Ako na rastliny?



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Ako na rastliny?

Odoslaťod ranko » 03 Okt 2007 14:38 pm

zdravim osadenstvo. mam taky problem s rastlinami v mojom aquarku. 100L 80 x 40 x 35 stare + nove dno. od zalozenia cca pred dvoma rokmi sa marne snazim o aspon ake take udrzanie rastlin. skusal rozne druhy aj sa radil v obchode ale vacsina mi posla :( skoda ze tu nieje neaka databaza aby mohol vypisat druhy a popravde sa v tom az tak nevyznam. chcel som len obycajne splocenske aqua s par rybkami pre deti. udrzal sa mi len anubias, jediny druh akejsi travy a 3 cryptoriny aj to len o vyske asi 10cm. v obchode mi vraveli, ze prave tie cryptoriny si vytvaraju akusi kyslu mikrofloru a vlastne zabranuju rastu inych druhov, dost ma to mrzi lebo cela nadrz vypada taka prazdna. dalsia vec je ze mam nedostatok slnecneho svetla. svietim od 12:00 do 21:00nerobim ziadne testy, len jednoduchy molitanovy filter ziadne co2 ani hnojenie. za kazdu radu vopred vdaka.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Reklama

Re: AKO NA RASTLINY?

Odoslaťod xDodox » 03 Okt 2007 14:45 pm

V podstete si si odpovedal sám:
ranko napísal:.... svietim od 12:00 do 21:00nerobim ... ziadne co2 ani hnojenie....

Nemôžeš čakať, že rastlinky budú rásť z "vody". Dosť málo svietiš, prezradíš ešte koľkými W na akva? Aké je vysoké dno? O kryptokorynách tu je dosť tém, takže stačí pohľadať (napr.: kryptokoryny). A slnečné svetlo akváriu veľmi neprospeje, skôr naopak - začnú bujnieť riasy.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: AKO NA RASTLINY?

Odoslaťod ranko » 03 Okt 2007 14:54 pm

no, dno ma tak 8 -10 cm, pol na pol, svietim 1x18wat ziarivka, keby aspon vedel ci je to tou rastlinou, by ju vyhadzal a nasadil nieco ine. nehnojim, lebo v mojom aquashope mi povedali, ze ked mam stare dno to staci. neviem, ked ja bol decko a mali sme aquqrko, jakziv sa on nik nestaral ale rastliny z neho priam trcali, s rybami to uz bolo horsie :)
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod badox » 03 Okt 2007 17:38 pm

no mne cryptocoryny v akva nerobia ziadny problem s ostatnymi rastlinkami, rastu v pohode, tam by som rieseni nevidela, skor ako uz napisal xDodox - naozaj malo svetla (nielen casovo, svietila by som aspon 12 hod. denne, ale aj wataz je slaba skus si vyhladat suvisiace temy, myslim, ze uvadzaju aspon 0,5 Wat na L vody) to sedi aj s tym, ze anubias rastie v pohode, lebo nevyzaduje vela svetla
drzim place :)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 03 Okt 2007 18:56 pm

no ja som na tom podobne...akva nieco cez 100l a len 18w ale svietim 12-14 hod...je to bieda, verim ze keby bolo aspon 36w to by bolo ine kafco...ak chces a mozes tak pridaj :idea: to urcite pomoze a budu ti rast aj ine rastliny, ak nie hladaj ako ja co znesie dane podmienky...
ja tam mam:
cryptocoriny affinis-
rastie celkom ok ale listy su skor cerveno hnede ako zelene...ma stve ze sesterka nesvieti skoro vobec a ma pekne zelene listy...
Cryptocoryne aponogetifolia-
tej sa dari asi najlepsie, v pohode sa aj mnozi a ma peknu farbu
Vallisneria gigantea-
ta sa mi prijala az na 3. krat, casto je pri presadzani problem z odhnitim korenov, ale ako sa prijala rastie v pohode a musim ju aj zastrihavat aby mi neuberala z toho biedneho svetla...ale je dost velka na 100l preto ju planuje nahradit v. spiralis ak sa prijme...
Vesicularia dubyana-
rastie v pohode aj ked pomalsie ako pri dobrom svetle-ak nemas este urcite zozen

minule som dokupil este nejake 2 plavajuce a pracuje sa na: anubiase bartery v. nana, echinodoruse bleherae a Microsorium pteropus, uvidim co z toho mi tam v tej tme porastie 8) ale zas aspon nemam problem s riasami :wink:
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod xDodox » 03 Okt 2007 19:05 pm

No, tých 18W na 100 litrov je žalostne málo. Anubias dokáže rásť v podstate i v "tme" (neber ma teraz doslovne). Napríklad, rastlinky a Cryptocoryne, Echinodorus potrebujú výživné dno, nakoľko živiny čerpajú koreňmi (ideálne je dáke tablekové/guličkové hnojivo do dna). Problém je v slabom osvetlení, takže by bolo treba "popracovať" na tom. Máš kupovaný, či robený kryt? Vieš tam pridať ešte jednu trubicu?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod xDodox » 03 Okt 2007 19:09 pm

petroman napísal:...akva nieco cez 100l a len 18w ....minule som dokupil este nejake 2 plavajuce ....

Tie plávajúce rastlinky by som hneď "zavrhol" i keď neviem presne o aký druh ide. Pri tých 18W/100l ti budú ešte viac tieniť v akváriu, čo je na škodu.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 03 Okt 2007 20:28 pm

xDodox napísal:
petroman napísal:...akva nieco cez 100l a len 18w ....minule som dokupil este nejake 2 plavajuce ....

Tie plávajúce rastlinky by som hneď "zavrhol" i keď neviem presne o aký druh ide. Pri tých 18W/100l ti budú ešte viac tieniť v akváriu, čo je na škodu.


tie plavajuce niesu na hladine takze netienia...
a zabudol som dodat ze davam pod korene bivoj hnojivo (tie gulicky)...
v mojich podmienkach znamena viac svetla: prerobit stojan, police a este samotne svetlo=cas a ten momentalne nieje :x
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod ranko » 03 Okt 2007 21:57 pm

no, problem je v tom ze aqua kupoval ako set, teda aj s priehradkou na vnutorny filter ohrievacom cerpadlom a krytom, zial dalsie svetlo tam uz nenatlacim :( jedine skusit neaky iny kryt az by tam pasoval. svietit pravdaze dlhsie mozem :D a skusim neake tablety, potom sa uvidi co dal.. zatim
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod ranko » 08 Okt 2007 11:48 am

viete mi este niekto dat tip na to co2 ?neake vhodne riesenie. na tych 100 litrov.
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod xDodox » 08 Okt 2007 11:53 am

Bomba, "burčiak" -> CO2.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 08 Okt 2007 18:46 pm

nie som si isty ci ma vyznam CO2 pri takom osvetleni... co som cital tak nie...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod ranko » 27 Okt 2007 09:42 am

tak som tam osadil este jednu 25w ziarivku na podporu rastlin, co2 burciak a Bivoj gulockove.a cakam .
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod kribo » 27 Okt 2007 11:13 am

odpovím podle vlastních laických! zkušeností,protože dnešní trend je namluvit všem že bez CO2 a hnojení to nepude.

1) prodluž dobu osvětlení na min 12hod,klidně i 13!!!, tenhle parametr má přednost před watáží osvětlení

2)poté co vyřešíš kryt osvětlení tak tam dej silnější světlo

3)začni pěstovat nenáročné rostliny, klidně ze začátku jen jeden druh,rozroste se ti po nádrži a akvárko začne fungovat,
potom můžeš zkusit koupit nějakou jinou rostlinku a zkusit jestli se ujme a jestli bude prosperovat,jestli ne tak ji vyhoď a zkus jiný druh,časem příjdeš na to co ti v akva dobře roste a co ne,každá nádrž je jiná a v každé roste dobře něco jiného ,
pokud budeš trvat na určitém druhu rostlin a necháš se upsat technice,co2 apod staneš se otrokem nádrže.

já jsem nechal akva zarůst totálně menším druhem Valisnerie(v přírodě taky neroste 20 druhů na jednom fleku) ,
jinak dobře ti poroste třeba Ceratophyllum demersum,nebo Najas guadelupensis(ta je pěkná ),nebo z pomaleji rostoucích Microsorium, mech atd
Co se týče co2 mi postačilo to co se dostane vzduchováním ze vzduchu do vody,a rostlinky maj bublinky taky
kribo
 
Príspevky: 34
Obrázky: 0
Založený: 30 Apr 2007 22:55 pm

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Apofis » 27 Okt 2007 14:24 pm

Zdravym mam tiez problem ze v akvariu mi nechcu rast ziadne rastliny svietim dost skoro 12hod 25W ziarivkou. Na listoch sa usadia zelene riasy a tie pokryju postupne celu rastlinu ktora nasledne uhynie. Raz sa mi ale dobre darilo cryptocorine lenze som si kupil raka a ten do poslednej stonky spustosil co sa dalo a od vtedy nemozem vypestovat ziadnu peknu rastlinku. Dik za rady.....
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 27 Okt 2007 14:59 pm

a ake mas velke akva? kolko litrov? mas tam stale toho raka? ak ano,tak len umele...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Apofis » 28 Okt 2007 12:42 pm

Ahoj tak mam 110l akva nie rakt am uz nei mam 25W ziarivku svietim 10 hod. pocul som ze treba aj 13 hod tak skusim predlzit svietenie ale obavam sa potom rias.
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 28 Okt 2007 14:48 pm

akou ziarivkou svietis? Trubicou alebo kompaktnou? mas reflektor v osvetleni? ( nejaku reflexnu foliu alebo tak)?

ako som pisal vyssie,mam podobne akva ako ty teda 110l a svietim len 18 W trubicou s reflektorom + pouzivam bivoj gulicky pod korene a nenarocne rastliny ako anubias, cryptokoriny, javsky mach, valisnerie,egeria densa a mikrosorium rastu aj ked to nieje ideal, horsieje to s ehchinodorusom ktory sa mi este neujal. objavuje sa mi tiez trochu na listoch stetinkova riasa..

odporucil by som nasadit rychlorastuce rastliny vo vacsom mnozstve + nejake pomalyrastuce aby nastartovali procesy v akva a potlacili bujnenie rias... vela zdaru
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod peter-trnava » 28 Okt 2007 15:00 pm

18W na 110l je velmi malo. :cry: Optimum je 50W a viac. Necuduj sa, ze ti rastie iba microsorum, java moss a pod... aj napriek hnojeniu. Najprv poriadne zasviet a az potom hnoj. :idea:
Obrázok používateľa
peter-trnava
 
Príspevky: 1264
Obrázky: 92
Založený: 03 Feb 2007 20:07 pm
Bydlisko: Trnava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod xDodox » 28 Okt 2007 17:50 pm

Pre rastlinky, až na niektoré "tieňomilné" je ideálne osvetlenie 0,5W/liter a viac.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod petroman » 28 Okt 2007 22:10 pm

peter-trnava napísal:18W na 110l je velmi malo. :cry: Optimum je 50W a viac. Necuduj sa, ze ti rastie iba microsorum, java moss a pod... aj napriek hnojeniu. Najprv poriadne zasviet a az potom hnoj. :idea:


nieco mi uslo?
ja som neziadal o radu ani som sa nestazoval ze mi nerastu rastlinky... :wink:
mne je jasne ze mam slabe svetlo a prave preto tam mam tie rastliny co mam + skusam nieco nove... napr. naposledy ten echinodorus, ked sa neprijme, pohoda, skusim inu.. zatial mi to tak vyhovuje...
ja som sa snazil poradit Apofisovi ako na to pri tom svetle co ma a co by mu tam mohlo rast ak nechce alebo nemoze svetlo zvysit...ak moze bude to idealne
a este k tomu hnojeniu: ak mi rastliny rastu-> potrebuju ziviny, tak preco nemam hnojit :?: aj ked len minimalne tj. bivojom pod korene...
Obrázok používateľa
petroman
 
Príspevky: 63
Obrázky: 15
Založený: 07 Nov 2004 15:23 pm
Bydlisko: Rimavská Sobota

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Apofis » 31 Okt 2007 14:18 pm

tak ja mam 25W ziarivku a takze hovorite ze to je malo?
to mam kupit celu lampu? uha....
Obrázok používateľa
Apofis
 
Príspevky: 40
Obrázky: 37
Založený: 27 Okt 2007 14:01 pm
Bydlisko: Petrzalka

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod ranko » 31 Okt 2007 14:33 pm

a uz mam zjavne prve pozitiva, cryptoriny uz nelezia na dne akoby ich kamion presiel,ale pekne dvihly listy hore, ja viem pre niekoho uplne normalny stav, ale ja sa aj z toho tesim. :o vsak ono sa to casom popravi. zatim
Obrázok používateľa
ranko
 
Príspevky: 325
Obrázky: 6
Založený: 03 Okt 2007 13:15 pm
Bydlisko: BA prievoz

Re: Ako na rastliny?

Odoslaťod Peter123 » 31 Okt 2007 15:33 pm

Kde môže byť problem keď nove listy na rastlinke rastu potrhané a deravé.

Obrázok
Peter123
 
Príspevky: 60
Obrázky: 19
Založený: 05 Sep 2006 15:51 pm

Ďalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.