Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Remo » 08 Nov 2006 11:32 am

Nedavno mi manzelka ukazala kratky clanok v nejakych novinach , kde sa pisalo o nebezpecnosti akvaria s pohladu sirenia ludskych chorob. Je mi jasne , ze je to malo pravdepodobne ale v poslednej dobe sme prekonali mnozstvo problemov , ktore manzelka pripisala na ucet akvaria. Nemate niekto negativne skusenosti ? Alebo ako vyvratit toto obvinenie ?
Obrázok používateľa
Remo
 
Príspevky: 16
Obrázky: 4
Založený: 15 Sep 2005 17:48 pm
Bydlisko: Nitra

Reklama

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod thomas111 » 08 Nov 2006 12:01 pm

No ja ti mozem povedat len tak ako alergik. Akvarium v byte mam uz nejaky ten rocik. Presne neviem ale nejakych mozno 12 rokov. Pokial sa o nho staram a to sa staram, mam cerstvu vodu, tak mozem povedat ze mi sluzi v byte aj ako zvlhcovac vzduchu, co si mylsim ze nieje na skodu. Inac nevidim dovod preco by som sa mal zamyslat nad otazkou ci akva moze nejakym sposobom zneprijemnovat zdravie cloveka...skor naopak. Inac toto sa ma tiez svojho casu pytali moji rodicia ked sme si akvarium zakladali s bratom. A tento argument dost zlepsil ich postoj k tejto zalube :)
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod skizuzka » 08 Nov 2006 12:28 pm

ja menim v akvariu vodu pravidelne 2krat tyzdenne,a na prstoch hlavne palcoch sa mi robia nonstop take hnusne pluzgiere az do krvy,cele sa mi to osupe a potom narastie nova koza. Momentalne mam stale pluzgiere lebo vodu casto menim.Musim si kupit rukavice.Nieco v tej vode je co mi skodi,viem ze to je z nej,pretoze ked som sa v nej dlhsie nebabrala prsty sa mi uplne zahojili a hned ako som vymenila vodu mala som to znovu.
Obrázok používateľa
skizuzka
 
Príspevky: 251
Obrázky: 36
Založený: 18 Sep 2004 22:11 pm
Bydlisko: levice

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod majko » 08 Nov 2006 12:35 pm

Remo napísal:Nedavno mi manzelka ukazala kratky clanok v nejakych novinach , kde sa pisalo o nebezpecnosti akvaria s pohladu sirenia ludskych chorob.
Bavme sa o konkretnych veciach. O ake choroby sa jedna ?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod julidochromis » 08 Nov 2006 13:07 pm

podla mna je na mieste najprv otazka, co sa ma vyargumentovat. ak stoji otazka, ci je akvarium zdrojom/ prispievatelom ochoreni, tak som osobne presvedceny, ze ano (som alergik a na susene rybacie krmivo som alergicky, ked chytim do holej ruky zive patentky, v momente ma zacina svrbiet telo - z niteniek to nemam). ale to by viedlo k tomu, ze byt bude pretlakovana miestnost s cistym filtrovanym vzduchom bez prachu, roztocov ... a do inkubatora nechcem. ak je niektory clen domacnosti potencialne nachylny na nejake choroby (alergie, ekzemy, ...), tak je akvarium podla mna riziko a strasne bude zavisiet na schopnosti dodrziavat cistotu a hygienu okolo akv. zariadeni. ak vsak mas doma ine "zdroje" (je jedno ake, ci uz zvierata alebo napr. aj male deti - nas 2,5 rocny kubo stale vlaci dnu veci, ktore rozhodne nie su antialergicke alebo hygienicke) tak otazka stoji, ci je novy potencialny zdroj unosny (kolko akvarii chces, ako velkych, ako casto vetras, utieras prach...). Co sa tyka extremne vaznych ochoreni, priamo ohrozujucich zivot, tak podla mna cloveka skor zrazi auto nez ho "zrazi" akvaristika (ale verim, ze napr. pri astme moze aj pritazit, za velmi specifickych podmienok az smrtelne)
julidochromis
 
Príspevky: 12
Obrázky: 1
Založený: 21 Jún 2005 05:52 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod majko » 08 Nov 2006 14:49 pm

No dobre ale ak to chceme brat takto potom je aj postel zdrojom chorob :mrgreen: . To ze som alergik nesposobi akvarium. Preto by ma naozaj zaujimalo o ake konkretne ochorenia sa jedna...
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Ceco » 08 Nov 2006 16:18 pm

Nieco na tuto temu sa preberalo nedavno na reefe.
Tu je link: http://www.reef.sk/viewtopic.php?t=556
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Remo » 08 Nov 2006 16:53 pm

Celkom sa to tu rozhybalo. Konkretne sa v tom clanku pisalo o bakteriach , ktore pri styku osoby s vodou v akvariu mozu preniest chorobu na cloveka. To viem pochopit pretoze vo vode moze mnoho mikroorganizmov prezit podstatne dlhsie ako na vzduchu a na zdravi osadky akvaria sa to ani neprejavi. Alergici su samostatna oblast. Ale moze akvarium napriklad odparovanim uvolnovat do vzduchu "bakterie" , ktore sa pri vdychnuti neskor prejavia zapalovymi ochoreniami aj na osobach , ktore neprisli do kontaktu s vodou v akvariu ? Ako tak tad tym premyslam tak by podobny efekt mohla mat aj prechadzka pri jazere ...
Naposledy upravil Remo dňa 08 Nov 2006 16:59 pm, celkovo upravené 2 krát.
Obrázok používateľa
Remo
 
Príspevky: 16
Obrázky: 4
Založený: 15 Sep 2005 17:48 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Ceco » 08 Nov 2006 16:57 pm

Remo napísal:...Alergici su samostatna oblast. Ale moze akvarium napriklad odparovanim uvolnovat do vzduchu "bakterie" , ktore sa pri vdychnuti neskor prejavia zapalovymi ochoreniami aj na osobach , ktore neprisli do kontaktu s vodou v akvariu ?


O tom pochybujem. Nie som sice chemik, ale z chemickeho hladiska mi ro pripada byt nerealne.
Obrázok používateľa
Ceco
 
Príspevky: 879
Obrázky: 99
Založený: 31 Mar 2003 14:57 pm
Bydlisko: Alžbetin Dvor

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod catfish » 08 Nov 2006 17:18 pm

Remo napísal:Nedavno mi manzelka ukazala kratky clanok v nejakych novinach , kde sa pisalo o nebezpecnosti akvaria s pohladu sirenia ludskych chorob.


Jediné závažné onemocnění, které se může u člověka objevit v souvislosti s akváriem je mykobakterióza - kožní forma rybí tuberkulózy. Takový člověk se ale nakazí jen v případě, že má oslabenou imunitu, na rukou má nějakou otevřenou ránu a rýpe se v akváriu, kde jsou ryby nemocné tuberkulózou.

http://www.clsjep.cz/Ukazclanek2.asp?cl ... cislo=1093

Stačí dodržovat běžné hygienické zásady, po údržbě akvária si umýt ruce a případné otevřené ranky na rukou si ošetřit jódem.

Lidé s alergií jsou ale kapitola sama o sobě, vím minimálně o 2 akvaristech, kteří měli alergii na starou vodu v akváriu a museli s akvaristikou úplně přestat (kožní problémy na rukou).
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod vest » 08 Nov 2006 18:07 pm

O čom je to tu vlastne reč?Človek,ktorý je alergik na vodné prostredie by nemal mať akvárium?A čo mu v tom bráni?Jedine osobná hygiena okamžite po práci s akváriom.(umyť riadne ruky po krmení,výmene vody,pretŕhanie rastlín,a pod.)A ja si osobne myslím,že výpary vody určite nikomu neškodia.Len si predstavme,koľko rôznych výparov je kuchyni pri varení a pečení.To by potom alergici nemohli doma ani jesť.
vest
 
Príspevky: 163
Obrázky: 49
Založený: 04 Jan 2004 18:10 pm
Bydlisko: BA

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod dodek » 08 Nov 2006 21:46 pm

LEN aby sme nedostali TUBERKULOZU :D :D :D :D :D
Obrázok používateľa
dodek
 
Príspevky: 21
Obrázky: 3
Založený: 18 Okt 2006 13:25 pm
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod martin_s » 08 Nov 2006 22:09 pm

Pre mikroorganizmy kde patria aj bakterie je optimalne vlhke a teple prostredie a akvarijna voda moze pre nich tvorit aj dost vyzivny substrat. No hovorim vseobecne o mikroorganizmoch. Tie su pritomne aj v jazerach kde sa ludia kupu. Aj ked ide o podstatne väcsi objem, tak riziko kontaminacie tejto vody je podstatne väcsie, koli tomu, ze sa tam chodia kupat aj nie zrovna zdravi ludia a zvierata. Ak by sme teda vzali do uvahy ze by voda v akvarku bola kontaminovana vysokou koncentraciou bakterii alebo inych infekcnych castic, tak vyparovanie by bol asi ten najmensi problem a sposob sirenia do okolia. Problemom by bolo napr. vzduchovanie, pri ktorom vznika aerosol, ktoreho castice by so sebou niesli tieto mikroorganizmy. No aj tak by sa asi nedostali daleko od akvaria. Aby som to zhrnul: Udrzba akvaria, dodrziavanie hygieny ci uz osobnej alebo v okoli akvaria je dostatocna prevencia. nesmieme vsak zabudnut ze nie len ryby mozu byt zdrojom kontaminacie tejto vody ale aj my sami. Hygienu by sme mali dodrzat nie len po udrzbe akvaria ale aj pred nou. Tolko moj nazor.

A co sa tyka alergikov (ja som tiez) tak alergicku reakciu moze vyvolat skutocne cokolvek na svete. Ak ale je znama pricina co tu reakciu vyvolava, tak sa da aj velmi lahko vymysliet sposob ako jej zabranit a pritom nemusiet skoncit s tymto krasnym a zaujimavym konickom.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod skala » 08 Nov 2006 22:28 pm

remo, povedz zene, ze nebezpecni su hlavne ludia. nie ryby, macky a co ja viem kto. ano, stane sa, ze nejaka bakteria, psisko na teba skaredo kukne, ale nechceme zit v sterilnom svete. choroby maju vacsiu sancu na nas preniest svoju informaciu pri teplokrvnych zivocichoch. a to ryby nie su. prostredie, v ktorom ziju - akvarium sa da urobit tak perfektne, ze ho nebude velmi ani vidiet. myslim, ze bezna starostlivost je absolutne dostatocna.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod martin_s » 08 Nov 2006 22:38 pm

Skala suhlasim s tebou co sa tyka toho sterilneho sveta. Prilisnym vytvaranim sterilneho prostredia sa znizuje zaroven aj imunita, kedze protilatky ktore nas chrania sa vytvaraju prave pri kontakte s infekcnymi agensmi (ziskana imunita) Na tomto sposobe je aj zalozena nepriama vakcinacia, kedy sa do organizmu dostane oslabeny infekcny agens (oslabeny natolko aby nevyvolal ochorenie, ale boli pritomne antigeny) a organizmus si proti nemu buduje protilatky.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod catfish » 08 Nov 2006 23:14 pm

dodek napísal:LEN aby sme nedostali TUBERKULOZU :D :D :D :D :D


Až taková legrace to zas není:
http://www.osel.cz/index.php?clanek=2106&akce=show2

Rezistentní TBC nechytneš v akváriu, ale na ulici od jiného člověka. To už nemá s akvaristikou nic společného. ;-)
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod LANGosh » 09 Nov 2006 10:51 am

A potom snad ještě záněty kůže (dermatitidu) může dle Franka vyvolat kožovec (Ichthyophthirius multifiliis).
Roman :)
Obrázok používateľa
LANGosh
 
Príspevky: 182
Obrázky: 19
Založený: 27 Júl 2005 08:41 am
Bydlisko: ČR

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Remo » 09 Nov 2006 13:59 pm

Takze konecny zaver znie , kto sa v akva nehrabe chorobu nedostane. Rizikom pre mna ako cloveka , ktory zatial ako jediny prichadza do kontaktu s akva vodou je iba ta spominana tuberkuloza a pripadne kozne problemy , ktore som ale nikdy este nezaznamenal. Nastastie v domacnosti nemame ziadneho alergika takze pripadne problemy s prachom alebo styku s krmivom odpadavaju. Dakujem za namety.
Obrázok používateľa
Remo
 
Príspevky: 16
Obrázky: 4
Založený: 15 Sep 2005 17:48 pm
Bydlisko: Nitra

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod jano_i » 09 Nov 2006 17:37 pm

Moj ucitel mikrobiologie raz povedal... patogeny su vsade okolo nas a zavisi len na reakcii cloveka (v mojom pripade zvierata), ako na nich zareaguje.
Obrázok používateľa
jano_i
 
Príspevky: 210
Obrázky: 40
Založený: 04 Feb 2006 14:12 pm
Bydlisko: Senne City

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod DamaGer » 30 Nov 2006 16:35 pm

moja sestra mala problemy s dychacimi cestami, museli sme zvlhcovat vzduch (mokry terak na radiator, voda a pod.) ale odkedy sme mali aqva v izbe kde spi, tak problemy ustali :) urcite to prispelo
Obrázok používateľa
DamaGer
 
Príspevky: 96
Obrázky: 6
Založený: 11 Sep 2006 19:47 pm
Bydlisko: Bratislava Ružinov

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod janoch » 26 Aug 2007 22:29 pm

Túto tému ešte trochu rozviniem.

Mňa by zaujímalo, že či voda z akvária, ktorá sa vyparuje nie je škodlivá, pretože sa dáva do akva napr. hnojivo abo iné prípravky? Alebo keď náhodou mokrými rukami chytím kľučku a tak v tej vode sú kadejaké látky nie?

Zaujíma ma to, lebo mám doma malého syna a bojím sa či sa niečo z toho hnojiva nejak nevyparuje aj s vodou. No ak je to blbosť tak sa mi nesmejte nie som chemik :P
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod redw » 26 Aug 2007 23:11 pm

scalary napísal:Túto tému ešte trochu rozviniem.

Mňa by zaujímalo, že či voda z akvária, ktorá sa vyparuje nie je škodlivá, pretože sa dáva do akva napr. hnojivo abo iné prípravky? Alebo keď náhodou mokrými rukami chytím kľučku a tak v tej vode sú kadejaké látky nie?

Zaujíma ma to, lebo mám doma malého syna a bojím sa či sa niečo z toho hnojiva nejak nevyparuje aj s vodou. No ak je to blbosť tak sa mi nesmejte nie som chemik :P


Ani ja nie som chemik, ale voda sa odparuje bez prímesí, tj určite v nej hnojivo nebude.
Taktiež na tej klučke, je síce možne, že tam zostane nepatrné množstvo hnojiva, ale určite to nie je v takom množstve, že by to ohrozilo človeka. A ked ryby žiju v takej vode niekolko rokov, tak je to iste neškodlive :wink:
Možno keby bolo vo vode nejake liečivo, no to by bola tiež uplne slabá koncentracia.
Ale riešenie tu je, nechať otvorene dvere a po práci v akvariu si umyť ruky :roll: :o
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod ivika » 27 Aug 2007 10:31 am

moji rodičia zriadili v detskej izbe akva kvôli bratovi,ktorý mal problémy s dýchacími cestami....(tak sme sa dostali k "akvaristike" :) )

-môj druhý syn mal časté bronchitídy...spravili sme mu v izbe veľké akva s vodnými korytnačkami.....jediný počas celej zimy nebol ani raz chorý....je to vďaka tomu ,že v noci počas spánku dýcha zvlhčený vzduch,ktorý prečisťuje dýchacie cesty a tak sa tam nemajú šancu baktérie "zdržovať"-takže v tomto smere je akva veľmi priaznivé pre ľudské zdravie....

-čo sa týka manipulácie s vodou,ruky si po čistení akva vždy dôkladne umyjem mydlom a pod tečúcou vodou...verím,že tak sa nemôže nič stať :D
Obrázok používateľa
ivika
 
Príspevky: 109
Obrázky: 21
Založený: 10 Aug 2007 21:16 pm

Re: Akvarium ako zdroj chorob pre cloveka

Odoslaťod Vojtek » 28 Aug 2007 15:28 pm

Tak ja som napríklad alergik na pele, prach a roztoče. Preto mi rodičia nechceli kúpiť psa, mačku ani škrečka, a tak máme akvárium. Vôbec si nemyslím, že mi nejako škodí. Už sa tu spomínalo, že zvlhčuje vzduch, okrem iného, voda absorbuje aj isté škodlivé látky zo vzduchu, čo je ale nevýhoda pre ryby. Teda má veľa zdravotne kladných aspektov.

A okrem toho, ľudia začínajú byť prešľachtený a už je na čase s tým niečo robiť. Tým, že sa už generácie zbavujeme špiny okolo seba, napríklad antibakteriálne čistiace prostriedky a pod. sa človek menej stretáva s patogénnmi. Telo si odvyká a imunita slabne. Toto sa potom prenáša na ďalšie generácie a ľudstvo je stále náchylnejšie.

Veď si pozrite, ako stále pribúdajú prípady alergií. A vedecké výskumi dokázali, že je to priamym prejavom príliš hygienického prostredia, v ktorom človek žije.

Tým nechcem povedať, že hygiene zbohom, ale netreba to preháňať.
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.