Raselina + UV



Všetko čo nezapadá do ostatných sekcií - rôzne problémy s chodom akvária, fotografovanie, pozadia....

Raselina + UV

Odoslaťod salik » 06 Jún 2003 02:53 am

Mal by som par otazociek:
- pouzivate v akvariu raselinu?
- ak ano, aky typ raseliny pozivate?
Ja som po "nehode" a znovu-zalozeni akva pridal do akvarka na skusku raselinu a mam ju tam dodnes (2 mesiace, obalena v pancuche). Ide o vlaknitu raselinu od Aqua Exotic (obrazok_1,obrazok_2). Vodu prakticky nefarbi, a celkovo akva sa mi zda "stabilnejsie". Aku dlhu dobu vo vode tato raselina obohacuje vodu o huminove kyseliny? Popripade raselina od f. Sera - super peat, pomaly rozpustné granule, ake mate s nimi skusenosti?
( :idea: nikdy som raselinu nepouzival a jej ucinkom na akvarium/tvorbu rias som moc neveril, ale po jej pouziti od zalozenia akvaria nemam za tie dva mesiace jediny kusocek riasy v celom akva, co sa mi este za 20rockof "praxe" nestalo, pravda, v den zalozenia akva som spojazdnil UV lampu, aj nova filtracia sa zabehla, tak teraz neviem comu "dakovat" :idea: )
Naposledy upravil salik dňa 06 Jún 2003 21:16 pm, celkovo upravené 1 krát.
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Reklama

Re: Raselina

Odoslaťod skala » 06 Jún 2003 10:29 am

Raselina by ti mala vodu okyslit. Podla toho kolko jej mas. Zrejme je to pre tvoju osadku vhodne. Tak ako vravis. Zda sa ti to stabilnejsie. Priznam sa, nema skusenost s raselinou, ale myslim, ze mam viacmenej pravdu. Viaze nejake latky na seba, myslim ze aj nejake sirany a uhlicitany, funguje ciastocne ako adsorbent, a vode dodava huminove kyseliny, a ine organicke chelaty a komplexy, castokrat take, ktore sa nedaju synteticky pripravit. Myslim, ze viaze aj farbivo, to si aj naznacil.

Pouzivaj v spolocenskom UV sterilizator. Neviem, neviem, to nie je asi najstastnejsie. Ani pre rastliny. Leda ak su chore.
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: Raselina

Odoslaťod Igypop » 06 Jún 2003 14:45 pm

Používal som rašelinu do 36L akvária s kaprozúbkami, do filtra aj na dno, pH mierne kleslo (ale 1/2 vody bola dažďová, pri tvrdej vode bude ten efekt slabší). Dal som ju aj na dno spoločenského akvária, kaprozúbkam a panciernikom sa to veľmi páčilo. Zachvíľu bola po celom dne, ale vodu nakalila, ale zapchávala hadicu pri odkalovaní. Použil som čistú záhradnícku rašelinu (bez aditívnych hnojív!), povaril som ju cca 15 min (niekde píšu, že ju treba variť, inde, že je to zbytočné, lebo vzhľadom na jej pH tam nemá nič šancu). Potom som ju prelial cez sitko/handru, vodu z varenia som nehal sadnúť a použil namiesto torbilu (malo to pH okolo 5). Pri filtrovaní by mala znižovať tvrdosť, ale možno aj vynulovať UT, čo by bolo dosť zlé. V pokusnom akva som ju primiešaval do piesku a použil ako substrát, zdalo sa mi, že echnidorus aj valisneria na to reagovali pozitívne. Najmä echin. mal korene v každej hrčke rašeliny. Ale neviem či to neskôr nezačne v dne hniť.
Igypop
 
Príspevky: 609
Obrázky: 41
Založený: 04 Jún 2003 11:31 am
Bydlisko: Pezinok

Re: Raselina

Odoslaťod salik » 06 Jún 2003 21:14 pm

Myslim, ze viaze aj farbivo, to si aj naznacil

...asi nie, raselina farbi vodu tak jemne do zlta, pravda, pri mojom 50x40cm/5kg koreni to moc nevidiet, vodu mam stale trochu do zlta, co mi vyhovuje
Pouzivaj v spolocenskom UV-lampu. Neviem, neviem, to nie je asi najstastnejsie. Ani pre rastliny. Leda ak su chore.

- je to moja prva UV-lampa, takze vela skusenosti nemam, ale podla stavu akva jej pouzitie hodnotim velmi kladne, ryby sa maju "fajn" a rastliny rastu o "zivot", neviem ci je to tou UV-lampou, ale aj nabeh akvaria bol uplne iny ako volakedy, od napustenia akvaria vodou sa neobjavila ziadna pociatocna riasa, ktora je beznym javom pri novom zalozeni akvaria, len co asi za 14-dni trochu pretriem urcite casti predneho skla, s odkalovanim je to cela udrzba
- ta uv nie je zase nieco extra, ma len 5w, ale po zabehnuti a zaneseni filtra, ked prietok odhadom klesol z cca 200-300l/h na 30-50l/h, stiha plnit svoju funkciu dokonale
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Martin » 16 Jún 2003 10:10 am

Ja pouzivam v akvariu raselinu od firmy JBL.Mam ale malu nadobku na raselinu takze som ziadnu zmenu zatial nepostrehol.Mala by znizit tvrdost a okyselit vodicku,mne vodicku nefarby v takom malom mnozstve,trochu ju prifarbuje koren /45x42x30/,ale mne to vyhovuje.Rozmyslam nad domacky spravenym externym filtrikom :shock:
Obrázok používateľa
Martin
 
Príspevky: 128
Založený: 02 Apr 2003 22:13 pm
Bydlisko: Stupava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 30 Okt 2003 13:14 pm

Chcel by som vyskusat pouzivanie raseliny v akva. Chcel by som sa spytat ake mnozstvo treba na 200 l akvarium a nakolko to farbi vodu? Treba ju vyvarat alebo nie? Proste by niekto kompetentny so skusenostami mohol sem napisat ako a co treba. Aku znacku raseliny odporuca a co s nou.Dakujem
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Palo » 02 Nov 2003 03:24 am

Asterix napísal:Chcel by som vyskusat pouzivanie raseliny v akva. Chcel by som sa spytat ake mnozstvo treba na 200 l akvarium a nakolko to farbi vodu? Treba ju vyvarat alebo nie? Proste by niekto kompetentny so skusenostami mohol sem napisat ako a co treba. Aku znacku raseliny odporuca a co s nou.Dakujem

Ak si kúpiš od F. Sera, tak ju dáš do textilného sačku a pod teplou vodou cca. 40 C. ju poriadne preplachneš. Můžeš ju použivař ako v externom, tak i vo vnútornom filtru, ale iba po dobu max.6 týždnov. Inač rašelina po vyčerpani svojej kapacity prechadza na biologicku funkciu. čiže začne působit ako nitrifikačna a može začat uvolnovat škodlive latky spet do vody :cry: Inač, ja to použivam už dva roky od spustenia 240 l akva a nemam problem s riasou a ak si dobre pamatam tak vodovod bol PH - 7.2 KH - 10 po dvoch dnoch uzivania to bolo PH 6.8 a KH 7 . 8) Dobre Nie? Takže max spokojnosř....
Palo
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 03 Nov 2003 08:05 am

A kolko jej tam davas na Tvoje akvarko? Ake mnozstvo? Cely pakel? Nakolko to farbi vodu?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod majko » 03 Nov 2003 09:19 am

Palo napísal:PH - 7.2 KH - 10 po dvoch dnoch uzivania to bolo PH 6.8 a KH 7 . 8) Dobre Nie? Takže max spokojnosř....

Len skade si si taky isty, ze to bolo raselinou :D . Meral si to aj bez nej?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 03 Nov 2003 11:59 am

SalikTy si tiez vymienal raselinu kazdych 6 tyzdnov? Aky si daval pomer raselina/velkost nadrze?
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod denis » 03 Nov 2003 12:17 pm

Da sa raselinou znizit UT?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Raselina + UV

Odoslaťod kyslík » 03 Nov 2003 14:02 pm

denis napísal:Da sa raselinou znizit UT?


Ahoj , áno , dá , zhruba o 1 - 2 stupne UT, ale musí byť vo filtri ako fil.médium a nie pridávať výluh z rašeliny do vody.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Raselina + UV

Odoslaťod denis » 03 Nov 2003 14:15 pm

a keby ta raselina bola zabalena v nejakej gaze, tak UT neklesne?
Obrázok používateľa
denis
 
Príspevky: 767
Obrázky: 41
Založený: 12 Sep 2003 09:46 am
Bydlisko: Ružomberok

Re: Raselina + UV

Odoslaťod kyslík » 05 Nov 2003 08:44 am

Tak som to nemyslel , tu ide o to , prefiltrovať celý objem akva cez rašelinu niekolkokrát , čiže je jedno v čom je zabalená , hlavne aby to bol perforovaný materiál, aj gáza môže byť , alebo pančucha, atd....
Mne to trvalo vždy pár dni , 3-4 , kým sa tento efekt prejavil. Po 10 dňoch som ju vymieňal. Potom pozor na pH! treba sledovať hodnoty aby neklesli moc nízko. Záleží od zloženia rašeliny.

Zdraví Kyslík
kyslík
 
Príspevky: 152
Obrázky: 4
Založený: 17 Jún 2003 08:32 am
Bydlisko: Partizánske

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Palo » 14 Nov 2003 18:04 pm

majko napísal:Len skade si si taky isty, ze to bolo raselinou :D . Meral si to aj bez nej?

Akože by nie. Vodovod ma u mna Ph 7.2 a Kh 10. Po dvoch tyždnoch som dosiahol stav Ph 6.8 a Kh 5 !!!! Takže som musel odstranit rašelinu, aby som nedosiahol stav nekontrolovatelneho PH. RAšelinu som daval do textilneho sačku predaneho v akva predajni a z jedneho balenia som to dal na polovicu. Voda sice mala farbu jantaru, ale asi to nevadilo nikomu v akvariu :D Skor naopak, červene druhy sa chytli a začali prosperovať, a rybam to nevadilo. Tolko moj nazor na vec. :roll: PS. Daval som to to vonkajšieho fitra a ta napln bola pre asi 400 l. nadrž, ale to som zistil dosť skoro a odstranil som to. Ale iba do času... 8)
Obrázok používateľa
Palo
 
Príspevky: 138
Obrázky: 38
Založený: 02 Nov 2003 03:06 am
Bydlisko: Spišská Stará Ves

Re: Raselina + UV

Odoslaťod salik » 16 Nov 2003 01:33 am

Palo napísal:...ale iba po dobu max.6 týždnov. Inač rašelina po vyčerpani svojej kapacity prechadza na biologicku funkciu. čiže začne pôsobit ako nitrifikačna a može začat uvolnovat škodlive latky spet do vody...
hm, tak to pocujem 1x, ...ake skodlive latky? ...akoze spet do vody? nepleties si to s aktivnym uhlim? napis viac

Asterix napísal:Salik, Ty si tiez vymienal raselinu kazdych 6 tyzdnov? Aky si daval pomer raselina/velkost nadrze?
nie, nemenil, mal som ju tam asi 4mesiace, mozno 1/2 sacku na priblizne 130L vody, nevazil som to, zavesena na koreni, nefiltroval som cez nu, len sa macala a pomalicky "rozpustala"
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Raselina + UV

Odoslaťod majko » 17 Nov 2003 14:16 pm

Palo napísal:
majko napísal:Len skade si si taky isty, ze to bolo raselinou :D . Meral si to aj bez nej?

Akože by nie. Vodovod ma u mna Ph 7.2 a Kh 10. Po dvoch tyždnoch som dosiahol stav Ph 6.8 a Kh 5 !!!! Takže som musel odstranit rašelinu, aby som nedosiahol stav nekontrolovatelneho PH. RAšelinu som daval do textilneho sačku predaneho v akva predajni a z jedneho balenia som to dal na polovicu. Voda sice mala farbu jantaru, ale asi to nevadilo nikomu v akvariu :D Skor naopak, červene druhy sa chytli a začali prosperovať, a rybam to nevadilo. Tolko moj nazor na vec. :roll: PS. Daval som to to vonkajšieho fitra a ta napln bola pre asi 400 l. nadrž, ale to som zistil dosť skoro a odstranil som to. Ale iba do času... 8)

Aby sme sa rozumeli. Je nechcem povedat, ze to nie je raselinou. Ale pH vody sa v akvariu casto zmeni aj bez raseliny. Moja vstupna voda do akvaria ma pH 8.2 a voda v akvariu 7.2 (7.5 bez CO2).A raselinu nemam. A denis spominal tiez, ze mu len tak klesne pH. Preto som sa chcel spytat co sa udeje ked tam raselinu nedas.
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: Raselina + UV

Odoslaťod johhhny » 18 Nov 2003 00:41 am

Ja pouzivam tu istu, co salik, na 400 litrov tam mam cely sacek zaveseny v pancuche (manzelkynej, ci maminej....sam neviem... :P ), ktora je vlozena vo filtri. Daval som ju tam hlavne kvoli vyluhovaniu a rastlinam sa to paci. A ze by som mal velmi ofarbenu vodu sa povedat neda. Mam ju tam uz asi pol roka a nic zle som v akvarku nezbadal.
Co sa tyka UV, s tou skusenosti zatial nemam, ale aj ked je zapojena v spoloc. akva, nemoze mat nan negativny vplyv. Bakterie a riasy zabijes iba v jej utrobach, co sa nachadza v strku, filtri a na rastlinach, to zostava nazive. Ma to hlavne preventivny vplyv proti cudzopasnikom a sporam rias. Tiez sa ju chystam kupit.....( sice neviem zaco, ale raz ked budem velky, tak si ju kupim.... :lol: ).
Obrázok používateľa
johhhny
 
Príspevky: 250
Obrázky: 18
Založený: 07 Nov 2003 00:18 am
Bydlisko: Myjava, prechodne BA

Re: Raselina + UV

Odoslaťod salik » 18 Nov 2003 08:29 am

johhhny napísal:Ja pouzivam tu istu, co salik, na 400 litrov tam mam cely sacek zaveseny v pancuche (manzelkynej, ci maminej....sam neviem... :P ), ktora je vlozena vo filtri....


Rašelina je jako biologický filtrační materiál nevhodná. Obsahuje obrovské množství huminových látek a huminové kyseliny. Ty působí konzervačně a zabraňují usídlení mikroorganismů. Proto se nemá rašelina v akvarijních filtrech používat. Pokud je použití rašeliny žádoucí, pak by se to mělo stát nezávisle na akvarijním filtru.
www.discus.cz/web/index.php?page=technika&clanek=29
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re: Raselina + UV

Odoslaťod nino_q » 18 Nov 2003 08:44 am

Proto se nemá rašelina v akvarijních filtrech používat.
No neviem, ale ked ju dam "na vystup" filtra tak to snad mikroorganizmy vo filtri ovplyvni rovnako, ako keby som ich dal len tak do akvaria; alebo sa mylim?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: Raselina + UV

Odoslaťod affinis » 01 Apr 2004 21:36 pm

Nechceli by ste v tejto teme pokracovat a pridat sem par dalsich skusenosti s pouzivanim raseliny a jej vplyvom na riasy a cele akva? Ja osobne ju zatial nepouzivam,ale rozmyslam nad tym. Zistili ste nejake suvislosti medzi UV a raselinou?
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 02 Apr 2004 06:51 am

Ahoj! A co Ta konkretne zaujima? Ja pouzivam raselinu od Aqua Exotic. Mam 470L a davam cely sacok do pancuchy a zavesim ho pod vypustaciu rampu z externeho filtra v akva. Raselinu tam nechavam tak 2-3 mesiace a potom dam novu. Nepremyjem ju ani ziadne ine upravy. Ako ju kupim tak ju tam dam. Vodu mi nefarby a ma pozitivny vplyv na rast rastlin aj ryb. Furt sa mi pri nej vytieraju Guramy :) Raselina Ti velmi pomoze hlavne pri nabehu noveho akvarka (to je teraz moj pripad). Moje akva ma teraz 2 mesiace a mam taky pocit, ze uz sa zacina stabilizovat (mohutny rast rastlin, uplny ustup rias)
UV-sterilizator: pouzivam ho 5 dni v meiaci a to tak ze tych 5 dni ide v kuse dnom i nocou. Za dva dni ti uplne vycisti vodu na priezracnu a sterilizuje vsetky bakterie a choroboplodne zarodky. Ak mavas zelenu vodu tak s UV-sterilizatorom s nou viac problem nebudes mat. Pomoze ti aj so zelenou riasou na skle. Treba ju zoskrabat a zapnut sterilizator.
Tak isto ti pomoze aj v boji s chorobami ryb, tym ze znici choroboplodne zarodky. Niektory maju UV zapnute non-stop, ale myslim si ze to nie je moc stastne riesenie, pretoze tym sa znizuje imunita ryb a ked ich nahodou premiestnis do akva bez UV tak ich hned chyti nejaka choroba.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Re: Raselina + UV

Odoslaťod affinis » 02 Apr 2004 09:35 am

Zaujimal ma viacmenej ten vplyv raseliny na akva...neviem ci mi bude vediet niekto povedat ako sa osvedcila v boji s riasamy ci to nema na svedomi hlavne ta UV lampa co ju pouzivas aj ty v kombinacii s raselinou.
affinis
 
Príspevky: 212
Obrázky: 6
Založený: 12 Feb 2004 17:48 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: Raselina + UV

Odoslaťod Asterix » 02 Apr 2004 09:57 am

affinis napísal:Zaujimal ma viacmenej ten vplyv raseliny na akva...neviem ci mi bude vediet niekto povedat ako sa osvedcila v boji s riasamy ci to nema na svedomi hlavne ta UV lampa co ju pouzivas aj ty v kombinacii s raselinou.

Bavil som sa o tom pred casom so Salikom a potom som to skusal. Zhrnul by som to asi takto (moj sukromny nazor na vec). UV-sterilizator Ti riasu neodstrani (nemyslim teraz zelenu vodu, ale riasu na listoch a kamenoch). Funkciou UV-sterilizatora v akvaristike je sterilizovat (cize zabranit rozmnozeniu organizmov co cez UV presli). Teda UV-sterilizator Ti pomaha predchadzat rozmnozeniu bakterii. Teda aj rozmnozeniu rias.
Raselina Ti vytvara zase vhodne prostredie pre rast rastlin, dodava im ziviny, tym padom rastliny su v kondicii a oni same si vytvoria protilatky aby sa na ich listoch nemohli vytvorit riasy.
Inak vravel si, ze zvyknes chodit cez Galantu. Ciselko na mna mas, takze ked raz budes mat cas, tak brnkni a dojdi sa pozriet. S tymi Tvojimi Hydrophiliami sa mi teraz podarilo to tam trosku zaplnit takze uz to pomalicky chyta fazonu :) Este raz dik.
Asterix
 
Príspevky: 341
Obrázky: 41
Založený: 26 Aug 2003 16:28 pm
Bydlisko: Šaľa

Ďalšia

Naspäť na Voľná diskusia

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 5 hostí.