Plavou doopravdy brichem nahoru?



Všetko okolo akvarijných rýb

Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Okt 2007 00:42 am

Neda mi to nezeptat se na vase skusenosti. Uz dlouho v literature ctu, ze sumci Synodontis plavou brichem nahoru. Ted jsem galerii nalezl dokonce komentar, ze to pro ne je prirozene.

Mam v akvariu synodontisu neco pres deset, ruzne druhy. A tvrdim, ze zadny z nich neplave ve volne vode brichem vzhuru. Synodontis ma podle me schopnost kopirovat podklad. Je-li na dne - plave jako jakakoli jina ryba brichem dolu. Je-li na stene, na listu, na kmeni, je natoceny brichem k podkladu.

Na druhou stranu, synodontis ma tencenci se shovavat "POD" neco. V akvariu mam zabudovanou sklenenou terasu po cele zadni stene akvaria. Synodontisove si zvykli "jezdit" pod ni brichem vzhuru - vlastne ji kopiruji zespodu.
Pokud plave zradlo na hladine, stavi se synodontis sikmo brichem vzhuru - protoze jeho "ustni otvor smeruje dolu".
Myslim, ze zadny normalni synodontis, ktery ma trochu rozumu a sebeucty se nebude flakat ve volne vode brichem vzhuru ... 8) .

Na druhou stranu, jsem podobne kopirovani podkladu zjistil i u sumcu platydoras - a u nich se to vubec neuvadi. Vtip je totiz v tom, ze platydorasove se takto chovaji az za tmy. Abych je nekdy videl, musim pockat, az akvarium zhasne a pak pri minimalnim svetle pristisknout oci ke sklu a sledovat stiny. Kdyz je nikdo nevidi, chovaji se stejne jako synodontisove :).

Myslim, ze reci o neustalem plavani brichem vzhuru u synodontisu patri mezi povery zrale k vyvraceni. Synodontisove to stale nedelaji a naopak jine druhy sumcu to delaji take, i kdyz ne tak zjevne.
Diskutujte.
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod Raviolka » 23 Okt 2007 11:08 am

Jirka Scobak napísal:Myslim, ze zadny normalni synodontis, ktery ma trochu rozumu a sebeucty se nebude flakat ve volne vode brichem vzhuru ... 8) .
...
Myslim, ze reci o neustalem plavani brichem vzhuru u synodontisu patri mezi povery zrale k vyvraceni. Synodontisove to stale nedelaji a naopak jine druhy sumcu to delaji take, i kdyz ne tak zjevne.
Diskutujte.

No já jsem viděla synodontise, kteří plavou ve volné vodě břichem nahoru, už víckrát. Nejde o kopírování podkladu, nad nima i pod nima není nic. Na druhou stranu si nevybavuju, že bych někde četla, že tak plavou neustále. Takže myslím, že není co vyvracet, prostě tak občas plavou - některé druhy častěji a jiné méně a možná záleží i na věku, to by asi potvrdili znalci téhle skupiny :wink:
U tebe možná nemají na to plavání dost místa :?:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod peterurban » 23 Okt 2007 11:34 am

Jirka Scobak musím reagovať na tvoj príspevok spomenul si, že v galérii si našiel komentár, že pre Synodontisa je plávanie hore bruchom prirodzené.Myslím že som nespomenul neustále plávanie hore bruchom,
Uplne súhlasím s Tvojím tvrdením,slovom prirodzené som chcel reagovať
na komentár (Prečo pláva hore bruchom?).Asi som sa vyjadril neodborne,za čo sa ospravedlňujem.
peterurban
 
Príspevky: 12
Obrázky: 4
Založený: 11 Sep 2007 01:29 am
Bydlisko: Lednické Rovne-okres-Púchov

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod Jirka Scobak » 23 Okt 2007 12:50 pm

peterurban: Nemusis se omlouvat, nenapsal jsem to jako primou narazku na nikoho, jen me to trochu popostrcilo :).
raviolko: nevim, jestli u me maji dost mista - ale rostou :)
Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod catfish » 23 Okt 2007 13:35 pm

Jirka Scobak: V obrácené poloze plave asi 6 druhů peřovců, z těch běžněji chovaných to jsou mláďata S. nigrita a S. eupterus ale nejčastěji se to dá pozorovat u S. nigriventris.

http://www.planetcatfish.com/catelog/sp ... ies_id=334
Obrázok používateľa
catfish
 
Príspevky: 109
Založený: 08 Aug 2005 23:29 pm

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod Jirka Scobak » 24 Okt 2007 00:37 am

http://youtube.com/results?search_query ... rch=Search
Zadny z nafilmovanych synodontisu neplave brichem vzhuru.

Obrázok používateľa
Jirka Scobak
 
Príspevky: 1546
Obrázky: 194
Založený: 25 Jan 2007 22:14 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Plavou doopravdy brichem nahoru?

Odoslaťod pepo311 » 24 Okt 2007 00:47 am

S.nigriventris.
pepo311
 
Príspevky: 151
Obrázky: 25
Založený: 24 Máj 2004 20:17 pm
Bydlisko: BA-Petrzalka


Naspäť na Akvarijné ryby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.