Mečúne [Xiphophorus ...]



Všetko okolo akvarijných rýb

Re: mecune

Odoslaťod SoRex » 28 Jún 2007 09:29 am

astras napísal:Vie mi niekto povedat cim to je, ze ten maly samec uz neporastol?

Menší velikost ranných samců a naopak větší u pozdních samců je dána geneticky.
V druhém případě se ovšem nemusí jednat o pozdního samce ale o přeměněnou samici (arrhenoidie).
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Reklama

Re: mecune

Odoslaťod astras » 28 Jún 2007 10:44 am

V pripade ak by islo o premenenu samicu, tak preco sa ta premena stala? ja som si myslela, ze sa to deje len v pripade, ak by som tam mala iba samice a ziadneho samca - alebo to ma ine dovody? a este jedna otazka - ak ide o premenenu samicu, tak tento "novy" samec je neplodny?
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: mecune

Odoslaťod SoRex » 28 Jún 2007 13:03 pm

astras napísal:V pripade ak by islo o premenenu samicu, tak preco sa ta premena stala? ja som si myslela, ze sa to deje len v pripade, ak by som tam mala iba samice a ziadneho samca...

Důvody mohou být v zásadě tři.
1/ Chemismus vody - neumím říci za jakých podmínek, nedohledal jsem relevantní info
2/ Záření - UV a RTG
3/ Hladina hormonů - ta se může zhoupnout ve prospěch samčích, právě v případě převažujícího nebo výhradního počtu samic v nádrži.
astras napísal:...ak ide o premenenu samicu, tak tento "novy" samec je neplodny?

Ne nezbytně, jeho plodnost je ale (pokud vůbec je) vždy výrazně snížena. Záleží na "míře" přeměny.
Zrovna u Xiphophor je otázka pohlaví nesmírně složitá, protože u nich není určeno chromozomálně, ale hormonálními poměry. Proto mají tzv. nestabilní pohlaví.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: mecune

Odoslaťod lianadrink » 28 Jún 2007 14:13 pm

Ja mám 120 l akva a v nom asi 12 mečúnov a z toho je 5 samíc. Ja viem je to zlý pomer ale oni sami sa tak rozhodli. Pôvodne ich bolo okolo 20. A jediný kto prežil z rodičov je foter, ten sa ečte honí s mladými :o
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: mecune

Odoslaťod astras » 28 Jún 2007 23:12 pm

Dik sa odpoved SoRex, z tych moznosti mi pride v mojom pripade najpravdepodobnejsi ten chemizmus vody - i ked neviem s akymi parametrami by to malo mat suvis :( a co sa tyka tych hormonov - tak neviem ci ich ma ten moj "novy" samec dost, kedze sa o parenie obzvlast nepokusa - narozdiel od toho druheho :D
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: mecune

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Jún 2007 00:10 am

Pridam nieco z mojich skusenosti. Nedlo mi to . Mam totiz 120l aq. A vnich aj mecune. Ak chcem spickovich mecunov, mam v jednom aq 5-6 kusov. Ak tam mam chovnu skupinu, je ich medzi 10 az 15ks.Ak na predaj, tak niekedy aj 150 ks tak 5 az 6cm. A mam jednu skusenost, ze chovnu skupinu 10 ks som vpustil medzi 8 dospelych skalarov, a vysledok bol zaujimavy. Ani jedna oplodnena samica mecuna.
Naposledy upravil vysluzil2 dňa 29 Jún 2007 05:15 am, celkovo upravené 1 krát.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: mecune

Odoslaťod astras » 29 Jún 2007 00:35 am

Inak ja mam tie moje mecune tiez spolu s dvoma skalarmi a neviem ci to ma nieco spolocne, ale tiez som si este nevsimla, ze by bola ta moja mecunka aspon raz "tehotna", i ked sa mi zda, ze samcek sa aj snazi a stale nic a nic :( ale zas skalare sa naproti tomu teraz dako rozbehli... :o
astras
 
Príspevky: 26
Založený: 14 Jún 2007 09:37 am
Bydlisko: Torna?a, Bratislava

Re: mecune

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Jún 2007 05:17 am

To ja si taketo veci vsimnem bezproblemovo.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: mecune

Odoslaťod lianadrink » 29 Jún 2007 07:45 am

Ja som mala skaláre, mečúne, gubky a prísavníkov v jednom akva a všetko sa to tam množilo okrem skalárov :D
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: mecune

Odoslaťod Janska » 29 Jún 2007 07:51 am

Ja mám tiež mečúne v akva so 4-mi skalármi a samičky mám takmer bez prestávky kotné. Od jednej som zachránila 30 drobcov a ďalšiu mám odlovenú a čakám, koľ ko malých bude od nej.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: mecune

Odoslaťod SoRex » 29 Jún 2007 08:02 am

vysluzil2 napísal:...chovnu skupinu 10 ks som vpustil medzi 8 dospelych skalarov, a vysledok bol zaujimavy. Ani jedna oplodnena samica mecuna.
To je skutečně velmi zajímavé. Máš pro to, jako starý praktik, nějaké vysvětlení? A pozoroval jsi to na více skupinách, nebo jenom jeden pokus? Jaká to byla forma?
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: mecune

Odoslaťod vysluzil2 » 29 Jún 2007 19:16 pm

Vsetko su to asi rocne kusy. Spolu su asi pol roku. Teraz som potreboval od mecunov mlade , a uvedomil som si ze uz mesiac sledujem tieto mecune samice a stale su prazdne.Dokonca som tam viac ako pred 2 mesiacmi daval novych samcov. A stale nic. Teraz pri pisani tychto riadkov , som si uvedomil ze tuto istu chybu som spravil uz pri zlatych mollach. Tiez boli s platami v prerybnenom aq , a produkovali len neoplodnene ikry. V tomto pripade stacil mesiac na napravu. Zaujimave pri tych mecunoch a skalaroch je to , ze su v husto zarastenom aq, a aj tak nemaju sukromie.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: mecune

Odoslaťod SoRex » 30 Jún 2007 20:07 pm

Zajímavé, takže pravděpodobně by mohl být na vině stres.
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: mecune

Odoslaťod vysluzil2 » 30 Jún 2007 23:24 pm

Nie pravdepodobne, ale urcite je to stresom. Oba druhy su totiz velmi vitalne.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: mecune

Odoslaťod Rado-Wan » 23 Júl 2007 15:31 pm

ahojte zacinam z mecunmi a chcem sa opytat ci mozem dat mecune ku gubkam , platam a mrenke ruzovej :?
Obrázok používateľa
Rado-Wan
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Jún 2007 14:31 pm
Bydlisko: Presov

Re: mecune

Odoslaťod lianadrink » 09 Aug 2007 16:02 pm

Jasné že možeš aj ja to tak mám. A v pohode sa mečúne vyrovnajú s mrenkami.
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: mecune

Odoslaťod Rado-Wan » 09 Aug 2007 22:12 pm

lianadrink napísal:Jasné že možeš aj ja to tak mám. A v pohode sa mečúne vyrovnajú s mrenkami.

dakujem ze si mi pomohol teraz si mozem kupit mecune huraaaa a este jedna otezocka k mrenke ruzovel mozem dat vsetky zivorodky alebo nie?myslim black molly a platy
Obrázok používateľa
Rado-Wan
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Jún 2007 14:31 pm
Bydlisko: Presov

Re: mecune

Odoslaťod lianadrink » 10 Aug 2007 10:54 am

TO Rado-Wan: Podla mojich skúseností black molly aj ano ale s platami nemám skúsenosti. To skús pobehať po nete a naštudovať alebo si počkaj na názory viacerých. Ale ešte k tým gubkám a mečúnom. Daj si pozor aby tíie mečúne neboli moc velké lebo ti poriešia tie gubky alebo aspon preriedia ale ked ti do nich neskáču ani mrenky tak by to malo byt v pohode. :D :wink:
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: mecune

Odoslaťod Rado-Wan » 10 Aug 2007 13:23 pm

lianadrink napísal:TO Rado-Wan: Podla mojich skúseností black molly aj ano ale s platami nemám skúsenosti. To skús pobehať po nete a naštudovať alebo si počkaj na názory viacerých. Ale ešte k tým gubkám a mečúnom. Daj si pozor aby tíie mečúne neboli moc velké lebo ti poriešia tie gubky alebo aspon preriedia ale ked ti do nich neskáču ani mrenky tak by to malo byt v pohode. :D :wink:

no mecune mi do gpiek vobec neskacu zatial so utiahnute v akvarku ale aj tak dakujem za radu
Obrázok používateľa
Rado-Wan
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Jún 2007 14:31 pm
Bydlisko: Presov

Re: mecune

Odoslaťod Nikina7 » 11 Aug 2007 08:45 am

Podľa mňa už nekupuj samcov, ale iba samice, pretože ak bude samcov veľa, tak na seba budú útočiť a veľmi často sa stáva, že jeden druhého uštve. Keďze máš 2 páry z dvoch druhov, myslím si, že samec, ktorý bude silnejší, tak oplodní obe.
Nikina7
 
Príspevky: 14
Založený: 30 Júl 2007 21:40 pm

Re: mecune

Odoslaťod Rado-Wan » 11 Aug 2007 10:17 am

Nikina7 napísal:Podľa mňa už nekupuj samcov, ale iba samice, pretože ak bude samcov veľa, tak na seba budú útočiť a veľmi často sa stáva, že jeden druhého uštve. Keďze máš 2 páry z dvoch druhov, myslím si, že samec, ktorý bude silnejší, tak oplodní obe.

ja mam len jedneho samca a par samicale aok som uz napisal do gubiek mi neskacu len samice sa nahanaju po akvarku ale inak je to v poho
Obrázok používateľa
Rado-Wan
 
Príspevky: 31
Založený: 08 Jún 2007 14:31 pm
Bydlisko: Presov

Re: mecune

Odoslaťod lianadrink » 31 Aug 2007 13:09 pm

No asi pred 2 mesiacmi sa mi okotili gubky a verte či nie mám ich reznuté s mečúnmi lebo jeden mladý mečun ten si svoj druh ani nevšímal a zaujímali ho iba gubky. Ale fakt vyzerajú supiš hlavne samičky su také jemne ružové až oranžové alebo cele bledé s oranžovými chvostami. :D
Ci je to dobre alebo zle to neviem ale rozhodne sa mi to páči. :wink:
Obrázok používateľa
lianadrink
 
Príspevky: 69
Založený: 29 Máj 2007 11:55 am

Re: mecune

Odoslaťod vysluzil2 » 01 Sep 2007 16:24 pm

lianadrink napísal:No asi pred 2 mesiacmi sa mi okotili gubky a verte či nie mám ich reznuté s mečúnmi lebo jeden mladý mečun ten si svoj druh ani nevšímal a zaujímali ho iba gubky. Ale fakt vyzerajú supiš hlavne samičky su také jemne ružové až oranžové alebo cele bledé s oranžovými chvostami. :D
Ci je to dobre alebo zle to neviem ale rozhodne sa mi to páči. :wink:
. Ved nie je prvy april :D
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: mecune

Odoslaťod Vojtek » 01 Sep 2007 16:26 pm

lianadrink napísal:No asi pred 2 mesiacmi sa mi okotili gubky a verte či nie mám ich reznuté s mečúnmi lebo jeden mladý mečun ten si svoj druh ani nevšímal a zaujímali ho iba gubky. Ale fakt vyzerajú supiš hlavne samičky su také jemne ružové až oranžové alebo cele bledé s oranžovými chvostami. :D
Ci je to dobre alebo zle to neviem ale rozhodne sa mi to páči. :wink:


Daj fotku, až potom ti uverím, možno :) .
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 4 hostí.