Černenie až sklovitosť



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 13 Nov 2007 23:26 pm

Takto to vyzera, tu vsak nevidno ako su listy čierne. Doslova niektore akoby boli z uhlia.

3OL nadrz: pridavam Fe,CO2,voda (potok)

ine rastlinky relativne rastu, pomaly ale staci mi to

gallery/image_page.php?&image_id=16488
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Reklama

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod thomas111 » 14 Nov 2007 00:00 am

Myslim ze akva trpi nedostatkom NO3.
Vysvetli ako pridavas len Fe?
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 14 Nov 2007 09:41 am

Fe : "Tropical" FERRO-AKTIV, kvapkove hnojivo

Tu je popis:

http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16490

Vies mi prosim popisat to NO3, da sa to tu naist ale fuu...
Inac vodu som nemenil asi 3tyzdne, dno som cistil, dolieval som zdy vodu z prirody (vecsinou meriam Ph, N - snazim sa to dako odsledovat na optimum, vodovodna sa mi nepozdava... nepouzivam)
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod thomas111 » 14 Nov 2007 10:50 am

to by ma fakt zaujimalo ake ma ta voda z potoka hodnoty...preco sa ti nepozdava vodovodna? Pouzivaju ju takmer vsetci akvaristi.
Tie hodnoty musis napisat ked chces nejaku radu.
A taktiez to svetlo tych 11W na 30 litrov je strasne malo. Aj tam je urcite problem.
Obrázok používateľa
thomas111
 
Príspevky: 626
Obrázky: 27
Založený: 17 Jan 2006 01:35 am
Bydlisko: Stropkov, Presov

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod xDodox » 14 Nov 2007 11:45 am

thomas111 napísal:A taktiez to svetlo tych 11W na 30 litrov je strasne malo. Aj tam je urcite problem.

Aj tam môže byť problém, ale možno nie ten hlavný. Keď to zoberieš je to 0.36 W/l. Ja svietim 15W/37 litrov = 0.4 W/l a všetko je OK. Z tých 30 litrov odrátaj dno, technika a voda nie je po okraj, takže je tam zhruba 25 litrov vody, čiže 11W/25 litrov = 0.44 W/l. Skôr by ma zaujímali hodnoty "vstupnej" vody a taktiež vody v akváriu. Z fotky neviem dobre rozoznať rastlinku. O akú sa jedná? Nie je náhodou "čerstvo" prinesená?
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 14 Nov 2007 12:19 pm

Ok, pojdem po to vodu a pokusim sa namerat co najpresnejsie vodu z potoka, akva a vodovodu.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod janko » 14 Nov 2007 14:04 pm

pride mi to ako prechod z emerzie do submerzie, kedy pôvodné listy doslova odchádzajú.
Obrázok používateľa
janko
 
Príspevky: 527
Obrázky: 93
Založený: 15 Máj 2006 21:35 pm
Bydlisko: Senica

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod xDodox » 14 Nov 2007 18:22 pm

janko napísal:pride mi to ako prechod z emerzie do submerzie, kedy pôvodné listy doslova odchádzajú.

Môže to byť i dôsledok zmeny prostredia - z jedného akvária do druhého.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod Kubo » 14 Nov 2007 18:25 pm

Hnojit len cistym Fe je hovadina. Hnoj normalnymi hnojivami ktore obsahuju vsetky makro a mikro prvky.Nezabudat aspon raz za dva tyzdne vymena tretiny vody.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod STH » 14 Nov 2007 18:38 pm

vsimol som si v albume jeden popis jeho nadrze...tu vodu z potoka prevara!!!!!!!!!!!!!!! :shock:
takze problem moze byt hlavne tam,ze vacsina mineralov sa vyvarenim vyzraza v podobe vodneho kamena...v podstate vodivost by sa mala priblizovat 0...Takze by som povedal,ze im chybaju nejake prvky,ktore nepridavas ani hnojenim...
kukni link..
http://sweb.cz/maniakva/prvky.htm
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod Phantom » 14 Nov 2007 19:58 pm

Ak pridavas len Fe, tak to moze byt predavkovanie.
Vyzera to, ze to je Microsorium pteropus, pricom nove vyhonky su zelene (ziju), ale dospele ti odchadzaju a to plati pre predavkovanie zelezom.
Bolo by dobre zmerat Fe.
Co sa ti na bystrickej vode nezda?
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 14 Nov 2007 21:38 pm

No som z Radvane a vodu beriem z potoka pretoze je meksia a kyslejsia. Vsimol som si aj, ze voda z vodovodu rychlo skysne. To som spozoroval pri rozmnozovani izbovych kvetin, vytvara sa rychlo sedy "shit" a na rastlinach sliz. Na vodu som sa pytal Tokuseva, poradil mi iste lokality. Ja beriem konkretne z potoka nad Malachovom. Potok je povyssie pramenov, takze by voda nemala prechadzat podloziami (ci ako to nazvat) a nemala by sa teda dostavat (snad) do kontaktu s rumelkou a pod.

CM - test: "2ml vzorky vody odpoveda 1 spotrebovanej kvapke 0,5 °N" --> 11 x 0.5 = 5,5 °N
Ph - test: no ak som to dobre odpozoroval tak cca 7 - 7,2

Ta voda z prirody ma hodnoty nizsie.

Myslite si, ze vodu radsej nemam prevarat, ochudobnujem ju tak? Robim to preto aby som akvarium nevystavil dakemu riziku plesni... Je to len necelych 30L. Vymenu vody som teraz zanedbal pre skusky v skole a kadeco...(neospravedlnitelne, viem :( ) Do aqua som pridal este par guliciek granulovanej raseliny (asi 3 az 5 ks o priemere do cca 6mm), no problem nastal uz skôr, takze tomu to osobne neprisudzujem.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 14 Nov 2007 21:46 pm

Tu su este dalsie dva obrazky, snad lepsie:

http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16494
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16493

Ono tie listky niesu az tak tak stare, a na druhej rastline tiez sklenatejú.

KAZDOPADNE DAKUJEM ZE SA MI VENUJETE.
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod Phantom » 14 Nov 2007 22:36 pm

Hmm?
Cierne zafarbenie moze byt spobene aj prebytkom fosforu.
Takze uz neviem?V malachove sa tazila ortut, tak asi by som tam vodu nebral.


Areál ťažobného závodu vrátane haldy pri ústí štôlne je zrekultivovaný aplanáciou, vrátane prevádzkových budov. Vyťažené priestory sa na povrchu prejavujú vznikom prepadlín a aktiváciou zosuvov. Banská voda je vyvedená potrubím pod aplanovanou haldou, priamo do Malachovského potoka. Sedimenty potoka pod haldou obsahujú relatívne veľké množstvo rumelky vymývanej z haldoviny. Ortuť patrí medzi najznámejšie škodlivé prvky v ovzduší. Môže sa nachádzať vo všetkých fázach (pevnej, tekutej i plynnej). Zo zlúčenín najväčšiu toxicitu majú dobre rozpustné soli Hg. Je pozoruhodné, že samotná rumelka - chemicky HgS, je takmer inertná zlúčenina, ktorá nemá vážnejší škodlivý vplyv na životné prostredie.

zobrane z http://sk.wikipedia.org/wiki/Malachov


Prevarovanim zbavujes vodu alkality (t.j. latky schopne prijat kation vodika = zasada).

5) převaření, které má odstranit část tvrdosti způsobenou uhličitany (označovanou jako přechodná - viz poznámka níže), moc dobře nefunguje. Dojde při něm k vyprchání CO2 z vody, tím pádem se vysráží CaCO3. Testem tak zjistíme nižší tvrdost, ale pozor, vysrážené uhličitany jsou pořád ve vodě a pokud je nějak neodfiltrujeme, po zpětném obohacení vody o CO2 (po vychladnutí v průběhu cca 48 hodin) se zase znovu rozpustí. Nicméně část CaCO3 se usadí na stěnách nádoby (vodní kámen), takže stačí vodu slít a nechat vychladnout jinde. K účinnému vysrážení je potřeba alespoň několikaminitový var.

prevzate z http://www.sweb.cz/maniakva/chemie3.htm


Osobne ja by som bral vodovodnu vodu, pomocou CO2 stiahnut pH na 7 stupnov a tvrdostou by som sa az tak netrapil (druhy co mas ti aj tak porastu skoro v kazdej vode).Vyhol by som sa dodavaniu iba jedneho prvku, ale dodaval iba "kompletne" hnojiva.
Viac ti pomoct neviem.Prepac.
Obrázok používateľa
Phantom
 
Príspevky: 422
Obrázky: 2
Založený: 18 Máj 2004 20:55 pm
Bydlisko: Banská Bystrica

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 14 Nov 2007 23:58 pm

Ano viem, prave preto som sa snazil brat ju z potoka cim vyssie a nie z pramenov (teda radsej povrchovu), aby som sa vyhol ortuti. Skusim teda iny zdroj, akurat teraz neviem ci mam racej neprevarat... Najdem asi daco ciste a prirodne, nejak neverim chlorovej vode i ked nemusia mnohi suhlasit. Len uz som aj zabudol co mi to ten Riso odporucal, tusim Tajov a pramienok pri lesnickej chate, alebo take daco... mala vyprava s prutikom to isti :roll:
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod vodnar73 » 15 Nov 2007 02:50 am

Ja to zhrniem: mas slabe osvetlenie a vela ryb! NO-cko tak isto ako aj Fe a P budes mat vysoke hodnoty (prehnojene vdaka rybam). Mala nadrz=castejsia vymena vody, pri tvojom akva by som uvazoval aj 1 x za 3-4 dni... asi tak!
Obrázok používateľa
vodnar73
 
Príspevky: 68
Obrázky: 20
Založený: 29 Aug 2007 15:13 pm
Bydlisko: RK

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod xDodox » 15 Nov 2007 06:59 am

vodnar73 napísal: Mala nadrz=castejsia vymena vody, pri tvojom akva by som uvazoval aj 1 x za 3-4 dni... asi tak!

Neviem, či je nutná až taká častá výmena vody. Sám mám 37 litrové akvárium a je "trošku" prerybnené, ale vodu mením 1x týždenne a v pohode to stačí. Rastliniek tam mám viac ako dosť a hodnoty NO2 a NO3 sú nulové. Mám i dve 6 litrové nádrže (minička). V jedenom sú živorodky (párik + poter) a mením tam vodu 1x za dva týždne a všetko je OK (Dve skaly) a taktiež hodnoty NO2 a NO3 sú nulové. I toto je "bohato" osadené rastlinkami, ktorým sa veľmi darí. Hlavné sú podmienky v akváriu ako jeho veľkosť.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod STH » 15 Nov 2007 07:24 am

Tu vodu neprevaraj....ty ked ju vlastne prevaris tak si v podstate vyrabas demi vodu,ale v "trosku" inej kvalite nez v priemysle (prvky odburas,jedy ostanu) :)
ked to tak zhrniem...chybaju ti tam zakladne stavebne prvky,ktrore potrebuju rastliny pre vyvin samotnej rastlinnej hmoty....mas tam jedine Fe,ktore je bud predavkovane,resp. bez ostatnych prvkov ho tam ani nema zmysel davat...mas extremne makku vodu,vhodnu max na odchov tetier.
Obrázok používateľa
STH
 
Príspevky: 530
Obrázky: 38
Založený: 03 Jan 2007 20:45 pm
Bydlisko: Žilina

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod Kubo » 15 Nov 2007 09:08 am

To Phantom: Nemozem s tym suhlasit ze cernenie je prebytkom fosforu.Mne rastliny cerneli vo velkom ked som mal fosfor na nule teraz ho tam lejem dost a rastliny prestali cerniet a rastu v pohode lepsie ako bez fosforu a prestalo mi microsorium sklovatiet po okrajoch.Tiez som mal to sklovatenie ale nevravel som o tom nebolo to az take hrozne pretoze ostatne rastliny boli OK.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod -TrO- » 15 Nov 2007 11:03 am

Ano presne tak, ine su OK, Dakujem Vam za rady, pokusim sa daco robit... Dufam, ze dake polepsenie bude :)
Obrázok používateľa
-TrO-
 
Príspevky: 131
Obrázky: 43
Založený: 30 Mar 2007 00:49 am
Bydlisko: BA, BB, ZV

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod badox » 15 Nov 2007 11:22 am

mám podobný problém so sagitariou, tak pozorne sledujem všetky rady... :roll: tej vode, podľa mňa tomu venuješ možno zbytočnú pozornosť na tak malé akva, možno 10l kýbel vodovodnej nechať odstáť deň - dva a je to podľa mňa lepšie ako prevarená z potoku... tam takmer nikdy nebudeš mať 100% istotu, že je ok a preváranie vody... veď si to tu už čítal... tiež mi odporučili pomerať NO3.. no držím palce nech sa ti darí :)
Obrázok používateľa
badox
 
Príspevky: 110
Obrázky: 27
Založený: 03 Apr 2007 20:31 pm
Bydlisko: Ba, Ts

Re: Černenie až sklovitosť

Odoslaťod Kubo » 15 Nov 2007 11:25 am

Ja by som odporucil pomerat vsetko a hodit to sem.Vodu prevarat to by som asi nerobil v ziadnom pripade.
Obrázok používateľa
Kubo
 
Príspevky: 1623
Obrázky: 172
Založený: 19 Mar 2005 22:50 pm
Bydlisko: Kosice


Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 0 hostí.