s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid



Akvarijné ryby - choroby, liečba

s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 28 Okt 2007 11:27 am

zdravim, chcel by som poprosit o radu..zaznamenavam znacny uhyn cichlid v akva. nadrz ma cca 1300l. vymena 40perc vody raz za 3 tyzdne, NO3 10mg na liter, NO2 zatial nemerane.. osadenstvo tvori cca 50-60ks rybyciek. z toho je asi 7 prisavnikov a ostatne su cihlidy. je to mix malawi a tanganika..akvarium je zalozene nieco cez tri mesiace. po jeho zalozeni som dostal krupicku pri ktorej si to odniesli len prisavnici ale cichlidy bez vacsich problemov prezili..myslel som ze je vsetko v poriadku lebo rybky rastli(kupoval som ich vsetky okolo 3-4cm), mali vyborny apetit a malawske dokonca maju uz aj potomstvo...cca pred 10 dnami som ale nasiel jednu rybku mrtvu. nebral som to nejak dramaticky ale na druhy den dalsia a do dnes uhynulo okolo desat ryb z toho 9 tanganika a jedina malawi..co som si vsimol uhynuli tie mensie jedince a to tak ze ryba lahla na dno zacala rychlo dychat a do dvoch hodin bolo po nej..nemyslim ze to je v tom ze su utlacane lebo miesta je tam dost a aj ukrytov..vsimol som si ale ze niektore(hlavne malawi a pritom tie nedochnu) rychlejsie dýchaju. zopar kusov ma okolo papule biele flaky..cital som ze to mozu byt plesne ale mne to skor pripada ako ranky z toho co sa mlatia, sem tam sa nejaka obtrie o dno a trha sa ale nie je to caste..okrem toho su ale rybky cule, aktivne, zrave a pekne vyfarbene..vymenil som vodu, a nasadil bactopur a mycopur..nepomohlo..takze to zhrniem: rybky mi pripadaju zdrave az na to ze mi kapu a ja netusim co to je..nevie mi niekto prosim poradit kde je chyba? dakujem..
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Reklama

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod arkon » 28 Okt 2007 11:56 am

Velky objem nemusi byt vzdy zarukou neagresivneho spravania. uplne bezne sa stava ze skupina sa zameria prave na jednu konkretnu ryby kt v kratkom case usmrtia. Tanganicke cichlidy su v moznostiach obrany znacne v nevyhode oproti dominantnejsim Malawajskym druhom. Priznaky kt. popisujes- teda rychle dychanie na dne ryby otocnej na bok su podla mna dosledok vycerpania z prilisnej agresivity. plesne okolo papulky alebo na plutvach su u cichlid vseobecne dosledkom ran sposobenych subojmi a naslednou infekciou kt im na kondicii moc neprida. bolo by dobre keby uvedies aku mas osadku a mozeme sa bavit o rekonstrukcii druhovej skladby.
Obrázok používateľa
arkon
 
Príspevky: 163
Obrázky: 11
Založený: 27 Okt 2006 20:45 pm
Bydlisko: Nitra

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 28 Okt 2007 20:29 pm

dakujem..mam tam tieto druhy: pseudotrop. elongatus 4ks, melanochrom. interruptus 4ks, cynotilapia afra red 4ks, labidochromis sp yellow 4ks a este 2 druhy malavskych (8ks)kt. netusim nazov jedny mensie oranzove dost agresivne a druhe uplne tmave az cierne vacsie ale kludne...

dalej neolamp. leleupi 2ks(bolo 6), neolamp. brichardi 1ks(boli 4), judichromis marlieri 4ks(vsetky uplne zdrave bez ziadnych komplikacii) a este 4 druhy altolamprologusov cca 20 ks z toho 2 posli ako posledne..
co sledujem tak malawskwe sa nahanaju v drvivej vacsine medzi sebou a tanganiku si vsimnu len ked do nej narazia)))viem ze judichromis a altolamprologus su pomale druhy ryb ale nemam pocit ze by boli utlacane v pohode plavaju po nadrzi a nemaju problem sa ani dostat k potrave.
dnes som meral NO2 je menej ako 3m/l a ph 7,4
hlavne posli tie neolamprologusy..
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod mig07 » 28 Okt 2007 20:37 pm

vymenil by som vodu 50%, pridal soli, žiadnu chemiu,

nezmenil si krmivo? nedal si im nmahodou niečo mrazené?
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 28 Okt 2007 20:52 pm

ahoj..vodu som menil asi pred 4dnami a solou som zacal ako prvou ked som zbadal uhyn cca kilo..bohuzial nevidim zmeny k lepsiemu..krmivo som menil koxo ale myslim ze ten uhyn zacal este pri tom starom krmive..mal som tetracihlid a teraz som im kupil tropical malawi..ale v biotope mi povedali ze to je aj pre tanganiky..mrazene som nedaval nic
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod Hugo112 » 28 Okt 2007 23:51 pm

To NO2 je fakt tak vysoké? Nemohlo sa stať, že si to zle odmeral?Ak je NO2 tak vysoké, toto je hlavný problém a chémiou to nevyriešiš. Už jedna desatina z toho, čo si uviedol, je pre väčšinu rýb toxická. Preto "odišli" najprv tanganické ryby, pretože sú oveľa citlivejšia na kvalitu vody ako malawi. Pomôže jedine denne meniť vodu v akva a hlavne skontrolovať filtráciu.
Hugo112
 
Príspevky: 133
Obrázky: 12
Založený: 18 Jan 2007 20:56 pm
Bydlisko: Prešov

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 11:51 am

ahoj..diky koxo jasne ja som sa pomylil ma to byt NO2 je menej ako 0,3..dnes rano posiel dalsi altolamprologus..((
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod arkon » 29 Okt 2007 12:43 pm

myslim, ze by si sa mal rozhodnut pre ryby z jedneho jazera a tym sa dalej venovat a uhyny prestanu.
Obrázok používateľa
arkon
 
Príspevky: 163
Obrázky: 11
Založený: 27 Okt 2006 20:45 pm
Bydlisko: Nitra

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 16:18 pm

mal som mensie akva a v nom som mal malawi spolu s neolamp.brichardi a nemal som problem..no vzhladom na to ze tu mi kapu len tanganiky asi bude daky problem v tom spolunazivani aj ked ho nepozorujem. zajtra idem menit vodu lebo tam mam stale tie lieciva a necham to na osud. ked pokapu vsetky tanganiky bude mi to sice luto ale doplnim nadrz uz len malawi a verim ze bude pokoj..
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 16:34 pm

filtracia je výkonna ? u vacsich nadrzi trva proces dozretia vody pomalsie ci nemoze byt problem aj tam ale tri mesiace je uz dost. ja osobne by som tieto cichlidy nemiesal proste su to ryby odlisneho spravania a roznych narokov. Akvarium je sice velke ale malawske cichlidy si urobia teritorium ake velke mozu .myslim ze tych ryb tam nie je vela len by ma zaujimala ta filtracia. Ked uhynie jedna ryba netreba to podcenovat - ak mala pliesen menil by som vodu a pridal sol. U africkych cichlid je sol dolezita . je davam sol pri kazdej vymene vody. skus sledovat akvarium dlhsiu dobu a pozorovat spravanie tych ryb ci utocia tie iste na rovnaku obet. je mozne ze je to aj uz spominana agresivita.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 16:52 pm

calvus hehe dnes mi jeden skapal)))iroonia..filter mam fluval fx5..naplne molitan, keramika, vata, aktivne uhlie..pravidelne som uhlie menil..kazdy vecer kukam do akva ako puk (frajerka uz zacina strajkovat ze je zanedbavana) dobre 2 hodiny a sledujem rybky..no a co som si vsimol : akva je 2,5 m dlhe a tie agresivnejsie ryby su na jednej strane ci su to malawske alebo aj vacsie altolamprologusi a tie kludnejsie su na druhom konci..a k tej agresivite: agresivitu badam v drvivej vacsine len v ramci druhu..ozaj za nestava a ked tak zriedka ze by malawi nahanali tanganiku..
tie ryby su vsetky este mlade najvacsie kusy maju tak 7-8 cm
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 17:01 pm

fluval ti to utiahne myslim tym voda ma dobru cirkulaciu? vies myslim ci na ti voda prudi cez cele akva alebo len cast. uhlie by som k afrike nedaval ( dlhodobo ) radsej daj viac keramiky.sol davas?a okyslicenie ( najdolezitejsie )je dostatocne ?pri takom mnozstve ryb , vykalov atd. musi byt extra okyslicovane
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod Dzuzepe » 29 Okt 2007 17:39 pm

Vlado, podla mna sa ti ucinky lieku negovali ak mas vo filtracii pridane aktivne uhlie.
Osobne sami podobne ryby spravali / zrychlene dychanie a agresivita/
ked som raz omylom na dlhsi cas vypol ohrievac a teplota vody poklesla na 22-23°C.
Dalej, pri nakazeni jednej ryby plesnov mi bolo odporucane zvysit teplotu vody na 30°C a mierne zasolit...
Obrázok používateľa
Dzuzepe
 
Príspevky: 108
Obrázky: 14
Založený: 02 Apr 2007 15:33 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 17:59 pm

voda prudi celym akva..ne je to vir ako vo vani ale ked pada krmivo tak vidno ako sa voda hybe..to o tom uhli som nevedel ja to tam mam od zaciatku tak ho skusim vysadit. a vzduchovanie mam riesene od tetry tym najsilnejsim typom a mam v akva 1,2m dlhu vzduchovaciu hadicku a to ked pustim na plne gule tak piesok lieto po akvarku ako perie tak myslim ze vzduchu je dost))
dzuzepe filter mam od vtedy to je 4 dni vypnuty a len brutal vzduchujem
teplotu som tiez dvihol na 28..zajtra sa chystam vycistit filter lebo to tam muselo fajnovo kvasit, vymenit polku vody a aj to nasolim..skusim tam zase buchnut jedno kilo..a ako slepy povedal : uvidime)
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 18:05 pm

filter neper uplne len ho jemne oklep a nie pod horucou vodou. uhlie daj uplne prec a zabudni nan. nie je to dobre. polovicu nadrze by som asi nemenil bude to dost velky sok pre uz teraz unavene ryby myslim ze tretina bohato staci. hadicku na plne gule a cakat. dufam ze to bude OK :?
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 18:09 pm

a co dam miesto uhlia do filtra?zatial len vatu?ok tak vymenim tretinu aspon mam menej roboty hehe..a som velmi velmi zvedavy ci pozajtra rano budem opat rybarcit so sietkou a splachovat ulovok)))
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 18:12 pm

ak mas daj tam keramiku alebo radsej molitan. penu . este ma napadlo skus popozerat ci niekde v akva nemas dlhsie mrtvu rybu v rozklade. aj to moze byt pricina.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 18:23 pm

no mozne to samozrejme je ze tam mam niekde mrtvu rybku..skusim to tam presnorit aj ked to lahke nebude lebo tam je cez 40 velkych lava kamenov a 3 korene a je tam presne milion miest kam nevidim a moze tam byt..zajtra pojdem kupit teda molitan a bachnem ho tam ..koxo este ze som si kupil 10l aktivneho uhlia ze to je lacnejsie)))mozem ho palit v krbe v zime hehe...inak napadla ma este jedna vec...pozadie som si robil sam z polystyrenu, epoxidu a piesku..ci to nieco nevylucuje do vody..
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 18:32 pm

Toto nemam odskusane ale vsade kde chodim po nete pisu ze je to bezpecne .Iba ne jednej stranke som sa docital ze po dokonceni pozadia epoxidom je dobre to pozadie umyt octom aj 2 krat a potom vodou .neviem tu je stranka http://www.akvamalawi.com/phpBB/viewtopic.php?t=1515. pozri tu mrtvolku , oplachni filter , vymen vodu a uvidis co a ako.
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 29 Okt 2007 18:38 pm

ja som to tym octom tiez drhol..ale tiez nepoznam niekoho kto to ma odskusane..ok urobim vsetko a dam vediet co a ako...dufam ze potom ked to vsetko spravim nebudem opat rybarcit so sietkou v akva a splachovat ulovky na zachode...diky zatim hombre
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod calvus » 29 Okt 2007 18:44 pm

tak zatim
Obrázok používateľa
calvus
 
Príspevky: 79
Obrázky: 15
Založený: 21 Okt 2007 17:11 pm
Bydlisko: BB

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod Dzuzepe » 29 Okt 2007 21:46 pm

dzuzepe filter mam od vtedy to je 4 dni vypnuty a len brutal vzduchujem
teplotu som tiez dvihol na 28..

chapem to dobre ze si na 4 dni vypol filter ?
A co ti odburava NO2 ? Ak je to externy filter tak uz mas aj po nitrifikacnych bakteriach .. moze to nejaky ten den trvat kym sa ti zase spojazdni...
prave taketo zasahy mozu podla mna sposobovat stres rybam..a zo stresom su nachylnejsie k chorobam ...
Obrázok používateľa
Dzuzepe
 
Príspevky: 108
Obrázky: 14
Založený: 02 Apr 2007 15:33 pm
Bydlisko: Pezinok

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod mig07 » 30 Okt 2007 16:05 pm

Podla mna to je to pozadie. Ryby su kludne? Nie su také vystrašene? Ak rýchlejšie dychaju tak môžu byt priotravené. (No3,z uhlia, z pozadia) Dal by som vzduchovanie cez kamene 2-3 kamene. Filter nevypínal, ale uhlie vybral. Osobne mám fluval FX5 v 675 l akvariu tiež z dlžkou 2,5m a hladinu mi rozvíri max do polovice preto som dal na druhu stranu akvaria další filter aby sa mi hýbala hladina aj na druhej strane.

To pozadie je klasika polystiren, epoxy,piesok alebo si daval namiesto epoxy silikon?

To že je tanganika zmiešana z malawi nemá s tým nič spoločné. Tanganika kape lebo malawi vydrzí NO3 do 150mg/l a tanganiky iba 40-50 cca. A pozerám že NO3 si ani nemeral.....
Obrázok používateľa
mig07
 
Príspevky: 427
Obrázky: 44
Založený: 18 Nov 2006 15:00 pm
Bydlisko: Senica

Re: s.o.s prosim o pomoc - uhyn cichlid

Odoslaťod vlado78 » 30 Okt 2007 17:49 pm

dzusepe tak to som pekne potom s tym filtrom poondil...asi som si mylne myslel ze to par dni bez toho filtru vydrzi..vsak je tam len 30percent zarybnenia z maxima na tuto nadrz..no dakujem a som o skusenost bohatsi a mudrejsi))) dnes zahucal zase jeden altolamprologus hned po ranu...vymenil som 30perc vody, praskol tam sol a biotopol od jbl..uvidime ale voda stala ostala zelena od myco a bactropuru...

mig07 ryby su relativne kludne ak teda malawske vobec kludne dokazu byt)) zrychlene dychaju praveze malawske..
tanganiky su kludne a aj pomaly dychaju..len kapu!)) to pozadie je polystiren, piesok(klasicky zlty), epox 1200 tusim bolo to cislo.. vydrhol som to octom potom..akvaristicky silikon som pouzil len na nalepenie pozadia na sklo a zlepenie kamenov o seba nech sa mi to nezruti..NO3 som meral hned ako prve a je 10mg/l..takze myslis ze ta fx5 to nestiha?
vlado78
 
Príspevky: 47
Obrázky: 9
Založený: 28 Okt 2007 10:27 am
Bydlisko: rovinka

Ďalšia

Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.