Cichlid novacik a jeho prvy pokus



Všetko okolo cichlíd z jazier Malawi, Tanganika, Victoria....

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod klemo » 23 Okt 2003 08:37 am

Atilla napísal:klemo vacsina z tych ryb bude mat aspon 10cm budes ich mat 16
tak si priprav DOBRY FILTER ! podla mna je to prerybnene pre kazdu afriku je doporucena velkost nadrze a pocet jedincov
zisti si ake naroky maju a kolko je doporuceny stav samcov atd...


:?: Zaujimalo by ma ako vidite vy co mate afriky malawi mbuna dimenzovanie poctu ryb v akvariu. Skuste napisat vami odporucany pocet litrov na jedneho jedinca pri jeho dlzke 8-10 cm napr. podla toho ako je to vo vasom akvariu. Hladam optimalny pocet pre moje 174 l akva. Filter tam mam modry molitan 3 vrstvy spolu v objeme 2,9 l a cerpadlo Power head 301 (vraj 540l/h ?). Dakujem. :idea:
klemo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 20 Okt 2003 10:21 am
Bydlisko: BN

Reklama

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod Atilla » 23 Okt 2003 09:35 am

klemo vykaslal si sa na link co som ti napisal :) alebo :(
v popise ryb je uvedena min. nadrz vhodna pre konkretnu rybu + popis jej chovania (spolocenska/netolerantna k svojmu druhu)

ja to tiez nebudem prilis dodrziavat pretoze zirafa ktoru mam ma doporucenu nadrz 450l co je neunosne najma ked rybka ma 10cm :)
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod klemo » 23 Okt 2003 10:18 am

Atilla, veru som sa nevykaslal a som rad ze o nej viem, ak vies o dalsich sem s nimi, Vdaka :lol: .
Tu otazku som ale polozil prave preto ze som si ju pozrel. Ak mam chapat udaj ze Min Tank Size 30 Gallons (co je cca 100l), je dimenzovanie pre jednu rybku tak potom sa mi tam zmestia 2 :shock: ? Nie je to len min. velkost nadrze ? alebo zle pozeram :cry: ? Prave na tej stranke je v 55 galonovom akva 19 ryb co je 12,5 l na jednu. Preto sa pytam teba aj ostatnych ako je to vo vasich akva :wink: Vdaka za odpovede.
klemo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 20 Okt 2003 10:21 am
Bydlisko: BN

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod canart » 23 Okt 2003 11:45 am

klemo, to sa uvadza, ako najmensie akvarium vhodne pre chov toho a toho druhu ryb. Ale to su cisla, ktore Ti vela nepovedia. 100 litrov este nie je jasne, co sa tym rozumie. Cize, ked Ti niekto radi 100 l najmensia nadrz, je treba vediet skor napr. plochu podstavy nadrze. Niektore ryby vyzaduju skor nizsiu nadrz a hlbsie akva. Zbytocne davat vysku napr. 60 cm, ked ju ryby nevyuziju.

Moja rada....na podobne udaje sa vykasli, lebo su len velmi orientacne. Na jednu ryby velkosti povedzma tych 8-10 cm by som pocital tak 10 l vody. Ale....zase je treba vediet naroky jednotlivych druhov na priestor. Napr. ryby, ktore potrebuju k vyhlbeniu "hniezda" v piesku polomer 60 cm nemozes nasekat v pocte 20 ks do 250 l akva. Bezne druhy mbuna cichlid vsak znesu tych 10 l/ks. V mladosti mozno predimenzovat. Ja mam momentalne v 190 l nadrzi 30 ks ryb velkosti okolo 5 - 6 cm a vsetko je normalne. Dokonca si najdu miesto na vytretie a uz boli aj prv vytery Ps. demasoni a Ps. flavus. V akva vsak nemam vela ukrytov a ryby viacmenej stale plavaju po akvariu a udrzuju si svoje miesto v hierarchii. Ani jedna z ryb nie je prilis atakovana a v podstate je tam klud. Casom, ked trocha viac dospeju sa situacia zmeni a agresivita stupne, najma pri pokusoch o trenie, ale to uz bude v nadrzi menej ryb a teda bude aj viac miesta.

Nada sa poskytnut presny navod. To chce par rokov sa s tym zaoberat a sam zistis, co a ako. Urobis vela chyb, ale inak to nejde. Po case sa vsak uz nebudes vobec zamyslat nad vecami ako teraz. Budes to robit automaticky a intuitivne spravne.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 23 Okt 2003 12:00 pm

Ja mam 300 l a 30 ryb.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 10 Nov 2003 15:56 pm

skala napísal:A vies preco? Ak by slo o ameriky, tak by som zrejme nedaval. Ale to len triafam.

Ale o tom, co sokkyp vravis som este nikdy nepocul. Opak velakrat


Konecne som to nasiel:

http://aquaworld.szm.sk/clanky/malawi_bloat.htm
- odsek pridavanie soli

Je to od canarta.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod skala » 10 Nov 2003 17:05 pm

aha, no canart ti to iste vysvetli. mister canartos, tam to ale uvadzas sice pravdivo, ale teraz to vyznieva trosku vytrhnute.

sokkyp, canart - podla info od chemika a teraz uz aj mna (hehe) je sol, teda NaCl, sol silnej kyseliny (HCL) a silnej zasady (NaOH), cize nemozno nou teoreticky manipulovat s pH. Prakticky mozno hej, ale to nijaky analytik na 100% nepredikuje. To sa neda, aj v literature sa uvadza, ze pripravit roztok (mysli sa tym voda akvarijna) pomocou soli NaCl s pH 7 je takmer nemozne. Ono to skace, rovnovaha sa bude naklanat raz tam, potom zase na druhu stranu.

ale to co pise canart - je sposobene jednoducho zvysenim obsahu ionov vo vode, co zmeni elektricke vlastnosti vody natolko, ze pokozka ryb dostane sok. to sa nemusi sposobit solou NaCl, to spravis aj mineralkou (niezeby si chcel :) ). existuje urcity rozdiel, na kt. uz ryby reaguju nepriaznivo - ale tak ako to vyznieva s tych viet canartovych, to je trochu bez suvislosti. neviem, mozno tam ma k tomu viac pred alebo za tym textom.

ale sokkyp - z toho sa neda usudzovat, ze sol nie je vhodna. to som chcel hlavne tym celym povedat.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 10 Nov 2003 17:15 pm

Tak som sa snazil najst tu info a hla...

Aj tak som nepochodil. :P

Pravdu povediac, ja sol tiez pridavam.
Len je to niekedy trochu obtiazne vyznat sa v tych mnozstvach informacii, velakrat protichodnych.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod canart » 11 Nov 2003 17:47 pm

skala napísal:aha, no canart ti to iste vysvetli. mister canartos, tam to ale uvadzas sice pravdivo, ale teraz to vyznieva trosku vytrhnute.

Je to poriadne vytrhnute! Pridavanie soli v clanku, ktory tu citujete (vdaka za reklamu ;-) ) je uvadzane ako jeden zo stresorov pri vzniku ocorenia "malawi bloat" najma u Tropheusov.

V tom clanku je napisane: "Niektorí chovatelia pridávajú do vody kuchynskú soľ z dôvodu zvýšenia pH k alkalickému. Týmto spôsobom však nedochádza k zvyšovaniu pH, ale ryby reagujú niekedy veľmi negatívne na vyšší obsah NaCl." To nie je moje tvrdenie, ze NaCl zvysuje pH, to si niektori ludia myslia a preto pridavaju NaCl. A kedze im to prilis "nezaberie" pridavaju soli vela a to moze byt pre ryby riziko. Nic ine tie vety neznamenaju, ani to, ze sa sol nesmie davat. Kedze vsak nie je presne jasne, kolko soli dat, je to potom riziko. Je otazne, ci sol v malych mnozstvach, ktore neposobi nepriaznivo naozaj ma nejake pozitivne ucinky alebo je to len prianie chovatela.

Osobne som sol kedysi pridaval k Malawi cichlidam, ale bolo to to iste, ako ked som nepridaval a tak som uz davno upustil od pridavania cohokolvek, co nie je exaktne preverene a skutocne fungujuce.
canart
 
Príspevky: 296
Obrázky: 3
Založený: 26 Jún 2003 09:07 am
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod matthues » 12 Jan 2004 13:18 pm

Mám jedno 30 litrové akva prázdne a neviem čo do nich kúpiť rád by som skúsil s cilchidami ale asi to bude malé pre ních. Alebo dalo by sa maximalne 1-2 pári cilchid do 30l akva? A akú techniku by potrebovali(filter, vzduchovanie, osvetlenie ...)
Obrázok používateľa
matthues
 
Príspevky: 51
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2004 10:28 am
Bydlisko: Streda nad Bodrogom (Trebišov)

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod Atilla » 12 Jan 2004 14:02 pm

matthues ja mam 300l a zda sa mi ze je to pre ne malo :(
su aj stredne velke cichlidy ale aj tie dosahuju aspon 10cm v dospelosti
pri takomto objeme na to vazne ani nepomysli 30l je dobre ako porodnicka pre samicku ale nie na chov
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 12 Jan 2004 14:04 pm

To matthues:

Mozes skusit americke cichlidy.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod matthues » 12 Jan 2004 15:00 pm

sokkyp napísal:To matthues:

Mozes skusit americke cichlidy.

A ktorý druh by si odporúčal? Ja som počul že tie americké je dosť ťažké chovať! A tie americké tie sú ešte väčšie ako africké! NIE?
Obrázok používateľa
matthues
 
Príspevky: 51
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2004 10:28 am
Bydlisko: Streda nad Bodrogom (Trebišov)

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 12 Jan 2004 15:05 pm

Apistogrammy, popr. ostriezik purpurovy.
Su to male rybky, 5-7cm. 1 par je vsak maximum.
Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod matthues » 12 Jan 2004 15:08 pm

sokkyp napísal:Apistogrammy, popr. ostriezik purpurovy.
Su to male rybky, 5-7cm. 1 par je vsak maximum.

Dajakú fotku o nej by si mohol uverejniť na forume? Díky sokkyp
Obrázok používateľa
matthues
 
Príspevky: 51
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2004 10:28 am
Bydlisko: Streda nad Bodrogom (Trebišov)

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod sokkyp » 12 Jan 2004 15:12 pm

Obrázok používateľa
sokkyp
 
Príspevky: 83
Obrázky: 21
Založený: 06 Okt 2003 12:29 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod nino_q » 12 Jan 2004 15:27 pm

my to prave skusame s apistogramami, konkretne cacatuoides, foto najdes napr. tu http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=774 ; zatial sa nam vcelku ochotne vytreli, uvidime co bude dalej
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod matthues » 22 Jan 2004 11:23 am

Akú minimalnú stupňovú vodu potrebujú cilchidy z Malawi?
Obrázok používateľa
matthues
 
Príspevky: 51
Obrázky: 7
Založený: 09 Jan 2004 10:28 am
Bydlisko: Streda nad Bodrogom (Trebišov)

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod skala » 29 Jan 2004 18:14 pm

Asi 24 °C na aky taky uspesny chov
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod klemo » 04 Feb 2004 18:26 pm

myslis skala ze 25,5 co tam mam ja je vela ? :shock:
mam im ubrat ?
klemo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 20 Okt 2003 10:21 am
Bydlisko: BN

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod skala » 04 Feb 2004 19:02 pm

matthues sa pytal na minimalnu teplotu - cize to je spodna hranica, nemyslis?

24°C maju aj v Afrike. V urcitom obdobi a hlbke.

klemo, tvoja teplota je OK
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod klemo » 04 Feb 2004 19:07 pm

... a aku povazujes za standardne optimalnu, da sa to vobec ?
klemo
 
Príspevky: 19
Obrázky: 2
Založený: 20 Okt 2003 10:21 am
Bydlisko: BN

Re: Cichlid novacik a jeho prvy pokus

Odoslaťod skala » 04 Feb 2004 19:21 pm

to je tazke - 24 - 28 je v jazere Tanganika, v Malawi myslim 23 - 30°C. Osobne som drzal 28°C, momentalne som asi 0.5 roka na 27°C. Pre Malawi.

Princezkam z Tanganiky drzim 25 - 26°C.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Predchádzajúca

Naspäť na Africké cichlidy

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.