Neustály úhyn živorodiek a iných rýb



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod Janska » 29 Sep 2007 14:24 pm

Čím viac tém tu čítam, tým mám z toho väčší zmätok.
Takže by som vás chcela týmto poprosiť o radu, keďže už naozaj neviem, čo mám robiť.
Začiatkom mája som si založila novú 180-ku. Rastliny prevažne echinodorusy, cryptocoriny a hygrophily. Ryby mečúne, tetry, skaláre, ancistrusy. Filtrácia: externý filter AQUAEL UNI MAX 250 proffesional, náplň molitan, zeoWonder, BioCeraMax, aktívne uhlie, osvetlenie: 1 x 30 W day light, 1x 30 W power light, svietenie od 11.00 h do 21.00 h, ohrievač: JAGER 150 W, nastavený na 26 stupňov. PH 8, ostatné parametre nemerané. A tu je môj problém. Od začiatku založenia nového akva mi pomaly "odchádzajú" ryby. Najprv dania... vodnatieľka, postupne mečúne a tetry (zlepené plutvy a šedý povlak na šupinách) a to takmer všetky (cca 15 kusov) a jeden ancistrus. 4 skaláre a 7 tetier krvavých a čiernych je ok, až na dve, ktoré začínajú mať tiež na tele šedý povlak a zrýchlene dýchajú. Vodu mením cca 30-40 litrov 1-2x mesačne, v poslednom čase aj 1x za dva týždne. Zmena žiadna. Hnojím bivojom, brutusom a chelatinom (pri čiastočnej výmene vody), pridávam aj soľ. Ratliny mi rastú bez problémov, ryby však hynú, hlavne tie živorodky, pričom podľa PH mám vodu tvrdú (Petržalka) a pre živorodky sa preferuje práve táto voda. Čo všetko by som mala odmerať, prípadne v čom hľadať problém? Za všetky odpovede a rady vopred veľmi pekne ďakujem.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Reklama

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod xDodox » 29 Sep 2007 20:57 pm

Toto nie je rada, ako iba pripomienka. Ako píšeš, vo filtri máš aktívne uhlie - neplní žiadnu "úlohu". Aktívne uhlie sa používa hlavne na "odstránenie" liečiv z vody (po liečení) a po 2-3 týždňoch prestáva plniť svoju úlohu, nakoľko miesto "pohlcovania" liečiv, ich "vypúšťa" späť. A o soli si nie som istý, či je vhodná pre všetky druhy, ktoré máš v akváriu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod jany emm » 29 Sep 2007 21:23 pm

Skusil by som asi otestovat aspon amoniak ( aj ked rastlin v akva mas dost a tie by to mali stihat v spojeni s fungujucim cyklom dusika ) - pri vyssom pH su uz male mnozstva amoniaku pre ryby dost vaznym ohrozenim a mozu znizovat ich imunitu. Sol by som urcite nepridaval - aspon nie pravidelene.
Ak budes merat NH4 a NO2 - urob tak PRED vymenou vody aby si vedela ako vypadaju parametre tvojho akva tesne pred vymenou a podla toho budes vediet ci nebude lepsie menit vodu trebars kazdy tyzden ako menim ja. :wink:
Ale nakaza sa musela do akva nejako dostat - asi si priniesla s rybami a tie si ju teraz posuvaju z jedneho druhu na druhy. Mala si ich v karantene ?
jany emm
 
Príspevky: 178
Obrázky: 3
Založený: 07 Júl 2006 19:13 pm
Bydlisko: Martin

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod Janska » 30 Sep 2007 13:36 pm

Mám pocit, že to začalo v zápätí, ako som pustila filter v akva na plno (vtedy mi "odišli" hneď tri dania) a následne aj platami, ktoré som kúpila na akvalete. Samozrejme tým nechcem hodiť na predajcu ich zlý stav, alebo niečo podobné. Možno len boli chované v inej vode, ako mám ja. Tie mi všetky zahynuli v priebehu dvoch týždňov, po nich začali kapať mečúne a práve som vyhodila aj jednu tetru a pravdepodobne pôjde von aj ďalšia a jeden mečún s poslednou platou, ktoré mám však problém chytiť, kedže sú stále veľmi rýchle. Karanténu dodržiavam vždy. Od začiatku mám však pocit, že to bude asi naozaj tým filtrom a je možné, že práve aktívnym uhlím. Pretože ak som zvýšila prietok vody, ryby kapali častejšie. Nahradím teda aktívne uhlie molitanom a uvidím, či to bude mať nejaký účinok. Mám nejako preliečiť ryby, keďže tu je riziko, že sa to prenáša z jednej na druhú? Ak som zbadala na rybke nejaké príznaky ochorenia, ihneď som ju vylovila do karantény, prípadne "usmrtila". Je viditeľné, že je moje akva asi plné parazitov, aj keď som po každej novej kúpe rýb dávala do vody preventívne omnipur alebo MFC od Tropical. Bezvýsledne. Akurát sa to nepriaznivo odrazilo na rastlinách.
Kúpim aj testy na NH4 a NO2 a skúsim odmerať vodu...

Ďakujem všetkým za názory a rady.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod Maxx66 » 17 Dec 2007 15:31 pm

Pravdepodobnou pricinou je zvysenie koncentracie dusikatych latok vyplavenim z filtra pri zvyseni obsahu O2 zvysenym prietokom...pohynu anaerobne nitrifikacne bakterie a filtracia sa obmedzi na mechanicku alebo dokonca zacne znecistovat vodu kumulovanymi necistotami. Skus znizit prietok vo filtri na minimum, vybrat z neho aktivne uhlie, dat len biomolitan a nejake porezne materialy ( predavaju sa napr. take plastove gulicky s rebrovanim). Do opacneho rohu akva daj vzduchovaci kamen na max prietok , pridaj listy mandlovnika a ak mas moznost, stiahni pH k 7.
Obrázok používateľa
Maxx66
 
Príspevky: 29
Obrázky: 2
Založený: 19 Feb 2007 01:14 am
Bydlisko: Považská Bystrica

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod Janska » 18 Dec 2007 23:06 pm

Ryby sú zatiaľ O.K., len som prestala chovať živorodky, asi je na nich v mojom akva príliž mäkká voda, kto vie. Problém mám teraz s filtrom, ktorý mi púšťa do vody všetok bordel, ktorý nabral. PH musím znížiť, mám 8.
Obrázok používateľa
Janska
 
Príspevky: 107
Obrázky: 38
Založený: 16 Aug 2005 18:36 pm
Bydlisko: BA-Petržalka

Re: Neustály úhyn živorodiek a iných rýb

Odoslaťod maxxx01 » 18 Dec 2007 23:30 pm

až taká mäkká voda tam iste nebude, keď máš ph 8. V prvom rade by som ozaj previedol testy na amoniak, dusitany a dusičnany. Napr. práve amoniak sa stáva silne toxickým práve v zásaditej vode, akú máš..jednoznačne by som na začiatok dal tie testy, iste to v pohode kúpiš v hociktorej akvaristike.
maxxx01
 
Príspevky: 615
Založený: 15 Dec 2007 14:26 pm
Bydlisko: Prešov


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.