rak



Sladkovodné krevetky,slimáky,raky,kraby.....

Moderátor: Norman

Re: rak

Odoslaťod kesinko » 07 Aug 2007 22:07 pm

h kupil som ho pred pol rokom asi a mam ho sameho je len jeden nie parik
nechapem
Obrázok používateľa
kesinko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 8
Založený: 10 Dec 2006 15:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 08 Aug 2007 08:45 am

kesinko napísal:h kupil som ho pred pol rokom asi a mam ho sameho je len jeden nie parik
nechapem


Presne ako pise Milos - su to vajicka z ktorych o niekolko tyzdnov budes mat male raciky. To nevadi ze je iba jeden. Najskor to bude procambarus fallax a ten nepotrebuje par, kedze sa rozmnozuje partenogeneticky, t.j. spojenim 2 samicich pohlavnych buniek. Zo zaciatku budes mat mozno iba nejakych 50 mladych ale neskor ich moze byt aj 200. Pocet sa ti ciastocne zredukuje sam, kedze sa navzajom pozeru.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod kesinko » 20 Aug 2007 12:58 pm

chlapi ten rak tam ma uz len 2vajicka stoho asi nic nebude ze???
Obrázok používateľa
kesinko
 
Príspevky: 7
Obrázky: 8
Založený: 10 Dec 2006 15:52 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rak

Odoslaťod ivanN » 15 Sep 2007 09:53 am

vymením malych račikov p. fallax za rastlinky... 8)
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: rak

Odoslaťod Perca » 07 Okt 2007 20:37 pm

Dnes som spravil asi svoju najvačšiu blbinu, teda minimalne v akvaristickom živote. Kúpil som si na tej ružinovskej vystave sedem malych rakov, piatich takych svetlučko hendo zelenych so škvrnami a dvoch tyrkysovo modrych. Samozrejme, kupil som im vlastne 60 L akva ( nejako sa pud sebazachovy naviedol na tuto možnosť a nie dať ich do svojho 200 L akva k rybam), ohrievač, ktory sa mi hned po vybaleni z krabice pokazil - odlomila sa na nom patica na nastavovanie teploty a zostal nadstaveny na 24 stupnov, co je ale myslim ok, jeden fluval 2 vnutorny filter, strk, a styri korene, rastlinky som pridal z velkeho akva, ale kedze asi budu pokosene, len zopar a aj to takych, ktore dobre idu, nech mi ich nie je luto. Caka nas prva noc, tak este zhanam, čim by som to akva zakryl, nech sa mi ti parchantici nerozlezu po celej izbe. Krmit sa ich chystam mrazenou stravou, uvidime, čo nim bude najviac chutit, ale asi nejaky zivocisny mix predpokladam. Zatial sa celkom pekne porozmietnovali po akva, kazdy si nasiel svoju skrysu a nastastie ich aspon zatial nechyta nejaka agresivna nalada, takze sa neamputuju, to pride asi az po zvleceni. No uvidime, beriem to ako taky maly experiment a skusku svojich akvaristickych skills, ak to nevide, kupim si tam dalsie rybycky :).
Obrázok používateľa
Perca
 
Príspevky: 9
Obrázky: 18
Založený: 02 Aug 2005 09:22 am
Bydlisko: Petržalka

Re: rak

Odoslaťod Mirco » 07 Okt 2007 22:46 pm

tak to sme asi dvaja :D Perca
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: rak

Odoslaťod ivanN » 08 Okt 2007 07:41 am

daraujem račikov, je ich cca 100 kusov pripadne vymenim za rastlinky.. bratislava-petržalka 0911 453 876
Obrázok používateľa
ivanN
 
Príspevky: 88
Obrázky: 4
Založený: 06 Nov 2006 20:56 pm
Bydlisko: bratislava

Re: rak

Odoslaťod zvejk » 08 Okt 2007 08:46 am

Perca: To jsem zvedav jak to dopadne. Ja mel v jedne nadrzi dva pary P. clarkii a dopadlo to tak, ze samcum za zanedlouho chybelo dost koncetin a musel jsem je rozdelit do dvou akva. Ale treba to budou klidasove a srovnaji se ti tam ;)
Obrázok používateľa
zvejk
 
Príspevky: 509
Obrázky: 38
Založený: 09 Jan 2006 21:52 pm
Bydlisko: Praha - CZ

Re: rak

Odoslaťod laci » 08 Okt 2007 10:17 am

Perca - Ja som mal dvoch statných v jednej nádrži. Po jedenom zvlečení, aj keď mali dostatok úkrytov som jedného (toho väčšieho) z nich našiel usmrteného. Takže odporúčam čo najviac úkrytov, aby ak budú nechránení pancierom nedošlo k podobnej udalosti u teba.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rak

Odoslaťod Mirco » 13 Okt 2007 17:53 pm

darujem dvoch malych rakov...Ba
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: rak

Odoslaťod Perca » 13 Okt 2007 20:02 pm

Hlásim sa po týždni od založenia môjho nového čisto rakového akvária. Ako sm už napísal, do akvária som dal štrk, štyri korene a štyri rastliny, ohrievač a filter. Nastal však problém, raky sa non stop skrývali za korenmi a vyliezali len v noci, navyše mi korene strašne špinili vodu a hlavne, keď som svietil, raky sa najviac skrývali, takže to vyzeralo ako úplne prádzdne akvárko, a vychádzali, len keď som zhasol, takže som nesvietil, aby ich bolo vidieť a trochu sa ukázali, čo samozrejme nevhovovalo rastlinám, ktoré nedostatkom svetla začali odhnívať. Takže prvý poznatok je, že keď chcete mať raky, a chovať ich tak, aby aj občas vyšli a bolo vidieť, že v nádrži sú, je nevyhnutné dať iba tlmené svetlo, čo samozrejme nevyhovuje rastlinám, teda raky rovná sa akvárium bez rastlín. Za ďalšie som odstránil korene a nahradil ich skalami, a to tak, že som v cca 10 cm odstupoch dal na dno velké červené riečne kamene a zvrchu ich premostil bridlicami, čím vznikol taký akoby most, ak raky chcú odpočívať, ukrývajú sa dolu medzi kameňmi, ak chcú exhybovať, vylezú si hore na bdirdlicu a je ich pekne vidieť. Čo sa týka kŕmenia, dávam im každý deň polovicu zmrazenej kocky volského srdca so špenátom, na čom si myslím celkom pochutnávajú, avšak s tou malou modifikáciou, že je potrebné túto kocku rozdeliť na viac menších kúskov, lebo každý rak má tendenciu si svoj kúsok uchmatnúť len sám pre seba a tento si vtiahnuť do svojho úkrytu a ostatných spoupartajníkov odhánať, čím by, samozrejme v prípade, ak by sa kocke nerozdelila vznikol neželaný stav, že jeden rak by bol prežratý a bránil si svoj velký žvanec a ostatní by hladovali. K legende o tom, že raky utekajú z akva a vystrihávajú rastiliny sa zatial staviam skepticky, akva nemám prikryté, kým som mal korene, niektoré trčali aj nad hladinu a boli opreté o bočné sklo a žiadny rak neutiekol, takisto mi neodstrihli ani jeden list z nejakej rastliny. A na záver highlite dnešného dňa, jeden z rakov asi pred hodinou zostal ležať na boku, a myslel som si, že umiera, avšak cca. po dvoch minútach boli z raka raci dvaja, lepšie povedané, jeden živý a jeden mŕtvy, inak povedané, zvliekol sa, tak som ho odlovil do samostatného vedierka na pár dní, kým mu stvrdne pancier, aby sa zbytočne nestal obeťou svojich kamošov, i keď majú dosť potravy podľa mňa na to, aby mali kanibalistické tendencie, ale jeden nikdy nevie. :D
Obrázok používateľa
Perca
 
Príspevky: 9
Obrázky: 18
Založený: 02 Aug 2005 09:22 am
Bydlisko: Petržalka

Re: rak

Odoslaťod Norman » 14 Okt 2007 10:41 am

Tych par dni skrat na par hodin, to bohate postaci :) Vela zdaru.
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 14 Okt 2007 11:38 am

Je dobre si pred kupou raka zistit co najviac info o nom, lebo sa vela krat stava, ze nakoniec chovatel zisti ze nevie co s nim. Najmä ked ide o P. fallax, ktory sa mnozi partenogeneticky t.j. nepotrebuje par na to aby sa rozmnozil. Potom uz chovatel nevie co s mladymi a skor ako sa tych mladych (ktorych moze byt aj 100) "zbavi" (rozda, preda...) uz mu povodny rak nosi dalsie vajicka. Momentalne cakam na vysledok "pokusu" ci sa daju tieto raky chovat aj v zahradnych jazierkach.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod Mirco » 14 Okt 2007 12:21 pm

tak chcete niekto dvoch rakov? :D
Mirco
 
Príspevky: 371
Obrázky: 52
Založený: 25 Sep 2007 12:30 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: rak

Odoslaťod Norman » 14 Okt 2007 14:43 pm

martin: volakedy cez tyzden ked som bol rano na balkone kuknut kolko je vonku stupnov som si vsimol, ze mi v akva na balkone sedi na skle krevetka :) potvora, bolo 8°C, voda mala 10. Myslim, ze fallax by v jazierku do tejto doby nemal mat problem.

Chces ich tam nechat aj cez zimu ?
Obrázok používateľa
Norman
 
Príspevky: 978
Obrázky: 72
Založený: 24 Jún 2005 11:24 am
Bydlisko: Bratislava

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 15 Okt 2007 10:39 am

Norman napísal:martin: volakedy cez tyzden ked som bol rano na balkone kuknut kolko je vonku stupnov som si vsimol, ze mi v akva na balkone sedi na skle krevetka :) potvora, bolo 8°C, voda mala 10. Myslim, ze fallax by v jazierku do tejto doby nemal mat problem.

Chces ich tam nechat aj cez zimu ?


Ten pokus nerobim ja priamo, ale jeden moj znamy, takze neviem ako to planuje cez zimu. Ja som mu iba poskytol rakov, ale to bolo este v lete, takze neviem dokedy ich tam planuje nechat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod Jajinka » 22 Okt 2007 18:39 pm

Moze mi prosim niekto poradit co taky rak zerie ? Aku ma mat teplotu vody ? Co ma mat asi v akva ??? Ako sa o neho starat ??? :?: Velmi pekne dakujem. :D
Obrázok používateľa
Jajinka
 
Príspevky: 18
Založený: 22 Okt 2007 12:24 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 23 Okt 2007 13:47 pm

Jajinka napísal:Moze mi prosim niekto poradit co taky rak zerie ? Aku ma mat teplotu vody ? Co ma mat asi v akva ??? Ako sa o neho starat ??? :?: Velmi pekne dakujem. :D


Odpoved som ti poslal mailom :) Az potom som si vsimol ze si sa pytala aj tu :)
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod Apofis » 27 Okt 2007 14:34 pm

Ahoj kupil som si uz 2x raka. Prvy bol v aquariu spolus rybkami a rastlinkami, lenze uplne spustosil rastlinky do poslednej stonky, tak som ho premiestnil do mensieho aquaria ku korytnacke ktora o 2 dni na to mala hody- na obed racie maso :-).

Tak som si nedavno kupil dalsieho raka lebo korytnacka po 7 rokoch umrela tak som raka dal do jej akv. Ma sa fajn az dnes kukam, kukam a vidim vo vode pobehovat male zivocichy pozriem lepsie a su to male raky je ich asi 6 zaujimave ze?

Mam otazku ci v akva. kde zije rak musi byt aj osvetlenie a nejaky vzduchovy filter alebo staci raz za cas vymenit 3/4 vody?
Dik za radu
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: rak

Odoslaťod laci » 27 Okt 2007 17:09 pm

Apofis napísal:Mam otazku ci v akva. kde zije rak musi byt aj osvetlenie a nejaky vzduchovy filter alebo staci raz za cas vymenit 3/4 vody?
Dik za radu

Odporúčam dať do nádrže filter aj osvetliť ju.
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 27 Okt 2007 22:30 pm

Apofis napísal:...kukam a vidim vo vode pobehovat male zivocichy pozriem lepsie a su to male raky je ich asi 6 zaujimave ze?


No asi si mal nejake straty ked ich je iba 6, teda ak nahodou este nenosi vajicka a teda este nejake pribudnu.

laci napísal:
Apofis napísal:Mam otazku ci v akva. kde zije rak musi byt aj osvetlenie a nejaky vzduchovy filter alebo staci raz za cas vymenit 3/4 vody?
Dik za radu

Odporúčam dať do nádrže filter aj osvetliť ju.


Suhlasim, no nie je to az take nevyhnutne. Najmä svetlo, kedze rak ma radsej menej svetla. Teda aspon p. fallax. Co sa tyka filtra tak mozes dat aj klasicky molitanovy, no musis ratat s tym ze ti ten molitan bude rozcvakavat.
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod Apofis » 31 Okt 2007 14:20 pm

rak dycha vdzuch z vody ? teda okyslicovac je nevyhnutny?
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: rak

Odoslaťod martin_s » 31 Okt 2007 15:42 pm

Apofis napísal:rak dycha vdzuch z vody ?


Ano
Obrázok používateľa
martin_s
 
Príspevky: 5718
Obrázky: 0
Založený: 04 Máj 2005 09:56 am

Re: rak

Odoslaťod laci » 04 Nov 2007 14:34 pm

Apofis napísal:rak dycha vdzuch z vody ? teda okyslicovac je nevyhnutny?
Ja nemám v nádrži "okysličovač". :)
Obrázok používateľa
laci
 
Príspevky: 1548
Obrázky: 25
Založený: 10 Sep 2006 15:57 pm
Bydlisko: Ploské, Košice - okolie

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Bezstavovce

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.