'Štetinková riasa'



Akváriové rastliny - hnojivá, co2, pmdd, popis rastlín, pestovanie - starostlivost....

Re:

Odoslaťod tonket » 30 Okt 2003 10:43 am

Ja som s touto hnusnou riasou vybabral tak, ze som vysadil hnojenie, nakolko bolo akvarko dost na hladine zarastene, takze svetlo tazko prenikalo dalej (navyse az 70cm stlpec vody) a nepouzival som ani CO2 - rastlinky nestihali... Ako som vysadil hnojenie, tak asi za pol roka riasy uplne zmizli.
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Reklama

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod azet » 30 Okt 2003 12:51 pm

:idea: a viete ze na boj proti riasam neexistuje univerzalne riesenie? az na jedno-vlaknite riasy skonzumuju krevetky caridina japonica! :wink:

stara dogma, ze zelenym riasam sa dari pri silnom osvetleni a ze sa ich zbavime stlmenim svetla absolutne nefunguje...

podla mna sa proste treba zmierit s tym, ze riasy v akvariu su a bojovat proti nim prirodzenou cestou (pozieraci rias) za dodrzania vseobecne znamych pravidiel= casta vymena vody, optimalny vykon filtra a jeho objem, opatrne hnojenie a pripadne primerane dodavanie co2.

ak sa uchyti v akvarku riasa, ktora nema nepriatela, bude rast bez ohladu na to ci sa svieti/nesvieti, ide len o to, aby v akvariu hrala podradenu rolu.

je to vecny boj! :twisted:
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod nino_q » 30 Okt 2003 13:14 pm

azet napísal:az na jedno-vlaknite riasy skonzumuju krevetky caridina japonica! :wink:

kupim hned aj 20 kusov
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod tonket » 30 Okt 2003 14:04 pm

nino_q napísal:
azet napísal:az na jedno-vlaknite riasy skonzumuju krevetky caridina japonica! :wink:

kupim hned aj 20 kusov


Nepotrebuje sa nahodou Azet len zbavit kreviet? :lol: :lol: :lol:
Obrázok používateľa
tonket
 
Príspevky: 165
Obrázky: 5
Založený: 20 Okt 2003 14:31 pm
Bydlisko: Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod azet » 30 Okt 2003 14:14 pm

nino_q napísal:kupim hned aj 20 kusov


20ks by som bral aj ja, nieco sa chysta, uvidim ako to dopadne :wink: , ak bude navyse, poskytnem, alebo rozbehnem novy kseft, ze ich budem prenajimat ako likvidacnu jednotku "seek&destroy" :D
Obrázok používateľa
azet
 
Príspevky: 848
Obrázky: 15
Založený: 17 Feb 2003 18:13 pm
Bydlisko: ba

Re:

Odoslaťod salik » 30 Okt 2003 14:21 pm

nino_q napísal:o tej rampe po celej dlzke uvazujeme, len neviem kde zohnat vhodny material... :-?
hadam na "zaciatok" staci zahradna hadica ako mam ja, noproblemo
(http://www.akva.sk/viewtopic.php?p=4179#4179)

pmdd sme davali minimalnu davku, teraz uz ani tu
ale kludne pridavaj, pomenej

myslis ze raselina pomoze?
moze, nemusi...

kupim hned aj 20 kusov
20x cca 120,- smer Vieden

ostatne suhlas s azetom
Obrázok používateľa
salik
Site Admin
 
Príspevky: 2873
Obrázky: 52
Založený: 07 Jún 2002 19:06 pm
Bydlisko: Sväty Jur

Re:

Odoslaťod nino_q » 30 Okt 2003 14:43 pm

uff, no je to celkom dost 20x120, kazdopadne azet ak pojdes niekam kupovat daj vediet

vieden je problem, to jedine s niekym kto to tam pozna, nechcel by som tam bludit
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod l_laco » 30 Okt 2003 15:21 pm

Mne sa stetinkovu riasu podarilo eliminovat, nie odstranit a to tym, ze som zacal pravidelne kazdy tyzden odkalovat dno, menit min. 1/3 vody a preplachovat molitan z filtra. Myslim, ze jej prospieva silne prudenie vody, lebo odvtedy rastie len tam, kde je prud silny.
Ku tej zelenej riase snad len tolko, ze dnes je tomu uz stvrty den, co mam zabednene akvarko koli zelenemu zakalu. Vcera som ho vecer "odbalil" aby som, skontroloval stav. Nuz, v prvom rade som skonstatoval, ze toho zeleneho zakalu sa asi tak lahko nezbavim. V druhom rade som si ale vsimol, ze dlhe zelene riasy na vrchnych castiach rastlin, ktore rastli pri hladine su viac menej prec, ale dlha stetinkova riasa ktora sa drzala pri dne a v strednach castiach je tam stale v nezmenej forme.
Z toho usudzujem, ze zelena riasa sa da ovplyvnit svetlom a jeho intenzitou, ale na ciernu riasu, ako aj ine formy stetinkovej riasy svetlo nema vplyv. Mozno ma, ale asi je odolnejsia a trva to dlhsie nez sa dostavia zmeny. Rovnako ako mnohy na tomto webe si myslim, ze bojovat s riasou niakou chemiou nema moc velky vyznam a to hlavne preto, ze ked sa vytvoria dobre podmienky na rast rastlin, zacnu rast aj riasy. Su to tiez rastliny, aj ked v inej forme. Chemia proti riasam kazdopadne nici aj rastliny.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re:

Odoslaťod skala » 30 Okt 2003 15:47 pm

skus na zakal zeleny zakal zivy cyklop. :lol: pravda odstran ryby
Obrázok používateľa
skala
 
Príspevky: 3854
Obrázky: 16
Založený: 09 Apr 2003 17:24 pm
Bydlisko: Piešťany, Bratislava

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod paulovic » 30 Okt 2003 15:48 pm

Skúšal som sa zbaviť štetinky v Save. 1 diel Sava 19 x voda.
kúpeľ cca 3 - 4 minúty.

riasy na rastlinkách mŕtve, treba zotrieť prstami! Bezproblémov sa rastlinky prebrali k životu, ako keby sa nič nestalo. Nakoľko som len skúšal čo to spraví s rastlinami a nerobil celé akvárium, cca do týždňa boli naspäť.

Teraz sa už teším na nové akva .... a rastliny idú do Sava!
paulovic
 
Príspevky: 140
Obrázky: 23
Založený: 23 Júl 2003 15:09 pm
Bydlisko: Bratislava, Petržalka

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod l_laco » 31 Okt 2003 07:25 am

Vcera mi jeden "akvarista" a mimochodom aj majitel jednej z dvoch akvaristik tu u nas radil, ze aby som proti zelenemu zakalu dal do akvarka Savo a to v pomere 1 ml na 50 l vody v akvarku. Vraj to ma zo zaruceneho zdroja a ze to funguje. :roll:
Tak ak chce niekto skoncit s akvaristikou a hlada sposob ako sa zbavit ryb a rastlin, moze skusit. Zaujimal by ma vysledok. :twisted:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod l_laco » 31 Okt 2003 07:30 am

Inak vcera tomu bol uz 4. den, co mam akvarko zatemnene koli zelenemu zakalu. V stredu som vymenil asi 1/4 vody a musim priznat, ze vcera uz bol stav o nieco lepsi. Dnes planujem vymenit zase aspon 1/4 a necham akvarko este zatemnene aj zajtra. V nedelu znova ciastocna vymena, ale uz by som ho chcel spojazdnit tak ako sa patri. Som zvedavy ako dlho to vydrzi. :cry:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod majko » 31 Okt 2003 07:34 am

l_laco napísal:Vcera mi jeden "akvarista" a mimochodom aj majitel jednej z dvoch akvaristik tu u nas radil, ze aby som proti zelenemu zakalu dal do akvarka Savo a to v pomere 1 ml na 50 l vody v akvarku.

To nema chybu. Ja by som navrhoval prevarit vodu priamo v akvarku. Bakterie, ktore sposobuju zakal urcite 100 C nepreziju :evil: :evil: :evil:
Nechapem kde na taketo blbosti ludia chodia.....
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Vai » 31 Okt 2003 08:59 am

majko napísal:Nechapem kde na taketo blbosti ludia chodia.....

Někdo si třeba přečte tento článek http://www.akvarium.cz/1899/pages/hlavn ... y/savo.htm (poslední odstavec) a začne pak používat SAVO jako všelék, třeba i na zmíněné řasy neboli zelený zákal.
Osobně bych do akvária SAVO nelil, ale možná jsou výstavní p.očka autora uvedeného článku vůči chlóru velmi odolné.
Vai
 
Príspevky: 202
Založený: 13 Mar 2003 17:14 pm
Bydlisko: Břeclav

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod majko » 31 Okt 2003 09:33 am

Vai napísal:Někdo si třeba přečte tento článek http://www.akvarium.cz/1899/pages/hlavn ... y/savo.htm (poslední odstavec) a začne pak používat SAVO jako všelék, třeba i na zmíněné řasy neboli zelený zákal.

No precital som si ten clanok. Niektore pasaze stoja za zverejnenie.

Podávání léčiv není nic dobrého, léčiva poškozují vše živé v akváriu, pouze organizmus ryb poškozují méně než škůdce.


a hned na to
Ustálil jsem si určitý postup. SAVO dávkuji z injekční stříkačky k výtokové trubici filtru aby se rychle rozptýlil po celé nádrži. Když roztok ryby zasáhne začnou usilovně plavat, snaží se uniknout, patrně chlor leptá jejich žábra . Ryby jeví známky otravy, když se koncentrace vyrovná shluknou se do hejna zpravidla blízko hladiny a tam setrvají. Po 2–3 hodinách již chlor vyprchá a ryby se chovají normálně.
Co je ale podstatné - po 1 až 2 dnech zjistíme, že ryby mají krásně napnuté ploutve bez známek napadení bakteriemi. Jen u některých těžších případů je třeba proceduru druhý nebo i další dny opakovat.

Treba komentovat?
Obrázok používateľa
majko
 
Príspevky: 1365
Obrázky: 54
Založený: 04 Aug 2003 09:07 am
Bydlisko: ZV-Očová

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod l_laco » 31 Okt 2003 10:00 am

Nuz, clanok komentovat netreba a uvedene pokusy mohli byt uspesne, ale urcite by som Savo nedaval do zabehnuteho akvarka. Pokial by som ho chcel pouzit na liecenie tak v samostatnom karantennom akvarku. Hlavne koli tomu, ze nici potrebne bakterie vo filtry a myslim, ze celkovo by narusil kolobeh latok v akvarku.
Ako som uz pisal, ak niekto konci s akvaristikou, moze skusit. Vysledky mozu byt zaujimave. :twisted:
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod l_laco » 03 Nov 2003 15:14 pm

Tak som v piatok (uz dlhsie som nevydrzal, bolo mi luto rastlin) odbalil akvarko. Zeleny zakal bol uz ovela slabsi ako ked som akvarko zabalil, zmizli aj dlhe zelene riasy na rastlinach v hornych castiach pri hladine a celkovo akvarko posobilo cistejsim dojmom. Aj ked voda bola este mierne zakalena. Stetinkovej riase zjavne niekolkodnova tma vobec nevadila lebo jej tam bolo "presne" tolko ako predtym. Zjavne na nu svetlo nema taky rychly ucinok ako na zelene riasy. Mozno casom, ked by uz vykapali rastliny, posla by aj stetinkova riasa. :?:
Dnes som rano (po dvoch dnoch plneho svietenia) mohol skonstatovat, ze voda sa uz skoro uplne vycistila. Nebola celkom priezracna, ale pri pohlade na sirku (50cm) to vyzeralo ciste. Jedine pohlad po dlzke (100cm) prezradil, ze este tam je slaby zakal. Takze stale cakam, ci zmizne, alebo sa znovu rozvinie do silnejsej formy.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re:

Odoslaťod nino_q » 03 Nov 2003 16:04 pm

ako dlho si mal teda zatienene?
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re:

Odoslaťod l_laco » 04 Nov 2003 08:39 am

nino_q napísal:ako dlho si mal teda zatienene?


Zatemnene som to mal od pondelka rana do piatku poobede. Aj to nie celkom. Zo zadnej a jednej bocnej strany mam nalepenu tapetu pozadia a tak som ny zvysne dve strany zavesil stary uterak a bolo. Z vrchu samozrejme trochu svetla preniklo a aj po rohoch boli spary, ale zjavne to pomohlo. Vcera vecer som odfotil ako rastlinky "bublaju" pozri si to v teme - Ked rastliny pracuju.
Obrázok používateľa
l_laco
 
Príspevky: 299
Obrázky: 40
Založený: 25 Sep 2002 14:33 pm
Bydlisko: Bojnice

Re:

Odoslaťod petlo » 10 Apr 2004 23:36 pm

vela ludi tu odporuca znizit ph vody. rad by som to skusil ale som tak trochu zaciatocnik . byvam v petrzalke / BA kde je sakramentsky tvrda voda. prosim o radu :) dik
Obrázok používateľa
petlo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 01 Nov 2003 23:48 pm

Re:

Odoslaťod nino_q » 11 Apr 2004 08:18 am

preco chces znizovat pH? kvoli riasam? (ked to pises do temy stetinkova riasa)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

Re: 'Štetinková riasa'

Odoslaťod Stuka » 11 Apr 2004 10:49 am

Mal som tiez problem z pomerne vysokym PH vody. Voda bola skoro az alkalicka a nejak nic nepomahalo az som aplikoval CO2 z kvasnic a PH islo konecne dolu teraz skorej musim davat pozor aby nebolo prilis nizke
Stuka
 
Príspevky: 444
Obrázky: 15
Založený: 11 Mar 2004 03:47 am
Bydlisko: Galanta

Re:

Odoslaťod petlo » 11 Apr 2004 10:59 am

nino_q napísal:preco chces znizovat pH? kvoli riasam? (ked to pises do temy stetinkova riasa)


no na strane 1 a 2 tohoto fora to ludia doporucuju, ja som uz vyskusal dost vela proti tomuto doplnku akva tak ma napadlo skusit znizit ph, kedysi som o tom pisal ale poradili mi hlavne pouzit kys. H3PO4 myslim a toho sa moc bojim tak ma napadlo ci nie je nejaka prirodnejsia moznost 8)
Obrázok používateľa
petlo
 
Príspevky: 21
Obrázky: 1
Založený: 01 Nov 2003 23:48 pm

Re:

Odoslaťod nino_q » 11 Apr 2004 14:03 pm

ak na to chces ist 'prirodnejsie', tak mozes pouzit raselinu, pripadne CO2 ako uz spominal Stuka (aj ked podla mna pridanim CO2 dosiahnes znizenie pH, ale proti riasam ti to podla mna nepomoze)

pripadne sa popozeraj tu :
http://www.akva.sk/viewtopic.php?t=366 (Raselina + UV)
Obrázok používateľa
nino_q
Moderátor
 
Príspevky: 749
Obrázky: 5
Založený: 05 Máj 2003 12:57 pm
Bydlisko: Senec

PredchádzajúcaĎalšia

Naspäť na Akváriové rastliny

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.