choroba živorodky



Akvarijné ryby - choroby, liečba

choroba živorodky

Odoslaťod Sefri » 20 Máj 2007 21:12 pm

Ospravedlňujem sa ak už tu je téma týkajúca sa tohto problému ale vyhladávač mi pekne blbne. Takže popíšem jeden deň je napr. mečovka normálna a na ďalší chodí len po kútoch akvária, chvostovú plutvu má v spojenú nie rozprestretú, chvilku je v klude a za chvílu ako by sa snažila plávať na mieste má také pohyby. Jedná sa aktuálne o samca včera sa ho samice nevedeli zbaviť a dnes už je takýto :( aj v minulosti sa mi to stávalo ale hlavne u malých rybiek. Prosím ak máte s tým skúsennosti poradte, ďakujem.
Obrázok používateľa
Sefri
 
Príspevky: 75
Obrázky: 3
Založený: 15 Okt 2006 12:57 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: choroba živorodky

Odoslaťod Bulvic » 21 Máj 2007 15:29 pm

Ahoj, já jsem takové chování zažil u black moll, když jsem z hlouposti vypínal na noc závěsný filtr. Ničil jsem tím nitrifikační bakterie a pak ten humus ráno pouštěl zapnutím filtru do akvária. Ryby byly potom přiotrávené. Není to i tvůj případ? To ale ryby byly v mém případě přiotrávené všechny, ne jen jedna.
Bulvic
 
Príspevky: 38
Založený: 20 Aug 2006 13:05 pm
Bydlisko: Pardubice

Re: choroba živorodky

Odoslaťod SoRex » 21 Máj 2007 16:16 pm

Souhlasím s Bulvic. Takto se chovají mírně přiotrávené živorodky. Zřejmě Ti postupně stoupá koncentrace dusíku a tento jedinec je trochu vnímavější, takže začal reagovat dříve, než ostatní. Zatím bych to řešil výměnou vody. Nyní, jednorázově, asi 1/2 objemu, do pátku každý den asi 1/4 a pak se vrátit ke své obvyklé frekvenci výměn. Nebo raději častěji ;-)
Obrázok používateľa
SoRex
 
Príspevky: 749
Obrázky: 57
Založený: 07 Mar 2004 15:38 pm
Bydlisko: Praha

Re: choroba živorodky

Odoslaťod check » 18 Júl 2007 15:01 pm

Ja mám tiež otázku ohľadom mečovky. Najprv som si všimol, že nejako čudne pláva a hneď potom som si všimol, že nemá chvost jednoducho mu asi odpadol. Na dne akvária bol celý ten dlhý "mečúňovský" chvost. V akváriu pláve ešte jedna mečovka a dvaja pancierničkovia, všetci ostatní sú na pohľad v poriadku. Nevie niekto poradiť, čo to má znamenať?
check
 
Príspevky: 16
Obrázky: 4
Založený: 29 Sep 2006 15:06 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod holenda » 26 Júl 2007 17:34 pm

ahojte, potrebujem pomoc. zacali mi hynut gupky. v priebehu 3 dni asi uz 5 ryb a viac v akva je chorych:( rozpadavaju sa im plutvy, u niektorych je na tele aj na plutvach biely povlak, stracaju na vahe, skoro neprijimaju potravu, vsetky ryby su tesne pod hladinou. v pokrocilejsom stadiu ryba absolutne straca stabilitu, ma uplne ploske brucho. dnes som vymenil polovicu vody, a pridal liecivo MFC od fy. Tropical: formaldehyd, blankyt metylenovy, molybdenova zelen... prosim poradte
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: choroba živorodky

Odoslaťod Piettro » 26 Júl 2007 17:46 pm

Prosim o radu tiez: mam problem z Gupkami . maju strasne nafuknute bruska a drzia sa mi len pri dne. A naopak biela samicka je vychudnuta no ked ju sledujem tak zerie ako ostatne. Dik. Krmim ich 1x denne aj to s mierou. (striedam mrazenu potravu a vločkovú)
Obrázok používateľa
Piettro
 
Príspevky: 27
Obrázky: 5
Založený: 15 Júl 2007 12:16 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod vysluzil2 » 26 Júl 2007 18:03 pm

U gup treba mat v rezerve dalsie skupinky. Oni velmi rychlo rastu, rozmnozi ich aj ziacik. Potom uz ale si treba davat vacsiu namahu s hygienou vody.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: choroba živorodky

Odoslaťod holenda » 28 Júl 2007 13:08 pm

to fakt nikoho nic nenapada, co by mohlo pomoct? sol, ani uvedene liecivo nezabralo...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: choroba živorodky

Odoslaťod vysluzil2 » 28 Júl 2007 15:51 pm

Vtom to tvojom pripade sa musis poradi s tym , kto ti poradil dat do aq lieciva. On to bude najlepsie vediet. Ja lieciva vobec nepouzivam. Preto som obom odporucal hygienu vody. Treba si precitat SoRexov prispevok s vymenou vody v tejto teme.
vysluzil2
 
Príspevky: 1427
Obrázky: 57
Založený: 14 Feb 2006 11:42 am
Bydlisko: BA

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 26 Aug 2007 08:05 am

Neviete mi nahodou poradit s chorobou mojej mecovky -> samicky ?

Dostal som sa ku knihe Sera, kde su popisane rozne choroby, ale vysli mi z toho 2 rozne, neviem ci vobec spravne. Lebo z kazdej splnuje len 2 priznaky, z toho 1 je spolocony.

1, Farba koze sa meni na sedivu, strapkanie plutiev, ryby maju stiahnute plutvy. Z TOHO PLATI LEN STIAHNUTE PLUTVY

2, Ziabrovi cervi, DACTYLOGYRIDEA

CHOVANIE MECUNKY : Pred par dnami polihala tesne nad dnom, myslel som ze moze byt trocha unavena, bo furt ju otravuje samcek gupky co za nou lozi a otravuje ju. Tak sedela 3 mm nad dnom, obcas isla preplavat par centimetrov, ale prekotila sa na bok na dno, snazila sa obtret sa mi zda o dno a isla dalej. Takto sa spravala asi 2 dni. Dnes som bol rano [8:00] checknut akva, v akva je este tma, svietim od 10:00-22:00. A visela pod hladinou, pri porodnicke. Len obcas pohla plutvami pri ziabroch.

Poradte prosim co by to mohlo byt, ci je to liecitelne, ale hlavne ci neexistuju lieky inej firmy ako sera, lebo ta cena nie je normalna. Nebude mudrejese ju utratit, ako nechat sa trapit.



CHOROBA2 : Gupka samcek, modry s orazovymi plutvami. Pred par dnami sa mu na chrbtovej, predlazenej plutve objavil sedy flacik, ten pokracuje a uz to ma v polke.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 26 Aug 2007 08:23 am

Zabudol som dodať. Ostatní mečúnici si veselo plávali po akváriu, nakoľko k nim dopadá trocha svetla z vedľajšej iszby z balkóna, takže..
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 26 Aug 2007 10:25 am

V akva sa svieti, mecunica sedi pri dne. Jednu ziabrovu plutwu ma nalepenu na boku tela a druhou hybe.
Asi to bude GYRODACTYLIDeA alebo DACTYLOGyRIDEA.
Odporucuju sera ectopur a mycopur. Je nieco obdobne a lacnejsie ?
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod Janska » 26 Aug 2007 15:07 pm

Ja mám rovnaké problémy takmer so všetkými živorodkami v mojom akva (mečúne, platy). Ostatné, napr. tetry a skaláre sú úplne v pohode a platy a mečúne postupne vyhadzujem z akvária s tým, že ich pozorujem, ako sa držia na jednom miestne tesne pod hladinou so šedým povlakom na šupinách a stiahnutými plutvami, časom ledva plávajúc. Dokonca mi odišli aj dve dania pruhované na vodnatieľku. Tie jediné sa prejavili nafúknutými bruškami a odstávajúcimi šupinami. Mečúne a platy tieto príznaky nemajú.
Mám 180 litrové akva, v ktorom minimálne raz do mesiaca vymieňam cca 30-40 litrov vody. Skúšala som aj liečivá, ale nič nezabralo. Niečo dávam aj preventíve, plus trochu soli pri výmene vody, ale stále nič. Momentálne mám akva pekne zarastené, nerobím do neho žiadne veľké zásahy, takže ryby nemajú byť z čoho stresované. Parametre vody nemeriam. Čo je potrebné odmerať, aby som zistila možnú príčinu? Rastlinky mi v akva prekvitajú, čo však o rybách povedať nemôžem. NO3?
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 27 Aug 2007 12:36 pm

Raďte raďte prosím.
Zhoršuje sa to. Na jednej plutve ( žiabrovej ) má šedý fliačik a akoby jej zožieral plutvu, lebo kúsok jej už chýba, a znova sa snaží otrieť sa o štrk.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 27 Aug 2007 12:52 pm

Ešte som si všimol na mojej mečovke, že jej stále z riti trči nejaký akoby tenký priesvitný výkal.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod Janska » 27 Aug 2007 13:19 pm

Neviem, ale najviac sa mi to podobá na toto:

Bbičíkovec zhoubný Ichthyobodo (Costia) necatrix - cizopasný kožní bičíkovec, usazuje se na ploutvích, kůži, žábrách i na rohovce oka. Při napadení dochází ke zvýšené tvorbě kožního slizu, objevuje se bělavý, modrošedý zákal, viditelný zpočátku jen pod určitým úhlem, při silném napadaní se později tento povlak až loupe. Ryby mohou být apatické, těžce dýchají, mají splihlé, slepené až roztřepené ploutve, zakalené oči. Při silných nákazách mohou některé ryby uhynout již po 48 hodinách. Nemá-li tento parazit svého hostitele, hyne po 20-60 minutách.
Léčba je možná v počátečním stadiu jen pouhým zvýšením teploty na 30-32°C, případně při silnějších napadeních pomocí dlouhodobých koupelí (sůl, metylénová modř, malachitová zeleň, tripaflavin, Acriflavin, FMC a další širokospektrální léky).

Bělavě modré zakalení kůže –opalizující v bočním dopadajícím světle. Ryby jsou neklidné,vyhledávají předměty v nádrži a snaží
se otěrem zbavit parazitů. Ploutve jsou stažené nebo slepené -Invaze protozoóz (prvoků): Obrněnky-Piscinoodinium pillularis, Costia, Ichthyobodo, Chilodonella, Trichodina, Tetrahymena. Invaze červů rodu: Gyrodactylus spp., Onemocnění z kyselé
vody...

Bělavé útvary, velikosti až krystalového cukru, na kůži a ploutvích ryb. Útvary jsou viditelné pouhým okem. Ryby jsou neklidné, vyhledávají předměty v nádrži a snaží otěrem zbavit parazitů.Invaze: Glochidií (Anodonta, Unio)
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 27 Aug 2007 13:49 pm

Kúpeľ v soli. Kolko tej soli na 1 liter.?
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm

Re: choroba živorodky

Odoslaťod Janska » 27 Aug 2007 20:26 pm

Ja neviem, možno tresknem hlúposť.. cca j 1 pol. lyžica na 200 litrov... ale fakt iba tipujem.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: choroba živorodky

Odoslaťod remus1 » 27 Aug 2007 22:13 pm

Je chorá, musím ju vybrať z akva a preloviť ju niekam inam.
Ale zase ju nehcem utýrať v soli.
Obrázok používateľa
remus1
 
Príspevky: 82
Obrázky: 15
Založený: 16 Jún 2007 20:59 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.