pls radu, mam bojovnicu



Akvarijné ryby - choroby, liečba

pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 28 Aug 2007 17:42 pm

ahojky,mam doma bojovnicu samceka v malom gulatom akvariu s krasnou zelenou rastlinkou. akvarium mam v rohu izby kde dopada svetlo cez den (nie je to ale intezivne svetlo) a vecer zapalujem lampicku. krmim ju vecer roznymi krmivami kt striedam. je velmi inteligentna, vzdy priplava ak ma zbada, plava s prstom, je hrozny zvedavec. No a moj problem spociva v tom ze zacala blednut, zda sa mi cim viac vybednuta a plutvy sa jej skrutili. predtym bola nadherna cervena a mala krasne dlhe plutvy. dala som mu raz na par hodin aj samicku ale skoro ju zabil, tak je sam.... Neviem co sa deje, je to choroba, alebo nedostatok svetla, potravy... poradte mi, pls. :cry: bojime sa o neho s priatelom, mame ho radi :D
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 28 Aug 2007 18:11 pm

Blednutie býva nízka teplota alebo nekvalitná voda v tomto počasí to tipujem na špinavú vodu. OKrem toho krútenie plutiev je vždy nekvalitná voda.

Ako často a akým spôsobom robíš výmenu vody? Aký je objem guli?
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 28 Aug 2007 18:18 pm

akvarko ma 6 l a vodu som menila za 2 mesiace 3x z dovodu ze som 2 x menila rastlinku. vodu necham odstat vo flasiach a vzdy pri vycisteni tam necham trocha povodnej a ostatnu dolejem.
spinave nebolo, skor to bude asi vodou...
ako to napravim, aby sa to vratilo do normalu (sfarbenie aj plutvy)?
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 28 Aug 2007 23:08 pm

no snazila som sa o rychlu zachranu, lebo som doma rybku nasla skoro celu bielu. kupila som destilovanu vodu 2 l + som 2 l vody prevarila (25min varu), to som zmiesala, pridala prostriedok na upravenie vody a naplnila akvarko. rybka plava a zda sa mi ze trocha aj ozila, uz nepolohuje na kamienkoch akoby mlela z posledneho....

neviem, urobila som dobre? je mozna este zachrana jej farby a plutiev, aby bola ako predtym? :?
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 28 Aug 2007 23:13 pm

Destilovanú vodu nepotrebuješ ale čistu. Za 2 mesiace 3 krát :shock: Teraz šoknem ja teba každý týždeň min. 20 % za odstátu rovnakej teploty. Prehodím to na ľudské pomery si v jednoizbovom byte a vyvetrám ti až 3 x za 2 mesiace. :)

Môže sa z toho ešte dostať. Ale moja rada znie, do budúcna keď si kúpiš čokoľvek či je to živé či nie najskôr "návod na použite". Predišla by si sklamaniam ak by náhodou rybka neprežila. Čiže skús si niečo o bojovniciah prečítať po internete je toho veľmi veľa alebo sa veľa vypytuj a už ti niekto určite odpovie.

Teraz v lete je teplota ok, ale v zima teplota nesmie klesnúť pod cca 21 stupňov.

P.S.: voda v ktorej je odpad, ktorí rybe škodí nemusí byť vidieť.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 28 Aug 2007 23:26 pm

neviem ci som vyznela neskusene, ale ja som uz s rodicmi akvarka roznych velkosti mala, chovala som aj bojovnicu, niekolko rokov, bola nadherna nemala problem. chovala som ju s gubkami, neonkami a pod....
sice ich zacala zrat ale myslim ze si nazivali krasne, nemala som s nimi nikdy problem....
cistila som akvarko raz mesacne, s tym ze som dolievala pravidelne odstatu vodu.
neviem ci sa mylim ale som z veteriny a tam nas upozornovali aby sme to neprehanali s cistenim, lebo ryby sa tiez potrebuju udomacnit a preto staci vodu dolievat popripade odobrat a doliat....

toto som ale nezazila takze mi nebolo jasne co sa deje, teraz zijem v byte a o par sto km inde..........
prv nez sme si kupovali rybku som si prebehla net co je o bojovniciach zname a dala som si poradit aj v akvaristike
inak aj to co som spravila ako opravu teraz som sa docitala od ludi tu....ako radili v podobnych pripadoch :wink:
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 28 Aug 2007 23:39 pm

kazdopadne dakujem za odpoved... :wink:

no aby sme sa nesokovali zaroven...ty si spominal zmenu vody 20% kazdy tyzden...
rybku mam 7 tyzden to znamena ani nie 2 mes (ja som to zaokruhlila) a menila som komplet vodu 3 x, to znamena ze kazde dva tyzdne dostala novu vodu v celom akvarku, plus som vodu dolievala ako vyprchala....

takze problem neni v starostlivosti, lebo ako vravim mam s tym skusenosti svoje, iba s tym ze zrejme mame inu vodu ako moji rodicia :o

ale je super ze si ma usmernil, iba by som tak tapala co sa asik moze diat...
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod tipek » 29 Aug 2007 00:04 am

možno mate inu mesku vodu ,jednoznačne nehaj odstat a pridavaj rašelinovy pripravok ten odstrani škodliviny
daj na hladinu plavajucu rastlinku(riciu,limnobium)ked spi su pri hladine a ked maju rastliny na hladine maju bezpečnejši pocit a nemaju stres

a je rozdiel menit vodu napr v 50L akvarku než v 3L gulatom , zaleži aj na tom ako ho vykrmuješ či produkuje aj vela bordelu :lol:

.................
Obrázok používateľa
tipek
 
Príspevky: 99
Obrázky: 97
Založený: 21 Apr 2007 12:09 pm
Bydlisko: NITRA

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 29 Aug 2007 08:47 am

Paty presne ako píše tipek. Je rozdiel meniť vodu v nejako 50 l akva a je rozdiel meniť vodu v 6 L guli.

Raz týždenne je akurát, lebo v guli nemáš ani filter predpokladám a keď je tam len jedna mini rastlinka tak odbúrvanie odpadových látok je minimálne. Ak ti sa ti po váľa staré žrádlo o to viac.

Ja mám skúseností s bojovnicami viace než treba :D takže ver mi že raz za mesiac nestačí. Keby si čítala niečo o bojovniciah kde nájdeš, že stačí vymeniť raz za 2 týždne v 6 l guli tak mi daj link lebo ja som to nikdy nečítal a to som o bojovniciach prečítal dosť.

A určite to nie je kvalitou vody z vodovodu bojovnice vydrží veľa veľa čiže ani tvrdosť jej nevadí ani nejaké vysoké PH. Je to len v čistote. Som si 100 % istý, lebo plutvy sa bojovniciam skrúcajú len so špinavej vody plnej odpadových látok keď sa jej začnú zliepať už je dosť problém už je to vo vysokom štádiu.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 29 Aug 2007 11:56 am

hmmm, no rastlinku mam peknu velku s velkymi listami kt su akurat pri hladine, stale na nich lezi...
vyskusala som uz tri ale kedze akvarko mam v pritmi rastlinky hynu, kupila som nenarocnu, a myslim ze si vyhovuju...
krmim ju troma druhmi potravy, kt ale plava na hladine, takze ak ju neskonzumuje vyberam ju.
viem ze spinu netreba vidiet a je tam, ale nemyslim zeby sa z toho krmiva extremne spinila, kedze neskonzumovane davam prec a vodu aj dolievam .....
ked som zvykla krmievat tetry, gupky ci neonky takymi granulkami, viem ako vyzeralo akva za par dni... :shock:

ale dam na vasu radu a budem akvarko cistit viac, ak raz za dva tyzdne nestaci :wink:

ja sa len cudujem ze som bojovnicu mala vo väcsich akvarkach, tiez bez filtra a nemala problem, bola krasna, velka, farebna a to aj ked som bola odcestovana niekedy dlhsie a akva bolo dost spinave..... :idea:

myslim ze to bude dost vodou, lebo na dedine a v meste rozdiel moze byt velky a doma som si vodu nechala odstat aj 3-4 dni, ale teraz ked som ho cistila bez planovania, voda bola odstata tak 2 dni....
- na dne mam bielu drt, to jej ublizit nemoze :?: lebo som sa docitala ze niektore kamene cu nevhodne....
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 29 Aug 2007 12:14 pm

akurat sa bavime s priatelom ze ked sme ju kupovali v hornbachu pred 7mimi tyzdnami mala uz konce nejake skrutene, ale inak bola najzivsia a krasna...
nikde krajsiu nemali a vlastne skoro nikde samcekov nemali a to sme za celu sobotu obehali celu BA....
zapacila sa mi aj tym aka bola zvedava :wink:

tak ci toto neni len pokracovanie, ked uz pri kupe bola taka...
da sa z toho dostat? teraz ma skoro cele telo belaste, hornu plutvu skrutenu, chvostovu len zhora a spodnu zdola....
nema ich ako vejar ale su pri sebe...

ma to nejake dalsie stadia? alebo len ostane stale takato? aj ked sa to dajme tomu nebude zhorsovat? :?:
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 29 Aug 2007 12:28 pm

a este pls rybka je dole na kamenoch a dycha ale dost zvlastne az sa cela hybe a dycha rychlo...
znamena to nieco? alebo ma len chce vystrasit este viac? :shock:
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 29 Aug 2007 13:49 pm

NO to je to čo som ti písal vyššie, že keď sa začnú lepiť je zle čítala si :? Jedine meniť vodu a pridať soľ.

Šanca na prežitie je malá, ale je, určite je to kvalitou vody ale špinavosť. Lebo tvrdosť určite nie je bývam v meste a bojovnice som choval vo veľkom :)

Takže teraz ani nekŕmte lebo jesť určite nebude ak dychčí je fakt, zle sleduj či sa chodí nadychovať, aby sa neudusila.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 29 Aug 2007 16:19 pm

nadychavat sa chodi ale malinko ako kedy....
menit vodu teraz castejsie, alebo raz za tyzden? kolko soli mam pridat? pouzivam morsku mozem aj tu?

vcera som jej menila vodu za prevarenu a destilovanu, takze ma cisto.. nemoze jej uskodit aj ten pripravok kt som tam dala hojne na upravu vody?
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod duri75 » 29 Aug 2007 17:37 pm

No podla mna je 3x za mesiac menit vodu malo aj na bojovnicu, zalezi aj ako ju krmis, pises ze hojne.

Ja menim v 5l akva bojovnici vodu 100% (dnes som robil) kazdy tyzden max tak 2. V pripade mensieho akva aj kazdy druhy den.

Davam vodu z BA vodovodu priamo, ziadna odstata a vobec nie destilka.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 29 Aug 2007 20:14 pm

Voda z vodovodu má chlor, čo pre rybu nie je až tak super. Prevárať ju nemá žiadny význam stačí odstáť 24 h a ani destilovaná nie je potreba. Keďsi paty prečítaš viacčlánkov zistíť, že bojovnici je dôležitá teplota a čistota.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod duri75 » 29 Aug 2007 21:39 pm

Nepozoroval som negativne ucinky u bojovnic a to menim za 100% vodu vlaznu priamo z vodovodu.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod tipek » 29 Aug 2007 22:46 pm

nič v zlom ale ked som si prečital to s tou destilovanou vodou skoro som padol na zadok od smiechu
v prirode žiju vo vode kde su bakterie minerali a bohvie čo je ete aky bordel vo vode hlina kal, vylučky atd...
a ta destilovana voda tam enma čo robyt :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

teplota stabilna a tepla je pre bojovnice najlepšia maju trocha urychleny organizmus su čulejšie aktyvnejšie a ked ochoreju rychlejšie sa zotavia , mi ludia tiež ležime v posteli s chripkov a nepojdeme von do zimi :) :wink: :lol:

a stači len odstata voda , ked nehaš flašu pri akvarku tak za tych 24 sa zrovna teplota v akvarku aj vo flaši a potom bez problemov môžem vymienat dolievat atdd

bojovnici moc nevadi kvalita vody ale PREDSA!! ide o to nech nedostane šok pri vymene maju ryby strašny stres
Obrázok používateľa
tipek
 
Príspevky: 99
Obrázky: 97
Založený: 21 Apr 2007 12:09 pm
Bydlisko: NITRA

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 30 Aug 2007 12:20 pm

traja ludia, tri rozne nazory... ked ziju v prirode v bordeli, preco nasa kt ma kristalovo ciste akvarko umiera???????

to s tou prevarenou a destilovanou vodou som sa docitala priamo tu, ako radili iny-viaceri..
myslela som ze ju skusim zachranit tymto, za pokus nic nedam

ked som naliala do akva vodu predtym pri gupkach bordel za par dni viril, tu mozem liat a nemohne sa ani kamen....spinavostou to nebude , tak ta nasa bud uz mala problemy pred kupou alebo neviem, kedze tu spominas ze voda z vodovodu tvojim neskodi...mne z nej ryby umierali, a preto to neskusam..
a to nevravim o cisteni kazdy druhy den, hlavne ked sa tu spomina aky strasny stres maju pri cisteni..... :shock:

noooo ale, ryba je stale rovnaka, neviem ci je v stadiu umierania, alebo ako dlho trva naprava...
kedze ona bola ok, a zacala blednut nahle za par dni asi 3-4 bola biela a mala skrutene plutvy...
asi uz ostava len cakat :? a drzat sa okrajovo vasich rad 8)
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod duri75 » 30 Aug 2007 12:29 pm

Takto, moje bojovnice maju uz vyse roka a tristvrte, a spominany postup pouzivam, odkedy boli oddelene po par prvych mesiacoch. Dari sa im dobre. Pritom priemerna zivotnost bojovnice je jeden rok, takze moje uz rok "nadcasuju". Pritom su stale vitalne a stavaju hniezda.

Preco umiera Ti bohuzial neviem povedat. Mozno nastal jej cas, mozno je to vodou, mozno niecim inym. Ale destilka je fakt zbytocna.

Cistit vodu musis kazdy 2. den ked su v akva s obsahgom cca 0,25l vody. Aj ked niekedy sa mi to podarilo raz za tyzden, vzdy sa to ale na nich negativne prejavilo.
Obrázok používateľa
duri75
 
Príspevky: 334
Obrázky: 45
Založený: 07 Mar 2006 11:40 am
Bydlisko: Bratislava

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 30 Aug 2007 17:03 pm

Paty strašne, aby si vedela dôveryhodnosť mojich rád odchoval som pár stovák bojovníc. Neviem koľko ty, ale nechápem prečo žiadaš o radu, ktorú dostaneš a nepáči sa ti.

Keď myslíš, že to nie je kvalitou vody uvidíš, keď kúpiš ďalšiu či stane nestane to isté.

Skús si prečítať niečo viacej o tých bojovniciach napr. na www.splendenspower.cz, bettysplendens.com (Basic water), bettatalk.com

Ja to beriem tak že rád poradím, ale ... presviedčať ťa nebudem.
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod johny » 30 Aug 2007 17:08 pm

Scalary - to je uz raz taky udel, ja tiez otravujem nasich adminov a ITkov s otazkami, ktore im nedavaju zmysel :) ale zvacsa dokazem radu pochopit a riadim sa nou.

...takze Paty - precitaj si vsetko toto tu este raz a pomaly a potom zacni konat. Hadam to uz bude dobre :) ak nie teraz, tak nabudce :)
Obrázok používateľa
johny
 
Príspevky: 163
Obrázky: 48
Založený: 12 Dec 2003 16:46 pm
Bydlisko: Kosice

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod janoch » 30 Aug 2007 17:29 pm

johny ja rád pomôžem... ale nerád sa hádam, takže som to myslel len tak, že ju nebudem nútiť, aby mi verila :D preto som jej dal iné zdroje, kde si to povrdí
janoch
 
Príspevky: 172
Obrázky: 3
Založený: 30 Apr 2007 19:48 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: pls radu, mam bojovnicu

Odoslaťod paty » 30 Aug 2007 18:07 pm

halooooooo chalani :P .... ja som napisala ze sa budem drzat vasich rad a nevravim ze nesuhlasim...
len stale skumam pre a proti vsetkeho.....
scalary - ja verim ze mas skusenosti a johny - ja som to citala dost podrobne, ale ja teraz riesim ci je este nejaka pomoc...

to ze mam cistit akva castejsie to beriem, ja si poradit dam, a cenim si ze ste mi pisali k mojej teme

ja len stale rozmyslam co to sposobilo a ci to zvratim, lebo nechceme o nu prist. :shock:
betu som chovala, citala som si o nej na nete vela -scalary dik za stranky :D mrknem sa, a ako vravim som tu kvoli tomu ze som toto este nezazila a nepocula som o tom :shock:

to co ste mi popisali aj vyssie beriem, dost z toho som citala na nete aj aj vedela....mne sa len jedna o tento problem a tesim sa ze sa mu venujete :roll:

scalary spominal si pridanie soli, ja ale neviem kolko do 6 l akva a aku? aj morsku?
rybka este zije, nebadam zmenu, vyzera smutne, nezerie (ale nekrmim teraz), akva je ciste a ako som vyssie spominala dala som na rady co som nasla na nete a skusila som prevarenu vodu a destilku, no nevravim ze idem to adaptovat do buducna :wink: len som chcela urobit nieco na zaciatok ked na mna rybka smutne mrkala a naznacovala " HELP" :)
paty
 
Príspevky: 14
Založený: 28 Aug 2007 17:30 pm
Bydlisko: Bratislava

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.