Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".



Akvarijné ryby - choroby, liečba

Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod qwe » 23 Nov 2007 12:31 pm

Neviem či je to choroba, alebo mohol vyžrať sumček, ktorý je so Skalárom v akváriu a nejako často sa k nemu "lepí.
Skalára som dal do karantény, dal som mu Preventin a trochu soli. Čo je to? Ako sa mu dá pomôcť?
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=16636
qwe
 
Príspevky: 2
Obrázky: 2
Založený: 23 Nov 2007 10:57 am

Reklama

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod xDodox » 23 Nov 2007 12:58 pm

Pozri sem.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod Frodo » 23 Nov 2007 13:40 pm

Mohol sa aj o nieco uskrabnut a povrchove zranenie( na zaciatku velmi male) prerastlo do tohto, alebo nemal tam nieco ako pluzgier?
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod qwe » 23 Nov 2007 13:58 pm

Pľuzgier nemal.
qwe
 
Príspevky: 2
Obrázky: 2
Založený: 23 Nov 2007 10:57 am

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod Frodo » 23 Nov 2007 14:03 pm

Pytam sa preto, lebo nieco podobne som uz videl u mna.Mal som platu, u ktorej sa za dva dni urobol hrozny pluzgier v tej istej oblasti ako ma tvoj skalar.
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod jiri sajar » 23 Nov 2007 14:18 pm

Ak je ryba pomerne dosť velká, skus ju vyloviť, položiť na handričku z prírodného materiálu namočenu do roztoku hypermangánu (kúpiš v lekárni) kvôli dezinfekcii, tak aby si mal k poraneniu dobrý prístup, potom ranu aj celé priliehajúce okolie opatrne, no dobre povytieraj vatovou paličkou (čo sa používajú na čistenie uší) namočenú v peroxidu vodíka (treba opakovane namáčať do peroxidu), zopakuj a potom daj rybu do malého karantenného akvárka s vyššou teplotou vody (28-30 stupňov) a so vzduchovaním, skús behom 24 hodin aj 2x-3x zopakovať, prirodzene s čo najopatrnejším zaobchádzaním s rybou..... ak je ryba v dobrej kondícii a nie sú napadnuté aj vnútorné orgány( predpoklad že ide len o vonkajšie poranenie s následnou infekciou) mala by sa z toho dostať.
Ak by mala ryba po položení na handričku enormnú tendenciu sa mykať, polož na ňu tiež handričku namočenú do hypermanganu s vystrihnutým otvorom na čistenie rany, spolahlivo ju tak znehybníš.... ak ti celý zákrok nebude trvať viac ako cca 2 minuty, ryba znesie pobyt na "operačnom stole" bez ujmy.
Obrázok používateľa
jiri sajar
 
Príspevky: 720
Obrázky: 77
Založený: 28 Jún 2005 08:28 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod Frodo » 23 Nov 2007 14:28 pm

Uz to vyzeralo ze to neprezie tak ten druhy den som zacal sice s dost drastickou liecbou ale v tomto pripade ucinnou.Musel som to rysknut.Vedel som ze to nemusi prezit ale aspon som sa jej pokusil pomoct.Ten pluzgier som trochu narezal skalpelom.V tom momente odtial vytiekol krvavy hnis a ostala tam doslova ,,diera,, asi 3mm hlboka.To som vydezinfikoval rostokom 9% peroxidu vodika a vody.Po vycisteni som injekcnou striekackou kvapol rozpusteny penicilin vo vode priamo do rany a dal rybu do nadrze len trochou soli.Ten penicilin som pouzil este dalsich 5 dni tym istym sposobom - 1kvapka priamo na ranu.Po tyzdni zostala na rybe len taka mala jamka v podobe jazvy.Risk je zisk!Mala este asi sedem vrhov kym uhynula na starobu.
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod Frodo » 23 Nov 2007 14:46 pm

Suhlasim s Jirim.Mal by si to skusit.Sama sa z toho bez tvojej pomoci nedostane.Na fotkach vyzera ze by ,,operaciu na suchu,, mala zvladnut.Daj info ako to dopadlo :wink:
Frodo
 
Príspevky: 62
Obrázky: 10
Založený: 04 Jún 2007 09:27 am
Bydlisko: Sučany

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod sannz » 01 Jan 2008 18:38 pm

Prosim o radu. mam razbory klinoskvrnne a predchvilou som si vsimla ze jadna z nich ma na brusku, na boku taky akoby pluzgier, trosku je to krvave. Moze vsak tiez ist o to, ze by mala iba poranenie, vyzera to trochu aj ako odlupnuta koza. rybka plava s ostatnymi, ale je skor taka apaticka, nezerie, kozu ma inak cistu, nikde nic ine. Viete mi poradit ci treba karantenu? ci treba zvysit teplotu, alebo aky pripravok? neviem o co presne by mohlo ist
sannz
 
Príspevky: 5
Obrázky: 1
Založený: 20 Nov 2007 18:30 pm

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod xDodox » 01 Jan 2008 18:41 pm

2sannz: Poradím ti tak ako všetkým.
Tu máš tabuľku, kde podľa príznakov zistíš chorobu a taktiež jej liečenie. Alebo sa pozri sem.
Obrázok používateľa
xDodox
Moderátor
 
Príspevky: 3028
Obrázky: 0
Založený: 24 Máj 2004 09:56 am
Bydlisko: Bratislava

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod sannz » 01 Jan 2008 19:02 pm

ano, tu prvu tabulku som si uz citala, pozriem este tu druhu.
sannz
 
Príspevky: 5
Obrázky: 1
Založený: 20 Nov 2007 18:30 pm

Re: Pomóc, Skalár má na chrbte "dieru".

Odoslaťod sannz » 02 Jan 2008 22:36 pm

nevedel by mi niekto pomoct, co by to mohlo byt? som zaciatocnicka a neviem urcit spravnu liecbu
http://www.akva.sk/gallery/image_page.php?&image_id=17344
sannz
 
Príspevky: 5
Obrázky: 1
Založený: 20 Nov 2007 18:30 pm


Naspäť na Akvarijné ryby - choroby

Kto je prítomný

Užívatelia prezerajúci si toto fórum: Žiadny registrovaný používateľ a 1 hosť.