Hemiancistrus sp.,, L128,,



Všetko okolo akvarijných rýb

Re:bettina,,,,

Odoslaťod laci » 16 Jan 2007 11:23 am

jan toman napísal:Ahojcek.
Ja nahodou velmi rad obdivujem tie vase rozne setty.Je uzasne pozerat na prekrasne akvaria,husto zarastene a neraz vzacnyma rastlinkama.
Viem ze je za tym spusta casu,trpezlivosti,no neraz i nezdaru.Stale si vravim,,ak budem mat viac casu,aj ja si urcite take ako ma ,,bettina,, zriadim.
Ale to je len sen,viem to dobre.Mozna je to mojou lenivostou,mozna neschopnostoua mozna ozaj aj nemam na to cas.Lebo nejde iba zalozit take akva,ale hlavne zdokonalovat ho,udrziavat,venovat sa mu.Pre mna je pohodlnejsie prist vecer domov,spytat sa,,ryby krmil niekto?,,.
Obcas odkalit,vymenit raz za 10 dni vodu/cca 500litrov/ posadit sa pred nadrze a sledovat z tmy spravanie ryb,nez neustale upravovat rastlinky,zostrihovat listocky atd.
A preto som poteseny,ze ma niekto pochopenie aj pre takehoto bordelara,ako som ja.Mne sa ta divocina skutocne paci, i ked vysledky su pomerne mizive.
Ahojcek a prosim,daj mi vediet o buduceom nakupe.
ján.


Tak môžem Ti povedať, že som rovnaký bordelár ako Ty (teda nie si sám ). Taktiež chovám hlavne ryby, rád sledujem dianie v akváriách a o rastliny veľký záujem nejavím aj keď by som prijal „výstavnú nádrž“. Nemám to síce v takom množstve ako to pospisuješ Ty, veď bývam v 3 izbovom byte na 4 poschodí takže tu bazény nehrozia, ale mojim snom sú dve veľké nádrže (bazény – jazierka) no to sa ale najprv musím presťahovať.

Snažím sa s tým čo mám a každý úspech je potešujúci. Napr. včera som prišiel domov a pri rutinnej obhliadke nádrži som zistil na sklách akvária ikry po vytretí pancierničkov kovových. Všetko iné išlo bokom, manželka pochopila už dávno, že v tom momente ma nič iné nezaujíma. Ikry som pozbieral, oddelil a sústavne sledujem ich vývoj, hoci som to videl už nespočetne veľa krát a u rôznych druhov rýb. Proste pre mňa je to nádher.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Reklama

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod jan toman » 16 Jan 2007 22:44 pm

Ahoj ,,laci,,
Ja zas mam priestoru habadej,no nejako mam v poslednej dobe malo casu.Uz 2 x som skusal ,,botia macrakanta,, koncom jarneho obdobia nasadit do kanala,volne v prirode.Jedna sa o termalnu vodu,v miestach kde som to skusal,kolisala teplota 26-29 C.Kanal miestama pomerne husto zarasteny,zhruba na useku 100 metrov rozne prekazky,bystriny,zatisia i slabe kaskady.20ks asi 8-10 cm ryb.Ziadne ine ryby sa tam nenachadzali.Pridal som aj 16 kulhacov.Pravidelne 3x tyzdene som nenapadne kontroloval diane v tejto chovni a v usekoch 30 metrov som prikrmoval granulovanym krmivom.Koncom septembra sa botie vyparili.Ani stopa po nich.Kulhace som vsak spozoroval.
Dva dni pred tym tam botie boli,spozoroval som ich,ako sa prehanaju v jednej plytcine a bruska sa im ligotali v zapadajucom slnku.
Zarmutok bol velky.Neodradilo ma to,zohnal som dalsich 12 ks.Tentokrat som usek skratil na dvadsat metrov a sitama zabranil rybam ujst
Boli tam celu zimu, prikrmoval som ich,rastli jedna radost.A na kratkom useku sa dali lepsie pozorovat.Dva roky tam vydrzali a ja som si myslel,ze som borec.Jedneho dna som nasiel spodne sito porusne a botie boli fuc.Nenasiel som ich viac.Asi o dva roky neskor,ked som sa zatulal k potociku, chlapci zo vzdialenej osady sa hrali v potociku.Vraj chceju si nalovit tie pekne pruhovane rybicky,co vo velkom roji plavaju v sutoku riecky a velkeho potoka. Bol som na oznacenom mieste viackrat,no nikdy som tie,,pekne pruhovane rybky,,
neuzrel.Ale tamojsi dospelaci ma presviedcali,ze par krat sa tie rybky objavili v sietkach miestnych pytliakov.

A tak od vtedy verim,ze je mozne botie vytriet prirodzenou cestou.A nielen botie,ale i ine ,ovela narocnejsie ryby.Chce to lentrpezlivost,cas, vytvorenie podmienok a silne presvedcenie.
Ahoj a vela odhodlania.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod bettina » 17 Jan 2007 00:31 am

toto je velmi zaujimavy pribeh - tak preto stale botia macrakanta - je to tvoja srdcovka :-)
Obrázok používateľa
bettina
 
Príspevky: 251
Obrázky: 48
Založený: 12 Aug 2005 07:28 am
Bydlisko: Bratislava - Petržalka

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod jan toman » 17 Jan 2007 00:53 am

bettina napísal:toto je velmi zaujimavy pribeh - tak preto stale botia macrakanta - je to tvoja srdcovka :-)

Ahoj,,bettinka,,A pekny vecer.
Ano,botia macrakanta je moja srdcovka.Ten,kto ju chova dlhsiu dobu,moze povedat ze je fascinujuca.
Vrelo by som ti doporucil krdlik tychto santiacich rybiek.A okrem toho,je to velmi mierumilovna a spolocenska rybka.Okrem slimacikov ju vlastne iny zivocich nezaujim. Skusal som 1 cm gubky.Ona papka iba slimacikov.No a strasne rada sa prelaca s prisavnikma v roznych dutinach.A to je poucenie,ze vzacnejsie druhy prisavnikov neni dobre davat spolocne s botiami,pokial sa chceme dockat potomstva.Skor ancistrus zautoci na inu rybku v nadrzi,nez botia.Mne klasika ancistrus zabil 2 baryancistruse a pritom boli v 400 litrovke.
Zatial. ján.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod laci » 17 Jan 2007 08:40 am

jan toman napísal:Ahoj ,,laci,, Ja zas mam priestoru habadej,no nejako mam v poslednej dobe malo casu.Uz 2 x som skusal ,,botia macrakanta,, koncom jarneho obdobia nasadit do kanala,volne v prirode.Jedna sa o termalnu vodu,v miestach kde som to skusal,kolisala teplota 26-29 C.Kanal miestama pomerne husto zarasteny,zhruba na useku 100 metrov rozne....

Tak to by som chcel zažiť aj ja, je to pekný príbeh so super koncom.
U nás sme v jazere aj v Hornáde nalovili, neviem či ich presne nazvem, ale rybáry ich volajú "americké sumčeky" a "Slnečnice". Sú to taktiež exotické ryby a žijú a podľa všetkého sa aj rozmnožujú v naších vodách.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod laci » 17 Jan 2007 15:17 pm

jan toman napísal:Ahoj ,,laci,,
Ja zas mam priestoru habadej,no ...


Tak toto Ti závidim :) .
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod arowana » 17 Jan 2007 15:25 pm

Jan Toman - mne sa osobne veľmi páčia pokusy o reprodukciu rýb prírodným spôsobom, len prosím Ťa prezentuj svoje pokusy s výsádzaním do miestneho potoka opatrnejšie. U nás a myslím, že všade v Európe, je introdukcia nepôvodnej fauny a flóry trestným činom. Takže pozor na ochranárov, môžu mať na to iný názor ako my.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod Raviolka » 17 Jan 2007 15:53 pm

Arowana, svatá pravda... až na to, že nechápu, co myslíš tím "jiný názor než my" :?: Pokud téhle historce uvěřím, tak je to pro mě jen velká bezohlednost vůči přírodě. V našich vodách žijí tak krásné ryby, že si to mnohý akvarista "milovník přírody" neumí ani představit. Vodní ekosystémy jsou snad nejzranitelnější ze všech a riskovat jejich stabilitu kvůli tomu, že je nádhera sledovat, jak se bříška botií lesknou v zapadajícím slunci, nebo tajně doufat, že se rozmnoží... tak jsme milovníci přírody, nebo je to pro nás kulisa, kam si dosadíme co chceme? Jaký na to máme mít jako akvaristi názor?

:evil:

Celkem zajímavá je představa, že Brazilci konečně pochopí, jak strašně dobrý je kapr... nasadí ho do každé louže, do každé řeky, budou ho pěkně krmit a hurá, na co se starat o nedotknutelnost biotopů... vždyť celé země je tu jen proto, abychom z ní těžili, měli z ní radost a užitek. Velká nadsázka, ale myslím, že mě pochopíte... předpokládám, že se nikdo neozve s tím, že Brazilci ze svých vod mají užitek daleko větší, než kdyby tam nasadili kapra. Kdo by takhle argumentoval, padne přesně do pasti :wink:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

,,raviolka,Arowana.

Odoslaťod jan toman » 17 Jan 2007 22:41 pm

Dobry vecer ,,raviolka ,,.
Je pekne od teba ze si postrehla skutocnu zavaznost v tej prihode okolo botii a pripadnych dosledkov.
Stalo sa tak asi pred 24 rokmi a az na jednu malickost ,,raviolka,, mam dojem,ze som uviedol nieco okolo toho,ze som bol sklamany a v druhom pripade som pouzil huste sito. To znamena,ze som nechcel aby odplavali.Na vtedajsi pomer 1 KĆs a 1 M bola ich ca znacna a ryby stali pomerne dost penazi..A ryby boli donesene z SRN,nie preto aby boli volne vpustene do rieky,ale kvoli vtedajsej snahe pokusit sa o ich rozmnozenie.Neosadzal som ich do biotopu riek .A moj zamer nebol zasahovat do biotopu potoka/nie rieky/.
Ani pstruh jazeny,ani sivon americky ani,ani ani.. Toto vsetko vedia nasi ochranari,toto robime nadalej. Nadalej vysadzame tieto ryby a ine zivocichy v hesle,, vsetko pre atraktivnost a zabavu,,
Som rybarom 40 rokov a myslim,ze dobrym.Chces ma poucit o niecom,co dobre sam viem.Pocuvam ako boli vypustene pirane, do rieky,ako spozorovali drave korytnacky niekde v jazere.Nikde som nedoporucal ,aby pripadny citatel opakoval nieco podobne a nemal to byt ani navod.V tych casoch CHZJD Novaky sposobolvali stamilionove skody v nasej ekologii,unikal arzenik,pravidelne kantrili ryby na useku 50-60 km a miestnemu ryb .spolku davali par stoviek na odskodne.
Zaujimave je vsak na tom to,ze ja som 2 x podpisoval protest proti takemuto konaniu v polovicke 80 rokoch aj s desiatkama dalsich,ktory sa snazili zachranit prirodu a nelutujem to dodnes ,napriek nasledkom,ktore nasledovali.
Mila raviolka,hladas nepriatela prirody tam,kde neexistuje.
Mozes zmazat moj prispevok,no nemusis,je to na tebe.
Par drobnych botii,ktore sa napriek mojemu usiliu niekam stratilo,dokaze rozhadzat taku osobnost?

Neviem a dost ma to mrzi.
A nazaver,nehladajte iba to najhorsie,snazte sa pochopit aj toho druheho.Ja za par rybiek mam vlastne na svedomi hrdelny zlocin proti prirode a ty,co ju vedome devastovali a mnohokrat i nadalej devastuju,sa vlastne zasluzili o rozvoj nasej krajiny.
Len v okruhu 50 km su minimalne 4 pramene,podobne tomu mojmu a predstavte si,ze v nich plavaju rozne rybicky,ktore nepatria do naso eko..Gupky,skalare.platy,mecune,zebricky.A ked sa dostanu do riek,sluzia potravou stukam a zubacom. A nevadi to,lebo jednoducho,tieto ryby nepreziju zimu.Takze nemozes prirovnavat nasadenie kapra v Brazilii/kapor by sa skutocne ujal/ a ktory by mohol vazne ohrozit tamojsi ekosistem.Svojou reprodukcnou schopnostou,svojou velkostou a svojou zravostou a to by si mala trosku i napriek tvojej averzii rozlisovat.
Nejednalo sa v mojom pripade o ziadne ryby,ktore by ohrozili nasu faunu a floru.
Ak mas vsak dojem,napis,v com by mohli ,, teplomile,vlastne tropicke,, botie ohrozit v nasich riekach ine ,,studenomile ryby a dalsie tvory,,.

No a skutocne posledne ,,nikdy som tie pekne pruhovane ryby osobne nevidel.. treba najskor citat a az potom strielat..
Zaroven sa touto cestou ospravedlnujem ostatnym diskutujucim tohoto fora za zdrzanie.
Pekny vecer ,,raviolka,,.
Ps,clanok som dodatocne upravil kvoli jeho nevhodnemu zneniu.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod arowana » 18 Jan 2007 03:55 am

Raviolka - v mojom dovetku ,to "my" som myslel ako ja a Jan Toman. Tiež ma občas mátali teoretické myšlienky typu - čo keby sa uchytili v našom potoku nejaké ryby čelade Loricariidae a pod., ale nikdy som to neskúsil. Bol to teda iba teoretický súhlas, s uvedomením si prípadných dôsledkov.
V ostatnom, tiež ako rybár od malička, maximálne súhlasím s Janom Tomanom.
Obrázok používateľa
arowana
 
Príspevky: 2553
Obrázky: 76
Založený: 23 Nov 2006 04:32 am
Bydlisko: Košice

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod laci » 10 Okt 2007 12:51 pm

Obrázok
Obrázok
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod jan toman » 10 Okt 2007 21:04 pm

Ahoj ,,laci,,
Su prekrasne.Ale uz je to minulost,zohnal som ich zaciatkom jara 5 kuskov,4-5 cm.Umiestnene boli v 80 l. nadrzi.Vsetko OK.Az pokial s dodnes nepochopitelnych dovodov praskol ohrievac.Doteraz sa s predajcom ohrievaca natahujem.Zavadu vyrobca uznal,no podla nejakeho ich poriadku mi mozu dat bez problemov novy vyrobok. Ale sposobenu skodu nasledkom vadneho vyrobku mozem iba sudnou cestou bla,bla bla...
A tak som presiel na sposob ktory normalne pouzivam.Centralne vyhrievanie chovni.Ten ohrievac som pouzil preto,lebo som chcel aby mali klud a boli umiestnene v inej miestnosti.
Mas sa ?
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod laci » 11 Okt 2007 07:09 am

Achoj Ján,
Tak to mi je ľúto a je ich škoda sú to pekné rybky. Inak ja už dávno uvažujem, že v budúcnosti (až sa presťahujem do rodinného domu) tak budem jednoznačne vyhrievanie zabezpečovať centrálne teda vyhrievaním miestnosti. Videl som to v dávnej minulosti u nás v Botanickej záhrade. Bolo to super, žiadny problém s ohrievačmi, rozvodom elektriny a tak pod. Ďakujem más sa OK (lepšie môže byť vždy len nech nie je horšie), a ty ako?
Rozmýšľam o návšteve brata v Topoľčanoch a ak sa nemýlim, ty si niekde z okolia takže ak by som mohol, zastavil by som sa na pokec.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod jan toman » 11 Okt 2007 21:16 pm

laci napísal:Achoj Ján,
Tak to mi je ľúto a je ich škoda sú to pekné rybky. Inak ja už dávno uvažujem, že v budúcnosti (až sa presťahujem do rodinného domu) tak budem jednoznačne vyhrievanie zabezpečovať centrálne teda vyhrievaním miestnosti. Videl som to v dávnej minulosti u nás v Botanickej záhrade. Bolo to super, žiadny problém s ohrievačmi, rozvodom elektriny a tak pod. Ďakujem más sa OK (lepšie môže byť vždy len nech nie je horšie), a ty ako?
Rozmýšľam o návšteve brata v Topoľčanoch a ak sa nemýlim, ty si niekde z okolia takže ak by som mohol, zastavil by som sa na pokec.


Ahoj ,,Laci,,.
Velmi sa potesim.
Ale dalsia komunikacia ohladom stretka cez ,,ss,,.
Opakujem,tesim sa.
Pekny vecer. Ján.
Obrázok používateľa
jan toman
 
Príspevky: 379
Založený: 13 Jún 2005 00:08 am

Re: Hemiancistrus sp.,, L128,,

Odoslaťod laci » 12 Okt 2007 06:41 am

:) :) :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Predchádzajúca

Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.