aug 2007 08:37 am

Moj krab (sesarma mederi) bezne byva väcsinu casu vo vode. Niekto ich dokonca chova v akvarku bez suse a v pohode. No zalezi od druhu.

Ak sa mu utrhne noha pri zvliekani tak mu dorastie az pri dalsom zvleku.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod Sypko21 » 10 Aug 2007 12:46 pm

este by som rád vedel či sa dá ovplyvnit farebnosť u kraba.. alebo akým spôsobom sa to dá???? ked som ich videl prvý krát tak boli nádherný modro červený,ale ked som kupoval mali posledých 3 a boli totálne vyleznutý... viem ze samice sú menej sfarbené,ale mal som samca..
Sypko21
 
Príspevky: 9
Založený: 06 Aug 2007 08:19 am

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod ton » 12 Aug 2007 20:09 pm

Ja mam kraba asi tyzden, mam ho v akvariu spolu s rybickami, nema ziadnu sus a este zije. Obcas vylezie po kabloch od filtra a usadi sa hore na filtri, kde je jedine suche miesto.
Obrázok používateľa
ton
 
Príspevky: 2
Založený: 12 Aug 2007 19:24 pm

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod zvejk » 12 Aug 2007 22:11 pm

jen k tomu dorustani koncetin. Ona mu nedoroste hned, bude trvat tak 3-6 svleku (soude dle raku). takze to urcete neni tak, ze po dalsim svleku bude mit vsechny nohy a klepeta, jako pred nehodou. nejdriv budou malinke, pak vetsi a vetsi...
ale chce to spravnou peci, jinak prijde i o posledni koncetiny a pak uz to vazne bude blbe.
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod ciso115 » 01 Feb 2011 20:05 pm

som začiatočnik spitat sa ze moj krab ma 2 nohy na jednej strane co mam robyt
ciso115
 
Príspevky: 1
Založený: 01 Feb 2011 19:58 pm

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod prasan » 02 Feb 2011 01:08 am

Chcel by som len poopraviť predošlé tvrdenia. Ak príde o viac končatín a je v dobrej kondícii je schopný sa do 2-3 dní opäť zvliecť aj 2x po sebe aby nahradil čím skôr stratu. Samozrejme niesú hneď rovnako dlhé ako pôvodné. Viac zvlekov v tak krátkom čase po sebe by už nedal pretože mu na to chýbajú potrebné látky, ktoré sa v tele hromadia postupne. Do konečnej dĺžky nôžky ďalej rastú aj bez zvliekania. Ak krab nieje pripravený na zvlek nôžky jednoducho prestrčí cez starý páncier v podobe regenerátov. Môže sa vo vode aj zadusiť ale len keď má problém zvliecť sa. Záleží od druhu ale sú schopné tak ako aj raci dýchať kyslík aj na suchu aj vo vode.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá

Re: odpadnute klepeta

Odoslaťod prasan » 02 Feb 2011 01:27 am

Ešte jedna poznámočká- kraby žijúce na suchu aj vo vode si pri vylezení na sucho vodu uchovávajú v žiabrových komôrkach ktorá sa im tam okysličuje a odtiaľ ten kyslík krab príjma. Dokáže takto na suchu vydržať dosť dlho. Pri zvleku je dôležitá vzdušná vlhkosť a kraba nestresovať. Nedotýkať sa ho! Ak už ho chceme premiestniť tak podobrať niečím aj zo substrátom na ktorom sa nachádza. Ak si pri boji poškodí končatinu tak si ju môže utrhnúť aj sám a dorastie mu nová plne funkčná.
Obrázok používateľa
prasan
 
Príspevky: 4307
Obrázky: 71
Založený: 03 Dec 2009 21:37 pm
Bydlisko: Spišská Belá


Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.