záhradné jazierko



Technika - filtrácia akvária, problémy s osvetlením, kryty na osvetlenie, reverzná osmóza, aktívne uhlie, ohrev akvária....

záhradné jazierko

Odoslaťod janko » 18 Aug 2007 21:49 pm

Dovolil som si otvoriť novú tému, týka sa problému suseda s jazierkom, požiadal ma o pomoc, nakoľko po roku funfovania, resp. nefungovania si nevie rady ako ďalej.
Dal si na objednávku od firmy v spolupráci s architektkou urobiť záhradu, komplet zo všetkým, čo si len viete predstaviť. Absolútnou dominantou tejto časti pozemku je veľké jazierko o objeme 1OO m3.
Všetko je to tip- top urobené, máto však jeden háčik.
Architektka nemala a nemá o chemizme takéhoto útvaru ani poňatia a poradila mu zohnať na vyloženie okrajov a dna pekné žlté kamene, ešte mu odporučila aj kde ich zoženie.
Tieto kamene však sú čistý vápenec , niektoré v kombinácii s pieskovcom alebo kremeňom.
Sused nie je v tomto smere odborník preto to všetko nechával na architektku.
Nehovoriac o "zaručených " radách mladej panej už dva krát dosádzal nové rastlinstvo v hodnote cca 50.000,-.SK
Celková investícia sa šplhá niekde okolo milióna Sk, je tu niekto ochotný pomôcť jasnými chemickými reakciami vápeca, ktorý všetko živé v podstate udusil alebo udusí svojim inkrustom ??v prípade ak by chcel škody odstrániť spätne firmou, ktorá to zbudovala???

Prípadne je niekto ochotný sa odborne suseda zastať, ak by vznikol problém s prebudovaním jazierka na základe reklamácie??
Za Vaše názory a rady vopred ďakujem
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Reklama

Re: záhradné jazierko

Odoslaťod vodnar73 » 29 Aug 2007 19:06 pm

tak ako prve.. pochybujem, ze sa tu niekto na vasu "spravu" niekto chyti... lepsie povedane, ze bude ochotny sa do problemu pustit...
Mam jazierko, skusim len poradit..
Jazierko 100 m3 , by malo byt "samoschopne" zivota...
k problemu: vapenec do jazierka je absolutne nevhodny, nici mikrofloru - bakterie,ako aj rastliny svojou tvrdostou (GH).
Kremen, je uz nieco ine... je vhodny, tak isto ako "zulove okruhliaky"..
Zo dna treba teda kazdopadne kamene vyzbierat, na okrajoch mozu ostat, nezmeni to "image" a zlepsi kvalitu vody, samozrejme nesmu siahat do vody... dno by som teda (ak chce mat dno z kamenov) vysypal kremicitym pieskom, avsak rastliny by mali ostat v "kosoch" (jutovych vreciach)!
Nutna vymena min. 1/3 vody za vodu s minimalnym obsahom Ca+Mg, to znamena nie vodovodna (najlepsie 2-3 cisterny z najblizsieho jazera-prirodnej nadrze // 30 m3) pufracnu absorbciu (t.j. schopnost absorbovat vykyv pH) upravit pouzitim bikarbonatu (na objem 100 m3 mi to vychadza 4kg) , po jednom dni zmerat GH,KH,PH,NO2,NO3,Fe,P....
Pre porovnanie uvediem hodnoty v mojom jazierku, je 11x mensie ,ale chemizmus by mal byt podobny v kazdom ..
pH- 8.13
GH-10
KH-8
NO2- 0
NO3- <10mg/l
P - <0.3mg/l
Fe - <0.1mg/l
Jazierko musi mat zony roznych hlbok, najmenej 2.
Pozor, voda v jazierku nie je voda v akvariu, su to rozdielne biotopy, nepouziva sa CO2 a je na priamom slnku (v mojom pripade z malej casti v polotieni, co je ziaduce a co nejdem specifikovat..)
Neda sa to tu vsetko popisat, zislo by sa tu naozaj zalozenie temy JAZIERKO a tam by sa kladli vsetky podkapitoly...
.............................................
na dalsie otazky rad odpoviem..
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK

Re: záhradné jazierko

Odoslaťod alexx5 » 29 Aug 2007 20:44 pm

to vodnar73:téma Záhradné jazierko už tu je.Skús vyhladávanie.
Obrázok používateľa
alexx5
 
Príspevky: 192
Založený: 09 Feb 2006 10:56 am
Bydlisko: Dubnica n/V

Re: záhradné jazierko

Odoslaťod janko » 29 Aug 2007 21:07 pm

Predpokladal som nulovú odozvu ale vďaka za príspevok, problém som popísal tak, že architektka toto celé nezvládla a nasadila vápenec naokolo( to by nevadilo) ale aj do plytšej okrajovej časti s vodou a aj do prvej zóny s hlbkou cca 60 cm, , druhá časť s najväčším objemom je iba obkolesená veľmi plytkým lemom vody avšak všade je travertín. Iba som chcel aby sa k tomu vyjadrili odborníci cez chémiu aby som suseda podporil jasnými dokazmi, to je všetko.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: záhradné jazierko

Odoslaťod vodnar73 » 02 Sep 2007 22:02 pm

TO Alexx5 : No, ja som myslel na "Skupinu" vo forume (ako napr.: Rastliny, technika,..) a to tu NIE JE!!!
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK


Naspäť na Technika

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.