"Bio starter"



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

"Bio starter"

Odoslaťod salik » 08 Feb 2005 00:28 am

Bio starter
rozne akva firmy maju v ponuke "uzitocne nitrifikacne bakterie" - vacsinou flasticka s tekutinou s niekolko rocnov zarukou, to ako tie bakterie rok/dva nepotrebuju svetlo, ziviny, kyslik??...nerozumiem, vedel by mi to tu niekto objasnit ako to vobec funguje :?:
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: "Bio starter"

Odoslaťod barky » 08 Feb 2005 09:36 am

Rozpravali sme sa o tom uz aj na irc, ale zopakujem to aj tu. Osobne si myslim, ze tieto vyrobky sluzia hlavne na jednu vec, na to, aby na nas firmy, ktore ich produkuju zarobili.

Nie som vedec, ale ked vychadzam z faktu, respektive z casto pouzivaneho nazoru v roznych knihach ze vo filter, ktory je dlhsie bez prisunu kyslika (vypadok elektriny) zacnu tieto bakterie odumierat a po jeho opatovnom spusteni sa do vody vylucia latky, ktore mozu byt pre obyvatelov akvaria skodlive. Mimochodom, sam som si toto tvrdenie potvrdil u seba, takze mu verim.

Ak sa na to pozriem svojim laickym rozumom, myslim si ze v tychto vyrobkoch sa nenachadza nic ine ako potrava pre bakterie, ktore sa do akvaria dostanu inou cestou. Takze podla mna rovnako dobre ak nie lepsie posluzi voda z uz zabehnuteho akvaria alebo trochu strku z takehoto akvaria. Alebo a to by podla mna malo platit vzdy, nesnazit sa proces zabehnutia akvaria urychlit ale pockat si a davat do akvaria ryby postupne tak, aby sa nam tieto bakterie dokazali vo filtri a v substrate mnozit prirodzenou cestou.
barky
 
Príspevky: 1431
Obrázky: 33
Založený: 01 Apr 2003 15:25 pm
Bydlisko: DE - Düsseldorf

Re: "Bio starter"

Odoslaťod Roby » 08 Feb 2005 10:16 am

Mne to tiež už dlhšiu dobu vŕtalo v hlave, pretože neviem -ako napísal barky- akým spôsobom by tie baktérie v tej fľaške rok alebo dva prežili... Na druhej strane každý z výrobcov pri takomto produkte deklaruje, že fľaška obsahuje zmes baktérií...atď... Nezdá sa mi, že by na leták mohli napísať čokoľvek... Takže aj mňa by celkom zaujímalo ako je to v skutočnosti - napokon neostane nič iné, len napísať prekvapene a nechápavo výrobcovi, či to náhodou trochu neobjasní (pokiaľ to nie je tajomstvo :wink: )...
Obrázok používateľa
Roby
 
Príspevky: 73
Obrázky: 6
Založený: 27 Sep 2003 21:08 pm
Bydlisko: BA

Re: "Bio starter"

Odoslaťod Atilla » 08 Feb 2005 10:35 am

co takto sa pozriet na to z ineho pohladu ?
preco by napr. v nitrivci (ci ako sa to vola) mali byt bakterie ?
len preto ze je to tam napisane ?

osobne si myslim ze je tam skor oxidant ktory len zoxiduje NH4OH na NO2- a to na NO3- ten vydrzi kludne aj 2roky :)
ak si precitate co tam pisu je tam davkovanie na cca 2 tyzdne tolko zvacsa trva vytvorenie bakterialnej kolonie vo filtry

nitrivec som pouzival na zaciatku ked som kupil akva a k nemu boli uz aj ryby nebola ina moznost ako ich hned dat do nezabehnuteho akva

ked som prilial potrebnu davku a casom zmeral, hodnoty sa dostali na xvilu do normalu potom sa to ale zasa zvrhlo kedze biologicka zataz bola velka

dnes by som to riesil castejsou vymenou vody vyslo by ma to lacnejsie
ale bolo by to pracnejsie

tieto pripravky by som nezatracoval len preto lebo sa tu razi nazor ze chemia do akva nepatri
Obrázok používateľa
Atilla
 
Príspevky: 648
Založený: 25 Mar 2003 16:24 pm

Re: "Bio starter"

Odoslaťod Raviolka » 08 Feb 2005 12:04 pm

barky napísal:Nie som vedec, ale ked vychadzam z faktu, respektive z casto pouzivaneho nazoru v roznych knihach ze vo filter, ktory je dlhsie bez prisunu kyslika (vypadok elektriny) zacnu tieto bakterie odumierat a po jeho opatovnom spusteni sa do vody vylucia latky, ktore mozu byt pre obyvatelov akvaria skodlive.
Barky nemůžu tak docela souhlasit - ve filtru, který je bez přísunu kyslíku, začínají baktérie odumírat OKAMŽITĚ. Protože jich tam je tolik a v takovém "metabolickém stavu", že se bez toho kyslíku neobejdou. Ale nikdo asi nepochybuje, že baktérie přežijí v různých stádiích cokoliv, třeba mimo vodu celé roky. Použiju takovou ne zrovna přesnou analogii - bahník, kterému vypustíš najednou vodu z jeho louže, velmi pravděpodobně umře. Když mu dáš trochu víc času, zabalí se do slizu a do bahna a přežije parné léto úplně bez vody. Tolik jen na vysvětlení, že bakterie MOHOU přežít bez vody, kyslíku a živin.

Jinak jsou podle mě všechny ty přípravky nesmyslné tahání peněz. Pro zaběhnutí akvária jsou určité procesy nevyhnutelné, nelze je ošidit - nárůst amoniaku a dusitanů záleží samozřejmě hlavně na tom, kolik ryb tam dáme, jaký je substrát a filtrace atd. Kdo sledoval parametry vody bez a s takovým bio-starterem, došel k závěru, že rozdíl je malý, pokud vůbec nějaký:
Commercial cycling products might help to keep the peak levels a bit lower, but do not seem to produce shorter cycles consistently.
Pod tímhle odkazem najdete podrobnější úvahu o přežívání baktérií:
Spitting into the pond has as much value as adding bio staters and probably more. Spit apparently contains living Nitrosomonas and Nitrobacter. :mrgreen:
Názor prodejce je samozřejmě jiný:
Sera Nitrivec: A special mixture of different high quality purification bacteria for aquarium water. sera nitrivec prevents the enrichment of ammonia and nitrite. When using sera nitrivec fish can already be added after 24 hours :| :?
Faktem samozřejmě je, že ty ryby tam dřív nebo později MUSÍME dát, protože teprve v tom okamžiku začíná běžet celý cyklus. Jeden by skoro uvěril, že po 24 hod. pustí do akvária ryby a má vystaráno :oops:
Obrázok používateľa
Raviolka
 
Príspevky: 2578
Obrázky: 68
Založený: 18 Feb 2004 15:06 pm
Bydlisko: Ostrava

Re: "Bio starter"

Odoslaťod drda1 » 09 Feb 2005 01:03 am

Ahoj, neda mi nenapisat sem aj svoj nazor.

1. Nie su to bakterie v metabolicky aktivnom stave, su v zakapsulovanom stave, schopne po ich pridani do vhodnych podmienok znova zacat zit - rast a mnozit sa. V takomto stave nie je problem udrzat ich desiatky rokov. Viac by k tomu mohol povedat Skala - ja som uz biologiu par rokov nemal :-). Celkom to vystihla Raviolka s tou postupnou zmenou podmienok prostredia.
2. Z vlastnych skusenosti mozem potvrdit ucinnost takehoto pripravku, konkretne od JBL - volalo sa to nejako start, sterter???
Ked som cca pred 2 rokmi zacinal s AKVA, tak som robil klasicke zaciatocnicke chyby a mozem povedat, ze v 480 l akvarku mi tento pripravok do 24 hodin pomohol zbavit sa NO2 z toxickych hladin na nemeratelne mnozstvo. Sam som bol prekvapeny.
Pri normalnom zakladani akvaria ma takisto podla mna urychlujuci vplyv na vytvorenie a stabilizaciu dusikoveho cyklu. Osobne by som radsej pouzil takyto startovaci kit, ako vodu z ineho akva, takto by som aspon ciastocne napriklad obmedzil zavlecenie stetinkovej riasy do noveho akvaria.

Oznacovat takyto pripravok za CHEMIU je podla mna dost zavadzajuce a malo by sa v tom urobit konecne jasno. Ja za chemiu povazujem pripravky typu MULTIMEDIKAL, FMC, rozne lieciva, umele hnojiva ...
Neviem ako presne nazvat takyto typ pripravkov + nejake extrakty z raseliny, vyluhy z rastlinnych materialov. Stale mi napada nieco ako biologicke preparaty, biotechnologicke preparaty ... Neviem. Skuste porozmyslat, mozno vas napadne lepsi vyraz. Ale myslim si, ze klasicka chemia to naozaj nie je. Dalo by sa to prirovnat snad k susenemu kalu z filtra - aj tam je tych spor bakterii dost. Tu su len v cistej forme v kvapaline - na lepsiu manipulaciu.

Podobny pripravok je napriklad aj jeden liek - teraz ma to napadlo. Vola sa BACTISUBTIL. Ide o zakapsulovane bakterie, ktore pacienti jedia s cielom obnovit narusenu crevnu mikrofloru pacienta. Spory v crevach "oziju" a dalej sa mnozia. Vysledkom je Ciselna prevaha nad mikroorganizmami vyvolavajucimi ochorenie - napriklad hnacky ...
Ale to je uz ina tema, princip je vsak rovnaky. Takisto ak niekto uzivate Lactobacilus Acidum - to su tiez tabletky s praskom - a prasok nie je nic ine, ako zakapsulovane bakterie, ktore su inak v jogurtoch, zakysanke ...

Nakoniec by som chcel napisat uz len tolko, ze zastavam nazor nedavat do akvaria zbytocne nic cudzie. Ak treba liecit, zdviham najskor teplotu a pridavam sol ... ale z mojho pohladu nedavam rovnitko medzi liatie lieciva a chemie do akvaria a medzi pridanie takychto biologickych preparatov.
Drda.
drda1
 
Príspevky: 150
Obrázky: 1
Založený: 11 Feb 2003 08:29 am
Bydlisko: Banska Bystrica

Re: "Bio starter"

Odoslaťod majko » 09 Feb 2005 08:37 am

Chcelo by to vsetko vyskusat. Predpokladajme, ze tie vodicky obsahuju naozaj bakterie. Pri JBL sa pise, ze obsahuje 15 000 000 kusov ;-). Si myslim, ze je to zanedbatelne mnozstvo. Kedze cas jednej generacie je pri nitrifikacnych bakteriach niekde okolo 20 h, podla mojeho skromneho nazoru do 24h sa nemoze akvarium vysporiadat s nitrit-peak-om. K tomu treba pripocitat este cas, kym sa bakterie preberu z toho "zimneho" spanku. Dalsim faktorom je , ze tie bakterie sa rozmnozuju len ak maju dost zivin. A tych v novom akvariu za 1 den asi tiez nebude vela.
Dr. Gerd Kassebeer robil pokus na temu ockovanie akvaria. Ked do 100l akvaria pridal 2L (:!:) kalu z zabehnuteho akvaria za 2 dni kleslo NO2 pod 0,1 mg/l. Pri pridani malej porcie (nebolo blissie specifikovane) trval tento proces asi 5 dni. Bez ockovania asi 14 dni (toto mozem podporit vlastnymi meraniami).

To ze sa po dvoch dnoch od naockovania serou nenameria velke mnozstvo NO2, este nemusi znamenat, ze nitrit-peak uz nastal.
Chcelo by to urobit pokus s dvoma akvariami, aby sme sa nemuseli bavit na teoreticku temu. Zeby som s plesol po vrecku a odskusal a zmeral vodicku pri zakladani 440l akva ?
Prílohy
unterschBeimpfung.gif
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: "Bio starter"

Odoslaťod redw » 04 Nov 2007 21:46 pm

Oživím tuto starú tému. plánujem založiť nové akva 150L približne 1.12 a 8.12 je v ba akvaburza kde som plánoval nakúpiť zdravé rybičky za dobré ceny. Neviem či to mám skúsiť s tou sera nitrivec, alebo mám priniesť radšej pár litrov vody z môjho starého akva, alebo trochu zabehnuteho štrku? Má to vôbec zmysel, nerád by som prišiel o rybičky.
Obrázok používateľa
redw
 
Príspevky: 369
Obrázky: 24
Založený: 12 Jún 2006 23:41 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: "Bio starter"

Odoslaťod skala » 05 Nov 2007 09:38 am

ak mas stary strk, stary filter, staru vodu, nitrivec nepotrebujes
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: "Bio starter"

Odoslaťod kyslik » 06 Máj 2018 21:03 pm

Zdravim vsetkych, neskusal niekto Bacti AK - slovensky vyrobca roznych bakterii a enzymatickych systemov na likvidovanie odpadu, okrem ineho maju Produkt Bacti AK aj na akvaria...alebo aspon napiste co si o tom myslite..Firma sa vola bactoma.
Dakujem,
Peter
kyslik
 
Príspevky: 13
Založený: 30 Aug 2010 19:58 pm
Bydlisko: Partizanske


Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 2 hostí.