Žiarivky a malá životnosť



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

Žiarivky a malá životnosť

Odoslaťod Vojtek » 28 Aug 2007 12:21 pm

Zdravím, mám dve akváriá, jedno má kryt s osvetlením od výrobcu, to druhé má osvetlenie od ATMANU. Svietil som trubicami značky Hagen. Presnejšie v Atmane Sun-glo a Flora-glo, v tom druhom akva Sun-Glo. Zaujímalo by ma, či neviete, prečo v tom jednom akva, kde je Atman musím žiarivky meniť každé 3 mesiace a pritom v tom druhom akva mám už od vianoc tú istú žiarivku a ešte jej ani nezačali černať konce?

Je to problém, ktorý sa dá odstrániť, alebo je to vada svetelného krytu?
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Žiarivky a malá životnosť

Odoslaťod yogiman321 » 28 Aug 2007 19:42 pm

Zdar, podla mna ak ta ziarivka prestane svietit po 3 mesiacoch tak bude nejaka vada v tom kryte. Mozno tlmivka alebo starter, alebo el. predradnik. kazdopadne je to dost podozrive. :)

PS: pravdepodobne je to problem svetelného krytu, ktorý sa dá odstrániť :D
Obrázok používateľa
yogiman321
 
Príspevky: 45
Obrázky: 5
Založený: 22 Jún 2007 23:05 pm
Bydlisko: Michalovce

Re: Žiarivky a malá životnosť

Odoslaťod Vojtek » 28 Aug 2007 19:53 pm

Akú funkciu plní štartér. A ako zistím, že sa vypálil. Pretože ten môj svetelný kryt pracuje rovnako aj keď tam štartér je aj keď nie je. (skúšal som, či nie je problém tam)

Doplňujúca otázka: ako zistím, že je štartér vypálený(resp. po životnosti)?
Vojtek
 
Príspevky: 77
Obrázky: 24
Založený: 15 Jan 2007 20:26 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Žiarivky a malá životnosť

Odoslaťod holenda » 28 Aug 2007 20:49 pm

Bez štartéru sa ti neón nerozsvieti. Máš tam aj tlmivku, ktorá slúži na produkovanie vysokého napätia, potrebného pre vznik výbojov v plyne. Výboje vznikajú v pravidelných intervaloch, koré sa dosiahnu prerušením elektrického obvodu, na ktoré nám slúži práve štartér. Problém by som hľadal niekde inde... Možno sa trubice v ATMANE viac zahrievajú a tým sa skracuje ich životnosť...
Obrázok používateľa
holenda
 
Príspevky: 83
Obrázky: 23
Založený: 30 Sep 2005 19:09 pm
Bydlisko: Kosice, SR

Re: Žiarivky a malá životnosť

Odoslaťod Kapor » 28 Aug 2007 21:29 pm

Mne sa v Atmanoch piekli tlmivky. Prejavovalo sa to silnym bzucanim. Jedno svetlo som reklamoval, vratili mi peniaze. Druhe som si chcel nechat, tak som vymenil tlmivku. Sice 30W za 40W (inu nemali), ale zatial ide bez problemov. Ziarivka tiez bez problemov.
Kapor
 
Príspevky: 46
Obrázky: 12
Založený: 12 Dec 2006 10:21 am
Bydlisko: HC


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.