Chovňa



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Re: Chovňa

Odoslaťod ?uro » 08 Okt 2007 07:12 am

Vodivost vody sa meria pristrojom, ktory sa vola konduktomer. Demi voda sa da aj kupit, ale o jej kvalite neviem povedat nic, lebo ja som si takuto vodu vyrabal sam pomocou kolony (katex, anex).
Kyselina sa da zohnat v obchodoch s chemikaliami. Mala by to byt, ale kyselina na laboratorne pouzitie. Tato je totiz cista len z minimalnym mnozstvom primesi. Tebe by som, ale na upravu PH odporucil akvaristicke pripravky na znizenie PH.
Obrázok používateľa
?uro
 
Príspevky: 72
Obrázky: 19
Založený: 27 Feb 2006 21:47 pm
Bydlisko: L.M. Bodice

Reklama

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 08 Okt 2007 07:24 am

Spaiky69 napísal:jan and laci: prečo? :D,, to som až takú hlúposť napísal :D

Spaiky69 - prečítaj si svoje príspevky v tejto téme, ako napr:
Spaiky69 napísal:,, také základné veci, ktoré by som mal vedieť,,

Spaiky69 napísal:Nejaké tie "základy" už mám.


Zriadť chovňu je v podstate jednoduché (myslím tým technické vybavenie), ale úspechy odchovu sú výsledkom dlhej práce, ktoré sa nedajú zhrnúť do nejakého "balíčku", ktorý si prečítaš a budeš úspešne odchovávať.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Chovňa

Odoslaťod Spaiky69 » 08 Okt 2007 19:54 pm

ďuri: demi voda je to isté, ako destilovaná voda? :)

a laci: myslíš,, že ja som si pri elementkách neodsedel svoje?? Veď kým som odchoval tetry žiarivé trvalo to nejaký ten piatok :). Ja len chcem trochu rád od skúsenejších, s čím mali problémy v súvislosti s chovňami, aby som sa im vyhol. A nejaké tie rady s odchovom samotným. Viem, že niekedy popíšem bludy,, ale veď ja som tiež len človek :P
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Chovňa

Odoslaťod jan toman » 08 Okt 2007 22:19 pm

Spaiky69 napísal:ďuri: demi voda je to isté, ako destilovaná voda? :)

a laci: myslíš,, že ja som si pri elementkách neodsedel svoje?? Veď kým som odchoval tetry žiarivé trvalo to nejaký ten piatok :). Ja len chcem trochu rád od skúsenejších, s čím mali problémy v súvislosti s chovňami, aby som sa im vyhol. A nejaké tie rady s odchovom samotným. Viem, že niekedy popíšem bludy,, ale veď ja som tiež len človek :P


Ahoj Spaiky.
Ja som sa 16 rokov rozhodoval,ci zalozit biznis v chove akvariovych ryb a exotickeho vtactva..To znamena,ze takmer 40 rokov sa timto zalubam aj venujem.
A nebit toho,ze mam zivnost aj v inom obore,ktora je zaroven aj mojim hlavnym zdrojom prijmov a ktora vlastne aj financuje tuto moju chovnu,tak sa nato asi nikdy nedam.
A nebit toho,ze mam spolahlivych ludi,ktory sa mozu starat o chovnu a vtactvo,tak casovo to nikdy nezvladnem.
Len tolko ohladom chovu /velkochovne/,neratajuc do toho,co ,,Laci,, este doplnil.
Chovat ryby v 5-10 akvariach,rozmnozit nejake diskuse alebo prisavnikov je zu dost narocne.Ale zvladat nejakych 100 nadrzi, desiatky bazenov, pripravovat hektolitre vody/ nie priamo dazdova voda zo strechy/ vyrabat alebo zhanat vhodne krmivo,zaistit teplo a svetlo,to su uz financne vydaje. Vydaje,ktore bez dostatocnych skusenosti nemozes riskovat.
A potom pride to hlavne,najst odberatelov.Nie na desiatky,alebo stovky ryb,ale na tisicky.A predat tak,aby si peniaze aj nakoniec dostal a aby financny ,konecny efekt bol taky,aby si s neho mal aj uzitok.
Alebo skusit inu cestu.Chovat menej ryb,iba v par nadrziach,avsak cenovo radove v tisickach za kus.
Zakupit niekolko chovnych parov,investovat do nich okolo 100 000 Ks a risknut,ci neuletia kominom.
A ak preziju,rozmnozia sa a bez obav,urcite ich predas,tak si za vodou.
Len jedna malickost.Taketo ryby si vyzaduju nielen zodpovednu starostlivos a bohate skusenosti,ale i vela trpezlivosti a zatate peste.

A popravde povedane,ked som sa akvaristike venoval donedavna iba ako zalube,mal som s nej ovela viac potesenia a o tisicku starosti menej.

Takze vela zdaru.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Chovňa

Odoslaťod Izzy » 08 Okt 2007 22:22 pm

Sice nezvyknem do fora prispievat casto, ale neda mi nereagovat.
Ak dovolite pojdem pekne po poriadku.

Spaiky69 napísal:Nepresviedčajte ma o iných druhoch rýb,, lebo som pevne rozhodnutý

Nikto Ta nepresviedca, ale chcel si rady na zaciatok, tak si dostal rady na ziaciatok.

Spaiky69 napísal:ďuri: demi voda je to isté, ako destilovaná voda?
Čím sa meria to "mikrosiemens" a čo to vlastne je?
Tá demineralizovaná voda sa dá normálne kúpiť?

Tak tieto vety ma presviedcaju o tom, ze ziadne skusenosti nemas. Ak chces odchovavat akekolvek druhy ryb, je nutne nastudovat si problematiku vopred. Bez takychto zakladnych pojmov na uspesny odchov tetier zabudni. Su popisane v kazdej (aj tej najstrucnejsej) knihe o akvaristike. Zacina sa vzdy od jednoduchsich a menej narocnych ryb a neonka naozaj nie je vhodna pre zaciatocnika.
Spaiky69 napísal:Úspešne som odchoval tetru žiarivú /Hemigrammus Erythrozonus/ Niečo o odchove preto už viem.

Ak je to naozaj pravda (o com pochybujem), tak potom sa moja rada da zhrnut do jednej vety. Tetra neonova ma naroky na odchov takmer identicke ako tetra ziariva. Z toho pohladu sa mi Tvoj problem vidi ako vyrieseny. Ale aj tak by ma zaujimalo ako si postupoval pri tom "uspesnom" odchove (aku vodu si pouzival, cim si krmil atd...).
Spaiky69 napísal:Ja sa chcem zamerať na odchov tetier, takže ohľadom toho tu tiež môžte písať. Presnejšie tetry neónovej.

Takze ak to mam zhrnut, tvoja prosba by skor mala zniet: Rad by som odchoval tetru neonovu, ale nemam ziadne skusenosti. Poradte mi nejaku dobru literaturu, odkial by som ziskal potrebne informacie na uvod. V tom pripade moja rada znie: Vladko Bydzovsky - Neonky. To je publikacia, ktora podrobne mapuje naroky na chov i odchov neoniek, ale da sa aplikovat aj na siroku skalu inych tetier.

Na zaver, aby som iba nerypal, nieco konstruktivne: So vsetkym co napisal Duro v podstate suhlasim. Moj sposob sa odlisuje iba v tom, ze som pouzil vodu 90mikrosiemens a poter som neodsaval, ale zlieval som cele elementky do rozplavacky s identickou vodou este pred rozplavanim. Plesnive ikry a zarodky ostanu prilepene na dne elementky a do rozplavacky sa s vodou preleju len tie zive.

Zelam vsetkym vela uspechov pri odchove.
Izzy
 
Príspevky: 20
Založený: 24 Okt 2004 22:26 pm
Bydlisko: Košice

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 09 Okt 2007 07:00 am

Nedá mi na tieto Tvoje slová reagovať v nadväznosti na to čo napísali „Ján a Izzy“. Ak Ťa to neurazí môžeš nám povedať koľko tých odchovov a kusov bolo? Prečo ma to zaujíma? Nuž preto, že na jednej strane vo svojich vyjadrenia uvádzaš, že si laik a žiadaš o najzákladnejšie informácie a na strane druhej reaguješ ako v tomto príspevku:
Spaiky69 napísal:a laci: myslíš,, že ja som si pri elementkách neodsedel svoje?? Veď kým som odchoval tetry žiarivé trvalo to nejaký ten piatok :).

Taktiež Ti želám veľa úspechov pri odchove.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Chovňa

Odoslaťod Spaiky69 » 09 Okt 2007 19:41 pm

oj, ale ste sa do mňa obuli, ale ďakujem vám, za konštruktívnu kritiku :)
V prvom rade by som mal asi zmeniť názov tejto témy. Asi sme sa zle pochopili. Ja nerozbehujem nejakú gigantickú chovňu o objeme tisícok litrov ale len pár elementiek, s ktorými by som trávil trošku viac času. Nejaký ten peniaz ma to bude stáť,, ale neplánujem do toho vrážať milióny. Takže prepáčte,, a opravujem sa. Nebude to chovňa ale len pár akva na pokus o odchov.
Tými základmi som myslel, že sa mi to podarilo. Úspešne som odchoval tetru žiarivú /áno, úspešne, tj. do dospelých jedincov, to len pre neveriacich/ Ale priznám sa, o žiadnej vodivosti som nemal ani šajnu. Úspech bol minimálny,, ale viete, podarilo sa, tak ma to potešilo. Stálo ma to veľa času, pokusov aj omylov.
Dobre, na rady vás všetkých niečo doštudujem.
Radšej ani nedávam fotky,, kde to chcem zriadiť,, lebo ma tak sprdnete,, ale ja som ešte študent, a to mám iba popri škole. Bývam v byte, tj. bojové podmienky :), takže tak to bude aj vyzerať
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Chovňa

Odoslaťod ivika » 09 Okt 2007 20:39 pm

...spaiky potvrdzujem tvoje slová :) ....tiež by ma veľmi zaujímalo všeličo o chovniach,rada tieto obrázky a info pozerám,i keď viem,že nikdy niečo také nebudem mať(i keď priestory by boli).
-ja tiež nemám žiadne vedomosti o akvaristike,som polo amatér(keď si veľmi fandím 8) ),vďaka tomuto fóru som niečo pochytila...nemám ani šajnu,čo je to tie parametre vody,ale niečo sa mi od tohoto leta podarilo :D
...ja som dala svoje obrázky mini chovničky(dvoch elementiek na kuch.linke) sem,hoci viem,aké je to úbohé v porovnaní so super chovňami tu prítomných chovateľov.(moje zanedbané akvarko radšej ani neukážem :oops: )
...ale myslím ,že aj o tom toto fórum je,o zakladaní chovní,o začiatkoch odchovu i o podelení sa so skúsenosťami...
...veľmi mi pomohlo vidieť konkrétne foto...preto sa kľudne pripoj so svojimi fotkami....(aspoň mňa poteší každý obrázok) :D
Obrázok používateľa
ivika
 
Príspevky: 109
Obrázky: 21
Založený: 10 Aug 2007 21:16 pm

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 10 Okt 2007 07:04 am

Spaiky69 & Ivika - Ja a myslím že ani nikto iní Vás nechce odrádzať od akejkoľvek chovne alebo niečoho iného ani zámerom nebolo niekoho „sprdnúť“. Myslím, že každý kto vie poradí len treba jasne položiť otázku. Tak ako som už napísal nemôžete chcieť uviesť nejaký zaručený balíček rád po ktorom budete okamžite úspešný.
Spaiky69 napísal:Radšej ani nedávam fotky,, kde to chcem zriadiť,, lebo ma tak sprdnete

Spaiky69 – kludne si daj do svojho albumu fotky uveď ako to chceš rozmiestniť uložiť a tak podobne a možno Ti niekto poradí lepšie rozmiestnenie a pod. ktoré Ti nakoniec bude vyhovovať.
Spaiky69 napísal: ale ja som ešte študent, a to mám iba popri škole. Bývam v byte, tj. bojové podmienky :), takže tak to bude aj vyzerať

A čo že si študent? Ja som bol donútený študovať (už tretí rok) popri zamestnaní a podnikaní a taktiež bývam v byte. :)
ivika napísal:...ale myslím ,že aj o tom toto fórum je,o zakladaní chovní,o začiatkoch odchovu i o podelení sa so skúsenosťami...
Aj ja si to myslím :) :) :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Chovňa

Odoslaťod ivanhoe6607 » 10 Okt 2007 08:21 am

Sledujem túto tému, ktorá ma zaujala z dôvodu, že sám mám malú chovňu a som v štádiu výstavby novej o rozlohe okolo 35 m2. Chovám prísavníkov a neonky a chcel by som chovať viac druhov. O svoje skúsenosti sa rád podelím. Prajem všetkým chovateľom veľa úspechov.
ivanhoe6607
 
Príspevky: 4
Obrázky: 25
Založený: 10 Okt 2007 08:13 am
Bydlisko: Humenné

Re: Chovňa

Odoslaťod ivika » 10 Okt 2007 12:52 pm

ivanhoe6607 napísal: Chovám prísavníkov a neonky a chcel by som chovať viac druhov. O svoje skúsenosti sa rád podelím. .

....sa teším :)
Obrázok používateľa
ivika
 
Príspevky: 109
Obrázky: 21
Založený: 10 Aug 2007 21:16 pm

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 10 Okt 2007 13:19 pm

Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Chovňa

Odoslaťod Izzy » 10 Okt 2007 16:31 pm

Myslim si, ze tema o chovniach je jednoznacne prinosom. Urcite do nej budem prispievat. Ak niekto pride s konkretnou otazkou, rad mu poradim.
Izzy
 
Príspevky: 20
Založený: 24 Okt 2004 22:26 pm
Bydlisko: Košice

Re: Chovňa

Odoslaťod Spaiky69 » 10 Okt 2007 17:39 pm

Obrázok

Tu je skrinka, ako som hovoril, na tie moje akva. Ešte je na nej veľa práce a to nehovorím teraz o akvarkách. Tj. svetlo, elektrina, ... Týmto sa priamo pýtam, aké tam mám dať svetlo. Rozmýšľal som o jednej trubici na poličku. Tieto tri svetlá budú nezáväzné od seba /čiže samostatné/ Veľa som čítal o "tlmenom" osvetlení, alebo "nepriamom". Čo to presne znamená?
Ďakujem ;)
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Chovňa

Odoslaťod xDodox » 10 Okt 2007 17:48 pm

Si si istý, že tie "kolíčky" udržia váhu akvárií? Aký rozmer sa ti tam vojde?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovňa

Odoslaťod Spaiky69 » 10 Okt 2007 18:05 pm

Nie,, tou prácou som myslel aj toto :), Chcem poličky poriadne pripevniť takými "elkami" Neviem, či ma pochopíte, také kovové držiaky čo sa dávajú pod poličky.

Rozmery sú /v jednej poličke/ 70x34x33 (šxhxv)
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Chovňa

Odoslaťod xDodox » 10 Okt 2007 19:28 pm

To je objem zhruba 78 litrov, čiže dákych 78 kg (alebo rátaj iba 70 kg). Hmmmmm...... trošku odvaha. Ja by som na takú policu nepoložil pre istotu ani 50 kg. Pokiaľ to je "klasická" drevotrieska - ohne sa. My máme na poličke (drevotrieska o hrúbke 1,8 cm) iba rádiomagnetofón, ktorý neváži ani 5 kg, a polička je viditeľne ohnutá. Takže dobre si to premysli. Bez podperi by som do toho nešiel a určite najideálnejšia by bola dáka kovová konštrukcia.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovňa

Odoslaťod jan toman » 10 Okt 2007 20:51 pm

Spaiky69 napísal:Nie,, tou prácou som myslel aj toto :), Chcem poličky poriadne pripevniť takými "elkami" Neviem, či ma pochopíte, také kovové držiaky čo sa dávajú pod poličky.

Rozmery sú /v jednej poličke/ 70x34x33 (šxhxv)


Ahoj ,,Spaiky,,.
Prosim,ani to neskusaj,usetris si vela namahy a sklamania.
Ta policka by musela mat vnutorne kovove vystuhy aj horizontalne,nakolko vaha vsetkych nadrzi sa prenasa na bocne steny a 20 mm doska to neznesie.Jednoducho ju strhne do niektorej strany.Ziaden srob do dreva to nezostabilizuje,ani pomocou kovovych ,,l ,, profilov.
Pouzi ,,jokel profil,, napriklad 20x 40,alebo 30x30.
Ja najviac pouzivam 50x20 mm a v pohode su nad sebou 2 x 420 l. nadrze.
Ale ked si uz rozhodnuty urob kovovy stojan a obloz ho drevom.
A nebud sklamany,skutocne ta nik nechce odradzat od chovu.
Iba som si spomenul na moju prvu chovnu davno ,predavno.Asi 15-16 flias od zavaraniny.A potom prve akvarium,sklenene v kovovom rame a vyhrievane odspodu petrolejovou lampou. :wink: :wink: :wink:
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Chovňa

Odoslaťod mig07 » 10 Okt 2007 21:01 pm

suhlasim jan toman , neudrží to a zničíš si 3 akvaria zbytočne....
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: Chovňa

Odoslaťod STH » 10 Okt 2007 22:47 pm

na spodok tej skrinky by sa este dalo dat 1 celistve akva max do 100l,ale tu dosku by si musel vypodlozit v strede a na krajoch....na tie horne policky by som dal max len nejake elementky cca 3 na jednu policku 2*10l po krajoch policky a nejake 5l do stredu...
ale vseobecne mat takuto skrinku doma tak hned by som ju vystuzil ramom z jokla....uz len preto aby som efektivne vyuzil tolko miesta :wink:
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Chovňa

Odoslaťod Spaiky69 » 10 Okt 2007 23:15 pm

Zase pozitívne ohlasy, ale už som si zvykol :) Ja viem, že vy my chcete asi dobre, ale .... no napíšem sem ešte niečo.
Na vaše ohlasy som napísal rozmery PRIESTORU, nie akva, aké tam chcem dať :!:
Hore plánujem dať štyri elementky o objeme šesť litrov, čo dokopy činí 24l /to je približná váha 25 kg/
V strednej polici by mali byť dve akvária o objeme 12 litrov /čo dokopy robí približnú váhu 25 kg/
Na spodnej poličke bude akva o objeme 25 litrov /váha tomu podobná/

Ja tam žiadne "kubíkové" akva nechcem dávať. No som zvedavý. Je to aj tak veľa?
Plánujem ešte po konzultácii s bratom a otcom zvážiť tie hmotnosti, či nebude potrebné "zabudovať" kovové podpery pod jednotlivé poličky. Ak áno, dá sa :)
Obrázok používateľa
Spaiky69
 
Príspevky: 93
Obrázky: 41
Založený: 03 Sep 2006 19:20 pm
Bydlisko: Stará ?ubov?a

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 11 Okt 2007 06:58 am

Spaiky69 - Tak ako ti radí Ján a všetci ostatný. Táto skrinka nie je stavaná na váhu akvárií a už vôbec nie na vlhkosť, ktorú tam budeš mať. Drevotrieska Ti hneď napučí. Škoda, že všetky vyjadrenia - rady berieš ako odrádzanie. Taktiež mám všetky stojan zo železa. To sa dá vhodne obložiť drevom a čo sa týka umiestnenia elementiek do obývačky , myslíš že to bude estetické?
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Chovňa

Odoslaťod xDodox » 11 Okt 2007 07:03 am

laci napísal:...... čo sa týka umiestnenia elementiek do obývačky , myslíš že to bude estetické?

Všade samá vzduchovacia hadička, denné odkalovanie, ......
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Chovňa

Odoslaťod laci » 11 Okt 2007 07:14 am

Presne tak, elementky samo o sebe nie sú vhodné do takejto miestnosti. Sú niečo ako "servis", ktorý má byť pred bežnými očami schovaný. Tam patria iba „výstavné“ nádrže.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 10 hostí.